İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Referandum Koalisyonu..

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Referandum koalisyonu


20 Ekim 2007
ANKARAReferandum kampanyasında ’12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ mesajı vermek isteyen AKP, teşkilatlara halkın sandığa çekilmesi için heyecan yaratma talimatı verdi. DTP de ’Evet’ derken, CHP, MHP ve DSP, AKP’ye karşı birleşerek ’Hayır’ kampanyası yürütüyor.

YARIN yapılacak referandum, Meclis’te yeni bir koalisyon görüntüsü yarattı. CHP, MHP ve DSP, referandumun "parlamenter sisteme ters" olduğu savunmasıyla, AKP ve DTP’ye karşı ’Referanduma hayır’ kampanyası yürütüyor.

AKP, teşkilatlarına bilgi notu göndererek, halkın sandığa çekilmesi ve referandum heyecanı yaratılması talimatı verdi. İlçe teşkilatlarına dağıtılan broşürde, "Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin Cumhuriyetin niteliklerine daha uygun olduğu, parlamenter rejimin değiştirilmesi anlamına gelmediği" savunuldu. AKP, anayasa değişikliğine ilişkin referandumda kampanyasını, "12. Cumhurbaşkanı Erdoğan" mesajı üzerine oturtuyor. DTP’li Sırrı Sakık ise Cumhurbaşkanını halkın seçmesini istediklerini belirterek seçmenlerini "evet" oyu vermeye çağırdı.

CHP: GİTMEYİN Referandumu tam bir hukuk garabeti olarak nitelendiren CHP ise "kabul" oyu çıkarsa 11. Cumhurbaşkanının meşruiyetinin de tartışılacağına vurgu yaparak, "sandığa gidilmemesi, gidilse de mutlaka ’hayır’ oyu verilmesi" yönünde kampanya yürütüyor. CHP Lideri Deniz Baykal, "Şimdiden uyarıyorum Türkiye bu referandumla gereksiz bir cumhurbaşkanı tartışmasının içine sokuluyor. Duyarlı vatandaşlara sesleniyorum; bu saçmalığa alet olmayın. Sandığa gitmeyen ceza alacakmış. Bunu hangi babayiğit yapacakmış. Uygulasınlar da görelim." dedi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise "Hukuk katledildi. Bu sürecin benzerini tarihte Hitler ve Mussolini döneminde görmüştük" dedi.

DSP: HAYIR DSP Genel Başkanı Zeki Sezer 21 Ekim’de yapılacak referandumda parti olarak "hayır" oyu kullanacaklarını açıkladı. Sezer, "Bu referandumun ciddiyetine inanmıyoruz. DSP’liler olarak bu yanlışlığa ortak olmayacağız" dedi.

DELİNİN ATTIĞI TAŞ MHP ise referanduma "parlamenter sisteme aykırı" olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. Referandumu "Bir delinin kuyuya attığı taşın halk tarafından çıkarılması" olarak nitelendiren MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır şöyle dedi: "Kuyuya taş atan AKP’dir. Ama biz AKP’nin deli değil, kurnaz olduğunu düşünüyoruz. Sandığa gitmeyi halkın takdirine bırakıyor, gidildiğinde de ’hayır’ verilmesini istiyoruz."


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı