İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Hayvanlar Aleminin "En"leri | En Agresif Kelebek - En Uzun Sivri Dişler - Su Dışında En Uzun Süre Yaşayan Balık - En Gürültülü Böcek Ve Diğer Enler

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat

Resmi ekleyen

En agrasif kelebek

Dünya'nın en agresif kelebeği Ugandalı Charaxes candiope.Bu çok güçlü uçucu tür,bölgesine davetsiz giren hayvanlara ve insanlara aktif biçimde saldırıyor.

Resmi ekleyen

Bir kara hayvanı için en geniş açık ağız

Hippopotamus çenesini neredeyse 180 derece açabiliyor.Bu açı bir kara hayvanı için en geniş açı demek.Erişkin bir erkek ağzını ortalama 1.2 metre açabiliyor.

Resmi ekleyen

En uzun sivri dişler

Afrika'nın yüksek derecede zehirli gaboon çıngıraklı yılanının dişleri 50 mm boyunda.

Resmi ekleyen

Su dışında en uzun süre yaşayan balık

Afrika'da yaşayan akciğer balıklarının 4 türü tatlı su bataklıklarında yaşıyor ve bir seferde aylarca hatta yıllarca su yüzünde kalabiliyorlar.

En etkin leş hayvanı

Benekli sırtlan Zebra ve Güney Afrika antilopu gibi geniş omurgalı leşleri diğer hayvanlara oranla çok daha etkin kullanılıyor.Çene kasları ve dişleri büyük kemikleri parçalayabilecek kadar güçlü olan bu sırtlan,güçlü sindirim sistemi ile kemiklerin organik kısımlarını,hayvanın tırnak, boynuz ve derilerini midesine indirebiliyor.

Resmi ekleyen

En gürültülü böcek

Afrikan Ağustos böceği 50 cm mesafeden 106.7 dB'lik bir basınç ile ötüyor.

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
Resmi ekleyen
İngiltere'de yetiştirilen Şarole cinsi boğa, tam 1.5 ton ağırlığa ulaştı. Boyu 1.89 metre gelen dev boğanın önümüzdeki yıl 350 kilo daha alarak Guinness Rekorlar Kitabına girmesi bekleniyor. Çiftçi Arthur Duckett,Kızdığı zaman çok ciddi sonuçları olabilir ama biz iyi anlaşıyoruz. Satmayı da düşünmüyorum dedi. Büyük boy resmi şurada olan altı yaşındaki boğayla ilgili ilginç notlar:

* Derisinden 48 çift ayakkabı ya da 16 deri ceket yapılabilir.
* Etinden 7 bin 200 adet hamburger köftesi üretilebilir.
* 8 bin 300 sosis elde edilebilir.
* Bir Mini Cooper otomobilden daha ağır.
* Burnu 8 kilometre uzaklıktan koku alabiliyor.

* Günde 11 kilo yem yiyor.
* Yılda 10 ton gübre çıkarıyor.

Resmi ekleyen

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
Resmi ekleyen
hayvanlar gerçekten çok ilginç. Eminim birçoğunu ilk kez göreceğiz.

Bu hayvanlar, balta girmemiş ormanlarda ve keşfedilmeyi bekleyen yerlerde yaşıyorlar.

Belki de kaşfetmesek daha iyi çünkü keşfedersek onların da soyunu tüketeceğiz.

Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
Resmi ekleyen
Bir sitede rastladığım bu fotoğraflar Dünya'nın en büyük kurbağasına ait. Afrika'da bulunmuş 55 kilo ağırlığındaymış yani neredeyse yetişkin bir insan ağırlığında. Boyu ise 55 cm.

Aşağıda daha büyüklerini göreceğiniz bu fotoğraflardan, kurbağaların ne kadar ürkütücü olduğu görebiliriz.. Bir de bunların Türkiye'de olduğunu düşünürsek...

Bilinen en büyük kurbağa türü 30-35 cm uzunluğunda olan golyat kurbağalarıymış ve anavatanı amerikaymış ama bu hem amerikalı değil hemde 30 cm değil...

Bize küçükken söylenilen doğru mu değil mi hala anlayamadığım birşey aklıma geldi. Küçük kurbağalara dokunulunca siğil çıkarmış insanın vücudunda. Yaw bunları ellersek vücudumuzda neler çıkar tahmin bile edemiyorum...

Resmi ekleyen

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
Resmi ekleyen
10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 milyon yıl sonra hâlâ korkutucu.

Zırhla kaplı balık türlerinden Dunkleosteus, günümüzden 415 milyon yıl önce yaşanan balıklar çağı (Devonik dönem) boyunca deniz yaşamını 'terörize' etmiş. Dunkleosteus'un gündeme gelmesindeki sebepse, Chicago'daki Field Müzesi ve Chicago Üniversitesi'nden bilim insanlarının, canavarın yeryüzündeki en güçlü deniz canlılarını bile kovduğu konusunda giderek yayılan namını test etmeye çalışmaları...

Çalışmaları Britanya'daki Biology Letters adlı dergide yayımlanan araştırmacılar, Dunkleosteus terrelli isimli dev balığın, uzun dişlerini 5 bin kilogramlık bir kuvvetle birleştirdiğini açıkladı. Bu, dev balığın Tyrannosaurus rex isimli dinozor türünden bile daha güçlü olduğu anlamına geliyor.
Resmi ekleyen
Korkutucu balık, tek ısırıkla bir köpekbalığını ikiye ayırabilecek güçte. Bu veriler ışığında uzmanlar Dunkleosteus'u tüm zamanlar içinde 'balıkların şampiyonu' olarak taçlandırıyor. Field Müzesi balık küratörü Mark Westneat, bu güçlü yaratığın dev timsahlar ve Tyrannosaurus rex gibi büyük dinozorlarla birlikte, gelmiş geçmiş en güçlü ısırıcı hayvanlar arasında yer aldığını açıklıyor.

Önüne gelen her şeyi yiyebilir!
Uzmanlar Dunkleosteus'un ağzını çok süratli açabildiğine de dikkat çekiyor. Balıklarda hem güçlü olma hem de hızla ısırma özelliğine aynı anda çok nadir rastlanıyor.

Dunkleosteus önüne gelen ve istediği herhangi bir canlıyı yeme kapasitesine sahip. Mönüsünde sert kabuklu deniz canlılarından ilkel köpekbalıklarına kadar pek çok deniz yaratığı yer alıyor. Araştırmacılar dev balığın çevresinde gördüğü her şeyi rahatça mideye indirebileceğini söylüyor.

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
Resmi ekleyen
Şimdi de dünyanın en büyük yengecinin fotoğraflarını göreceksiniz. Aslında bu yengeç hakkında pek bilgim yok ancak dünyanın en büyük yengeç türünün japon yengeci olduğunu ve iki kıskacı arasındaki uzaklığın 3.7 metre olduğunu öğrendim.
Resmi ekleyen

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
Resmi ekleyen
Resimlerini göreceğiniz bu kurbağa türü (Kokoi ok) dünyanın en zehirli hayvanıymış. Genellikle Kolombiye ve Güney Amerika ormanlarında yaşamını sürdürüyormuş bu kurbağalar.

Zehirinin sadece 0,0001 gramı insanın dengesini altüst edebileceği ve insanın ölümüne yol açabileceği saptanmıştır
Resmi ekleyen

Ayrıca;

En öldürücü zehirli kara yılanı
Güney Avusturalya'da yaşayan kaplan yılanı, 118 koyunu öldürecek kadar zehir taşır.

En zehirli balık
Hint Okyanusu'nda ve Büyük Okyanus'ta yaşayan taşbalıkları en zehirli balıklardır. Son derece acı veren zehirleri altı saat içinde ölüme sebep olur.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı