İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Katarakt | Göz İçi Merceğimizin Yaşlanma Sonucu Opaklaşması - Bebeklerde Görülen Katarak'tın Özellikleri

- - - - - katarakt katarakt tedavisi katarakt ameliyatı katarakt nedir katarakt belirtileri katarakt cerrahisi katarakt nedenleri

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Katarakt


Katarakt göz içindeki şeffaf tabii lensimizin bulanıklaşması, bir nevi kirli camdan bakmak gibidir. Bu bulanıklaşma ışık hassasiyeti, uzak-yakın görme zorluğu, renk ayırım zorluğu, derinlik kaybı, ışık kaynaklarını çift hatta birkaç görme, kamaşma gibi şikayet ve bulgular yaratır.Resmi ekleyen


Normal


Resmi ekleyen


Katarakt


A. Katarakt Nedenleri

Katarakt tipik olarak kendi göz içi merceğimizin yaşlanma sonucu opaklaşmasıdır.Hayat boyunca lens (mercek) içinde yeni optik kablolar ürer.Kapalı bir ortam olan mercek gittikçe sıkışır ve sertleşir.İlk başta sadece uyum gücünü 45 den sonra etkileyen bu sertleşme ile birlikte bir noktadan itibaren lens içinde bir bulanıklaşma,sararma başlar. Zamanla ilerler ve retina üzerine düşen ışığın önce kalitesini bozar,daha ileri safhada ışığın geçişini engeller.Bu şekilde gelişen kesafete Yaşa Bağlı Katarakt denir

Kalıtımsal meyil söz konusu olmakla birlikte,kötü beslenme,kronik hastalıklar,sigara riskleri arttırmaktadır.
Ultraviolet ışığa maruz kalmak katarakt riskini çok arttırdığından UV blokajlı güneş gözlükleri ve kasket kullanımı tavsiye olunur.
Bunun dışında delici veya künt darbeler de kataraktı tetikleyebilir.Ayrıca başka bazı faktörler de normal kataraktın daha erken gelişmesine sebep olabilirler. — mesela zararlı kimyasallar veya radyasyon ; kortizon kullanımı;şeker hastalığı, alkolizm.

Yüksek doz antioxidan,A, C, E vitaminleri ve Seleniumun katarakt gelişimini yavaşlatabileceğini düşüşündüren çalışmalar var.

Bazı bebekler konjenital katarakt (doğumsal) ile doğarlar.Bu bebeklerde doğum öncesi faktörler (enfeksyon-ilaç-kalıtımsal rahatsızlıklar-kromozom anomalileri) normal lens gelişimini etkilemiştir.Modern katarakt cerrahisi ve göz içi lensleri ile zamanında teşhis edilirse bu bebeklere de normal görme sağlama şansı yüksektir.

B. Katarakt Şikayeti ve bulguları

Kişiden kişiye,gözden göze farklı belirtiler farklı sürelerde ortaya çıkabilir. -Bulanık görme -Tedrici renk görme bozukluğu,nesneler daha sarı veya mat görünür -Daha fazla ışık ihtiyacı -ışık kaynaklarını birden fazla görmek -kamaşma -gittikçe miyoplaşma ve belli bir noktada yakın gözlüğüne ihtiyaç duymama -çok ileri safhada çok az görme ile birlikte göz bebeğinin beyazlaşması.

C.Teşhis

Teşhis muayene ile olur.

D. Tedavi Seçenekleri

Modern katarakt cerahisi (bundan sonra fako veya fakoemülsifikasyon denecektir) şikayetleri çok çabuk ve başarılı şekilde yok etmektedir.Amerikada tüm ameliyatların %7 sini oluşturmakta ve yıda 1,5 milyon fako yapılmaktadır.Yaygınlaşmış olması emniyetinin işaretidir.

Fako saniyede 40bin titreşim yaparak ultrasonik dalgalar yaratan bir aletle yapılır.Oluşan bu dalgalar karşılaştıkları dokuları (kataraktlı lens) parçalar.Aletin ortasındaki bir borudan parçalanan lens materyeli emilir.Emilme ile oluşacak hacım kaybını eşitlemek ,boruda tıkanıklığı önlemek ve ultrasonik enerjinin yarttığı sıcaklığı yok etmek içinaletin dış çeperinden ortadaki shafttan emilen sıvı kadar sıvı pasif olarak göz içine akar.

Fako yöntemi ile lekeli-sararmış mercek çıkarılmakta yerine değişik özelliklere sahip sentetik göz içi merceği konmaktadır. Katarakt ameliyatının 2 ayrı seansta yapılması emniyet açısından daha doğrudur.

Katarakt Cerrahisi


GÖZİÇİ MERCEK SEÇİMİ


Katarakt çıkarıldığı zaman gözün optik sisteminden yaklaşık 23 numara bir mercek de çıkarılmış olmaktadır.Bunu yüksek numara gözlük takan birinin camları çok çizildiğ,lekelendiği için gözlüğünü atmasına benzetebiliriz.Bu durumda ameliyat olan kişinin görüntüyü retina üzerinde odaklayabilmesi için çıkarılan lensin yerine yeni,suni bir mercek(intraoküler lens) takılması gerekir(eskiden bu teknoloji yokken hastalar ameliyat sonrası çok kalın gözlükler takarlardı).

Her biri farklı avantajlara sahip değişik intraoküler lensler vardır ve hangisinin uygun olduğu muayene sonrası doktorunuz tarafından ihtiyaçlarınıza göre belirlenir ve birlikte kararlaştırılır.

Bu lensler katarakt dışında refraktif lens değişimi denilen gözlük takmamak amacıyla yapılan ameliyatlarda da kullanılmaktadır.

-Sabit odaklı(monofokal) lensler

Katarakt ameliyatlarının çoğunda halen bu lensler kullanılmaktadır.Derecesine göre sadece bir mesafe için gözlük ihtiyacını ortadan kaldırırlar.Örneğin uzak sıfırlandı ise yakın için 2,5 numara gözlük gerekecektir. Mükemmemmel kalitede görme sağlarlar ve yeni modelleri aberasyon dediğimiz kenar ışık çarpıtmalarını da yok etmekte, her türlü ışıkta da kaliteli görme sağlamaktadır.Yakın gözlüğü takmaktan rahatsız olmayacaklara bu lensler tavsiye edilir.


-Çok odaklı (multifokal/bifokal) lensler

Uzak ve yakın görmeyi aynı anda sağlamak için geliştirilmişlerdir. Optik özelliklerinden dolayı değişik ışık kaynaklarını aynı anda değişik odak noktalarında toplayabilirler.Bu sayede kişi uzak ve yakın nesneleri gözlüksüz olarak aynı anda net görebilir.

Birkaç marka bu tip lens olmakla birlikte hasta memnuniyeti açısından Alcon’un ReSTOR modeli en mükemmel sonuçları vermektedir.Bu lens difraktif dediğimiz bir optik dizayn kullanmaktadır.Işık 2 odağa kırılmaktadır.Böylece hem yakın hem uzak net görülür.Hastaların %90 ı artık hiç gözlüğe ihtiyaç duymamaktadırlar,kalan %10 uzak ve yakına aynı cam olmak kaydıyla çok ufak bir gözlüğe sadece araba kullanmak veya bilgisayar gibi özel durumlarda ihtiyaç duyarlar.Benzer teknoloji AMO nun TECHNIS lensinde kullanılmaktadır.

Diğer bir teknoloji refraktif denilen lens yüzeyinde konsantrik halkalar bulunan ve her halkanın ayrı mesafeleri net gösterdiği bir türdür.Uzak için iyi olmakla birlikte yakın için aynı memnuniyet her zaman elde edilememekte ayrıca gece ışık rahatsızlığı çok şiddetli olabilmektedir.Bu yüzden bu lensleri tavsiye etmiyorum. AMO nun REZOOM modeli bu gruptandır.


E. Kimler için uygundur

Katarakt kişinin normal hayat stili ve günlük aktivitelerini etkilemeye başladığı zaman ameliyat kararı alınabilir.Buradan anlaşıldığı gibi eski zamanlardaki gibi son safhaların beklenmesi sözkonusu değildir,bilakis gecikmek ameliyatı zorlaştırabilir.Aynı nedenlerle kataraktı olan biri hayat tarzından dolayı hiç rahatsız olmuyorsa acele etmeyebilir.

Detaylı bir göz muayenesi sonucu iyi görmesini engelleyecek veya daha ağırlaşabilecek bir göz hastalığı olmayan kişiler ameliyat kararı alırlar.

Sık sorulan sorular

-KATARAKT AMELİYATINI LASERLE Mİ YAPIYORSUNUZ?

Katarakt ameliyatı yüksek frekanslı ultrason makinesi ile yapılmaktadır. Bu varolan en modern ve başarılı sistemdir.Laserler göz hastalıklarında yaygın olarak kullanılmakla birlikte katarakt ameliyatlarında kullanılmamaktadır

-AMELİYATA İHTİYACIM OLDUĞUĞUNU NASIL ANLARIM?

Eğer şikayetler günlük hayatınızın kalitesini etkilemeye başladıysa sizin için ameliyat zamanı için gelmiş demektir.


-KATARAKTIN İLERLEMESİNİ DURDURABİLİRMİYİM?

Bilinen bir tedavi yoktur

-KATARAKT İKİNCİ GÖZDE DE MUHAKKAK ÇIKAR MI?

Genellikle evet fakat tek taraflı da olabilir

-AMELİYATTAN ÖNCE KAN TESTLERİNE İHTİYAÇ VAR MI?

Hayır yok -AMELİYATTAN ÖNCE ALMAM gereken ilaç var mı? Göz kapakları temizliğine dikkat edilmeli ve eğer çapak varsa antibiotikli damla ve pomad kullanılmalı

-AMELİYATTAN ÖNCE KESMEM GEREKEN İLAÇ VAR MI? ASPİRİN-COUMADİN-PLAVİX-CARDURA-VE özellikle FLOMAX veya eşdeğer ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza başvurun..Dr.Davut Kohen


Kaynak

Konu Hale tarafından 21 Eylül 2015 Pazartesi - 07:33 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
KataraktKatarakt, saydam olan göz merceğinin saydamlığını kaybederek görmenin azalmasıdır. Gözün renkli tabakası irisin arkasında yer alan ve saydam bir yapı olan göz merceğinin, görme işlevinde önemli bir rolü vardır. Göz merceğinin saydamlığının azalması, yani katarakt söz konusu olduğunda görme netliği azalacak, hasta bulanık görecektir. Kataraktlı gözlerde görme bulanıklığı, kataraktın derecesine göre, az bulanık görmeden başlayarak sadece ışık görecek dereceye kadar çok değişik seviyelerde olacaktır.


Resmi ekleyenFako ile katarakt ameliyatı
Resmi ekleyen


Katlanır göz içi lensi
Resmi ekleyen


Olgun katarakt
Bebeklerde Görülen Katarak'tın ÖzellikleriYeni doğan bebeklerde, doğuştan katarakt adı verilen bir katarakt türü görülebilir.

Doğuştan katarakt, bir veya her iki gözde de görülebilir. Doğuştan katarakt da genetik olabileceği gibi hamilelik esnasında annenin geçirdiği bazı hastalıklar, kullandığı bazı ilaçlar, röntgen ışınlarına maruz kalma gibi değişik sebeplere bağlıdır. Ayrıca, doğuşta başlangıç halinde olup çocuk yaşta ilerleyen katarakt çeşitleri de vardır. Doğuştan kataraktların tedavisi, yaşlılık kataraktına göre farklılık gösterir. Çünkü doğuştan kataraktlı bebeklerin hemen hepsinde, zamanında ameliyat edilseler dahi görme tembelliği kalır. Ayrıca ilk 2 yaş içinde bebeklerde katarakt alındıktan sonra göziçi merceği yerleştirmenin çeşitli problemlere yolaçabileceği bilindiğinden 2 yaşa kadar olan bebeklerde sadece katarakt alınmakta göziçi merceği yerleştirilmemektedir. Fakat bu bebeklerde görme tembelliğinin oluşmaması için gözlük veya kontakt lens kullanması sağlanmalıdır. 2 yaşından sonraki kataraktlarda ise göziçi merceği kullanılabilir. Yine de bu konuda göz hekimleri arasında değişik düşünceler ve tartışmalar halen mevcuttur. Ancak, uygulama ne olursa olsun, doğuştan kataraktlı bebeklerin görme dereceleri %100'e çıkmamakta görmelerinde hafif, orta veya ağır derecede bir zayıflık kalmaktadır.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

#4
Ziyaretçi_aydingoz_*

Ziyaretçi_aydingoz_*
 • Ziyaretçi

Katarakt, göz bebeği arkasında bulunan doğal merceğimizin saydamlığını kaybetmesidir. Kataraktı olan kişi cisimleri buzlu camın arkasından bakıyormuş gibi görür. % 90 nedeni yaşa bağlı olarak ortaya çıkar.

Kataraktlar genel olarak 3 ana grup altında incelenebilir;

 • Yaşa Bağlı Kataraktlar
 • Doğumsal ( Konjenital ) Kataraktlar
 • İkincil Kataraktlar

İkincil kataraktlar bazı ilaçların uzun süre kullanımı (kortizonlu ilaçlar vb.), darbeler ve metabolik hastalıklar (şeker hastalığı vb.) sonucunda oluşurlar.

Kataraktın Belirtileri
 • Görmede yavaş yavaş azalma.
 • Renklerin matlaşması.
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi.
 • Çift görme.
 • Gece ışık yansımaları.

katarakt-hastaligi-2.jpg

Doğumsal Katarakt

Doğumdan itibaren görülen lensin tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşmasıdır. Doğuştan olan kataraktlar, annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi hiçbir nedene bağlı olmadan da meydana gelebilmektedir.

Doğuştan katarakt hamilelik sırasında annenin geçirdiği bazı hastalıklar, kullandığı bazı ilaçlar, röntgen ışınına maruz kalma gibi değişik sebeplerin yanı sıra genetikte olabilmektedir. Ayrıca doğuştan başlayıp çocuk yaşta ilerleyen katarakt çeşitleri de vardır.

Doğumsal kataraktlarda göz tembelliği riski yüksektir. Bu bebekler göz doktorunun önerisi ile mümkün olan en kısa zamanda ameliyat edilmelidir.

katarakt-hastaligi-3.jpg

Katarakt Tedavisi

Kataraktta tek tedavi cerrahidir. En sık kullanılan teknik fakoemülsifikasyon (FAKO) yöntemidir. Bu yöntemle 2.2 mm’lik kesiden göz içine girilir. Saydamlığını yitirmiş göz içi lens (katarakt) FAKO yöntemi ile yenilerek oluşan boşluğa katlanır göz içi lensi yerleştirilir.

FemtoSaniye Lazer ile Katarakt Tedavisi

2011 yılı sonlarından itibaren popüler olmaya başlamıştır. Lazer ile uygun vakalarda korneal kesi, kapsüloreksis ve kataraktın parçalara ayrılması işlemleri yapıldıktan sonra, FAKO cihazı ile katarakt parçaları alınarak, katlanabilir göz içi lensi bu boşluğa yerleştirilir.

Göz bebeği tam olarak genişlemeyenler, sert kataraktı olanlar, korneada kesafeti ve kataraktı tutan iplerde kopukluk olan vakalarda lazer cihazı kullanılamaz. Lazer işlemi toplam cerrahi süresini ve maliyeti 2 – 3 kat arttırdığı için henüz ülkemizde yaygın değildir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı

Görme bulanıklığı kişinin yaptığı işi veya günlük yaşamını etkilediği anda ameliyat yapılabilir. Ameliyat olmak için kataraktın görmeyi tamamen kapatmasını beklememek gerekir. Ameliyat kararı hastanın ihtiyaçlarına göre göz hastalıkları uzmanı tarafından verilmelidir.

katarakt-hastaligi-4.jpg

Göz İçi Lensler

İyi yapılmış bir katarakt ameliyatının en önemli parçalarından biri göz içi lensler (mercek)’dir. Göz içi lensler ömür boyu gözde kalır. Lenslerin bio-uyumluluğu yüksek ve arka kapsül opaklaşmasını engelleme özelliği olmalıdır. Bu yüzden kaliteli lensler tercih edilmelidir.

Ayrıca Premium Lensler denen Multifokal ve Torik göz içi lensler, gözlük takmak istemeyen ve astigmatı olan hastalarda tercih edilen lenslerdir. 

Kaynak


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı