İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Konut Edindirme Yardımı (KEY) Hakkında Merak Edilenler | Toplam 1.8 Milyar YTL Ödenecek, Bir Kişi En Fazla 600 YTL Alabilecek

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.701 İleti
 • Gender:Male
Resmi ekleyen

KEY’de 1.8 milyar YTL ödenecek
Konut Edindirme Yardımı kapsamında 1.8 milyar YTL hak sahiplerine nema ve anapara olarak ödenecek. 7.5 milyonu aşkın hak sahibine ilişkin kesin liste ay sonu netleşecek.

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabının tasfiyesi kapsamında hak sahiplerine ödenecek toplam tutar belli oldu. Hak sahiplerinin listelerinin tasfiye halindeki Emlak Bankası’na bildirildiği tarih olan 29 Şubat itibariyle, Emlak Konut GMYO’nun net aktiflerinin değeri, 2 milyar 928 milyon YTL olarak belirlendi Bunun yüzde 61’i olan 1 milyar 786 milyon YTL, hak sahiplerine nema ve anapara olarak ödenecek.

Buna göre hak sahiplerine, 2 aylık süre uzatımına gidilmemesi halinde, Mayıs sonundan itibaren Emlak Konut GMYO’nun belirleyeceği plan çerçevesinde anapara ve nema ödemesi yapılacak. Edinilen bilgilere göre hak sahiplerinin alacağı konut edindirme yardımı, sistemde kaldığı süreye göre belirlenecek.

Ancak 1999 yılı sonu itibariyle anapara ve neması toplamı söz gelimi 300 YTL olan bir hak sahibi, Emlak Konut GMYO’nun net aktiflerinin değerindeki artış ve KEY haksahiplerinin şirket sermayesindeki yüzde 60.96’lık (yaklaşık yüzde 61) pay dikkate alınarak, 4.51 değerleme katsayısı ile çarpılarak elde edilen rakam olan, 1.353 YTL KEY parası alabilecek. Bu rakam, kişinin sistemde kaldığı süreye, kişi adına yatırılan anaparaya göre değişecek.

KESİN LİSTE, AY SONUNA KADAR BİLDİRİLECEK
KEY hesabının tasfiyesine ilişkin mevzuata göre, hak sahiplerine ilişkin kesin liste, Tasfiye Halindeki Emlak Bankası KEY Birimi tarafından bu ay sonuna kadar Emlak Konut GMYO’ya bildirilecek. Bu sürenin, bir defaya mahsus olmak üzere ’2 aya kadar’ uzatılması mümkün. Ancak çalışmaların süre uzatımına gidilmeyecek şekilde tamamlanması öngörülüyor. Bu durumda, 30-31 Mayıs’ta listelerin bildirilmesi halinde Emlak Konut GMYO; nakit ödemeler için ödeme planı ve süresi belirleyecek. Nakit ödemeler için ayrıca, Ziraat Bankası ile de protokol yapılacak.

Tasfiyeye ilişkin kanuna göre, hak sahiplerinin KEY ana para tutarları, 1 Ocak 1987 ile 29 Aralık 1999 tarihleri arasındaki dönem için (tasfiye işlemleri süren) Emlak Bankası’nın 6 aylık vadeli mevduat faizi ile nemalandırılmıştı. Nemalandırmada, 29 Aralık 1999’dan sonraki dönem için ise ilgili kuruluşların hak sahiplerinin listelerini tasfiye halindeki Emlak Bankası’nın KEY Birimi’ne bildirme süresi sonu olan 29 Şubat’taki Emlak GMYO’nun net aktif değeri dikkate alınacak.

Buna göre, 29 Şubat 2008 itibariyle Emlak Konut GMYO’nun net aktif değerinin (KEY hesaplarının temsil eden) yüzde 60.96’sının, tasfiye halindeki Emlak Bankası tarafından KEY hesaplarına mahsuben ayni sermaye olarak Emlak Konut GMYO’ya devredilen taşınmaz karşılığı olan 395 milyon 751 bin 717 YTL’ye oranı esas alınarak nema hesaplanacak.

Emlak GMYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin’in verdiği bilgiye göre, 29 Şubat 2008 yılı itibariyle şirketin net aktiflerinin değeri, 2 milyar 928 milyon YTL olarak belirlendi. Bunun yüzde 61’i, 1 milyar 786 milyon YTL’si KEY sahiplerinin payını temsil ediyor. Yani KEY ödemelerinde kullanılabilecek tutar.

KEY hak sahiplerinin payının, 29 Aralık 1999’dan 29 Şubat 2008 döneminde 4.51 kat değerlendiği belirlenirken, hak sahiplerinin alacakları KEY tutarının hesaplanmasında 4.51’lik değerleme katsayısı kullanılacak. Her bir hak sahibinin Emlak Konut GMYO’nun sermayesinin yüzde 61’i içindeki payı, hak sahibinin 29 Aralık 1999 itibariyle nemalandırılmış toplam değerinin, tüm hak sahiplerinin konut edindirme yardımlarının 29 Aralık 1999 itibariyle nemalandırılmış toplam değeri içindeki payı esas alınarak belirlenecek.

KEY tutarı tahsil edilmiş, ancak Emlak Bankası’na aktarılmamış olan hak sahiplerine ise, karşılığı Hazine tarafından Emlak Konut GMYO’ya aktarıldıktan sonra, nemasıyla birlikte nakit olarak ödeme yapılacak. Mevzuat uyarınca, listelerin Emlak Bankası KEY Birimi’ne son bildirme tarihi olan 29 Şubat 2008’den sonra KEY hesabı nemalandırılmıyor.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANMASI DA AYRI SORUN
Mevzuata göre, Emlak Bankası KEY Birimi tarafından Emlak Konut GMYO’ya iletilen listenin Resmi Gazetede de ilan edilmesi gerekiyor. Ancak, 7.5 milyondan fazla çıkması beklenen hak sahibi listesinin Resmi Gazetede yayımlanması da ayrı bir sorun oluşturuyor.

Hak sahibi listelerinin yayımlanacağı Resmi Gazetenin ‘binlerce’ sayfayı bulabileceği belirtilirken, bu hacimdeki Resmi Gazetenin çok fazla sayıda basılmasının da mümkün olamayabileceği belirtiliyor.

Diğer taraftan yetkililer, bu listelerin elektronik ortamda Ziraat Bankası’na iletileceğini, ayrıca Emlak Konut GMYO’nun veya TOKİ’nin internet sitelerine de konabileceğini belirtirken, hak sahiplerinin ille Resmi Gazete olmasının gerekmediğini vurguladılar. Buna göre kapsamdaki kişiler, ödeme sürecinin ilan edilmesinden sonra, Ziraat Bankası’na doğrudan gidebilecekler, yani Resmi Gazeteye bakmalarına gerek bulunmuyor. TC kimlik numaralarını veya sosyal güvenlik numaralarını vererek, hak sahipliği ve ödemelere ilişkin bilgilerine ulaşabilecekler.

KEY ÖDEMESİ KİMLERİ KAPSIYOR?
KEY hesabı kesintilerine 1995 yılında son verilmesinden itibaren, 1999 yılına kadar Emlak Bankası hesaplarında tutulan ve hesapta biriktiği kabul edilen 395 trilyon liralık tutar karşılığı, Emlak Konut GMYO’ya ayni sermaye olarak gayrimenkul verilmişti. Bu tutar, şirket sermayesinin yaklaşık yüzde 61’ine denk geldiği için, ödeme tarihindeki net aktif değerin yüzde 61, ana para ve nema ödemesinde kullanılacak.

1 Ocak 1987’de yürürlüğe giren 3320 sayılı kanun uyarınca, 31 Aralık 1995’e kadar işverenler, istihdam ettikleri kişiler için KEY hesabına para yatırmıştı. KEY hesabına yapılan işveren kesintileri, 1 Ocak 1996’dan itibaren sıfırlanmıştı. Kişi başına kesinti, 3 bin 500 lira ile başlayıp, en son 80 bin liraya yükseltilirken, sistemde tam olarak katılan kişilerin anaparasının 6 milyon 156 bin TL olduğu ifade edilmişti.

--------------

KEY’de hak sahipleri umduğunu bulamayacak

Sosyal Güvenlik Uzmanı Tezel, Konut Edindirme Yardımı’nda hak sahiplerinin sanılanın aksine en fazla 600 YTL civarında para alabileceğini söyledi. Kimi hak sahibi kendi ismini göremeyecek, kimi umduğunu alamaycak. İşte KEY’de merak edilenler...

Konut Edindirme Yardımı (KEY) kapsamında toplanan paralar hak sahiplerine geri ödenecek. “Listeler açıklandığında bazıları isimlerini göremeyecek, bazıları da isimlerini görecek, alacak ama alacağı paranın çok az olduğunu görecek” diyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, NTVMSNBC’ye şu açıklamayı yaptı: “Konut Edindirme Yardımı’ndan (KEY) yararlanacak kişi sayısı 7.5 milyon kişi. Aslında 9 milyon kişi ama 1,5 milyon kişi bulunamadı, isimleri çıkmadı. 1.8 milyar YTL’yi 7.5 milyon kişiye böldüğümüzde bir kişiye düşen rakamın 240 YTL kadar olduğunu görebiliriz. Tabii bu 240 YTL herkes için geçerli olmayacaktır. Sistemin başladığı 1987 yılından, bittiği 1995 yılına kadar kalanlar var, üç-beş ay yatırıp çıkanlar var. Bu anlamda da 1987 yılından bittiği 95 tarihine kadar yaklaşık 9 yıl boyunca sistemde kalan birisi en fazla 600 YTL civarında bir para alır. 1.300, 1.500 YTL gibi bir gelir nasıl elde edilecek? Bunlar afaki rakamlardır”.

Tezel, KEY’le ilgili merak edilenleri şöyle anlattı:

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞANACAK
Listeler açıklandığında bazıları isimlerini göremeyecek, bazıları da isimlerini görecek, alacak ama alacağı paranın çok az olduğunu görecek. Birinci hayal kırıklığı isimler konusunda yaşanacak. İsimler kanun gereğince Mayıs ayı sonuna kadar Resmi Gazete’de yayınlanmak zorunda. 7.5 milyon kişinin ismini Resmi Gazete’de yayınlamanın ne kadar zor olacağını tahmin edersiniz. 7.5 milyon kişiyi yayınlamak için kaç sayfalık, kaç ciltlik bir Resmi Gazete yayınlayacaklarını ben hayal edemiyorum. Kanun diyor ki, “31 Mayıs 2008 gününe kadar kişi listeleri Resmi Gazete’de yayınlanır”. Bu arada da bu sürenin Hazine tarafından 2 ay daha uzatılma ihtimali var. Yani Temmuz sonuna kadar. İster Mayıs sonu olsun, isten Temmuz sonu olsun KEY Resmi Gazete’de açıklandıktan sonra Ziraat Bankası tarafından ödenmeye başlanacak.

1.300- 1.500 YTL GİBİ RAKAMLAR AFAKİ RAKAMLAR
KEY ile toplanan paranın tamamı, 1999 sonunda Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devredilmişti. O tarihte Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın yüzde 61 hissesine tekabül ediyordu. Şu anda o yüzde 61 hissenin toplamı yaklaşık 1.8 milyar YTL; 1.786 diyorlar ama biz buna 1.8 milyar YTL diyelim. Dağıtılacak olan paranın toplamı 1.8 milyar YTL. Alacak olan kişi sayısı da 7.5 milyon kişi. Aslında 9 milyon kişi ama 1.5 milyon kişi bulunamadı, isimleri çıkmadı. 1.8 milyar YTL’yi 7.5 milyon kişiye böldüğümüzde bir kişiye düşen rakamın 240 YTL kadar olduğunu görebiliriz.

Tabii bu 240 YTL herkes için geçerli olmayacaktır. Sistemin başladığı 1987 yılından, bittiği 1995 yılına kadar kalanlar var, üç-beş ay yatırıp çıkanlar var. Bu anlamda da 1987 yılından bittiği 95 tarihine kadar yaklaşık 9 yıl boyunca sistemde kalan birisi için ödenen nominal değer en fazla 6 YTL 15 kuruşa karşılık geliyor. Eski parayla 6 milyon 115 lira. 6.15 YKr’yi neyle çarpacaksınız da 1.300, 1.500 YTL gibi bir gelir elde edilecek? Bunlar afaki rakamlardır.

HESAPLAMADAKİ ÇIKIŞ YERİ YANLIŞ
Kanun gereğince, 1987’den 95’e kadar birikmiş bulunan KEY’deki paralar 6 aylık mevduat faizi oranına göre nemalandırılıyor. 99 yılından günümüze kadar ise Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın hisse değerinin artışı kadar oluyor. Bazı arkadaşlarımız, “99 yılında bu para 300 YTL olursa, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın da değeri o tarihten bu yana yaklaşık 4.3 kat arttığına göre 300 YTL ile 4.3’ü çarparım, 1.350 YTL para alırım” diyorlar. Eğer bu mantıkla gidersek, 99 sonunda 100 YTL’si olan da 4 bin YTL para alacak diyebiliriz. Yani hesaplamadaki çıkış yeri yanlış. “96 yılında kişi başına 300 YTL varsa...” diye “Varsa, yaparsa” dan hareket edersek böyle gerçekçi olmayan rakamlar ortaya çıkar. Hesaplanan rakam doğru değil.

PARANIN KAYNAĞI KONUSUNDA NETLİK YOK
Çıkan haberlere bakıyorum, kaynak yok. Kaynak belirtmeden haber yapılmış. “Böyle söyleniyor, yapılıyor” deniyor. “Temenni haber” diyorum buna, kendi temennilerini haber haline getirmişler diye düşünüyorum. Kaynak belirtilse, “7.5 milyon kişiye 1.300 YTL verseniz kaç para yapar?” diye sorarız en azından. 1.8 milyar YTL varken 13 milyar YTL’yi kim ödeyecek, nereden ödeyecek?

Üstelik 1.8 milyar YTL’lik para konusunda da netlik yok. Kaynak 1.8 milyar YTL ama geçen ay Likör Fabrikası’nın satışından yaklaşık 300 milyon YTL kadar para elde edildi. Geri kalan 1.5 milyar YTL Hazine’den karşılanacak. Hazine’den karşılanacak para da tabii ki Hazine’den borçlanarak elde edilecek. KEY’deki piyasadan borçlanarak vatandaşa dağıtacaksak 1.5 milyar YTL’nin ne kadar iç borç ve dış borç faiziyle nemalandırılacağını önümüzdeki yıllarda görürüz. Rakamları açıklarlar herhalde.

İTİRAZLAR NEREYE VE NASIL YAPILACAK?
Burada bir de itirazların nereye yapılacağı meselesi var. KEY’de isimleri çıkmayanlar veya isimleri çıktığı halde beklediği rakamdan daha az rakam açıklanan kişiler Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na veya bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na itiraz edebilirler. Ama itirazlarına belge eklemeleri yerinde olur. Zira belgesiz itirazlar herhangi bir şekilde değerlendirmeye alınmaz. O tarihlerde kesinti belgeleri, kesinti belge özetleri gibi belgeleri itirazlarına eklemeleri gerekir ama bu olayda biz 20 yıl öncesinden söz ediyoruz. Kamunun elinde olmayan belgelerin bu yüzden vatandaşların elinde olmasını da beklemiyorum. Bu koşullar altında hak sahibi olmayanların para almaları ihtimali de çok düşük olmakla beraber tamamen imkansız da diyemeyiz.

BİRKAÇ CİLTLİK RESMİ GAZETE
Bana göre atladıkları bir nokta oldu. ‘İsimleri Resmi Gazete’de yayınlayacağız sonra itiraz süresi tanıyacağız’ dediler. Bu kadar ismin Resmi Gazete’ye sığamayacağını düşünemediler sanırım. Ansiklopediden daha çok birkaç ciltlik bir Resmi Gazete olur herhalde. İnsanlar bu birkaç ciltlik Resmi Gazete’de karınca duası gibi küçücük yazılardan isimlerini nasıl bulabilecekler, merak ediyorum. İsimlerimizi nasıl bulacağız, o isimlerin karşısındaki paranın ne olduğunu nasıl okuyacağız?

Resmi Gazete’den isimlerini bulamayanlar Ziraat Bankası’na sorabilirler. Bir web sayfasında da isimleri açıklayacaklar. TOKİ’nin sayfasında Ziraat Bankası veya Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın web sayfasında da Resmi Gazete’de yayımlanan isimler yayınlanacak.

Kaynak: NTVMSNBC

#2
patriot34

patriot34

  KD ™ Dost

 • Kadim Dost
 • 2.836 İleti
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
Bilgilendirme için Teşekkür ederim sağol:)

Doğrusu dört gözle bekliyoruz yenide araç aldım,sınırımızıda zorladık iyi olur hani son anda bir katakuli çıkmasa,bildiğim kadarıyla bakalar kurulunun 2 ay daha erteleme yetkisi var ,inşallah kullanmazlar:)

#3
murat

murat

  KD ™ Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 122 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Ankara
acı ama gerçek
sağolasın biraderim

#4
oktaytunçbilek

oktaytunçbilek

  KD ™ Dost

 • Üyeliği İptal Edildi
 • 2.228 İleti
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Neyin ne olacagını önceden kestirmek zor.hayırlısı inşallah. :beach:
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı