İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

İletişim Araçlarının Kronolojik Gelişimi | Dünden Bugüne İletişim Araçları

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


İletişim Araçlarının Kronolojik Gelişimi

M.Ö 3500 yıllarında Sümerler bilinen ilk resimli yazıyı kullandılar. Bu yazı Asurlar, Babiller ve Persler elinde Fonetik dil oldu.

M.Ö 3100 yılında Mısırlılar Hiyeroglifleri geliştirdiler.

M.Ö 2500 yıllarında Mısırlılar yazı aracı olarak Kil yerine Papirüs ve fırça kullanmaya başladılar.

M.Ö 200 yıllarında Yunanlılar hayvan derisinden parşömeni geliştirdiler.

M.Ö 100 yıllarında Roma’da halk kütüphaneleri oluşturulmuştu. Yasalar ve sansür vardı.

M.S 105 yılında Çinliler kağıt ve mürekkep yapmaya başladılar.

M.S 150 yıllında ilk kez parşömeni yuvarlak rulo yapmak yerine kitap yapmak için sayfalar iç içe katlandı.

M.S yılarında 450’den sonra Asya’da blok basın kullanılmaya başlandı.

17.yy’a kadar kağıdın ve basılı kelimenin üretiminde egemen biçim el sanatıydı.

18.yy’ın başlarında ilk siyasal parti gazeteleri çıkmaya başladı.

1814’te basıma buhar gücü girdi. Ve silindir basım geliştirildi.

1826’da ilk kez fotoğraf kullanılmaya başlandı.

1835’te ilk haber ajansı Fransız haber ajansı Havas kuruldu.

1844’te Mors ilk telgraf mesajını gönderdi.

1853’te kağıt hamuru ağaçtan yapılmaya başlandı.

1858’de su altı telgraf kabloları İngiltere ve ABD arasına döşenmeye başlandı. 1866’da kullanılmaya başlandı.

1876’da ilk telefon konuşması yapıldı.

1895’te telsiz ile mesaj alma ve gönderme başarıldı.

1901’de deniz silahları fabrikalarının ve gazete gruplarının desteği ile Atlantik okyanusu üzerinde kıtalararası telsiz sinyali gönderilmesi başarıldı.

1904’te radyo tüpünde diyot denilen yükseltici kullanılmaya başlandı.

1906’da diyot yerini audion tüpe bıraktı.

1906’da Berlin konferansında İngiltere, Fransa, Almanya, ABD ve Rusya radyo frekansını kullanma üzerine uluslar arası anlaşma yaptılar.

1923’te New York ve Philadelphia arasında ilk televizyon resmi gönderildi.

1926’da sinemaya ses eklendi.

1928’de normal televizyon yayını başladı.

1928’de Disney imparatorluğunun ilk çizgi filmleri yapılmaya başlanıldı.

1935’te radyoya FM kanalı eklendi.

1941’de Amerika’da ilk ticari TV’ye izin verildi.

1954’de renkli TV yayınına başlandı.Dünden Bugüne İletişim Araçları" M.Ö 3000 civarında Mısırda HİYOROGLİF adı verilen yazı sistemi bulundu. Bu yazılar insan hayvan ve eşya şekillerinden ve bazı sembollerden oluşmaktaydı.

" M.Ö 1300 Civarında Mezopotamyada ( Bugünkü Suriye ve Irak toprakları) ilk alfabenin kullanıldığı bilinmektedir.

" M.S 1045 Mısırlılar tarafından bulunan papirus adlı kağıdı geliştiren çinde ilk kez Pi CHENG adlı mucid matbaa harflerini icad etmiş ve kitap basmıştır. Daha sonraları 1645 Avrupada Guttenberg adlı mucit matbaa makinasını icad etmiştir.

" 1820 yılında Danimarkalı OERSTED adındaki bilim adamının elektromanyetik akımı keşfetmesiyle günümüzde kullanılan modern iletişim araçlarının temel çalışma prensipleri doğmuştur.

" 1826 da günümüzde en yaygın iletişim araçlarından biri olan Fotoğrafı Fransız NIEPCE tarafından bulmuştur.

" 1936 da İngiliz Cooke ve arkadaşı elektrikli telegrafı icad ettiler.

" 1843 de Amerikalı li bilim adamı kendi adı olan ve (.) ve (-) lerden oluşan MORS alfabesini icad etmiştir. Böylece Fransızcada Uzaktan yazma denilen Tele-Graph : Telgraf aleti herkes tarafından kolay kullanılır hale gelmiştir.

" 1867 yılında Amerikalı politikacı ve mucit SHOLES ilk daktilo makinasını icad etmiştir. Bu makina yazıyla iletişimde devrim yaratmıştır.

" 1876 Yılında Amerikada sağırlar okulunda öğretmenlik yapmakta olan ve bu arada ses üzerine araştırmalar yapan İskoçya asıllı araştırıcı A.Graham BELL elektrik telleri üzerinden ilk insan sesini iletmeyi başarmış ve bu aletin adına Tele-Phone : Telefon yani uzaktan konuşma adını vermiştir. BELL ile yardımcısı Watson arasında 10Mart 1876 da odadan odaya gerçekleşen bu buluş modern iletişimin başlangıcı sayılmaktadır.

" 1877 yılında Amerikalı araştırmacı EDİSON FonoGraf denilen ve ses kaydetmeye yarayan ilk aleti icad etmiştir. İlk kez köpeğinin sesini kaydettiği bu cihaz günümüzde kasetçalarların ve CD çalarların temelini yaratan buluş olmuştur.

" 1894 de Fransız LIMUERE kardeşler İlk sinema makinasını icad etmişlerdir. Böylece görüntünün kayıt edilmesi, saklanması ve yeniden gösterilmesi imkanlı hale gelmiştir. Bu buluş iletişimde devrim sayılmaktadır.

" 1896 yılında İtalyan MARCONİ ilk mors alfabesiyle yaptığı Radyo yayınını başarmıştır. Daha sonra 1901 de ilk okyanus aşırı radyo yayını yapılmıştır . 1907 Yılında ise kanadalı FESSENDEN adındaki bilim adamı insan sesiyle ilk radyo yayınını yapmıştır.

" 1922 yılında KORN adlı Alman bilim adamı elektrik tellerinden fotograf gönderebilen ilk fax makinasını icad etmiştir.

" 1926 yılında Logie BAİRD adındaki iskoçyalı bilim adamı insan yüzünün görüntüsünü radyo dalgalarıyla çok uzaklara gönderebilen ve Tele-Vision: Televizyon denen ve uzaktan görme anlamına gelen aleti icad etmiştir.

" 1936 yılında İngilterede İlk kez siyah beyaz TV yayınları BBC tarafından başlatılmıştır.

" 1938 yılında CARLSON adındaki Amerikalı bilim adamı PhotoCopy :Fotokopi cihazını icad etmiştir.

" 1946 yılında Amerikalı J.ECKERT ve arkadaşı MAUCHLY adlı bilim adamları askeri amaçlı hesaplar yapmak için dünyanın ilk bilgisayarını icad etmişlerdir. ENİAC adını verdikleri bu bilgisayar 30 ton ağırlığında ve 4 apartman dairesi büyüklüğünde olup içinde 18 000 elektronik tüp (Lamba) bulunmaktaydı. Bu alet günümüzde kullanılan modern bilgisayarların babası sayılmaktadır.

" 1962 yılında Amerikalılar dünyanın ilk iletişim uydusu olan TELSTAR'ı uzaya fırlatmışlardır. Bu uyduyla kıtalar arası Telefon konuşmaları Telefax Telex haberleşmeleri ve TV -Radyo yayınları yapılması olanaklı hale gelmiştir.

" 1970 li yıllarda Amerikada üniversiteler arası bilgi iletişiminde kullanılmak üzere ARPA denilen yeni bir iletişim sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu sistemle ayrı şehirlerdeki bilgisayarların birbirlerine bağlanabilmeleri mümkün olmuştur. 1974 de bu iletişime standart getirilmiş ve adına TCP/IP protokolu denmiştir. Ayni yıllarda Amerikada IBM şirketi bilgi depolamada ve bunun farklı makinalarda kullanılmasını sağlayan ve Floppy denilen disketleri acad etmiştir.

" 1981 Amerikada IBM şirketi İlk kişisel bilgisayar denilen ve bugün iletişimde devrim sayılan ve PC adını verdiği bilgisayarı üretmeye beşladı.

" 1982 de Hollandalı PHİLİPS ve Japon SONY şirketleri Compact Disk ( CD ) denilen aleti üretmişlerdir Bu cihazlar çok düşük seviyeli LAZER ile çalışmaktadırlar.

" 1983 de Amerikalı MikroSoft firması günümüzdede hala kullanılmakta olan ve iletişimde çığır açan Windows adını verdiği yazılım sistemini icad etmiştir.

" 1985 yılında amerikada kullanılmakta olan ARPA iletişim sisteminin adı INTERNET adıyla değiştirilmiştir. İnternet bilgi otobanı anlamına gelmektedir.

" 1990 yılında yaşadığımız çağa adını veren ve iletişimde bu gün son nokta olan WWW yani world Wide Web icad edilmiştir.

" 1986 ABD National Instruments firması LabVIEW adı altında GUI tabanlı bir endüstri yazılımı yaratıldı.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
İletişim Araçlarının Kronolojik Gelişimi
• 14 Şubat 1946 - İlk genel amaçlı elektronik bilgisayar ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), Pensilvanya üniversitesinde (ABD) tanıtıldı.


Resmi ekleyenENIAC bilgisayarı.Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Faydali_Linkler_internet_Sik_Kullanilanlari_f216/ENIAC_Elektronik_Numara_Entegreli_Hesaplayici_El_t78096.html']ENIAC - Elektronik Numara Entegreli Hesaplayıcı | Elektrikle Çalışan Ve Elektronik Veri İşleme Kapasitesine Sahip İlk Bilgisayar ' target='_blank'>ENIAC' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Faydali_Linkler_internet_Sik_Kullanilanlari_f216/ENIAC_Elektronik_Numara_Entegreli_Hesaplayici_El_t78096.html']ENIAC - Elektronik Numara Entegreli Hesaplayıcı | Elektrikle Çalışan Ve Elektronik Veri İşleme Kapasitesine Sahip İlk Bilgisayar


• 14 Şubat 1924 - International Business Machines (IBM) şirketi kuruldu.


Resmi ekleyenIBM Logo
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Faydali_Linkler_internet_Sik_Kullanilanlari_f216/IBM_International_Business_Machines_Uluslararasi_i_t74529.html']IBM - International Business Machines - Uluslararası İş Makineleri | Bilgisayar Yapımında Önde Gelen ABD Şirketi' target='_blank'>IBM' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Faydali_Linkler_internet_Sik_Kullanilanlari_f216/IBM_International_Business_Machines_Uluslararasi_i_t74529.html']IBM - International Business Machines - Uluslararası İş Makineleri | Bilgisayar Yapımında Önde Gelen ABD Şirketi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı