İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yalnız Efe | Ömer Seyfettin - Kitabın Konusu - Özeti

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yalnız Efe


Ömer Seyfettin


Resmi ekleyenKitabın Konusu:


Kezban isimli genç bir kızın, uğradığı haksızlık sonucunda, kendisi ve mağdur duruma düşen halk için , zalimlere ve halkı soyan kişilere karşı yaptığı mücadele anlatılıyor.


Resmi ekleyen
Kitabın Özeti:


Kumdere isimli bir köyde yaşlı bir ihtiyar ile Kezban isimli kızı yalnız yaşamaktadır.

Daha fazla…Bu ihtiyar biraz mal ve mülk sahibi idi. Yörük Hoca isimli bu ihtiyar köyün fakirlerine ,dullarına ve öksüzlerine yardım ederdi. Fakat bu ihtiyar düzenin bozulmasından dolayı büyük bir huzursuzluk içinde idi. Bunun için de ağzından ‘Ah bir genç olsam!’ sözleri hiç düşmüyordu. Köylüler tarafından da sevilen Yörük Hoca, evinde düzenlediği toplantılarda bu konuları onlara da anlatırdı.


Resmi ekleyenKumdere Köyü’nün yakınlarında ovanın en zengin köyü olan Küçükalan isimli bir köy bulunmaktaydı. Eseoğlu isimli faizci Küçükalan’lıların hepsine faize bağlamıştı. Bu yüzden de borcunu veremeyen Küçükalanlıları mahkum etmişti. Yörük Hoca Eseoğlu’nun ne kadar kötü bir adam olduğunu bildiği için zavallılara haber göndermişti. Fakat sözünü dinletemedi. İşte sonunda Eseoğlu bütün arazilerini zapt etmişti. Eseoğlu aynı planı Kumdere’ye uygulayamadığı için biraz hırslıydı. Bu yüzden bütün memurları ve devlet görevlilerini kışkırtıyordu. Her yeni gelen kaymakama burasının eşkıya yatağı olduğunu söylüyordu. Halbuki Kumdere halkı, kendi geçimlerini kendileri sağlardı. Ova işleri ve avcılıkla uğraşan halkın hiç kimseye zararı yoktu.

Bir gün kasabadayken Yörük Hoca ile Eseoğlu karşılaşır. Yörük Hoca o sıralar harmanı yeni sattığından biraz para sahibi idi. Eseoğlu Biraz borç para ister. Yörük Hoca’da istediği parayı verir. Üç sene geçmesine rağmen Eseoğlu hala borcunu vermemiştir. Fakat Yörük Hoca Eseoğlu’ndan borcunu almaya karalıdır. Bir gün Yörük Hoca borcunu almak için Eseoğlu’nun yanına gider. Olmusuz bir tepkiyle karşılaşan Yörük Hoca borcunu alamamıştı. Bütün bu ısrarları sonucunda Eseoğlu’nun kahyasının kardeşi tarafından öldürülür. Kızı Kezban’a bu haber tez ulaşır. Bu haber karşısında Kezban adeta yıkılmıştı. Olduğu yere çökerek ağlamaya başladı. Sonradan Kezban babasının ölüsüne gitmeye karar vermişti. Hiç durmadı, dinlenmedi. Bir an evvel babasına kavuşmak istiyordu. Sonunda çiftliğe ulaşmıştı. Hala babasının kim tarafından, niçin vurulduğunu düşünüyordu. Bir taraftan da bunu Eseoğlu’nun başkasının yaptıramayacağını düşünüyordu. Çünkü Eseoğlu başta babasını olmak üzere bütün köylünün düşmanıydı. Kezban kahyanın yanına varmıştı. Kahya önce Kezban’ı baştan aşağı süzdü. Sonra Kezban’a babasının büyük bir bela olduğunu ve başlarını derde sokmamak için öldürdüklerini büyük bir keyifle anlatıyordu. Kezban donmuş kalmıştı. Sonra Kezban’ı babasının ölüsünün yanına götürdüler. Kezban uşağa da babasını kimin öldürdüğünü sordu. Fakat yanıt alamamıştı. Ertesi gün Yörük Hoca’nın ölüsü bütün köylüler tarafından köye götürülüyordu. Hoca’nın yakın arkadaşları ’Senin öcünü kim alacak?’ diye bağırıyorlardı. Kezban vuranı bulmaya karalıydı. Bunun için her yere başvurmuştu. Fakat hiçbir sonuç alınamadı. Eseoğlu’nun çobanlarına da hep babasının nasıl vurulduğunu sorardı. Sonunda aptal ve saf bir kişiliğe sahip bir çobandan babasını kimin vurduğunu öğrenmişti. Şimdi sırada babasını öldürenlerden öcünü almaya gelmişti. Kezban öcünü bir bir almıştı. Babasının kanı yerde kalmamıştı. Bundan sonraki tek hedefi ise köylüyü soyan , masum insanlara zulüm eden haksızlara karşı mücadele etmekti. Onun bu cesareti halk tarafından da beğenilmişti. Kezban artık Yalnız Efe ismiyle anılmaya başlamıştı. Kendisini sadece kadınlar ve genç kızlar görebiliyordu. Yalnız Efe’nin kız olduğunu bilmeyenler ise duyunca çok şaşırıyorlardı.


Kitabın Ana Fikri:


Haksızlığa uğradığımızda hakkımızı sonuna kadar savunmalıyız ve bizi mağdur duruma düşürenlerle sonuna kadar mücadele etmeliyiz.


Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi:


Köylülerin Eseoğlu’ndan borç almaları olayların büyümesine neden olmuştur. Eseoğlu bu şekilde köylüleri zor duruma düşürmüştür. Kezban’ın vermiş olduğu mücadele ve göstermiş olduğu çaba onu sonuca götürmüştür. Yörük hoca iri yapılı bir fiziğe sahiptir. Köylüye ve mağdur durumda bulunanlara gösterdiği yardımlarla cana yakın ve yardımsever birisi olarak tanınırdı. Kızı Kezban da, babası gibi iri yapılı bir fiziğe sahiptir. Bunun yanında da çok güzel bir kızdır. Mücadeleci kişiliğiyle istediği her şeye ulaşmıştır. Eseoğlu; imansız, dinsiz, merhametsiz bir faizciydi.

Konu Hale tarafından 11 Ocak 2016 Pazartesi - 22:23 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
winstoday

winstoday

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Dost
 • 23 İleti
Paylaşım için teşekkurler.

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı