İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

ADSL Modem Güvenliği | Şifre Değiştirme Ve Güvenlik Ayarları

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


ADSL Modem Güvenliği
Şifre Değiştirme ve Güvenlik Ayarları
Sizi Internete bağlayan ve bilgisayarınızla internet arasındaki en önemli donanım ve yazılım Adsl modemlerdir.

Kullandığınız modem seçimi çok önemlidir. Benim tavsiyem ethernet + router + USB özellikli adsl modemler, port olarakta çoklu port seçeneği olan modeller seçilebilir.

Sadece USB özelliği bulunan modemlerden uzak durun. Çünkü USB modellerde router özelliği olmadığı için windows sistemlerin güvenliği için önemli olan portlar açıktır ve saldırılara maruz kalma olasılığınız çok fazladır. Bilgisayar ve internetle yeni tanışmış bir kullanıcının bilgisayar güvenliği konusunda bilgisi olmadığı için bu tehlikenin önüne geçemez. USB modem kullanananlar için en önemli tavsiyem firewall kullanmalarıdır.


Adsl Modem Güvenlik için maddeleri sıralamaya başlayalım:


1. İlk olarak Windows Xp Güvenlik dokümanını okuyun.Tüm dökümanların birbirinle olan bağlantısını unutmayın.

2. Adsl modem ayarlarına bağlanmak için kullandığınız şifreyi modem ayarları içindeki admin şifre bölümünden değiştirin. Telekom adsl başvurusunda size verilen kullanıcı adı ve şifrenizi adsl kota sitesinin girişinde kullanarak açılan menüden şifre değişikliğini seçin ve şifrenizi değiştirin. Değiştirdiğiniz bu şifreyi modem ayarlarında kullanıcı adı ve şifre olan bölüme yeni şekliyle ekleyin.

3. Buradan programı indirerek açık portunuzun olup olmadığını kontrol edin. Çoğu modemde bulunan Misc (Miscellaneous) Configuration bölümünden Ftp (21) ve Telnet (23) portları default açık olarak gelmişse disable yaparak kapatın.

4. Misc (Miscellaneous) Configuration bölümünde veya modeminizi markasına göre başka bir bölüm içindede olabilir. DMZ ve DMZ Host Ip seçeneği varsa DMZ yi enabled olarak aktif hale getirin ve DMZ Ip adresi olarakta bilgisayarınızda kullanmadığınız herhangi bir local ip adresini verin.Örnek olarak kullandığınız bilgisayar 10.0.0.20 veya 192.168.2.10 adresini kullaniyorsa DMZ Host ip adresini 10.0.0.50 veya 192.168.2.60 yapın.

Böylece internetten gelebilecek bir bağlantı veya ping isteği otomatik olarak olmayan bir Ip adresine yönlenecektir. DMZ i enabled yapmakla tüm portları açmış oluyoruz fakat yönlendirme yaptığımız ip üzerinde herhangi bir bilgisayar olmadığı için dışarıdan erişimler yanıtsız kalıyor. Ethernet + routerlı modemlerin en güzel yanı bu işte.

5. Misc (Miscellaneous) Configuration bölümünde başka bir ayar ise (modem markasına göre bulunduğu yer değişebilir) Adsl modem ayarlarına bağlandığınız portu değiştirebilirsiniz. Örnek http://10.0.0.2 den veya http://192.168.2.1 den modem ayarlarına bağlandığınızda 80 portunu kullanmış oluyorsunuz. 80 olan portu 1000, 6000 veya kendinizin belirlediği bir portla değiştirme imkanınız vardır.

6. Kullandığınız modemin firewall seçeneği varsa modem ayarları kısmından bu seçeneğide aktif edebilirsiniz.

7. Yukarıdaki ayarları yaptığımız bölümler tüm adsl modemlerde aynı olmayabilir veya hiç olmayabilir. Yapabildiğiniz güvenlik ayarlarını tamamladıktan sonra kullandığınız adsl modem hakkında google arama motorunu kullanarak veya modem ayarlarını inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.#2
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Kablolu modemlerin çok sorunu yok aslında. Ama yine de modeminizin ilk ayarını yaparken, standart admin şifresini mutlaka değiştirin. Çünkü hacker sitelerinde modemlerin admin şifreleri paylaşılıyor. Bi şekilde ip'nizi ele geçiren bir hacker, modem ayarlarınıza girip, istediği portları açıp sizin bilgisayarını çökertebilir, bilgi çalabilir.

Kablosuz modemlerin tehlikeli olmasının sebebi, kapsama alanının epey geniş olması. Bizim apartman 14 katlı, 56 daire var. Geçen bizim evden bi baktım, 14 tane modem buldu :deli: Özellikle kotalı kullanıcılar için tehlike büyük. Faturanızda bol sıfırlar görebilirsiniz :deli:

+

Biraz konu dışı ama, kablosuz bağlantıların yaydığı dalgaların kanser yaptığı söyleniyor, ne kadar doğru bilemiyorum :deli:
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı