İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Türk Milleti Hukukuna Sahip Çıkıyor | Yargıya Destek Çığ Gibi...

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


Resmi ekleyenTÜRK MİLLETİ HUKUKUNA SAHİP ÇIKIYOR

Yargıya destek çığ gibi

Kapatma davasının ardından Haçlı kalkanına sığınan AKP iktidarının saldırılarına maruz kalan yargıya her kesimden destek yağıyor. Yargıtay Başkanlar Kurulu’nun muhtıra gibi bildirisine Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’dan da destek geldi. Prof. Akaydın, Kurul’un, demokratik rejimin en önemli güvencelerinden birisi olan Türk yargısına özellikle yurtdışı ve yurtiçi odaklardan yapılan yorumları, müdahaleleri ve söylemleri doğru bulmadıklarını kaydetti.

Baskı olmamalı

Prof. Akaydın, “Üniversiteler Arası Kurul bunlara karşıdır. Bunu Türkiye’nin rejimi açısından, demokrasinin en önemli güvencesi olan ve saygı duyulması gereken yargıya bir haksızlık olarak değerlendirmektedir. Yargının saygınlığının korunması ve güvenilmesini bu tür odaklardan istiyoruz” diye konuştu. Bu arada, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut da “Yargının baskı altında tutulmaması lazım. Yargımız hakkında hoşa gitmeyen ifadeler bizi rahatsız ediyor” dedi.

Yargıtay isyan etmişti

Yargıtay Başkanlar Kurulu, muhtıra gibi bir bildiri yayınlayarak, ’yürütme yandaşı yargı oluşturma’çabalarına isyan etmişti: “Hedeflenen budur, ancak unutulmamalıdır ki, insanlık tarihi güdümlü yargı ile başarılı olabilen hiçbir millet ve devlete tanıklık etmemiştir.” AKP’den “siyasi kuruluş”, hükümetten “yürütme erki” olarak bahsedilen ve “yandaşları” ifadesi kullanılan tarihi bildiride özetle şöyle denilmişti: “Yargının bağımsızlığı hazmedilemiyor, yargı mensupları hedef gösteriliyor. Kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı ile toplum arasında husumet yaratılmaya çalışılıyor. Yargı ve mensupları yabancılara şikayet ediliyor. Hazırlanan düzenlemeler bizden önce onlara gösteriliyor. Bu hiçbir devlet ciddiyetiyle bağdaştırılamaz. Yargıya yönelik ve hukuk devleti olma ilkesiyle bağdaşmayan sistemli saldırılar Cumhuriyetin temel ilkelerini zedeler hal aldı.”


Danıştay da sert çıkmıştı

Yargıtay’ın ardından Danıştay Başkanlar Kurulu da hükümete sert çıkmıştı. Kurul, yayınladığı bildiride, yargıyı doğrudan ilgilendiren konularda yargı organlarının görüşlerini kamuoyuyla paylaşmalarının siyasi bir niteliği bulunmadığını bildirmişti. Açıklamada, “Yetkisini Anayasa’dan alan organların meşruiyetlerinin tartışmaya açılması, bu organların kamuoyundaki güvenilirliklerini zedeleyeceği gibi böyle bir yaklaşımın devleti zaafa uğratacağı gerçeği de gözlerden uzak tutulmamalıdır. Yargıya intikal eden konularda, uluslararası çevrelerin de katılımıyla yargı organlarını yönlendirme ve etki altına alma girişimlerini doğru bulmuyoruz. Yargı Reformu Strateji Taslağı’nın anayasal kurumlar olan Türk yargı organları yerine, Avrupa Birliği temsilcileri ile paylaşılmış olmasını, bağımsızlık ilkesi ile bağdaşır bulmuyoruz.”


HED: Açıklamalara katılıyoruz

Hukukun Egemenliği Derneği Genel Başkanı Erdem Akyüz, Yargıtay ve Danıştay Başkanlar Kurulu açıklamalarına aynen katıldıklarını ve desteklediklerini belirtti. Akyüz, açıklamalarda değinilen “Cumhuriyetin temel niteliklerinin tartışmalara ve yeni tanımlamalara konu edilmesinden duyulan kaygı” nın tüm hukukçular ve Atatürkçü düşünceyi benimseyenler tarafından kabul edildiğini ve endişeyle izlendiğini belirtti. (ANKA)

Mumcu: Devletle kavga ediyorlar

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, AKP Hükümeti’nin Cumhuriyet’in bütün temel kurumlarıyla ters düştüğünü ve Türkiye’nin içinde bulunduğu gerginlikten sorumlu olduğunu söyledi. Mumcu, “Atatürk’ün devrimleri nedeniyle uygun ortamı bulamayanlar, bugün sadece yargı ile değil, üniversiteler ve ordu ile de kavga eder hale gelmiştir. Tarih, bugün yaşanan krizin sorumlusu olarak iktidarı kaydetmiştir” dedi.

Çekişmenin sorumlusu AKP

HYP Genel Başkan Vekili Yaşar Okuyan, yargı ile hükümet arasında yaşanan gerilimden iktidarı sorumlu tuttu. Okuyan, yaptığı açıklamada “Yasama, yürütme, yargı organları arasındaki çekişme had safhada, bunun sorumlusu Adalet Bakanı’dır, Başbakan’dır, AKP Hükümeti’dir” dedi.

YARSAV da yanlarında

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da, Yargıtay ve Danıştay bilidirileri nedeniyle hükümeti eleştirdi. Eminağaoğlu, “Yargı organlarının açıklamalarından, siyasi irade atması gereken adımları saptaması gerekirken, sorunları görmezden gelerek yargıyı suçlayıcı davranışlara yöneliyor. Bu durum, siyasi iradenin gerçek amacının yargıdaki sorunları çözmek olmadığı bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır” dedi.Resmi ekleyen


#2
oktaytunçbilek

oktaytunçbilek

  KD ™ Dost

 • Üyeliği İptal Edildi
 • 2.228 İleti
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Bunu bu hale getiren zihniyet duymalı diyecem ama kulaklarının üstüne yatmışlar kalkıp duymaları zor gözüküyor.paylaşım için sagolun semahanım. :beach:
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı