İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Buldan Yöresi | Devrent Deresi

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Esesli

Esesli

    KD ™ Kadim Dost

  • Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Gender:Male
  • Location:EsEsli
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat
DEVRENT DERESİ
Türkümüzün hikayesi Buldan’ın ”Devrent Deresi” denilen mahallinde vuku bulmuştur.Cumhuriyet Türkiye’sinin 1933 yılları...Otomobil, tren yok.Alaşehir tarafından gelip Denizli taraflarına geçecek kervanların , yolcuların uğrak yeriydi Devrent Deresi.Mutlaka geçilmesi gereken tek geçitti.

12,13 Şubat tarihlerinde Denizli Gölemezli Köyü’nden Musa, Süleyman develerine buğday ve arpa yükleyerek Sarı Göl’e satmak için yola çıkarlar.Yüklerini boşalttıktan sonra aynı yoldan geriye hareket ederler.Kara kışın ortasında karlı, fırtınalı bir gündür.

Devrent Deresi’ne gelmeden önce yolda köylülerle karşılaşırlar.”Kar çok yağıyor, boğazdan geçemezsiniz” uyarılarına aldırmazlar, yola devam ederler.Boğaza iyice yaklaştıklarında tipi şiddetini arttırır.Devlerin ayakları tutmaz, kaymaya başlar.Kervancılar da develerle birlikte uçuruma yuvarlanırlar.Kar ve tipiden korunacak yer bulamazlar.Soğuktan donup ölürler.

Ertesi gün Devrent Deresi’nden geçmekte olanlar Musa ve arkadaşlarının cesetlerini görür ve köye haber veririler.

Bu acı olaya Ayşe ve Fatma adlı kızlar bir ağıt yakarlar.Bu ağıtın sözleri gönülden gönüle, dilden dile , telden tele gezerek halk arasında yaygınlaşır.

Devrent Deresini duman bürüdü of of

Yedi develiyem Musam yürüdü

Musamın ciğeri mosmor oldu çürüdü

Ağlasın ağlasın anam ağlasın

Devrent Deresi’ne çıvgınlar esti

Elimi kolumu poyrazlar kesti

Feleğin bize böyle mi kastı

Devrent Dereleri dar geldi bana

Vadesiz ölümler zor geldi bana

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı