İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Yarışması | Film ve Kitap Ödüllü

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


Deneme niteliği taşıyan ilk yarışmamız 9 Haziran 2008 tarihinde başlıyor.

Yarışma 15 sorudan oluşmakta ve her sorunun dört şıkkı bulunmakta.

Yarışmanın iki hafta yayında kalması ve 23 Haziran 2008 tarihinde tamamlanmasını planlıyoruz. Ancak gösterilen ilgiye göre bu tarihte oynama yapabiliriz.

Bu konu hakkında yarışma hakkında sohbet edebilirsiniz (sorular zordu, kolaydı vb.). Ancak soruların cevapları hakkında konuşmak, soruları ve/veya cevapları bu konuda paylaşmak, hem yarışmadan hem de forumdan ihracınıza sebep olabilir, lütfen bu konuya özen gösterelim.

Yarışmada birincilik ödülü dışında teselli ödülleri de vermeyi planlıyoruz. Yarışmaya gösterilen ilgiye göre teselli ödülü sayısı artabilir veya sadece birincilik ödülünü verebiliriz.

Birincilik Ödülü:

Resmi ekleyen

CUMHURİYET (5 VCD)

Oyuncular : Rutkay Aziz Yönetmen : Ziya Öztan

Dev Yapım... Yüzlerce belge, tanık ve anı... Dev oyıncu kadrosuyla, bir uyanış öyküsü...
Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Cumhurşyeti kurmak ve ilerletmek adına yaptıkları amansız mğcadele...
Cumhuriyeti seveceksiniz, hüzünleneceksiniz, gurur duyacaksınız.
Tarihe sahip çıkan ve tarih bilincine sahip kuşaklar yetiştirmek isteyenler, Cumhuriyeti çok sevecek.

1. Bölüm
Mudanya Mütarekesi

Savaşın yaralarını henüz sarmaya başlayacak olan bir ülkenin, ayağa kalkış mücadelesinin ilk adımları. Fikriye Hanım, hiç istemediği halde Münih''te bir sanatoryuma gönderilir. Saltana yanlısı mülletvekillerinin, tüm çabalarına rağmen, uzun tartışmadan sonra saltanat kaldırılır.

2. Bölüm
Abdülmecit, yeni halifr seçilir

Mustafa Kemal Paşa ile Uşşakizade Latife Hanım evlenirler. Lozan konferansında anlaşma sağlanamaz ve ingiltere Lozan''ı terk eder. Fikriye Hanım, Mustafa Kemal''in evliliğini öğrenir ve sanatoryumdan kaçar.

3. Bölüm
Lozan''da antlaşma, Türkiye''nin istediği şekilde imzalanır

Yurdun her yerinde barış kutlanmaktadır. Cumhuriyet, mecliste onaylanılarak kabul edilir. Yoğun tartışmalardan sonra, hilafetin kaldırılması ve Osmanlı hanedanının yurt dışına çıkartılması, mecliste oylanarak kabul edilir.

4. Bölüm
Meclis,medeni kanunu kabul eder

Rejim aleyhtarı bazı gruplar, karakol baskınları yapmaktadır. Hükümet bütün tekkeleri kapatır, tarikat yasaklanır. Gazi''ye, suikast planları yapan hainler yakalanır ve yargılanır. Laiklik maddesinin anayasaya eklenmesi için çalışmalar başlamıştır.

5. Bölüm
Milletler Cemiyetine üye oluşan ilgili işlemler tamamlanmıştır.

Mustafa Kemal Paşa, yeni türk alfabesi ve milletlerarası reklamların kullanılması için çalışmalar başlamıştır. Halkevleri kurulmaktadır. İki mesele kalmıştır; boğazlar üzerine konulan kayıtlar kaldırmak ve Hatay. Genç Türkiye, savaşın yaralarını sarmış ve medeniyet yolunda hazla ilerlemeye başlamıştır.

İkincilik Ödülü (İlk Teselli Ödülü)

Resmi ekleyen

Yazar : TURGUT ÖZAKMAN Baskı Yılı : 2008 Yayın Evi : BİLGİ YAYINEVİ Sayfa : 400

Atatürk ve silah arkadaşları, 19 Mayıs 1999’da Samsun’a yeniden ayak basıyorlar ve Türkiye’nin son 50 yılına damgasını vuran liderlerden hesap soruyorlar. Uzun yıllar boyunca “Ah bir gelse!”, “Ah Atatürk olsaydı!” diye özlediğimiz Atatürk bir mucize gerçekleşip dönseydi neler olurdu acaba? Bu kitap işte bu özlemin ve bu mucize sürecinde yaşanan olayların, sevinçlerin, umutların, acıların romanıdır. Okurken şaşıracak, düşünecek ve trajikomik sahnelerde kendinizi tutamayıp güleceksiniz.

Üçüncülük Ödülü (İkinci Teselli Ödülü)

Resmi ekleyen

Polyester kumaş 80x120 ebatlarında kaliteli Türk Bayrağı


#2
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Yarışmamız 23 Haziran 2008 23:59 tarihinde sonuçlanmıştır.

Yarışmaya katılan 272 değerli üyemize gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Yarışma sonucunda gerçekten hakeden kişilere ödül vermek istediğimiz için, yarışma sonuçları detaylı şekilde inceleyeceğiz ve sonuçları cuma günü açıklayacağız.

Yeni yarışmalarda görüşmek üzere ...
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı