İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Babalar Günü - Haziran Ayının 3. Pazar Günü | Babalar Günü Tarihçesi - Antik Roma'dan Bugüne Babalar Günü - Babalar Gününü Farklı Tarihlerde Günlerde Kutlayan Ülkeler - Babalar Günü Şiirleri - Babalar Günü Mesajları

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 21 yanıt gönderildi

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Babalar Günü Tarihi

Anneler Günü kadar değerli olan ve her yıl bir çok ülkede aynı veya değişik zamanlarda kutlanan Babalar Günü Türkiye’de her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanmaktadır. Sitemizde yer alan Babalar günü içeriği de her yıl farklı şekilde düzenlenerek ziyaretçilerimize Babalar Günü öncesinde kaynak oluşturmaktadır. Babalar Günü ile ilgili aradığınız her şey aşağıda ki linklerde mevcuttur. Eğer Babalar Günü ile ilgili istediğiniz herhangi bir yazı ya da etkinlik var ise lütfen yorum yazarak bize iletiniz.

Babalar Günü Tarihi ve Önemli Notlar:

Babalar Günü, Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkede her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Şeron Grubu tarafından Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır.

Babalar Günü resmi olarak ilk kez 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı.

Lyndon Johnson, 1966’da her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Bir çok ülkede Babalar Günü'nün kutlandığı gün değişiklik göstermektedir.

Babalar Günü - Babalar Günü Tarihi

Babalar Günü… Acaba Anneler Günü'ne karşı bir gün olarak mı ortaya çıktı. Bir çok kişi belki de Babalar Günü'nün de bir tarihçesi olduğunu bilmiyor. Aslında Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü'nün de 91 yıllık bir geçmişi var. Ama bazı tarihçiler, Babalar Günü'nün Antik Roma'da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar.

Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar gününün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var.

Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü'nün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd'u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD'nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 15 Haziran'da kutlanıyor.

Yakınınızda ya da uzaklarda... Babanıza bugün sesinizi duyurun.

Tüm babaların ve baba adayların bu özel günü kutlu olsun…

Konu Hale tarafından 01 Ağustos 2015 Cumartesi - 20:38 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Zaman İlerledikçe Çocukların Babaları Hakkındaki Düşünceleri

5 YAŞINDA: Babam herşeyi bilir.

10 YAŞINDA: Babam çok şey bilir.

15 YAŞINDA: Bende babam kadar biliyorum.

20 YAŞINDA: Aslında babamın sandığım kadar bilgisi yok.

Resmi ekleyen

30 YAŞINDA: Bir kere de babamın fikrini sorsam fena olmaz.

40 YAŞINDA: Nede olsa babam bazı şeyleri biliyor.(Bu arada çocukları olmuş, onu çileden çıkartmaktadır.)

50 YAŞINDA: Babam herşeyi biliyor.

60 YAŞINDA: Aaaaaaah babam aaah, hayatta olsan da sana bir kelime olsun danışabilsem.

Büyüklerinizin değerini onları kaybetmeden bilin...

Tüm babalarımızın Babalar Günü kutlu olsun.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Resmi ekleyen

Babalar gününüz kutlu olsun.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Resmi ekleyen

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Konu Hale tarafından 01 Ağustos 2015 Cumartesi - 20:39 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Resmi ekleyen

Google Babalar Günü Logosu

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html&st=120&gopid=134267#entry134267']Google Logoları Arşivi' target='_blank'>Google' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html&st=120&gopid=134267#entry134267']Google Logoları Arşivi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Babalar Günü

Tüm babaların babalar gününü kutlarız.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Resmi ekleyen

Babalar Günü için hazırlanan Google Doodle görüntüsü

http://www.youtube.com/watch?v=RTW4lRolIqQ

Babalar Günü için hazırlanan Google Doodle

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi' target='_blank'>Google' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Babalar Günü

Resmi ekleyen

Uyuyan milletler ya ölür, ya da köle olarak uyanır..!

Mustafa Kemal Atatürk

Babalar Gününüz Kutlu Olsun.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Babalar Günü

15 Haziran 2014

Resmi ekleyen

Babalar Günü Google Logosu

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi' target='_blank'>Google' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Babalar Günü

Resmi ekleyen

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."

Mustafa Kemal Atatürk

Büyük Önder Atatürk’ün Ve Tüm Babaların Babalar Gününü Kutlarız.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Babalar Günü

Resmi ekleyen

Sen 132 Yaşındasın Ve 75 Milyon Çocuğun Var. Babalar Günün Kutlu Olsun.

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_Ani_Defteri_t1557.html']Atatürk Anı Defteri' target='_blank'>Atatürk' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_Ani_Defteri_t1557.html']Atatürk Anı Defteri

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı