İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Panda | Nesli Tükenen Hayvan

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.192 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Panda

Resmi ekleyen*Pandalar yalnızca Çin'in güneybatısında yaşarlar.

*Pandalar nesli tükenen hayvanlardandır. Dünyada yaklaşık olarak 1600 panda yaşıyor.

*Pandalar ayılarla yakın akraba olmalarına karşın ayılardan farklı olarak yalnızca otla beslenirler. Ayıların tersine kış uykusuna da yatmazlar. En çok bambu yaprakları ve dalları yemeyi severler.

*Pandaların sindirim sistemleri bambudaki selülozu kolayca parçalayamadığı için pandalar günde yaklaşık 40 kilo bambu yerler. Günün 14 saatini yemek yiyerek geçirirler. Sadece uyurken ve kısa mesafelerde yürürken yemek yemeye ara verirler.

*Pandalar bu kadar çok bambu yedikleri için, hayatta kalmaları yaşadıkları yerde yeterince bambu olmasına bağlıdır. Eğer yaşadıkları alanlara yol, bina gibi insan yapımı engeller konursa ve yaşam alanlarında yeterince bambu olmazsa aç kalabilir ve sonunda ölebilirler.

*Pandaların yumuşak beyaz tüyleri, su üstlerinden kaysın diye hafifçe yağlıdır. Bu sayede bir panda yağmura yakalansa bile ıslanmaz.

Resmi ekleyen*Yetişkin bir panda 85-125 kilo ağırlığındadır.

*Pandaların genellikle bir seferde tek yavruları olur. İki yılda bir kez doğururlar.

*Yeni doğmuş bir yavru panda 140 gram ağırlığındadır. Yani yetişkin bir pandanın 900'de 1'i kadardır. Yeni doğmuş bir yavru panda, bir su bardağına sığabilecek kadar küçüktür.

*Pandalar pembe renkte, tamamen tüysüz ve gözleri kapalı olarak doğarlar. Yaklaşık bir aylık olduklarında gözleri açılır.

*Pandalar yaklaşık 10-15 yıl yaşarlar. Hayvanat bahçelerindeki pandalarsa yaklaşık 30 yıl yaşarlar.

Resmi ekleyen

Sema

Sema

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

• Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Çok sevimliler :2) Evde beslenebilse kesin alırdım herhalde :sema: Hale paylaşım icin sağol..

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.192 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Çok sevimliler :2) Evde beslenebilse kesin alırdım herhalde :sema: Hale paylaşım icin sağol..

Pandaları benim evimde beslemeye kalktığımı düşünsene bir Sema'cığım.. :shout:

Ne yapardım bilmem hani... :dntknw:

Aydan

Aydan

Hey sen! Biz burda yabancıları güleryüzle karşılarız :)

• Özel Dost
  • 1.303 İleti
Demek ki 1600 Panda ve bir de ben toplam da 1601 tane kalmışız nesli tükenen :D Neyseki onları üretmek için çabalıyolar da bana bulaşmıyolar :pleasantry:

Esesli

Esesli

KD ™ Kadim Dost

• Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen