İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Beşiktaş Stadı | İnönü Stadyumu

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Beşiktaş ilk kuruldugu yıllarda, ilk Istanbul Resmi Lig Şampiyonu olmasına rağmen herhangi bir stada sahip değildi. 1929 yılı'nın Ağustos ayında Beşiktaş, Galatasaray ile birlikte Taksim Stadı'nı aldı. Beşiktaş bu stadı 1933 yılına kadar kullandı.

Beşiktaş'a futbolu getiren Şeref Bey, Beşiktaş'ın kendi sahasının olmasını düşündü ve Çırağan Sarayı ile bahçesinin Beşiktaş'ın kendi stadı için ideal bir yer olduğuna karar verdi.Resmi ekleyenBJK - İnönü Stadı - Fi-Yapı İnönü StadıZamanın Beşiktaş Kulübü Başkanı Fuat Balkan Bey, zamanın Istanbul Valisi Recep Peker (sonrada bir süre Beşiktaş Kulübü Başkanlığında bulunmustur) ile "Çırağan Sarayı"nı hükümetten almak için çok çalıştılar. En sonunda stadı 99 yıllığına 10 TL'si karşılığında kiraladılar.

Çırağan Sarayı zamanında yanmıştı, durumu çok kötüydü. Tamirat bittiğinde Beşiktaş maçlarını bu statda oynamaya başladı, bu yeni stadin adı: ŞEREF STADI'ydi.

ŞEREF STADI

Satın Alış Tarihi : 1932

Onarımın bitmesi: 1940

Kapasite: 10,000 (6000 Kapalı, 4000 Açık)

Maliyet: 42,000 T.L

Son kullanılış tarihi: 1947

1947'den sonra: Besiktas tarafindan 1947 yilina, yani Inönü Stadı açılana kadar kullanıldı. 1947 yılından, 1970 yılına kadar Türkiye 2. Lig ve Amatör maçları için kullanıldı.

Simdiki hali: Beşiktaş Şeref Stadını 2031 yılına kadar kullanma hakkına sahipti, ancak birkaç sene önce Besiktaş'a herhangi bir para vermeden, stadı Beşiktaş'ın elinden aldılar ve bu dünyanın belkide denize sıfır tek stadını Otel yapımı için yıktılar.

1948 yılında, su anda Beşiktaş'ın kendi sahasındaki maçlarını oynadığı, yeni bir stad açıldı, Beşiktaş bu stadı her yıl B. T. G. M ( Beden Terbiyesi Genel Müdürlügü)'den kiraladi. Bu stadın adı INÖNÜ STADYUMU'dur.


BESIKTAS INÖNÜ STADYUMU


Ölçüler : 105 x 69

Rekor Seyirci : 39,000 1992 yılında Galatasaray ve Trabzonspor maçlarında, 1994 yılında ise Malmö maçında.

Ilk Gol : Süleyman Seba

Kapasite : 39.000(Koltuklar konulmadan önce), 35000(Koltuklar konulduktan sonra, simdiki hali)

Adres : Beşiktaş Inönü Stadı Beşiktaş - Istanbul Turkiye


- Inönü Stadı aynı zamanda Beşiktaş'ın 1948 yılından beri kendi sahasıdır.

- Inönü Stadı aynı zamanda Türk Milli Takımı maçlarına da hizmet etmektedir.

- 1995 yilinda B.T.G.M tarafindan Sampiyonlar Ligi maçları öncesi FIFA standartlarına göre yeniden düzenlendi.

- 1998 yılında Besiktas stadı 49 yıllığına kiralamayı başarmış, adını BEŞİKTAŞ İNÖNÜ STADYUMU olarak değiştirmiş, ve bakıma alarak yenilemiştir.

- Inönü Stadı'nin içinde 4 ana bölüm vardır:

1 - Eski Açık: Boğaz'ın arka tarafindaki tribündür, ucuzdur ve genellikle memurların oturduğu bölümdür.

2 - Yeni Açık: Eski açıkla aynı bilet fiyatına sahip olmasına rağmen eski açık tribünün 2 katı büyüktür, 1980'li yillarda genişletilmiştir. Güçlü Beşiktaş Taraftarı tarafından tezaruhat yapılırsa bütün Istanbul duyabilir.

3 - Kapalı Tribün: Bu tribün anlatılmaz, yaşanır, Türkiye'de herkes "BEŞİKTAŞ KAPALISI"nın ününü bilir. Yabancı futbolcuların Beşiktaş ile oynadıklari maçlarda Kapalı Tribün'ün resmini çektiklerine defalarca kereşsahit olunmuştur. Kuvvetli Beşiktaş taraftarları, "ÇARŞI" gurubu da dahil olmak üzere bu tribünde bulunurlar. ÇARŞI gurubu Turkiye'nin en ünlü Beşiktaş taraftar gurubudur. Eğer onlarla tanışmak istiyorsanız, Beşiktaş Dolmabahçe caddesi üzerinde bulunan Kazan Birahanesi'ne maçtan önce gidebilirsiniz.

4 - Numaralı Tribün: Çoğgunlukla Yüksek gelirli ve Ailelerin bulunduğu tribündür, Stadın diğer bolümlerine göre bu tribunde bilet fiyatları pahalıdır.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Beşiktaş Stadı | İnönü Stadyumu
• 23 Kasım 1947 - İstanbul İnönü Stadı açıldı. Statta ilk golü Süleyman Seba attı.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_23_Kasim_1942_ve_34_Casablanc_t8901.html']Tarihte Bugün: 23 Kasım' target='_blank'>Tarihte' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Tarihte_Bugun_Olaylar_Doganlar_Olenler_f180/Tarihte_Bugun_23_Kasim_1942_ve_34_Casablanc_t8901.html']Tarihte Bugün: 23 Kasım

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Beşiktaş Stadı | İnönü Stadyumu
• 27 Kasım 1947 - İstanbul İnönü Stadyumu açıldı.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı