İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Golf | Golf Sahası - Kuralları - Oyuncuya Ve Sahaya Saygı - Türkiye Ve Dünyada Golf - Ünlü Golf Oyuncuları

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Golf
Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir topla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın belirlenmiş 18 parkurunu (çukurunu) golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır.Resmi ekleyen


Golf sahası


Bir golf sahası 18 ayrı parkurdan (çukurdan) oluşur . Golf sporunu diğer spor dallarından ayıran bir özelliği de her sahanın golf ortak ana prensipleri dikkate alınarak , birbirinden farklı bir tasarımla yapılmış olmasıdır.

Dünyada birbirinin aynısı olan hiçbir golf sahası yoktur .Sahada her çukurun uzunluğu birbirinden farklıdır. :Örneğin birinci çukur 110 metre ,on altıncı çukur 250 metre gibi.

18 .lik Golf sahalarının toplam uzunluğu ,normal olarak 5400 metreyle 7000 metre arasında değişebilir.


Golf Kuralları


Golfcünün gerçek rakibi diğer oyuncular değil ,kendisi ve dolayısıyla da golf sahasıdır. Bu prensibi nedeniyle profesyonel golfte sportmenliğe değer verenlerin en yüksek seviyede ödüllendirildiği , sportmen olmayanlarınsa kendilerini dışında buldukları bir dünyadır .

Golf, iki ana prensip üzerine inşa edilen kurallar üzerinde durmaktadır. Bu prensiplere sıkı sıkıya bağlı hareket edilmesi, geçer akce “saygı” dır. Günümüzde çok ilgi çeken ve milyarlarca dolar değerinde bir endüstridir golf .

Respect for the course and respect for fellow golfers.

Golf Sahasına ve golfcülere saygı gösteriniz.Resmi ekleyenOyuncuya Saygı


Bir golfcü vuruş hazırlığına başladıktan sonra vuruşu bitene kadar hareket etmeyiniz , konuşmayınız.

Vuruş hazırlığı , golfcü vuruş yapacağı sopasını çantasından aldığı anda başlar.Genelde vuruşu yapmadan önce her oyuncunun izlediği bir ritüel vardır . Bu ritüel yaklaşık 30-40 sn sürebilir . İşte bu süre oyuncunun konsantrasyonu için çok önemlidir. Bu sırada etrafdaki oyuncular ya da seyirciler arasında konuşanlar olursa vuruşu yapacak kişi konsantrasyonunu kaybeder.

Vuruş yaparken arkasında ya da onu rahatsız edecek kadar yakın durmayınız.En doğru yer tam hizasında ve karşısında durmaktır.

Her insanın kendince bir güvenli alanı vardır .Bu güvenlik alanına girerseniz diğer kişi sizin varlığınızı hisseder.Elininde sopayla vurş yapacak olan oyuncu eğer güvenlik alanında birini algılarsa konsantrasyonu bozulabilir .

Greende pata hattında durmayınız.Pata yaparken ona yakın durmayınız . tercihan oyuncu pata yaparken siz green dışında sakince sıranızı bekleyiniz.

Genelde insanlar oyunda bencil davranırlar.Sıranın hemen kendilerine gelmesini isterler.Diğer oyuncunun rahatsız olacağı hareketleri bilinçsizce yapabilirler .Bunlar doğal karşılanabilecek zamanla oyuncu oyunu ve kuralları öğrendikçe düzeltilebilecek yanlışlardır.

Golfün en önemli özelliği sportmenliği öne çıkaran ve yüzyıllardır değişmeyen etik kurallarıdır.


Sahaya Saygı :


Burada unutulmaması gereken konu şu .Golf Sahalarını ortaklaşa kullanıyoruz . Eğer sahaya biz yeterli saygıyı göstermezsek , hiç bir saha bakım elemanı sahalarda bozulan yerleri tamir edecek zamanı bulamaz . Bunu unutmamak gerek.Sahayı nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakınız .

Vuruş sırasında sahada hasar verdiğiniz yerleri tamir ediniz.

Çim kapaklarını yerine koyunuz.Greendeki top izlerinizi onarınız.

Kum engelinde bıraktığınız izleri düzeltiniz.

Her çukur özel olarak işaretlenmiş tee adı verilen başlangıç yeri ve green adı verilen ve bunun içinde bir direk ucunda asılı bayrakla işaretlenmiş olan parkurun bittiği çukurla sonuçlanır . Her çukurun - par – adı verilen ve topun kaç vuruşta çukura atılacağını belirleyen tanımı vardır : Örneğin par 3 , par 4 , par 5 gibi ; yani üç vuruşta, dört vuruşta ve 5 vuruşta golf topunun çukura atılması.

O parkurdaki oyunun tamamlanması için topun mutlaka kaç vuruşta olursa olsun çukura atılması gerekir .Çukurun içinde metal veya plastikten yapılmış çanak –cup-bulunur.Çukurun çapı 10,8 cm derinliği ise 10 cm civarındadır.

Oyun genelde en az iki en çok da dört kişi tarafından oynanır . Oyun tee –box adı verilen hafifçe yükseltilmiş bir alandan topa tee dikilerek vurulur.Oyunun kendine özgü kuralları dünyada golf otoritesi olarak tartışmasız kabul edilen ROYAL AND ANCIENT ST ANDREWS kuruluşudur . Bu kuruluşun belirlediği kurallar dünyanın her yerinde kabul edilmiştir.


Oyun


Oyuna katılan her oyuncu sırayla başlangıç vuruşlarını yaparlar. Sahanın çukura kadar olan bölümünde fair-way adı verilen sahanın esas oyun alanına topu atmak amaçlanır.Bu alan diğer alanlara göre daha düzgün ve kısa kesilmiş çimlerden oluşur yaklaşık 30 ila 90 metre genişliğinde olabilir;vuruş yapmaya daha elverişlidir.Marifet topu sahanın düzgün çimli alanlarına atabilmektir.

Bu alanın iki yanında 'rough' ( kaba Çim ) adı verilen bölge yer alır.Bu bölgede uzun otlar,çalılıklar,ağaçlar veya kumlu ,topraklı bölgeler yer alabilir.Buralardan golfçünün vuruş yapabilmesi için özel teknikler gereklidir.Doğal olarak bu tür engellerin olmadığı sahalarda yapay engeller golf sahası mimarı tarafından sahaya yerleştirilebilir . Kum havuzları,küçük göller vs.Oyuncular isabetli atışlarla green adı verilen ,bayrak direğiyle özel olarak işaretlenmiş çukura topu atmayı hedeflerler.En az vuruşla topu çukura atabilmek oyunun amacıdır . Oyun 18 Parkur da tamamlandıktan sonra biter. En az vuruşu yapan oyuncu kazanır .

Daha sonra putting green adı verilen pata alanıyla çukur sona erer.Pata alanı çok kaliteli çimle kaplı ve sürekli kısa kesilerek pata yapmaya uygun hale getirilmiş,ortasında veya kenarında bayrakla işaretlenmiş çukura verilen addır.

Alanın düzgün olmasının yanı sıra yine mimarın yaratıcılığına bağlı olarak çeşitli seviyeler ve eğimler yaratılarak pata atışlarının güçleştirilmesi sağlanabilir. Green ler topun en iyi şekilde yuvarlanması için bakımı son derece titizlikle yapılan özel çimlerden yapılır.Green de atış yapılırken bayrak çıkartılır.
Resmi ekleyenDünyada Golf


Golf dünyada özellikle de İngiltere ve ABD de hızlı bir gelişme göstermiştir. ABD de 25000 den fazla golf sahası ve 35 milyon golfçü vardır . Tüm Avrupa ülkelerinde çok yaygın bir spordur. Golfün en yaygın olduğu ülkelerin başında İngiltere,İspanya,İsveç,Fransa ve İtalya sayılabilir .

Dünyanın en önemli golf turnuvaları dört majör turnuva olarak bilinir. Sezon Nisan ayında The Masters ' la açılır , ve PGA ile sona erer .Bu majör dörtlü: şunlardır.

* The Masters
* U.S. Open
* The Open
* PGA Championship


Ünlü Golf Oyuncuları


Dünya ve Amerikan golf tarihinin günümüz efsanesi Tiger Woods öncesi en önemli isimleri Arnie ve Jack olarak bilinen Arnold Palmer ve Jack Niklaus'tur.


Türkiyede Golf


Türkiye de golf 1895 yılından bu yana oynanmaktadır .Uzun bir geçmişi olmasına karşın ,küçük bir golfçü grubu olarak kalmıştır .İstanbuldaki saha iki defa yer değiştirmiştir . Daha sonra da 18 çukurdan 9 çukura inmiş , günümüzde Harp Akademileri'nin arazisinde kalmıştır.


Başlangıç Dönemi 1890-1924


Golf sporu, Türkiye'ye ise 1895'te İstanbul Kulübü'nün kurulmasıyla girdi. Bu kulübün 12 delikten oluşan sahası 1914 yılı sonuna kadar Okmeydanı'nda bulunuyordu. Bu arada 1911 yılında Bebek yakınında kurulan Boğaziçi Golf Kulübü varlığını 1923 yılına kadar sürdürdü. İstanbul Golf Kulübü ise 1920 yılında Maslak'ta yeni bir saha açtı. 1922'de kulüp binası inşa edilerek delik sayısı 18'e çıkarıldı. İGK, 1952 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'nce tescil edilerek Tenis Federasyonu'na bağlandı. Bugün Yenilevent'te bulunan alan, aynı arazinin 1972 yılında Harp Akademileri Komutanlığı'na geçmesiyle daraltıldı ve 9 delikli oldu. İstanbul Golf Spor İhtisas Kulübü adıyla faaliyet gösteren ve dünyanın en eski kulüplerinden biri olma özelliğini taşıyan kulüp, bugün çeşitli turnuvalara ev sahipliği yapıyor.


İngiliz Elçisi


Türkiyede ilk golf sahası İngiliz Büyük Elçisi tarafından 1895 yılında padişahtan izin alınarak açılmış. 18. yüzyılın sonuna doğru Batılılaşma sürecine giren Osmanlı İnsanı, spor dallarını da birbiri ardından tanımaya başlıyor . Batıda yapılan tüm spor dalları İstanbul ‘ da taraftar arayışına giriyor . On yıl içinde her yerde olduğu gibi İstanbul ‘ da da Futbol oynanmaya başlıyor . Ve çok seviliyor . Öte yandan golf , tenis , atletizm , kriket,kürek, yelken , vb. sporlar pek ilgi görmüyor . İstanbul ‘ da küçük bir grup , en fazla 25-50 kişi golf oynamak için kolları sıvıyor . İngiliz elçisi ve İngiliz Lirasının gücüyle saha yeri tahsis edilip inşaatı başlıyor .İlk saha Okmeydanı’ nda inşa ediliyor . Daha sonra İzmir ‘ de 1905 yılında ikinci golf sahası devreye giriyor. O dönemde İmparatorluğun bir çok başkenti var . İstanbul, İzmir , Selanik , Helep . İzmir en önemli ihraç limanı olması nedeniyle uluslararası bir statüye sahip ; elçilik statüsünde konsolosluklar var . Kentin ileri gelen zenginleri , Levantenler golf oynuyorlar .


İkinci Başlangıç –Cumhuriyet Dönemi -1924-1985


Cumhuriyet döneminde Golf sporu açısından büyük bir değişiklik olmamıştır .İstanbul golf kulübü iki kez yer değiştirmek zorunda kalmış ve 18 çukurdan 9 çukura düşürülmüştür . Ankara Golf Kulübü ise 1949 yılında yapılmıştır . Spordaki yapılanma o yıllarda Avrupa ile parallel gelişim göstermiştir . 1923 yılında Okmeydanı’ndan Bebek ‘ e taşınan saha kapatılıp 1. Levent ‘ e taşınıyor .

Golf sahaları İstanbul Bebek 1895-1923, İzmir-1905 -1970 ve Ankara 1949-1980 ,ABD Tuslog ‘ un Karamürsel Sahası 1960-1975 birbiri ardından kapatıldı . Geriye İstanbul Dördüncü Levent ‘ te bugünkü dokuz çukurlu saha kaldı .

Turgut Özal Dönemi'nde Antalya Bölgesinde uzmanların ve yakın çevresinin desteğiyle bugün Golf Turizminin başlamasına neden olan projeler başlatıldı.Bu dönemde Turizm Teşvik Belgesi alan 18 Çukurluk Golf sahaları şunlardır :1. National Golf – Antalya David Feherty /David Jones 6279 Metre
2. Kemer Golf –İstanbul Joan Dudok Van Heel 6113 Metre
3. Gloria Golf –Antalya Michael Gayon /Belçika Int.JNC 6288 Metre
4. Tat Golf –Antalya Hawtree of England 5750 Metre
5. Klasis Golf –İstanbul Tony Jacklin 6072 Metre
6. Nobilis Golf –Antalya Dave Thomas 5877 Metre

Golf projeleri AKP iktidarının konuya ağırlık vermesiyle yeniden bir başlangıç dönemine girdi . Antalya Belek ‘ de Sirene Grubunun yaptığı iki saha daha hizmete girdi .Böylelikle Antalya Belek bölgesi golfün merkezi olma özelliğini kazanmış oldu .

1. SultanGolf –Antalya European Golf Designers 6411 Metre
2. Paşa Golf –Antalya European Golf Designers 5731 Metre

Daha sonra Özaltın Grubu Verde projesi kapsamında 9 çukurlu bir saha daha yaptı. Turizm bakanlığı bölgelerden gelen teklifle ve TGF ‘ nun desteğiyle yeni golf sahaları ve teşvikleri ihaleleri yapıldı .Bu yatırımcılar dünya çapında ünlü iki golfcünün saha mimarlığını yaptığı iki sahayı bir ilk olarak Antalya ' da işletime açtılar

Nick Faldo Sahası Cornelia ve Colin Montgomery sahası .Bunlardan Nick Faldo sahası 2006 yılının sonbaharında hizmete açıldı . Montgomery sahasının da 2007 yılında tamamlanması bekleniyor .
Resmi ekleyen


Golf Kulüpleri


* Türkiye Golf Federasyonu
* İstanbul Golf Kulübü: Türkiye' de kurulan ilk golf kulübü 'İstanbul Golf Kulübü'dür.Halen Maslak Harp Akademileri arazisi içinde 9 çukurlu sahası ve yenilenmiş Driving Range ' ile üyelerine ve Türk golfüne hizmet vermektedir .
* Klasis Golf Kulübü. İstabul Silivri 'de kurulan ilk 18 çukurluk şampiyona sahasına sahiptir.Turizme ,üyelerine ve Türk golfünün gelişmesi için çevre gençlerine kapıları açan golf kulübü, Türk Milli Takımına bir çok sporcu yetiştirmiştir.
* Kemer Golf Kulübü: İstanbul Kemerburgaz mevkinde 18 çukurlu bir şampiyona golf sahasına sahip olan kulüp ,turizme , üyelerine ve Türkiye Golf Federasyonu' na hizmet vermektedir .
* National Golf Kulübü-Antalya: Antalya ' da açılan ilk 18 çukurlu şampiyona golf sahası. Bir çok uluslararası ödüle layık görülen saha ,Avrupa'nın en iyi sahalarından biri olarak kabul ediliyor.


Nerelerde Golf Oynayabilirsiniz?

[/b]Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli, faaliyet gösteren Golf tesisleri

Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli 6 tesis bulunmaktadır:

- Gloria Golf Resort
- Nobilis Golf Otel
- Klassis Golf ve Counrty
- Kemer Golf Country Club
- Nasional Golf Club
- Tat Golf


Gloria Golf Resort

Adres: Acısu Mevkii, 07500 Serik-Belek-ANTALYA
Telefon: (+90-242) 715 15 20
Faks: (+90-242) 715 15 25
E-mail: info@gloria.com.tr
Ulaşım: Havaalanına uzaklık: 42 km.
Transfer Süresi: 30 dakika
Merkeze Uzaklık: 50 km Antalya
İklim : Belek'de muhteşem doğası ve iklimi sayesinde senenin 12 ayı golf oynanabilir.
Tesis Özellikleri :
Saha uzunluğu 6288 metre,18 Delikli golf sahası, 842 yatak
Par 72

Fransız golf mimari Michel Gayon tarafınca tasarlanan müşkülpesent golf oyuncularını dahi hayran bırakacağı iddia edilen bu golf sahası, Antalya'nın Belek yöresinde Toros dağlarının eteklerinde, çam ormanları içinde düzenlenmiştir. Michel Gayon klasiği olan derin bunkerler 670 m2 ortalama greenler ve en büyüğü sahanın ortasında yer alan 30.000 m2'lik 7 gölet,bu doğa harikasını süsleyen detaylardan sadece bir kaçıdır. Sahada handicap zorunluluğu erkekler için 28, bayanlar için 36 dır. Tee'ler beyaz, sarı, mavi, kırmızıdır. Bunker'lar 16.000 m2 olup 63 tanedir. Sahada toplam 7 adet suni göl bulunmaktadır. Driving Range alanı, hedef green'leri içine alan bir gölden oluşmaktadır, burada alıştırma vuruşlarla gölü aşmak için 203 mt.'lik sert ve yüksek vuruş gerektirmektedir. Driving Range vuruş platformu 48 bölümden ve iki kattan oluşmaktadır. Ayrıca yeni Chipping ve Pitching alanında approach vuruşları geliştirebilir. Yaklaşma (approaching range) ve kısa mesafe vuruş (putting range) sahalarıda mevcuttur.

Nobilis Golf Otel

Adres: Acısu Mevkii, 07500 Serik- Belek, ANTALYA
Telefon: (0242) 715 19 87
Faks: (0242) 715 19 85
E-mail: nobilisgolf@superonline.com
Ulaşım: Havaalanına uzaklık:42 km.
Transfer Süresi: 40 min
Merkeze Uzaklık: 50 km Antalya
İklim: Belekte muhteşem doğası ve iklimi sayesinde senenin 12 ayı golf oynanabilir.
Tesis özellikleri:
Saha uzunluğu 5877 metre, 18 Delikli golf sahası, 68 yatak
Par: 72

Dünyaca tanınmış mimar Dave Thomas tarafından tasarlanan, Türkiye'nin güney kıyılarında, Belek Acısu nehri çevresinde doğal çam ormanı içinde konumlanan bu saha 1998 yılında işletme faaliyetine geçirilmiştir. 729.000 m2 yi kapsayan saha 18 delikli, 72 par kapsamaktadır. "Driving range" kapasitesi 60 kişiliktir. Saha uzunluğu baylarda 5877 metre, bayanlarda 5103 metredir. Çimler bilgisayar kontrollü bir sistemle sulanmaktadır. Açılıştaki 4 delik "fairways" ler bulunmaktadır. "Teeshot"larda tamamıyla doğru kullanılması için geniş bir "fairway" önerilmektedir. 4'üncü orta uzunluktaki 3 par klüp seleksiyonundaki spotları işaret eder. Oynarken Acısu nehri boyunca bir sonraki deliklerde göreceli olarak kısa 7'inci, bu tee den uzaklaşan posizyonda olursunuz. Su ve iki yeşil "bunker" hit vuruşlar için beklemektedir. Klüp evinde "three shot par five" göl üzerindeki üçüncü vuruşunuz için konumlanmıştır. Klüp evi sizi Nobilis imza deliğine hazırlar ve zor bir atıştır.

Klassis Golf ve Country

Adres: Seymen Köyü, 34930 Silivri, İSTANBUL
Telefon: (+90-212) 7484600
Faks: (+90-212) 7484643
Tesis Özellikleri :
Saha uzunluğu 5850 metre 18+9 Delikli, 990 yatak
Par 72
Tasarımını dünyanın en iyi golf oyuncularından Tony Jacklin'in tasarlanmış olan bu saha 1997 ve 1998 yılında European Challenge Tour'a ve 1999 yılında BEKO Seniors PGA Tour'a ev sahipliği yapmış olup dünyaca ünlü birçok golfçunün oyununa sahne olmuştur. Sahanın 3 parklık 9 numaralı atış deliğinde, 171 metrelik aşılması gereken bir göle sahiptir. Sahanın 12 numaralı deliğinde fairway yoktur, onun yerine 50 metre derinliğinde bir vadi yer almaktadır. Arazide 0-60 metre arasında değişen kod farkları mevcuttur.
Ayrıca 230 m. uzunluğunda "Driving Range" (vuruş antrenman sahası) ve "Putting Green" sahası yer almaktadır. Şampiyona sahası 0-60 m. arasında meyil bulunan göl geçilerek greene ulaşılan çukurlardan oluşmaktadır. Saha 4 adet par 3, 4 adet par 5 ve 10 adet par 4'den oluşmaktadır. Yeni başlayan bayanlar, erkekler ve profesyoneller için ayrı ayrı 15 x 7 m'lik tee mevcuttur.
Şampiyona sahasının yanısıra kulüpte bu spora yeni başlayanlara hizmet veren 9 delik ve 27 pardan oluşan bir akademi saha bulunmaktadır. Saha 9 par ve 3 delikten oluşmaktadır ve 851 metredir.
Kemer Golf Country Club
Adres: Göktur Köyü Uzun Kemer Mevkii Kemerburgaz-İSTANBUL
Tesis Özellikleri: 1455 yatak , 18 delikli golf sahası

Yan Üniteler

İşletmedekiler: Antrenman sahası, golf kulübü tesisleri, (65 kişilik lokanta,3 adet cafe bar, spor salonu,sinema,açık yüzme havuzu), suni göl,su sporları ve sulama suyu toplama havuzu, açık manej, kapalı manej, antrenman maneji, padok(4), geleneksel ahır, modern ahır, dağ bisikleti ve rekreasyon klubu(120 kişilik yemek salonu) , 8 adet tenis kortu, mini futbol sahası, çocuk parkı, yönetici lojmanı.

Yatırımdakiler: Golf ve country clup (kreş,180 kişilik ças(2),L(65),50 kişilik japon lokantası, 65 kişilik İtalyan lokantası, 65 kişilik fransız lokantası, 220 kişilik yemek terası, satranç-bilardo salonu,100 kişilik bar,dinlenme salonları, jimnastik salonu, recavel ball, squach(2), sauna, jakuzi, kış bahçesi, kapalı yüzme havuzu , açık tenis kortu (4) ,modern ahır(13), 150 kişilik lokanta, futbol sahası, çarşı, su sporları rekreasyon binası(açık yüzme havuzu, boat ekipmanları binası), kapalı manej klup binası (atlı spor klubu), kapalı tenis kortu(3 adet tenis kortu,spor salonu,110 kişilik yemek salonu)

National Golf Club

Adres: Belek Turizm Merkezi 07500 Serik-Belek-ANTALYA
Telefon: (+90-242) 725 46 20
Fax: (+90-242) 725 46 23
Web: www.nationalturkey.com
İklim: Belekte muhteşem doğası ve iklimi sayesinde senenin 12 ayı golf oynanabilir.
Tesis Özellikleri :
Saha uzunluğu 6172 metre, 18 Delikli golf sahası,
Par 72

National Golf Club kuruluş ve yerleşim planı Ryder Cup oyuncusu David FEHERTY tarafından yapılmıştır.Tesisin Driving Range vuruş platformu 40 bölümden oluşmaktadır.
Sahada handikap zorunluluğu erkekler için 28, bayanlar için 36 dır.
Tat Golf
Adres: Tatbeach Golf Hotel P. O. BOX: 01 07507 Belek-Serik ANTALYA
Tel: (+90-242) 725 53 03
Fax: (+90-242) 725 52 99
Web: www.tatgolf.com.tr
E-mail: info@tatgolf.com
Ulaşım: Hava alanına uzaklık : 35 km
Şehir merkezine uzaklık : 45 km
İklim: Belek'te yıl boyunca tropical iklim yaşanır. Belek, bu özelliği yıl boyu golf oynamaya elverişlidir.
Tesis Özellikleri: Saha uzunluğu: 18 delikli golf sahası, 9 delikli akademik golf sahası, pratik sahası, Ças ve TS, Amerikan bar, Satış üniteleri, Açık yüzme havuzu, Bakım tesisleri, 650 yatak, uluslar arası telefon ve uydu anteni imkanı, Tat Golf Tesisleri kuruluş ve yerleşim planı, Hawtree of England, Golf Course Architects tarafından 5,252 hektarlık (13 acre) alana yapılmıştır. Tesis Perge, Side, Aspendos, Termessos, Oliypos, Chimera, Kekova, Myra (St. Nicholas'ın doğum yeri) gibi antik kentlere çok yakındır.


Bakanlıktan Yatırım Belgeli Tesisler

Kaya Belek:
Belek Turizm Merkezi, ANTALYA
18 Delikli golf sahası, 649 yatak
Akdeniz Golf Club:
Serik, Belek, ANTALYA
36 Delikli
Köprüçay Golf:
öprüçay Dolusu Mevkii, Serik, ANTALYA
16 Delikli, 400 yatak
The Scala Nova Golf and Country:
Söke, AYDIN
18 Delikli, 569 yatak
Kemerburgaz Golf:
Göktürk Köyü, Kemerburgaz, İSTANBUL
27 Delikli, 1455 yatak
MIR Club Country:
Sığırevrek Devlet Ormanı, Pendik, İSTANBUL
18 Delikli
Pine Bay Sarıgerme Golf Resort:
Sarıgerme mevkii, MUĞLA
18 Delikli, 44 yatak
Kızılcahamam Golf Tesisi:
Merkez köyü mevkii, Kızılcahamam, ANKARA
18+9+27 Delikli, 130 yatak,
World of Wonders White House:
Özlü köyü, Kocaçam mevkii, Aksu, ANTALYA
18 Delikli, 200 yatak
Golf Terimleri


ACE: Topun deliğe bir vuruşta sokulmasıdır. Buna aynı zamanda hole 'in one' da denir.
ADDERSS: Golfçunün vuruş durumuna geçmesidir. Oyuncu, club'ını topun gerisinde bir yere değdirmek suretiyle "vuruş durumuna" geçtiğini belirtir. Hazard vuruşlarında böyle bir şart aranmaz. Buna aynı zamanda set-up da denir.
ADVICE: Danışma. Oyuncunun oyun tarzını, club seçimini, vuruş şeklini etkileyebilecek her tür fikir alışverişi sayılır. Kurallar, engellerin yeri ya da green üzerindeki bayrak direğinin yönü gibi herkesçe bilen konular ya da yer hakkındaki sorular danışma kapsamına girmez.
AIR SHOT: Vuruş yaparken club'ın golf topuna çarpmaması, yani ıskalamasıdır. Bu oyuncuya bir ceza puanı verilir.
ALBATROS: Bu terim Britanya'da bir delik için par sayından üç eksik olan skordur. ABD'de bu terim double eagle olarak bilinir. Sadece par sayısı dört ve beş olan delikler için geçerlidir.
ALIGNMENT: Vuruşa başlamadan önce, ayaklar, kalçalar ve omuzların aynı doğrultuya getirilmesidir.
ALL SQUARE: Matchplay oyununda sayı durumlarının eşit olmasına denir.
ANTISHANK: Topa vuruş sırasında yanlışlıkla hosel ile vurulması ihtimalini ortadan kaldırmak için hazırlanmış club tasarımıdır. Kurallara göre oyunda kullanılmaz.
APPROACH PUTT: Deliğe girmek için değil, deliğe çok yakın olmak için yapılan putting vuruşudur.
APPROACH SHOT: Teeing ground hariç rough ya da fairway'den green'e yapılan vuruşlardır.
APRON: Green'i çevreleyen çim şerididir. Bunun çim boyu, fairway çiminden biraz daha kısa, green çiminden biraz daha uzundur. Buna aynı zamanda semigreen ya da fringe de denir.
AWAY: Oynanan çukurda topu bayrak direğine en uzak olan oyuncuya verilen isimdir. Oyunun devamında ilk vuruşu bu oyuncu yapar. Diğerleride uzaklık derecelerine göre vuruş sıralarını alırlar.
AWFUL SHOTS: Golf oyununda puanlama derecesinde artı 2'den (Double Bogey) daha fazla vuruşlara verilen isimdir.
BACK NINE (In-Holes): 18 delikli bir golf sahasında ikinci dokuz delikli kısıma verilen isimdir.
BACKSPIN: Çok iyi bir vuruş tekniği ile topun hedefe doğru havalandığında kendi ekseni etrafında önden arkaya doğru fırıldak gibi dönmesini sağlamaktır. Bu vuruş topun sahaya düştüğünde çok fazla yuvarlanmamasını ve çabuk durmasını sağlar.
BACKSWING: Swing vuruşunun üç bölümünden ilkidir. Clup'ın, topun arkasından geriye ve omuz üzerine doğru bir kavis yaptırılarak kaldırılmasıdır. Hareketin bitim noktasında golf sopasının baş kısmı hedef doğrultusunu gösterir.
BAFFY-BAFFIE: Dayanıklı ağaçtan yapılmış ve günümüzde halen kullanılmakta olan 3 veya 4 numaralı wood'a benzeyen club'dır. Bu club'ın en önemli özelliği, fairway'den yapılan yüksek atışlar için uzun bir yüze sahip olmasıdır.
BALATA: Golf topunu kaplayan, doğal ve sentetik maddedir.
BALL DEEMED TO MOVE / MOVED: Oynanmış sayılan top. Top, bulunduğu yeri terk eder, başka bir yerde durursa oynanmış sayılır. Top dururken, oyun dışı etkenlerce yerinden oynatılmışsa, oyuncu cezasız olarak topu eski yerine getirebilir.
BALL HOLED / HOLED: Top çukurda. Topun tümünün çukurunun ağzından geçerek çukurun dibine düşmesi denir.
BALL IN PLAY: Oynan top. Oyuncunun başlama yerinden vuruşunu yapması ile top oyundadır. Bu top, topun oyun sırasında kaybolması, sınır dışına çıkması veya ilgili bir kurala göre değiştirtmesi durumunda, çukura girinceye kadar oynanan toptur. Kurallara göre değiştirilmesi halinde yeni top oynanan top sayılır
BALL LOST / LOST BALL: Kaybolan top. Top aşağıdaki durumlarda kaybolmuş sayılır. Topun, oyuncu, ortağı ya da caddie'leri tarafında düştüğü yerde aranmaya başlanmasından itibaren 5 dakika içinde bulunmaması ya da oyuncu tarafından kendi topu olarak teşhis edilememesi,Oyuncunun ilk vurduğu topu henüz aramadan kuralların tanıdığı hakka dayanarak diğer bir topu oyuna sokması,Oyuncunun ilk attığı topunun bulunması muhtemel olan yerden ya da bu yerden çukura daha yakın bir noktadan geçici bir topla oynanması ve böylece bu topun oynanan top durumuna girmesi.
BANANA BALL: Bu bir argo deyimdir. Vuruş esnasında çok kısa mesafede topun sağdan sola kıvrım yaparak savrulmasıdır. Yani bir nevi "slice"dir. (Yön tarifi sağ elle oynanan oyuncular içindir.)
BARROW - BREAK: Bir İngiliz terimi olan barrow, Green'in eğilimlerinden dolayı doğru yönünden sapan putting vuruşuna verilen addır.
BENT GRASS: Yeşil alanlarda bulunan çok ince yapılı bir çeşit ot örtüsüdür.
BEST - BALL :Golfte oyun çeşitlerinden biridir. Best - Ball oyununda, bir kişinin, iki oyuncunun daha iyi topunu veya üç kişinin en iyi topuna karşı yarışmasıdır.
BETTER - BALL :Four - Ball match oyununda, iki eş oyuncunun en iyi topları ile diğer iki eş oyuncunun en iyi toplarına karşı yarışmasıdır.
BIRDIE: Bir deliğe par sayısından bir eksik olarak yapılan skordur.
BISQUE BOGEY: Golf oyununun bazı müsabaka şekillerinde, kurallar gereği, handikaplı oyunculara tanınan bazı haklardır.
BITE: Backspin tekniği ile green'e yapılan vuruş şeklidir. Top düştükten sonra fazla yuvarlanmaz.
BLADE: Eskiden kullanılan bazı putter ve ironlara verilen isimdir. Hatalı bir vuruşa da bu isim verilir. Topa merkezinin üst tarafından club'ın yüzü yerine, yüzün alt kenarı ile vurulmasıdır.
BLASTER: Loft açısı en yüksek olan (56°) club'a verilen diğer bir isimdir. Genelde bu club'a sand vedge ismi verilmiştir.
BLIND SHOT / LIND HOLE: Oynanan çukurun bayrağı, teen ground ya da fairway'in başlangıç kısımlarından görülemiyorsa bu şekildeki çukurlara blind hole adı verilir. Bu bayrağı görmeden yapılan vuruşlara da blind shot denir.
BLOCK: Club yüzünün normal bir şekilde topa vuruşunu önleyen harekete verilen isimdir.
BOGEY: Bir deliğe par sayısından bir fazla olarak yapılan skordur.
BOGEY COMPETITON: Kurallara göre belirlenen puanlarla golf sahasında oynanan oyun çeşitlerinden biridir.
BORON: Bazı wood club'larda, boyun kısmına sarılan spiral teli güçlendirmek için bor maddesinin sürülmesidir.
BRASSIE: Modern 2 - wood ile eş değer özellikleri olan, pirinç korumalı, ahşaptan yapılmış fairway club'ıdır. Günümüzde halen kullanılan bir terimdir.
BREAK / BORROW: Green'deki eğimlerden dolayı düzgün yönünden sağa - sola sapan putting vuruşuna verilen addır.
BRUTTO / GROSS SCORE: Handikap sayısına bakılmaksızın 18 çukur sonunda yapılan toplam skordur.
BULGER DRIVER: Bir çeşit 1 numaralı wood club'dır. Günümüzde artık kullanılmamaktadır.
BUNKER: Amerikalılar bunker için sand trap deyiminide kullanırlar. Bunker, özel olarak hazırlanmış, içerisindeki toprak ve çim örtüsü alınarak kum yada benzeri malzeme ile doldurulmuş bir engel çukurudur. Üç çeşit bunker vardır. Greenside Bunker Green çevresindedir. Fairway Bunker Fairway üzerindedir. Coss Bunker Fairway doğrultusunu dik olarak kesen bunker'dır.
BURRIED LIE: Topun büyük bir kısmının bunker içerisindeki kuma gömülmesidir.
BURN / SCOTTISH STREAM: Iskoç dilinde saha içerisindeki ırmak, dere ya da çaya verilen isimdir.
BYE: Bir matchplay yarışması, 18. çukur yada daha önceki çukurularda kazanılmışsa geri kalan çukurların yarışma dışı oynanmasına verilen isimdir.
CADDIE: Oyuncunun, oyun süresince club'larını taşıyan ve bunlarla ilgilenen, oyuncuya oyun sırasında kurallar çerçevesinde her konuda yardımcı olan kişidir. Caddie bir ya da birden fazla oyuncuya hizmet edebilir.
CADDY: Elle çekilebilen ya da elektrik tesisatı ile çalışan golf çantasını taşımak için kulanılan bir çeşit arabadır.
CARRY: Topun ilk vurduğu nokta ile yere düştüğü nokta arasındaki uzaklıktır.
CASUAL WATER: Geçici su. Su engeli olmayıp, oyuncunun vuruş durumunu almasından önce ya da sonra sahada geçici olarak belirlenen her türlü su birikintisidir. Kar ve buzun geçici su ya da köksüz cisim olarak yorumu oyuncunun seçeneğine bırakılmıştır. Yapay buz bir engeldir. Kırağı geçici su değildir. Oyuncu ceza puanı kaybetmeden kurallara uygun bir şekilde topun yerini değiştirebilir.
CENTRE - SHAFT PUTTER: Shaft'ın baş kısmının tam ortasına bağlandığı putter çeşididir.
CHILI - DIP: Green civarında club başının topa değmeyecek şekilde kuvvetle yere (çime) vurulması ile meydana gelen hatalı bir vuruş şeklidir.
CHIP SHOT: Green kenarına yakın bir yerden topun green içine az havalandırılarak çok yuvarlanmasını sağlayan bir vuruş şeklidir.
CHIPPEN: Green'e doğru vurulan, kısa ve fazla havalanmayan bir vuruştur.
CHIPPER: Chip yapmak için kullanılan, vuruş açısı (loft açısı) orta derecede olan club'lara verilen isimdir.
CHOKE DOWN: Club'ın grip'in altından tutulması.
CHUNK: Club başının toptan önce yere (çime) vurulmasıyla meydana gelen hatalı bir vuruş şeklidir. Bu vuruşa aynı zamanda fat de denir.
CLEEK: Iskoç kökenli olan bir terimdir. Bu terim, short cleeks, long cleeks, driving cleeks, putting cleeks gibi degişik kelimelerle de ifade edilir.
CLOSED FACE: Address ya da impact sırasında club yüzünün hedefe bakış doğrultusunun hedefin solunu göstermesidir. (Ifade sağ elle vuruş yapanlar içindir).
CLOSED STANCE: Topla atış hedefi doğrultusuna, sol ayağın sağ ayaktan daha yakın bir durumda bulunmasıyla yapılan vuruş duruşuna verilen isimdir. Sağ elle vuruş yapanlar içindir. Sol elle vuruş yapanlarda durum bunun tersidir. Yani sağ ayak doğrultuya daha yakındır.
CLUB: Golf oyununda green dışındaki topa vurmak için kullanılan golf sopalarıdır. Green içinde putter adı verilen golf sopası kullanılır.
CLUB FACE: Club'ın vuruş yapan kısmıdır.
CLUB HEAD: Club'ın, shaft'dan boyunla ayrılan ve vuruş yüzeyinin arka tarafında topuktan uca kadar uzayan kısmıdır.
COCKING THE WRISTS: Backswing sırasında vuruşun sonuna doğru el bileklerinin yukarı doğru bükülmesidir.
COMMITTEE: Oyun komitesi. Yarışmaların yönetiminden ve sahanın düzeninden sorumlu kuruldur.
COMPETITOR / FELLOW COMPETITOR: Golf sayı oyunu yarışmasına katılan oyuncuya yarışmacı denir. Yarışmacı ile birlikte oynayan her oyuncu, eş yarışmacı, yani fellow competıtor'dır. Hiçbiri diğerinin ortağı değildir. Dörtlü ve dört sayı oyunlarında, yarışmacı ve eş yarışmacı deyimleri, aralarında eşlik bulunan oyuncuların her ikisini birden kapsar.
COUCH GRASS: Uzun köklü ve yabani otları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
COURSE: Saha. Golf oyununa ayrılmış olan alanın tamamıdır.
CROSS BUNKER: Fairway hattını dik olarak keser durumda bulunan bunker'dır.
CUP: Green'deki çukur içerisine yerleştirilen, kurallardaki ölçülere uygun madeni bir kovandır. Çapı 108 mm, derinliği en az 100 mm.dir. Üst ağzı çim seviyesinden 2,5 mm aşağıda olacak şekilde gömülmüştür. Aynı zamanda green'de içinde bayrak sopası bulunan deliğe de cup adı verilir.
CUT SHOT: Topu çok fazla havalandırarak çok az yuvarlanmasını sağlayan yumuşak bir vuruş şeklidir. Genellikle sand iron'la yapılır. Vuruşla clockwise spin verilen top soldan sağa doğru kavis yapar.
DEAD / STONE DEAD: Vuruş sonunda topun deliğe çok yakın bir mesafede durmasıdır. Daha sonraki putting vuruşu sadece formalite olarak yapılır.
DIMPLES: Golf topunun üzerinde onun düzgün uçuşunu sağlayan küçük girintilerdir.
DIVOT: Vuruş yapıldığında sopa kafasının çimden kopardığı parçaya verilen addır.
DOG - LEG HOLE: Fairway'in green'e daha yakın olan bir kısmının normal doğrultusunu değiştirerek, sağ yada sola doğru bir kıvrım yapmasıyla meydana gelen fairway şeklidir.
DORMIE: Macthplay'de kullanılan ve bir oyuncunun çok fazla puan toplayıp yenilemez hale gelmesini anlatan bir terimdir. Kazandığı çukur sayısı, oynanacak çukur sayısından daha fazla anlamına gelir.
DOUBLE BOGEY: Par sayısından iki fazla olan bir skordur.
DOUBLE EAGLE: Par sayısından 3 eksik olan bir skordur. ABD'de bu adla anılan olay, Ingiltere'de albatros adıyla bilinir. Sadece par sayısı 4 ve 5 olan çukurlar için geçerlidir. Çok nadir olarak yapılır.
DOUBLE GREEN: Bu tip green'lerin yüzeyinde iki delik bulunur. Bunlar golfün en eski günlerinden kalma, front nine ve back nine'ı aynı yerde oynanan golfe ilişkin kalıntı niteliğindeki green'lerdir.
DOWNHILL LIE: Topun hedefe göre yokuş aşağı vurulacağı bir meyilde bulunmasıdır.
DOWNHILL SHOTS: Doğrultusu yokuş aşağı olan vuruşlardır.
DOWNSWING / FORWAD SWING: Swing vuruşunun üç bölümünden ikincisidir. Backswıng'in zirvesinden topa vuruş anına kadar olan bölümüdür. Bu kısma "Forewardswıng" ismi de verilir.
DRAW: Topa hedef doğrultusunda anti - clockwise spin etkisiyle sağdan sola doğru hafifçe bir kavis yaptırılan vuruş şeklidir. (Tarif sağ elle vuruş yapanlar içindir)
DRIVE: Tee üzerinde yapılan başlama vuruşudur. Genel olarak 1 nolu wood club ile yapılır.
DRIVER: Başlama vuruşu için kullanılan sopalardır. Başlama vuruşu genellikle 1 numaralı wood club ile yapılır.
DRIVING RANCE: Fairway'ler dışında, club'ları düzgün kullanabilme antremanlarının yapıldığı ve genelde 300 metre uzunluğundaki eğitim alanlarıdır.
DROP: Kurallara göre ceza puanlı ya da cezasız olarak oyun dışı kalan bir topu oyuna tekrar sokmak için yapılır. Oyuncu kurallara göre dik durarak kolunu omuz hizasından yukarı doğru dik bir şekilde kaldırarak topu arkasına düşecek şekilde bırakır. Topun durduğu yer yeni vuruş noktasıdır.
DUB: Genellikle kötü vuruşlara verilen isimdir. Oyuna yeni başlayan acemi oyuncular için de kulanılır. Acemi oyunculara Duffer, Hacker gibi isimler de takılır.
DUFFER / DUP / HACKER: Argo olarak kullanılır. Yeni başlayan, tekniği zayıf olan oyunculara verilen addır.
DURCHSCHWUNG (Almanca): Backswing'den sonra topa vuruş yapılan swıng'in ikinci bölümüdür. Ingilizce de forwardswıng ya da downswıng deyimlerinin karşıtıdır.


Konu Hale tarafından 17 Aralık 2012 Pazartesi - 20:50 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim linkleri düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim linkleri düzenlenmiştir.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı