İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Domuzgiller Familyası | Özellikler - Yayılım ve yaşam alanı - Yaşam şekli - Üreme - Avlanma

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 7 yanıt gönderildi

#1
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat


Domuzgiller (Suidae), geviş getirmeyen bir çift toynaklı familyası. Familyanın 5 cinse ayrılan 20 türünden Avrupa'da ve Türkiye'de bulunan tek temsilcisi, evcil domuzun atası olan yaban domuzudur.

Pekariler domuzgillerin yakın akrabası sayılırlar. Bazen pekarigillerin Yeni Dünya domuzları ve domuzgillerin Eski Dünya domuzları olarak adlandırıldıklarına da rastlayabiliriz.

Resmi ekleyen
Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Mammalia (Memeliler)

Takım: Artiodactyla (Çift toynaklılar)

Alt takım: Suina (Domuzumsular)

Familya: Suidae (Domuzgiller)

Özellikler
Domuzgiller orta büyüklükte, fıçı şeklinde çevik bir vücut yapısına sahip memelilerdir. Vücutları çok seyrek, fırça gibi sert ve kısa olan kıllarla kaplıdır. Renkleri kırmızımsı kahverengi ile gri veya siyah arası değişir. Uzunlukları 50-190 cm (artı 3-45 cm kuyruk) ve ağırlıkları 6-350 kg arası değişir.

Kafaları uzun ve gözleri küçük olur. Kuyrukları ince ve uzundur. Burunları önden bakıldığında yuvarlak ve düzdür ve bir fil hortumunun ucunu andırır. Kulakları ince ve sivri olur. Erkeklerin köpek dişleri çoğu zaman dışarı doğru çokça uzamıştır. En ilginç dişlere sahip olan domuz türü geyik domuzudur. Geyik domuzunun dişleri burnunu deşerek yukarıya doğru büyür.

Domuzgillerin her ayaklarında daima 4 parmakları vardır. Toynaklaşmış olan 3'üncü ve 4'üncü parmaklar diğerlerinden daha büyük olur ve bütün ağırlığı taşırlar. Daha küçük olan 2'inci ve 5'inci parmaklar daha yüksekte durur ve yere değmezler.


Yayılım ve yaşam alanı

Resmi ekleyen
Domuzgillerin doğal yayılımı Avrasya'nın 40'ncı enleminden güneyini ve tüm Afrikayı kapsar. En fazla çeşitleri Güneydoğu Asya'da, Endonezya ve Filipinler'de bulunur. Bu coğrafyada hatta henüz bilimsel olarak tarif edilmemiş daha fazla türleri de bulunduğu tahmin edilir.

Islak ormanları, bataklıkları yer tutar, fazla kuru bölgelerden kaçınırlar.

Evcil domuz insanlar tarafından ev hayvanı olarak dünyanın heryerine taşınılmıştır. Artık bu yüzden dünyanın her yerinde, Kuzey ve Güney Amerika'da, Avustralya'da ve birçok adada insanların elinden kaçıp tekrar yabanileşmiş domuz popülasyonlarına rastlanılabilir.


Yaşam şekli

Resmi ekleyen
Özellikle insanlar tarafından rahatsız edildikleri bölgelerde gündüzleri saklanıp gece aktif olurlar. Saklanmak ve dinlenmek için sık çalılıkları, kendi kazdıkları kuyuları (bazen bitkilerle örterler), doğal mağaraları veya diğer hayvanların inşa edip terk ettikleri inleri seçerler. Çoğunlukla suyun yakınında bulunurlar, çoğu türler çamur banyosu yapıp böylece kendilerini parazitlere karşı korurlar. Domuzlar çok hızlı koşabilir ve çok iyi yüzebilirler. Tehdit edildikleri takdirde saldırgan savaşçılara dönüşür, düşmanlarına uzun dişleri ile saldırırlar.

Domuzgiller çoğunlukla bir sürü içinde yaşar. Bu gruplar bir ya da bir kaç dişi domuz ile bunların yavrularından oluşur. Yetişkin erkekler yalnız yaşarlar.
Üreme
Çoğu domuzgillerde erkekler çiftleşme öncülüğü elde etmek için kendi aralarında dövüşürler. Bu dövüşlerde birbirlerine kafaları ve uzun dişleri ile çarparak saldırırlar. Gebelik 3-5 ay sürer ve sonunda 1-8 yavru dünyaya gelir. Geyik domuzu ile evcil domuzun haricinde tüm domuzların yavruları çizgili olarak dünyaya gelir, yavrular büyüdüklerinde çizgiler yok olur. Bu çizgiler yavruların çalıların arasında daha iyi saklanmaları için faydalıdır.


Domuzlar ve insanlar
]Domuzlar daima etleri yüzünden avlanılmış ve nedenden dolayı daha çok eski zamanlarda evcilleştirilmiş ve yetiştirilmeye başlanmışdır. Domuzların 8500 yıl önce evcilleştirildikleri kabul edilir.

Fazla avlanılmaktan dolayı, visaya domuzu ve cüce yaban domuzu gibi bazı türler tehlike altına girmişdir. Bu türlerin ikiside IUCN tarafından ?yok olma tehlikesinde? (critically endangered) olarak kategorize edilmiştir.

En yaygın domuz türü olan yaban domuzu, kurtların ve ayıların yok oldukları bölgelerde çok fazlalaşmıştır. Geceleri tarlalara ve bahçelere girerek tarıma zarar verdikleri bölgelerde avlanılarak sayıları kontrol edilir.


Sınıflandırma
Dış sistematik Geleneksel sınıflandırma'da domuzgiller, pekarigiller ve su aygırıgiller ile birlikte domuzumsular ya da geviş getirmeyenler (Suina) alt takımını oluştururlar.

Ancak altdaki kladogramda görebildiğimiz gibi filogenetik sınıflandırmada Balinalarda hesaba katılması gerekir:

Cetartiodactyla (Çift toynaklılar ve balinalar)
|--Topuktabanlılar (Tylopoda)
|--N.N.
|--Suoidea (Domuzgiller ve Pekarigiller)
|--N.N.
|--Geviş getirenler (Ruminantia)
|--Cetancodonta
|--Su aygırıgiller (Hippopotamidae)
|--Balinalar (Cetacea)


İç sistematik

Resmi ekleyen

Geyik domuzu burnunu deşerek büyüyen dişleri ile dikkati çekerDomuzgiller familyası 5 cinse ayrılan 20 türden oluşur:

Babyrousa
Geyik domuzu (Babyrousa babyrussa)
Hylochoerus
Dev orman domuzu (Hylochoerus meinertzhageni)
Phacochoerus
Düğmeli Afrika domuzu (Phacochoerus aethiopicus)
Düğmeli domuz (Phacochoerus africanus)
Potamochoerus
Çalı domuzu (Potamochoerus larvatus)
Irmak domuzu (Potamochoerus porcus)
Sus
Sakallı yaban domuzu (Sus barbatus)
Vietnam yaban domuzu (Sus bucculentus)
Visayan yaban domuzu (Sus cebifrons)
Selebes yaban domuzu (Sus celebensis)
Evcil domuz (Sus domestica)
Flores yaban domuzu (Sus heureni)
Filipin yaban domuzu (Sus philippensis)
Cüce yaban domuzu (Sus salvanius )
Bayağı yaban domuzu (Sus scrofa) Türkiye.
Timor yaban domuzu (Sus timoriensis)
Cava yaban domuzu (Sus verrucosus)


#2
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Bayağı yaban domuzu

Resmi ekleyen

Bayağı yaban domuzu (Sus scrofa), domuzgiller (Suidae) familyasından evcil domuzunun vahşi atası olarak sayılan çift toynaklı.

Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Mammalia (Memeliler)

Takım: Artiodactyla (Çift toynaklılar)

Familya: Suidae (Domuzgiller)

Cins: Sus (Yaban domuzu)

Tür: S. scrofa

Resmi ekleyen

Yaşam şekli
Evcil domuzun tersine zamanını, çamur birikintilerinde yuvarlanmakla geçirmez. Arada bir çamur banyosu yapar, ama bu yalnızca serinlemek veya derisindeki parazitlerden kurtulmak içindir. Bayağı yaban domuzunun da domuz gibi kendine has bir burun yapısı vardır. Bu burun yapısı yemek ararken toprakta kökler, yumrular, leşler veya küçük hayvanlar bulmak açısından kullanışlıdırlar.

Yiyeceğini bulmak için eşelenmesi ve toprağı kabartıp havalandırması, yaban domuzunun ormana sağladığı en önemli katkıdır. Ancak nüfusları ormanda yeterli yiyecek bulmalarını zorlaştıracak kadar arttığında, köy ve kasabalara yakın yemlenmeye başlarlar ve ekili tarım alanlarına büyük zarar verirler. Bu nedenle yaban domuzu nüfusu kontrol altında tutulmaya çalışılır.

Yaban domuzları 15-20 bireyden oluşan sürüler halinde yaşarlar. Çiftleşme zamanı dışında sürüde yalnız dişiler, gençler ile yavrular bulunur. Dişilerine (yöresel olarak değişmekle birlikte) beniş, yavrularına ise pijamalı, moza ya da potak adı verilir. Sürü lideri en iri beniştir, sürü hareket ederken en öndedir. Sürü hareket ederken genellikle önde dişiler, ortada yavrular ve en son genç erkekler olmak üzere dizilirler.

Silah olarak da kullandıkları uzamış dört azı dişleri yüzünden azılı adı verilen erkek yaban domuzları yalnız yaşarlar. Çiftleşme zamanı sürüleri bulup dişilerlerle eşleşirler. Genel kanının aksine, azılılar dişileri için ölümüne kavga ederler. Azı dişleri iki alt çenede, iki üst çenede olmak üzere dört tanedir. Yine genel kanının aksine, azıları birbirine sürtmesinin nedeni bileylemek değildir. Alt azılar kıvrılarak uzadığından, üst azılara sürtünür, yeterince uzadıklarında domuzun ağzını açmasına engel olabilirler; bu yüzden, azılı, azı dişlerini uzadıkça kırar. Bu iş için alt-üst azıları birbirine sürttüğü gibi, ağaçlara da sürter, hatta azılarını kabuğun altına sokup kanırtarak da kırar, bu arada da ağacın kabuğunu soyar. Azılar eşelenmekte ve köklerin sökülmesinde kullanıldığı gibi, tehlike anında silah olarak da işe yaramaktadır. Domuz avı sırasında kesilen pek çok avcı ve av köpeği vardır; yaralanmalar çok ciddi, bazen öldürücüdür.

Domuzun izi keçi izine benzer, ancak farklıdır. Azılıların iki tırnağının arkasında mahmuz tabir edilen iki çıkıntı vardır, izleri kolaylıkla azılı izi olarak ayırt edilebilir.

Uzun tüylü üst kürkünü özellikle kurumuş çamur ile sertleştirilmiş bir zırh gibi kullanır. Giremediği çalı yoktur. Gündüzleri dikenli ve sık çalılıklarda yaptığı yatağında dinlenir. Geceleri yemlenir. Özellikle dolunay zamanı çok aktiftir. Vücut yüksekliğine oranla oldukça kısa kalan bacaklarına rağmen çok hızlı koşar. Boyun yapısı nedeniyle başını kolay hareket ettiremez. Hem koşu hızının yüksekliği, hem de başını hareket ettirmesindeki sınırlamalar nedeniyle çabuk yön değiştiremez.

Burnu çok iyi koku alır. Örneğin Fransa'da trüf mantarının bulunmasında eğitilmiş yaban domuzları kullanılır. Benzer şekilde, Türkiye'de dolaman diye bilinen trüf mantarı türünü arayanlar da domuz izlerini takip ederler.


Üreme
Anne yaban domuzu, bir kerede 2-6 yavru yapabilir. Yavru altı aylık olana dek üst kürkü gelişmediğinden, alt kürkündeki sütlü kahverengi şeritler görülür (pijamalı adı buradan gelir). Her yeni doğan dişi yaban domuzu 6 ila 8 ay içerisinde üreme yaşına gelir.


Avlanma
Türkiye'de, av sezonunda, bir av gününde bir avcının bir adet yaban domuzu avlamasına izin verilmektedir. Üreme hızı nedeniyle yaban domuzu nüfusunun kontrol altında tutulması için av sezonu dışında da, İlçe Tarım Müdürlüklerinin belirlediği yerlerde, belirlenen sayıda domuzun avlanması, bakanlık izni ve onayı ile gerçekleşmektedir. Bu avlarda fişek ve ulaşım devlet tarafından sağlanabilmektedir.

Domuz avı büyük av kabul edilir. Türkiye'de lisanlı avcıların yapabildiği tek büyük avdır. Diğer büyük avlarımız (geyik, kurt, ayı, dağ keçisi ve yaban koyunu) av turizmi kapsamında önemli paralar karşılığı yapılabilmektedir.

Türkiye'de sıklıkla görülen yaban domuzu avı yöntemi sürek avıdır. Yaban domuzu arama/tarama avı ile de avlanabilir.

Bu yöntemlerin dışında, özellikle bağbozumu zamanında çiftçi tarladaki ürününü domuzdan korumak için gece beki yapmaktadır. Bu bir av değil zirai mücadeledir, ancak avcılar da katılabilmektedir.

Yaban domuzunun trofesi azı dişleridir; avcıların hedefi azılı erkek yaban domuzlarıdır. Avın ve trofesinin büyüklüğü yaban domuzunun yaşı ile doğru orantılıdır. Üst kürkü pek çok memelide olduğu gibi kılların beyazlanması ile yaban domuzunun yaşını belli eder.

#3
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Düğmeli domuz

Resmi ekleyen
Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Mammalia (Memeliler)

Takım: Artiodactyla
(Çift toynaklılar)

Familya: Suidae
(Domuzgiller)

Cins: Phacochoerus

Tür: P. africanus


Binominal adı
Phacochoerus africanus
Düğmeli domuz (Phacochoerus africanus), domuzgiller familyasından Afrika yaşayan bir yaban domuzu türü.


Alt türler
Kuzey düğmeli domuzu (Phacochoerus africanus africanus)
Eritrea düğmeli domuzu (Phacochoerus africanus aeliani)
Orta Afrika düğmeli domuzu (Phacochoerus africanus massaicus)
Güney düğmeli domuzu (Phacochoerus africanus sundevallii)

Yaban domuzu

Resmi ekleyen
Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Mammalia (Memeliler)

Takım: Artiodactyla (Çift toynaklılar)

Alt takım: Suina (Domuzumsular)

Familya: Suidae (Domuzgiller)

Cins: Sus
Yaban domuzu, Sus cinsinde bulunan hayvanlara verilen genel isimdir. Sus cinsi Suidae familyasına bağlıdır.

Memeli bir hayvan türü olan domuzun kökeni Avrasya'dadır. Hepçil olan domuzlar hem otobur hem de etoburdurlar. İnsanlar tarafından evcilleştirilmiştir, ve çiftlik hayvanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sert kılları geleneksel olarak fırçalarda kullanılmaktadır.

Domuzlar genellikle eğitilebilir, evcilleştirilebilir hayvanlar bu nedenle bazıları evcil hayvan olarak barındırılmaktadır.

Bir seferde yaklaşık 6-12 arasında yavru doğuran domuzlar, tutsaklık halinde kendi yavrularını yiyebilirler. Domuzların ter bezleri yoktur, bu nedenle sıcak havalarda kendilerine serin tutabilmek için sürekli olarak su veya çamura erişmeleri gerekir. Ayrıca çamuru derilerini güneş yanıklarından korumak için kullanırlar.
Türleri

Sakallı yaban domuzu (Sus barbatus)
Vietnam yaban domuzu (Sus bucculentus)
Visayan yaban domuzu (Sus cebifrons)
Selebes yaban domuzu (Sus celebensis)
Evcil domuz (Sus domestica)
Flores yaban domuzu (Sus heureni)
Filipin yaban domuzu (Sus philippensis)
Cüce yaban domuzu (Sus salvanius )
Bayağı yaban domuzu (Sus scrofa) Türkiye.
Timor yaban domuzu (Sus timoriensis)
Cava yaban domuzu (Sus verrucosus)
Resmi ekleyen

Kültürel açılardan domuz

Dini görüş ve özellikler İslam dininin kutsal kitabı Kur'an'da Müslümanlara domuz eti tüketmemeleri emredilmiştir.
Kaşrut yasaları gereğince Museviler de domuz eti tüketmezler.
Antik Yunan'da, yetişkin bir dişi domuz Demeter'e sıklıkla yapılan, uygun adaklardandı. Bu hayvan onun en gözde hayvanı olarak tanınmıştır. Ayrıca, Eleusis Gizemleri'nde ilk inisiasyon bir domuzun kurban edilmesi ile başlar.
İncillerde İsa'nın bir mucizesinden bahsedilir, bu mucizdede İsa bir adamın içine giren cini çıkartıp bir domuz sürüsüne girmesine yol açar, domuz sürüsü ise daha sonra bir uçurumdan atlayarak boğulur.

Müzik ve sanatta

George Orwell'ın ünlü alegorik, fabl tarzındaki hiciv romanı Hayvanlar Çiftliği'nde domuzlar sembolik bir anlamda kullanılmış daha sonra da bu romanı kaynak alan birçok sembolik kullanımlar türemiştir. Roman Türkiye'de Domuzlar Dikatatoryası olarak da anılmıştır.
Domuz Şarkısı - Çin'de popüler olan bir şarkı.
Rock grubu Pink Floyd'un sanatsal yapıtlarında ve gösterilerinden domuz figür ve motifleri sıklıkla kullanılır.
War Pigs (Savaş Domuzları) İngilizce heavy metal grubu Black Sabbath tarafından yapılmış bir savaş karşıtı şarkıdır.
Pink Floyd'un 1977 tarihli Animals (Hayvanlar) albümünde domuzlar üzerine 3 şarkı vardır, sembolik kullanımın mevcut olduğu bu şarkıda genellikle Orwell kaynak alınmıştır.
Galyalı Asteriks'in Maceraları çizgiroman serisinde kahramanlardan Oburiks (Hopdediks) ateşte kızarmış domuz meraklısıdır, bir seferde birkaç domuzu birden yemesi normal kabul edilir

#4
ahu

ahu

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Üyeliği İptal Edildi
 • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
 • 629 İleti
 • Gender:Female
Kesinlikle çok çirkinler :D aklıma başka birşey getirmiyorlar açıkcası :)

#5
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
onlarda birer yaban hayvanı birer hayvanlar aleminin varlığı ne kadar beğenmesekte kabullenmek zorundayız. yorum için teşekkürler

#6
oktaytunçbilek

oktaytunçbilek

  KD ™ Dost

 • Üyeliği İptal Edildi
 • 2.228 İleti
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Tabiki sonuçta tanrının bir eseri onlarda ama hoş gelmiyor insanlara belki bazı yediklerinden dolayı. :beach:

#7
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Tavsilatlı bir konu emeğine sağlık Esesli :3)

#8
melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

  Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...

 • Özel Dost
 • 3.880 İleti
 • Gender:Female
 • Location:cennet mahallesi
Görünüşleri beni korkutuyor. Çok da güçlüler kolay da ölmüyorlar. Fazla yakınım da olmadıkları sürece varlıklarından rahatsızlığım yok :çılgın:

Paylaşım için teşekkürler sevgili Esesli. Ayrıntılı ve güzel bir paylaşım olmuş

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı