İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bitkiler Hakkında Lüzumsuz Ama İlginç Bilgiler

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Bitkiler Hakkında Lüzumsuz Ama İlginç Bilgiler


* Japonların olağanüstü lezzetli kavun yetiştirmek için uyguladıkları bir yöntem vardır. Tohumu ektikten sonra bir tohumdan birçok tomurcuk çıkmasını beklerler. Sonra bu tomurcukların biri dışında tümünü toplarlar ve o tek tomurcuk tüm diğer kardeşlerinin köklerini de kullanarak topraktaki tüm besini alır ve tüm kardeşlerin lezzeti bir tek kavunda toplanmış olur.

* Salatalık aslında bilimsel açıdan sebze değil, meyvedir. Sıkı durun, ama patlıcan, kabak, domates, kornişon (minik hıyar), bamya...Bunların hepsi aslında meyvedir!
Bir portakal ağacı yüz yıldan fazla süre meyve verebilir. 1421 yılında Fransa’ya getirilmiş olan bir portakal ağacı tam 473
yıl boyunca meyve vermeye devam etmiştir.

* ABD’de,California’da bulunan ve General Sherman Ağacı adıyla bilinen sirsekoya ağacı dünyanın bilinen en büyük ağacıdır ve toplam ağırlığının 6000 ton olduğu tahmin edilmektedir.

* Yerfıstığı aslında bir baklagildir.

* Sekoya ağacının kabuğu alev geçirmezdir. Sekoya ormanlarında çıkan yangınlar ağaçların içinde olup biterler.

* Meşe ağaçlarına diğer tüm ağaçlardan daha fazla şimşek düşer. Belki de bu yüzden eski Yunanlılar’da meşe ağacı şimşek ve gök gürültüsü Tanrısı Zeus’un ağaçları olarak kabul görürdü.

* Ağaçların gövdesi ile dalları aynı açıyla dururlar ve bu açı, ağaç yapraklarının ana damarları ile yan damarları arasındaki açının aynıdır.

* Muz kendi kendine yayılmaz, mutlaka insan eli ile dikilmesi gereklidir. Bilimsel açıdan da muz ağacı, aslında ağaç değil ‘ot’ kabul edilmektedir. Odunsu yapılı olmayan bitkiler arasında en yaygın olanı muzdur.

* Sekoyaların dünyanın en uzun yaşayan ağaçları olduğu sanılır. Oysa en uzun yaşayan ağaçlar Avustralya’daki macrozaima türü küçük ağaçlardır. Bu ağaçların 5000-7000 yıl arası yaşadıkları bilinmektedir. Bazılarının 15.000 yaşında oldukları iddia edilse de bu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

* Afrika Baobab ağaçlarının gövdeleri bazen boyları kadar geniş ( ya da uzun) olabilmektedir.

* Bildiğimiz soğan ve kuşkonmaz ile lale ve sümbül arasında ne bağlantı vardır sizce? Uzatmadan söyleyelim, bunların hepsi de aslında nilüfer çiçeği (lilium sp.) ailesindendirler.

* Şişe mantarları ağaç kabuklarından yapılır.

* Pusula ağacı adı verilen bir ağaçın kök yaprakları yaz ortasında tam olarak kuzeyi göstermektedir.

* Özellikle ülkemizde kadınlıkla son derece bağlantılıdır, ama orkide çiçeğinin adı aslında ‘testis’ anlamına gelen Yunanca ‘orchidaceae’ sözcüğünden türemedir. Bunun nedeni orkide çiçeğinin bir zamanlar afrodizyak olarak kullanılması olabilir.

* Ülkemizde Atatürk çiçeği olarak bilinen poinsettia çiçeğinin adı, bu çiçeği ABD’ye ilk kez getiren kişi olan ABD’nin Meksika Büyükelçisi Joel R. Poinsett’den gelmektedir.

* Sumatra Adası’nda yetişen bir tür nilüfer olan calla nilüferinin boyu yaklaşık 2.5 metreye, eni de yaklaşık 3.5 metreye kadar büyüyebilmektedir.

* Dünya üzerinde gül türlerinin yüzde 80’i Asya kökenlidir
______________
Alıntıdır

#2
melekler_ucamaz

melekler_ucamaz

  Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...

 • Özel Dost
 • 3.880 İleti
 • Gender:Female
 • Location:cennet mahallesi
Emeğine sağlık sevgili Esesli bilgilendirici bir paylaşım olmuş.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı