İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Filler | Özellikleri - Dağılımı - Yaşam Alanları - Üremeleri - Haberleşme Yöntemleri

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Esesli

Esesli

    KD ™ Kadim Dost

  • Yetkili
  • 5.814 İleti
  • Gender:Male
  • Location:EsEsli
  • Interests:sinema bilgisayar seyahat


Filler'in Özellikleri -Dağılımı ,Yaşam Alanları ÜremeleriResmi ekleyen


Filgiller (Elephantidae), hortumlular (Proboscidea) takımından bir familya. Familyanin günümüzde varligini sürdüren Asya fili (Elephas maximus), Afrika fili (Loxodonta africana) ve Orman fili (Loxodonta cyclotis) olarak üç türü bulunmaktadir.

Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Mammalia (Memeliler)

Takım: Proboscidea (Hortumlular)

Familya: Elephantidae (Filgiller)

Gray, 1821

Cinsler ve Türler
Loxodonta
Loxodonta cyclotis
Loxodonta africana
Elephas
Elephas maximus
Elephas recki?
Stegodon ?
Mammuthus ?

Resmi ekleyen

Özellikleri

Her iki türün ayırt edici özellikleri gövdelerinin çok iri, burunlarının hortum biçiminde uzamış, bacaklarının kalın ve sütun biçiminde, kulaklarının geniş (özellikle Afrika filinde), kafalarının çok iri ve sürekli uzayan üst kesici dişlerinin (fildişi) savunma dişlerine dönüşmüş olmasıdır. Ama Asya filinin dişisinde genellikle bu savunma dişleri bulunmaz. Ayrıca Sri Lanka da yaşayan alt türünün erkekleri de %30 oranında fildişinden yoksundur. Renkleri bozdan kahverengiye kadar değişen fillerin derileri kalın, kılları seyrek ve kabadır. Burun delikleri uzun hortumlarının ucunda yer alır; kaslı ve çok amaçlı bir organ olan hortumun ucundaki parmaksı uzantı, hayvanın küçük nesneleri tutabilmesini sağlar. Bu uzantı Afrika filinde çift, Asya filinde tektir. Filler su içmek için önce suyu hortumlarına çeker, sonra ağızlarına boşaltırlar. Erkeklerde erbezleri gövdenin içinde korunduğundan erbezi torbaları yoktur.

Afrika fili yaşayan kara hayvanlarının en irisidir; ağırlığı 7,5 tonu, omuz yüksekliği 3-4 metreyi bulur. Hindistan filinin ağırlığı 5 ton omuz yüksekliği 2,5-3 m dolayında, kulakları da Afrika filinkinden çok daha küçüktür. Fillerin bütün azı dişleri aynı anda çıkmadığı için ağızlarında işlevsel olan tek bir azı dişi bulunur; bu diş yıprandıkça yerini yenisi alır. Afrika fili 60 yaşına geldiğinde altıncı ve sonuncu azı dişini de yitirir. Fillerin ortalama yaşam süresi 60-80 yıldır. Fillerin birbirleriyle iletişim içinde olması onların bir araya toplanmasını sağlar ayaklarını vurarak ya da değişik sesler çıkararak 40-50 Hz arasında değişen frekanslarla iletişim kurarlar.

Resmi ekleyen

Dağılımı ve Yaşam Alanları

Resmi ekleyen

Asya filinin anayurdu Hindistan Yarımadası ile Asya'nın güney doğusu, Afrika filininki de Sahra'nın güneyindeki bölgelerdir. Eskiden cüce fil adıyla ayrı bir tür olarak kabul edilen hayvanların Afrika filinin yavruları olduğu anlaşılmıştır. Filler, çok yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olan cangıllardan çıplak savanlara kadar çok değişik yaşam ortamlarında görülebilir. Yaşlı dişilerin önderliğinde yaşayan küçük topluluklar, yiyeceğin bol olduğu yerlerde daha geniş sürüler oluştururken erkekler genellikle dişilerden ayrı sürüler halinde yaşar.

Resmi ekleyen

Bir Afrika fili, doğal yaşam ortamında
Beslenme
Belirli mevsimlerde besin ve su kaynaklarının daha bol olduğu yerlere göç eden ve zamanlarının büyük bir bölümünü beslenerek geçiren bu hayvanlar günde 225 kg?den fazla ot yiyebilir.

Resmi ekleyen

Üreme

Gebelik süresi Asya filinde ortalama 610 gün, Afrika filinde ise yaklaşık 2 ay daha uzundur. Hindistan filinde 8-12 yaşında cinsel olgunluğa erişerek döl verebildiği halde, Afrika filinde bu süre 14 yılı bulur.

Resmi ekleyen

Ekstra Bilgiler

Asya fili yüzyıllar boyunca savaş tören ve yük hayvanı olarak önemini korumuş, bakıcılarının yönetiminde ormandan tomrukların taşınmasında kullanılmıştır. Afrika fillerinin yük hayvanı olarak kullanılması çok daha kısıtlıdır. Filler ancak 20 yaşından sonra iş yapabilecek güce ulaştığından bu hayvanlar hiçbir zaman tam anlamıyla evcilleştirilmemiştir. Doğal yaşam alanlarının yol edilmesi ve fildişi için avlanmaları nedeniyle fillerin soyu tükenmeye yüz tutmuştur. Özellikle fil dişi ticareti için yasak avlanmalar Afrika fillerinin sayısını azaltırken bazı koruma bölgelerindeki sınırlı alanlarda giderek artan fil sayısı da çevreye zarar verecek boyutlara ulaşmaktadır.

Resmi ekleyen

Fillerin Hortumundaki Yaratılış

Hortum, bir filin en büyük yardımcısıdır. Fil, birbirinden farklı birçok işlemi hortumu sayesinde gerçekleştirir. Hortumundan nefes alır, yiyecekleri onunla tutarak ağzına götürür, koku alır, hatta bazen serinlemek için kendine hortumuyla su fışkırtır. Bu çok işlevli hortum, bir ağacın dalını bükebilecek kadar güçlü aynı zamanda yerden bir bozuk parayı kaldırabilecek kadar da hassastır.

1700'lü yıllarda bilim adamları fil hortumunun tek bir kas parçasından meydana geldiğini zannediyorlardı. Ancak modern araştırmalar bilim adamlarını hayrete düşürdü. İnsan vücudundaki kasların sayısı 639'u geçmezken bir fil hortumunda yaklaşık 50.000 kas olduğu ortaya çıktı. Üst üste eklenmiş halkalar görünümündeki bu kaslar sayesinde fillerin hortumları mükemmel bir hareket kabiliyeti kazanmaktadır.

Kas Grupları Arasındaki Mükemmel Uyum

Hortum, iki temel kas grubundan oluşur. Çapraz bağlantılı kaslar hortumun kıvrılarak her yöne dönebilmesini sağlar. Bu kas grupları ağır hareketlerin yapılmasına imkan verir ve bir kaldıraç gibi çalışır. Bazı kas grupları ise, en hassas hareketleri mükemmel bir kontrolle yapar. Bu bölge, insan parmakları kadar hassastır. Kaslar arasındaki bu uyum sayesinde ise filler hortumlarını sorunsuz bir şekilde diledikleri yönde kullanabilirler.

Hortumun Hayati Önemi Evrimin Geçersizliğini Gözler Önüne Sermektedir

Hortum sadece bir burun değildir. Filler için hayati bir önem taşır. Herhangi bir nedenden dolayı hortumun zarar görmesi kısa sürede filin ölümüne sebep olur. Evrim teorisini savunan çevreler, canlıların sahip oldukları özelliklerin sözde tesadüfler sonucunda, aşama aşama meydana geldiğini iddia ederler. Halbuki fil hortumu gibi kompleks bir yapı, ancak on binlerce kasın aynı anda var olmasıyla görevini yerine getirebilir. Örneğin bu kas gruplarından herhangi biri var olmasa fil, hortumunu hareket ettiremez ve kısa sürede ölür. Oysa filler milyonlarca yıldır hortumlarını rahatça kullanırlar. Canlı bedenlerindeki bu gibi tasarımlar, bize tüm canlıları yaratanın Yüce Rabbimiz olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Uzun süre fillerin iletişim sistemlerini inceleyen bilim adamları, fillerin birbirleriyle insanların duyamadığı ses tonları olan infraseslerle iletişim kurduklarını belirlemiştir. Çok güçlü ancak düşük frekanslı sesler olan infrasesler, insanlar tarafından yalnızca özel kayıt cihazlarıyla duyulabilir. Ancak filler bu özel sesler aracılığıyla uzun mesafeli bir çağrıyı uygun hava koşullarında 10 km'lik mesafelere bile duyurabilmektedirler.

Filin Hortumu Örnek Alınarak Yapılan Robot Kol

Bilim adamlarının robot kol tasarlarken en çok zorlandıkları konulardan biri kolun hareket özelliğidir. Bir robot kolun işe yarayabilmesi için, o işin gerektirdiği tüm hareketleri yapabilmesi şarttır. Doğaya baktığımızdaysa, Allah'ın doğadaki canlıların uzuvlarını, ihtiyaçlarını tam karşılayabilecek hareket kapasitesine sahip olarak yaratmış olduğunu görürüz. Bu konudaki en çarpıcı örneklerden biri de yine fillerin hortumudur.

ABD'deki Rice Üniversitesi'nde yapılan robot kol, fil hortumunun ne kadar üstün bir yapı olduğunu daha net ortaya çıkarmıştır. Fil hortumunda iskelet benzeri tek bir yapı bulunmaz. Bu özellik, hortuma büyük bir hareketlilik imkanı ve hafiflik sağlar. Buna karşın robotik kolun bir omurgası vardır. Ayrıca fil hortumu her yere yönelebilecek kadar büyük bir hareket serbestliğine sahiptir. Oysa robotik kol sahip olduğu 16 bağlantı sayesinde sadece 32 çeşit hareket yapabilir.

Tüm bunlar göstermektedir ki, filin hortumu, her özelliğiyle Allah'ın yaratma sanatındaki kusursuzluğu gözler önüne seren özel bir yapıdır. Tüm canlılarda olduğu gibi Allah filleri de yaşayacakları ortama uygun olarak yaratmış ve üstün özelliklerle donatmıştır. Bu gerçek bir Kuran ayetinde şöyle bildirilmiştir:

"Sizin yaratılışınızda ve türetip yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir topluluk için ayetler vardır." (Casiye Suresi, 4)

Biliyor muydunuz

Bir filin yaklaşık 5 ton ağırlığında olduğunu?

Fillerin genellikle sürü halinde dolaştıklarını ve bir sürüde yaklaşık olarak 30 fil olduğunu?

Günde ortalama 225 kg ot yediklerini ve bu rakamın 30 filden oluşan bir sürü için günde yaklaşık 7.000 kg (7 ton) ot tüketimi anlamına geldiğini?

Çok iri bir cüsseye sahip oldukları için vücutlarını serin tutmak konusunda dönem dönem zorlandıklarını, bu yüzden de serinlemek için çok büyük olan kulaklarını fan olarak kullandıklarını?

Sürünün dişi fil tarafından yönetildiğini?

24 saatlerinin 16 saatini yemek yemeye harcamak zorunda olduklarını?

Bu derece ağır olmalarına rağmen yere şaşılacak şekilde yumuşak bastıklarını ve bunun parmak kemiklerinin altında minder görevi yapan esnek bir yağ tabakası sayesinde mümkün olduğunu?
Sumo güreşçisi gibi görünüyorlar. Kafalarıyla birbirerini iten fil yavruları bir yandan da hortumlarını birbirine dolamaya çalışıyorlar çünkü. Ancak üç yaşındaki Abu üstünlüğü ele geçirip bir yaşındaki oyun arkadaşını dize getirince Mongu daha fazla dayanamıyor ve adeta isyan edercesine bir çığlık atıyor. "Bu kesinlikte bir itiraz çığlığı" diyor filleri beş metre uzaklıktan izleyen Angela Stöger-Horvath. 27 yaşındaki zoolog üç yıldan bu yana Viyanadaki Schönbrunn hayvanat bahçesinde yaşayan yedi Afrika step filinin bağırışlarını kaydetmekle meşgul. Bugüne kadar 2500ü aşkın bağırtı kaydeden zoologun amacı fillerin dil gelişimini anlamak. Çünkü hayvanlar sadece borazan sesleriyle değil haykırışlarla, böğürtülerle, homurtularla ve gıcırtılı seslerle de anlaşıyorlar. Afrikadaki ulusal parkta gerçekleştirilen araştırmalar sayesinde on temel ses tonu saptanmış. Kenyadaki Savanne Elephand Vocalization Projesini yöneten Amerikalı araştırmacı Joyce Poole, fil alfabesinin yaklaşık olarak 70 tondan oluştuğunu tahmin ediyor.

YÜKSEK BORAZAN SESİ
Mongunun itiraz çığlığı dişi fillerin huzursuzluklarınıifade ettikleri boğuk sesler grubuna dahil. Ortalama olarak bir saniye kadar devam eden sesin temel frekansı 40-50 hertz arasında değişiyor. Bu sesler bilgisayardaki bir sonogram üzerinde izlenebilmekte.

Resmi ekleyen

Fil dilini çözmek İçin çizgili motifler yeterli değil Sonuçta her ses belli bir davranışla ilişkili. Yüksek borazan sesi hem sevinç hem de korkuyu ifade edebiliyor. Borazan sesiyle birlikte kulaklarını güçlü bir şekilde titrettiği zaman selamlaşma sırasında yaşanan sevinci dışa vuruyor hayvan. Ama eğer kulakları iyice açık ve gergin ise bu örneğin bir aslanın saldırısından korktuğu anlamına gelir. Filler öte yandan seslerini duyurmak için bedenlerini de kullanır; mesela ayaklarını kuvvetli bir şekilde yere vurarak. Fakat filler sadece

Resmi ekleyen

bedendili ve seslerle yetinmez. Çiftleşmek isteyen fil, rakiplerini uzaklaştırmak için kimyasal sinyaller de yansıtır. Erkek filin testosteron seviyesi yükseldiğinde birkaç damla kokulu idrar rakip hayvanı kaçırabilir. Filler sesli dili öğrenmek zorunda. Bu özellikle birbirlerinin iyi olup olmadıklarını öğrenmek, su kaynağını haber vermek ya da tehlikeyi uyarmak için çıkardıkları sesötesi bağırtılar için geçerli.

KALIN TONLARLA

HABERLEŞME

İnsan kulağı 20 hertz altındaki bu sesleri algılayamaz. Bu nedenle fillerin birbirlerini kilometrelerce uzaklıktan ne şekilde duydukları ve birbirlerini görmemelerine rağmen nasıl aynı adımlarla yürüdükleri uzun bir süre çözülememiş hatta bazı araştırmacılar fillerin telepatik yetilere sahip olduklarını bile düşünmeye başlamışlardır. Fillerin dil bilmecesi ilk kez bundan 20 yıl kadar önce Amerikalı biyolog Katy Payne tarafindan aydınlatıldı. Biyolog, Portland hayvanat bahçesinde garip bir titreşim sesi duyduğunda aynı sesi 13 yaşındayken Sagel şapelinde ilahi söylerken duyduğunu anımsamıştı. Tıpkı fillerin sesötesi bağırtıları gibi, orgdan yansıyan bas tonları da havayı kuvvetli bir biçimde titretince bunu bedeninde hissetmişti biyolog. Paynemn araştırması sayesinde artık fillerin özellikle de kalın tonlarla haberleştiği bilinmekte. Seslerin üçte ikisinden fazlası sesötesi alanda yer alıyor. Sıcaklık, rüzgar ve bitkiler tarafından kolayca yutulabilen ince seslere karşın, sesötesi bağırtılar on kilometre uzaktan bile duyulabiliyor. Fakat bu sesler sadece belli zamanlarda çıkarılmakta. Namibyadaki Etoscha Ulusal Parkı meteoroloğu Michael Garstrang, sesötesi sinyallerin %96sının sabah ve akşam serinliğinde gönderildiğini saptamış.Hava basınçlı bir çekicin gücündeki (112 desibel) ses dalgaları havada değil toprakta yayılarak fillerin ayaklarıyla ve ayak parmaklarıyla hissedilmekte. Ve buda fillerin neden bazen ön bacaklarından birini havaya kaldırdıklarını açıklıyor. Tüm beden ağırlığı tek bacak üzerine yüklendiğinde ayak tabanı daha kuvvetli bir şekilde yerle temas ediyor ve bu şekilde titreşimleri hissetmek kolaylaşıyor.

Resmi ekleyen

FARKLI ŞİVELERİ VAR

Araştırmalardan elde edilen diğer ilginç bir sonuç da fillerin kökenlerine göre farklı şivelere sahip olması. Buna göre filler tanıdıkları hayvanların seslerini daha büyük bir ilgiyle yanıtlıyor. Dişi filler daha iyi bir dil yetisine sahip; tek başına yasayan erkek filler çokdaha az "konuşuyorlar". Payne ses kayıtlarıyla Afrikadaki orman fillerinin sayısını bulmak istiyor. Şimdilik sadece dışkılarla tahmin edilebilen bu sayı 24.000 ila 209.000 arasında değişmekte. Seslerin analiziyle erkek, dişi, yaşlı ve genç hayvanların sayısı belirlenecek. Sesötesi iletişim sayesinde belki ulusal parkı fillere uygun bir biçimde düzenlemek ve hayvanların yetiştirilmesi de mümkün olabilecek. Besin peşinde koşan filler genelde işlenmiş arazileri bozuyorlar. Mesela Botswanada filler yüzünden meydana gelen yıllık ürün kaybı 1 milyon Euro civarında. Araştırmacılar elektrikli çitlerin bulunduğu yerlere hoparlör yerleştirerek filleri çeşitli hayvan sesleriyle uzaklaştırmaya çalışacak


Normal bir insanın yediği yemek bedenindeki bütün işlemlerden yaklaşık 24 saatte geçerken, bu işlemin bir filde iki buçuk gün sürdüğünü?

Bu makale, İlmi Araştırma Dergisi 18. sayı
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı