İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Mass Effect [inceleme]

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
selimii

selimii

    KD ™ Yakın Arkadaş

  • Sorumlu
  • 704 İleti
  • Gender:Male
  • Location:Isparta


Resmi ekleyen

Mass Effect ilk duyurulduğu zaman içimde büyük bir heyecan yaratmıştı. Biowarein yaptığı yeni bir RPG oyunuydu. Yapımı sipariş edip elime geçmesini beklemiştim ki, o bekleyiş bana uzun bir süre olarak gelmişti. Sonunda Mass Effect bana ulaşmış ve uzayın sonsuz boşluğunda, mükemmel bir hikaye ve atmosfer içinde kendimi büyük bir macerayı yaşarken bulmuştum. Resmen bir film havası vardı. Hikayenin içinde dönen entrikalar, ortaya çıkan sürprizler, sürükleyici yapı, beni birkaç gün boyunca resmen konsol başına çivilemişti. Tabii ki birçok X360 sahibi de oyunu oynamış ve oldukça beğenmişti. Aradan geçen zaman sonunda yapılan bir duyuruyla oyunun PC versiyonun da geliştirildiği açıklandı. İlk ekran görüntüleri yayınlandı ve çıkış tarihi de verildi. Ufak bir erteleme sonrasında piyasaya sürüldü.

Sonsuz boşluk

Mass Effectin konusunu bilmeyenler için ufak bir açıklama yapalım. İnsanoğlu uzaya açılmış ve diğer ırklarla diplomatik ilişkiler içindedir. Böylesi bir ortamda bir söylenti kulaklardan kulağa çalınır. Söylentiye göre ileri ve oldukça güçlü bir makine ırkı vardır. Çok çok uzun zaman önce bu ırk canlı organizmaları yok etmek üzere harekete geçmiş, ama bir şekilde durdurulmuştur. Şimdi yeniden bu ırkın tehlikesi ortalıklarda dolanmaya başlar ve bazı olaylar gerçekleşir. İşte Mass Effectin konusu bu olay üzerine dönüyor. Ancak hikaye o kadar detaylanıyor ki, bazı gelişmeler karşısında hayretler içinde kalabiliyorsunuz.

En baştan belirteyim. Mass Effecti en fazla üç kere aktivite edip oynayabiliyorsunuz. Yani oyunla gelen CD-Key üzerinde üç hakkınız var. Hatırlanacağı gibi Bioshockta da böyle bir sistem uygulanmıştı. Üç aktivite hakkı sonra beşe çıkartıldı. En sonunda Revoke Tool deveye sokuldu ve oyun internet üstünden kaydedildikten sonra, Uninstall yapmadan önce Revoke Toola seri numarasını internet üstünden geri alıp, oyunu daha sonra yeniden yeniden kurabiliyordunuz ve hakkınız gitmiyordu. Ancak Mass Effectte şimdilik böyle bir durum yok. Koruma sistemi tartışılır ve Bioware forumlarında bu konu üstüne şikayetler vardı. Belki ilerde Revoke Tool tarzı bir şey çıkartabilirler.

Oyun genel olarak konsol versiyonuyla aynı, fakat arada PC için yapımda yer alan bazı ekstralar mevcut. Mass Effectin konsol versiyonunu oynamayanlar için genel olarak içeriğiyle birlikte ele alıyorum. Oyuna başladığımızda detaylı bir karakter yaratma ekranı çıkıyor. Karakterimizi oyun içinde soyadıyla "Shepard" olarak çağırıyorlar. Yani isim aslında sabit sayılır, ancak karakterin ilk adını istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. İstersek hazır bir karakter alabilir, istersek kendimiz bir karakter yaratabiliriz, burada karar oyuncuya kalıyor. Ama şahsi seçimim kendi hazırladığım karakterden yana oldu.

Yıldızlar

Oyun birçok yapımda kullanılan popüler grafik motoru Unreal Engine 3le hazırlandı. X360t a grafikler genel olarak güzeldi. Karakter modellemeleri iyiydi, ama kaplamalar ve geri plandaki kısımlar biraz detaysızdı. PC versiyonunda grafikler üstünde yapılan oynamalar ve yükseltmeler kendini belli ediyor. Zaten ön planda olan karakterler, çok daha iyi hale gelmiş. Konuşmalarda yüzdeki mimikler, verilen tepkiler görsel olarak çok iyi yansıtılıyor. Genel olarak kaplama kalitesinde de düzeltmeler yapılmış.

Mass Effect piyasaya sürülmeden önce diyalog sistemi baya ses getirmişti. Artık o sıkıcı uzun cümleler olmayacaktı ve istenilen yerde müdahale bile söz konusuydu. Oyun piyasaya sürüldüğü zaman diyalog sistemi bayağı beğenildi. Evet, Mass Effect�in belki de en iyi olduğu yönlerden biri diyalog sistemi. Çoğu RPG oyununda uzun uzun çıkan cümlelere karşın, yapım içinde kısa seçenekler yer alıyor. İşin en güzel yönü karşımızdakinin konuşmasını kısa kesebiliyor veya farklı bir konuya atlamasını sağlayabiliyoruz. Bunu ister yumuşak bir dille, istersek sert bir dille yapabilme imkanımız da var.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı