İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Ergenekon İddianamesi Özel Başlık | Ergenekon'da 11. dalga...

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 26 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti


İşte Ergenekon'un Suikast Listesi

Ergenekon iddianamesinde örgütün suikast listesi hazırladığı da yeraldı. Ergenekon örgütünün suikast listesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Yargıtay'da üst düzey bir yönetici, gazeteci Fehmi Koru ve yazar Orhan Pamuk da çıktı.

İddianamede, Danıştay Saldırısı ve Cumhuriyet'e atılan bombaların Ergenekon'un işi olduğu, Yargıtay Başkanlığı'nda bir üst düzey yöneticiye de suikast hazırlığı yapıldığı belirtiliyor.

2005 yılında Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a suikast planladığı bilgisi de Ergenekon iddianamesinde yer aldı. Orgeneral Büyükanıt'ın koruma planının tamamının İşçi Partisi'nde ele geçirilen belgeler arasında olduğu iddia ediliyor. Ele geçirilen dosyalarda GATA Komutanlarının fotoğrafları bulundu.

Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bombanın Ergenekon ile bağlantılı olduğunun ifade edildiği iddianamede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ismi de suikast planları arasında geçiyor.

İddianamede Danıştay saldırısı ve YÖK Başkanı olduğu dönemde Erdoğan Teziç'e saldırının benzerlik gösterdiğine de dikkat çekiliyor. Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alpaslan Aslan ile Muzaffer Tekin ile bağlantısının olduğu iddiası da yer alıyor. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırının Muzaffer Tekin'in talimatı ile gerçekleştiği de kaydediliyor.

Yargıtay Başkanlığı'nda üst düzey yöneticiye suikast hazırlığı, NATO tesislerine saldırı hazırlığı, DTP'li yöneticilere saldırı hazırlığı da iddianamede yer alan eylem planları arasında.

İddianamede yer alan bilgilere göre, Türk İntikam Tugayı, Başbakan Erdoğan'a suikast planlıyordu. İddianamede yer alan ve suikast planlandığı varsayılan isimler şöyle:

"Orhan Pamuk, Osman Baydemir, Ahmet Türk, Sebahat Tuncel ve Fehmi Koru"

BÜYÜKANIT'A SUİKAST HAZIRLIĞI

Ergenekon iddianamesinde, 2005 yılı içinde dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a yönelik eylem hazırlığı yapıldığı belirtiliyor

Büyükanıt'a olan suikast planı iddianamede şöyle anlatılıyor:

"İşçi Partisi Genel Merkezi'nde yapılan aramada, girişin karşısındaki sekreter odasının sağ tarafında bulunan masa üzerinde çok sayıda CD bulunarak, el konulmuştur. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın koruma planı başlıklı çizelge şeklinde yazı olduğu, içeriğinde Yaşar Büyükanıt'ın belirtilen tarihte İzmir ve Balıkesir'deki yapacağı ziyaretlerdeki koruma planı olduğu anlaşılmıştır. Söz konusu belgenin şüphelilerden Doğu Perinçek'e, ne şekilde temin ettiği hangi amaçla sağladığı bu planlara başka kimselere verip vermediği sorulduğunda, 'Böyle kanun dışı saçma sapan vatanı ve millete ihanet anlamı taşıyan işlerle bizim işimiz olmaz. Genelkurmay Başkanı, Emniyet Müdür, MİT Müsteşarı bilir' demiştir."


Kaynak: Sabah


#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon İddianamesi'nde Kimlerin Adı Geçiyor ? | İşte İddianamede Adı Geçen Sanıklar

Terör örgütü Ergenekon Davası 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 20 Ekim'de başlayacak ve 4 gün süreceği belirtilen duruşmalar Silivri Cezaevinde görülecek. İddianamede adı geçen sanıklar şunlar:

"Atilla Aksu, Nusret Senem, Halil Behic Gürcihan, Salih Omacan, Hayrettin Ertekin, Ayşe Asuman, Özdemir Erdal, İrten Ergün Poyraz, Doğu Perinçek, Mehmet Nuri Aytekin, İlhan Selçuk, İsmail Yıldız, Habip Ümit Sayın Kemal Şahin, Sedat Peker, Selim Akkurt, Andulmuttalip Tonçer, Ali Yasak, Sami Hıştan, Mahmut Öztürk, Mehmet Zekeriya Öztürk, Muzaffer Tekin, Osman Aydın, Şahin Zeki Yurdakul Çağman, Hüseyin Görüm, Şefik Çelik, Ümit Oğuztan, Aydın Gergin, Ferid İlsever, Raif Görüm, Muhammet Yüce, Melike Arslan, Vedat Yenerer, Tanju Okan, Muammer Karabulut, Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Ali Kutlu, İhsan Göktaş, Bekir Öztürk, Orhan Tunç, Serhan Bolluk, Murat Çağlar, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Fikri Karadağ, Nevzat Çetin, Oğuz Alpaslan Abdulkadir, Sami Almaz, Veli Küçük, Erol Ölmez, Recep Gökhan Sipahioğlu, Mehmet Adnan Akfırat, Rasim Görüm, Feridun Refik Nuhoğlu, Mehmet Demirtaş, Yusuf Çolak, Ali Yiğit, Oktay Yıldırım, Ahmet Ülger, Emin Gürses, Rafet Arslan, Aydın Yüksek, Muzaffer Şenocak, Fikret Emek, Gazi Güder, İsmail Eksik, Hayrullah Mahmud Özgür, Hayati Özcan, Tuğrul Derme, Fuat Ermiş, Mehmet Murat Yücel, Şebnem Eriş, Murat Özkan, Yusuf Görüm, Tuncay Hacıbektaşoğlu, Mete Yalazangil, Asim Demir, Kahraman Şahin, İbrahim Benli, Güler Kömürcü, Hüseyin Gazi Oğuz, Satılmış Balkaş, Sevgi Erenerol, Emin Caner Yiğit, Ayhan Sarıoğlu, Serdar Bahadır Kurt Erkut Ersoy, Yaşar Arslanköylü, Abdullah Arapoğulları, Vatan Bölükbaşı, Coşkun Çalık, Ayhan Çelik, Hikmet Çiçek, Yusuf Beşirik, Yusuf Tunçer, Mahir Çayan Güngör, Saipir Debzlelvidze, Fuat Turgut, Kemak Kerinçsiz"

Tanıklar: "Ali Avni Balkaner, Ahmet Rıza Tekin, Abdulcabbar Kibaroğlu, Engin Bağbars, Hasan İzmirli, Vedat Ergin, Nuri Ergin, Mehmet Seven, Çetin Göç, Sedat Tatr, Doğan Ceylan, Nuri Seçkin Albayram, Gizli Tanık A,Gizli Tanık B, İsa Öztürk, Faik Büyükteoman, Tevfik Remzi Arasan, Rüstem Kürşat Rüstemoğlu, Erdal Can, Nevzat Bozdoğan, Fatma Müge Tekin, Metin Sadi, Dursun Koç, Cem Akar, Gizli Tanık C, Hanefi Avcı, Pınar Güner"

BİR NUMARALI SANIK VELİ KÜÇÜK

Ergenekon iddianamesinin detayları belli oluyor. Buna göre Bir numralı sanık Veli Küçük, iki numaralı sanık ise Doğu Perinçek.

İddianame'de Veli Küçük'ün Danıştay ve Cumhuriyet Gazeteleri'ne yapılan saldırıyı azlettirmekle suçlandığı belirtiliyor. Küçük ve Perinçek'e terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanıyor. İlhan Selçuk ise terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyor ve 10 yıl hapsi isteniyor.

Özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu Beşiktaş Adliyesinde görev yapan İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali
Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından bir yılı aşkın süredir yürütülen ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamenin 14 Temmuz 2008 günü UYAP sistemi üzerinden otomatik olarak yapılan tevzi işlemi sonucu düştüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesiyle birlikte dava açılmış oldu.


Kaynak: Sabah

#3
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon İddianamesi'e Göre Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk Örgüt Yöneticisi

Resmi ekleyen

Ergenekon iddianamesinde 1 numaralı sanık olarak Veli Küçük gösteriliyor, 2 numaralı sanık ise İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek. Diğer sanıklar terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor.

Cumhuriyet Gazatesi Başyazarı İlhan Selçuk, örgütün yöneticisi olmakla suçlanıyor ve 10 yıl hapsi isteniyor.


#4
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon Operasyonunda Süpriz Tanıklar | İşte Eregenekon Soruşturması Tanıklarının Tam Listesi

Eski İstihbarat Daire Başkanı ve şu anki Edirne İl Emniyet Müdürü Hanefi Avcı da Ergenekon İddianamesinde tanık olarak yer aldı.

Ergenekon soruşturmasında Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da tanık olarak ifade verdiği ortaya çıktı.

Edirne Emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın yanı sıra Yurtbank'ın eski sahibi batık bankacı Ali Avni Balkaner, Muzaffer Tekin'in kardeşi Ahmet Rıza Tekin ve cezaevinde bulunan Karagümrük Çetesi olarak bilinen Nuri Ergin, Vedat Ergin kardeşlerde tanık olarak davaya müdahil oldular.

Araların 3 gizli tanığın da bulunduğu, tanıkların tam listesi şöyle:

"Ali Avni Balkaner, Ahmet Rıza Tekin, Abdulcabbar Kibaroğlu, Engin Bağbars, Hasan İzmirli, Vedat Ergin, Nuri Ergin, Mehmet Seven, Çetin Göç, Sedat Tatr, Doğan Ceylan, Nuri Seçkin Albayram, Gizli Tanık A, Gizli Tanık B, İsa Öztürk, Faik Büyükteoman, Tevfik Remzi Arasan, Rüstem Kürşat Rüstemoğlu, Erdal Can,Nevzat Bozdoğan,Fatma Müge Tekin,Metin Sadi,Dursun Koç, Cem Akar,Gizli Tanık C, Hanefi Avcı, Pınar Güner."


Kaynak: Sabah

#5
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon İddianamesinden | Cumhuriyet Gazetesi'ne Atılan El Bombalarını Alparslan Arslan'a Muzaffer Tekin Verdi

Ergenekon terör örgütü ile ilgili iddianamede Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması ile ilgili önemli bilgilere ve itiraflara yer verildi. Danıştay saldırısı ile ilgili tutuklu bulunan Osman Yıldırım'ın verdiği ifadeye göre Muzaffer Tekin, Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombası atılması için Alparslan Arslan'a 500 bin dolar teklif etti.

Ergenekon iddianamesinde osman Yıldırım'ın verdiği ifadeler doğrultusunda şu bilgiler yer aldı: "Danıştay saldırısı olayının sanığı Osman Yıldırım'ın tanık olarak alınan ifadelerinin konu ile ilgili bölümü aşağıda özetlenmiştir. Arkadaşı Alparslan Arslan'ın ismini bilmediği bir kişi ile gelerek kendisini Ataşehir'de Migros'a yaklaşık 500 metre mesafede bulunan dubleks villalardan oluşan bir site içersindeki villaya götürüldüğünü, orada Muzaffer Tekin, Alparslan Arslan, Oktay Yıldırım, kendisini arabayla alan şahıs ve tanımadığı 10-15 şahsın olduğunu, bu evde Alparslan Arslan'ın bekar olan arkadaşlarıyla kaldığını, burada Muzaffer Tekin'in yanında koruması olarak gezen kişiye diğer odadan 3 adet el bombası getirmesini soylediğini, bu kişinin de talimat üzerine diğer odadan 3 adet el bombası getirip masaya koyduğunu, Muzaffer Tekin'in kendisine 'Bunlar Cumhuriyet Gazetesine atılacak. Rahat ol, kimse ölmeyecek. Bitince sana 500 bin dolar para vereceğiz. Senin attırdığın kişilere ne kadar verirsen ona karışmayız' dediğini, kendisinin de 2 adet el bombasını alıp cebine koyduğunu, 1 tanesini de Alparslan Arslan'ın alarak çantasına koyduğunu beyan etmiştir. Bu beyan üzerine soruşturma kapsamindaki şüphelilerin fotoğraflan ile yapılan aramalarda elde edilen diger fotoğraflar temin edilip Osman Yıldırım'dan kendi beyanındaki gibi Muzaffer Tekin'in talimatı ile el bombalarını getiren kişiyi teşhis etmesi istenilmiştir. Osman Yıldırım, Muzaffer Tekin'in 'Oglum diğer odadan git bombaları getir' dediği kişi olara Rasim Görüm'ü teşhis etmiştir"


Kaynak: Sabah

#6
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon İddianamesinden | Örgüt TSK'da Gizlice Yapılandı

Ergenekon terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yapılandıkları ve devletin birçok birimine sızmaya çalıştıkları iddia edildi.

Ergenekon iddianamesinin sonuç kısmında şu bilgiler yer aldı: "Örgütün mafyayı ve terör örgütlerini tasfiye etmek yerine yeniden düzenleyip organize ettikleri, kendi amaçları doğrultusunda hareket edecek kişileri bu oluşumun yönetimine geçirmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Ergenekon Terör Örgütü'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'nde gizlice yapılandığı, devletin birçok birimine de sızmaya yönelik amaç ve faaliyetlerde bulundukları anlaşılmıştır."


Kaynak: Sabah

#7
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon İddianamesinden | İddianameye Göre Ergenekon'un Amacı Hükümeti Yıkmak

Ergenekon terör örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini yıkmaya teşebbüs ettikleri iddia edildi.

İiddianamenin sonuç kısmında şu ifadeler yer aldı: "Ergenekon terör örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini karşı halkı silahlı isyana tahrik ettiği gibi cebir ve şiddet kullanmak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüste bulunduğu, amaçlarına ulaşmak için kontrolü altında bulunan medya ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla ülkede kaos ve iç çatışma ortamı oluşturmaya çalıştıkları, oluşacak gerginlik ortamından faydalanarak görevde bulunan hükümetleri çaışamaz hale getirip nihai olarak ordu içerisinde kendilerine destek vereceklerini umdukları askeri şahısların yardımı ile yönetimi değiştirmek amacıyla hükümeti yıkmaya teşebbüs ettikleri, dosyada mevcut Ergenekon törer örgütüne ait olan örgütsel içerikli dokümanlardan, suikast planlarından, telefon görüşmelerindern, toplu gösteri yürüyüşü ve protesto eylemlerinden açıkça anlaşılmıştır."


Kaynak: Sabah

#8
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon İddianamesinden | Emekli Binbaşı Mehmet Zekariya Öztürk Darbe Zemini Hazırlıyordu

Ergenekon iddianamesinde, emekli Binbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk ile ilgili, "Ergenekon Terör Örgütü adına istihbari faliyetlerde bulunduğu,siyasal iktidar ve TSK arasında bir çatışma ortamının oluşturulması için dezenformasyon amaçlı fişleme mahiyetide bilgiler toplayarak, kaos ortamı ve darbe zemini hazırladığı anlaşılmaktadır" ifadeleri yer aldı.


Kaynak: Sabah

#9
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon operasyonları çerçevesinde tutuklanan Hayrettin Ertekin dinlemeye takılan bir konuşmasında paşaların Veli Küçük'ü "Rütbeni sökeriz, sıfıra düşürürüz" diyerek ikaz ettiklerini anlatıyor.

Ergenekon iddianamesinde bulunan 1752 numaralı tapede, Ergenekon operasyonları çerçevesinde tutuklanan Hayrettin Ertekin'in H.A. isimli şahısla yaptığı konuşmada, Ertekin'in Veli Küçük'ü paşaların da ikaz ettiğini anlatarak " çağırdılar, korumalarını aldılar. Rütbeni sökeriz, sıfıra düşürürüz dediler. İkaz etti Genel Kurmay. Ordu evlerine sokmayız dedi. Git dedi. Bilecikte evinde otur orada dediler. Bu bir ara üç dört ay takıldı. Sonra yine başladı" dediği telefon dinlemesine takıldı.

MUSTAFA DUYAR CİNAYETİNİN PLANLAYICISI VE AZMETTİRİCİSİ VELİ KÜÇÜK

İddianamede, "Nurişler çetesinin Mustafa Duyar'ı öldürmesi için halkı bir nedenlerinin olmadığı, açıkça aldıkları talimat gereği bu eylemi gerçekleştirdikleri, Uşak Cezaevi isyanı sırasında görüntülerden de Mustafa Duyar'ın öldürülmesi olayını Veli Küçük'ün talimatı ile yaptıkları diğer taraftan eylemin Mustafa Duyar'ın konuşma şüphesine binaen yapıldığı, dolayısıyla eylemi planlayan ve asıl azmettirici olduğu anlaşılan Veli Küçük'ün hem DHKP/C terör örgütü ile hemde Nurişler çetesiyle gerekli koordineyi sağladığı anlaşılmıştır." denildi.

KÜÇÜK, DHKP/C İLE İLİŞKİ İÇERİSİNDE

İddianamede, "Soruşturma dosyasındaki dillerden alınan ifadelerden ve ele geçirilen dokümanlardan Ergenekon Terör Örgütü yöneticilerinden Veli Küçük'ün DHKP/C terör örgütü ile ilişki içerisinde olduğu ve söz konusu örgütü Egrenekon Terör Örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda kullandığı ve kontrol altında tuttuğu anlaşılmaktadır." denildi.

VEDAT ERGİN: "VELİ ABİ'Yİ ARA, VELİ KÜÇÜK'Ü ARA. BİZİ SOR!"

İddanamede, "Başsavcılığımıza gelen bir ihbar içerisindeki CD'nin yapılan incelemesinde "2000 yılında Uşak Cezaevi isyanı sırasında Nuri Ergin'in kiremit renkli bir binanın penceresinden çıkarak sağ elini yukarı doğru kaldırıp işaret parmağını sallayarak, "Bu devlet bana Mustafa Duyar'ı öldürttü, ben öldürttüm. Şimdi canlı söylüyorum dediği, Vedat Ergin'in "Biz bu devlet için mermi sıktık! dediği "bak bak' diye birine seslendikten sonra,"Veli Abi'yi ara, Veli Küçük'ü ara. Bizi sor! Başka bir şey söylemiyorum. Allaha emanet olun!..." diye söylediği tespit edilmiştir. denildi.


Kaynak: Sabah

#10
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Ergenekon İddianamesinden | Mehmet Adnan Akfırat: Tuncay Güney Akşam Gazetesinde Yayınlatamadıklarını Aydınlık'a Getirirdi

Mehmet Adnan Akfırat şüphelilerden Tuncay Güney hakkında "Gazeteci olarak 1996-1997 yıllarında Akşam Gazetesinde çalışırken tanıştıklarını, Aydınlık Dergisine gelerek arşivlerden yararlanmak istediğini, zaman zaman dergiye gelerek haberleri ile alakalı arşivlerden yararlandığını, Akşam gazetesinde yayınlatamadığı haberleri kendilerinde bilgi olarak kullandıklarını" ifadesini verdi.

ULUSAL KANALIN TÜRKİYE ÇAPINA YAYILMASI İÇİN MALZEME ALDIK

Mehmet Adnan Akfırat ifadesinde, "Cumhuriyet gazetesiyle birlikte ulusal bir televizyon kurulmasının gündeme geldiğini ancak o dönemde mali imkânlar yetersiz olduğu için İlhan Selçuk'un siz yapın biz destekleyelim dediğini, İlhan Selçuk'la Doğu Perinçek'in zaman zaman bu tür konularla alakalı görüşmeler yaptıklarını, 1995 - 2000 yılları araında Yeditepe Kanalı adı altında İstanbul'da bölgesel yayın yaptıklarını, 2000 yılından sınra Türkiye çapında yayın yapma kararı aldıklarını ve bu karardan sonra kanallarının adının Ulusal Kanal olduğunu, 2000 yılından itibaren İbrahim Benli, Murat Karayalçın, Hüseyin Macit Yusuf gibi bazı şahısları da şirket bünyesine alarak kanalın Türkiye çapına yayılması için teknik vericiler ve malzemeler alındığını ve ulusal yayına başlanıldığını, Tuncay Güney'in iddia ettiği gibi Devlet Bahçeli'den para alma imkânının olmadığını" söyledi.


Kaynak: Sabah
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı