İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Bira Nedir? | Biranın Yapımı - Tarihçesi - Türleri - Evde Bira Yapımı Tarifi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


BiraBira, su, tahıl (daha sıklıkla arpa, bazen buğday ya da çavdar) ve şerbetçiotu karışımı bir içecektir.

Bira, düşük alkollü bir içkidir. Alkol oranı "spéciales"lerin büyük bölümünde 5 ve 7 derece, "luxe"lerde 4 ve 5 derece, yemekte tercih edilen "light" biralarda 3.5 dereceden daha azdır. Yüksek teknoloji sayesinde üretilen alkolsüz biralarda ise bu oran 0.015 dereceye kadar düşer (örneğin ihracat ağırlıklı üretilen Efes Alkolsüz). Buna rağmen esmer biralardaki alkol oranı 12-13 dereceyi bulabilmektedir. Dünyanın en sert birası, Fransa'da "La Samichlaus" adı verilen biradır. Yılda sadece bir gün, Saint Nicolas gününde satılır ve bir yıl sonra içilir. Son yıllarda Avrupa'da, Atlantik ötesi biralar modadır; Amerika'nın hafif biraları, şerbetçiotunun az kullanıldığı biralar, yeşil limon eşliğinde içilen Meksika'nın Corona birası gibi.
Resmi ekleyenYapımı


Uluslararası bir içecek olan biranın yapımı, ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. Belçika'da, tıpkı Fransız peynirlerinde olduğu gibi, bir yılın günleri kadar çok bira çeşidi sayılabilir, İngiltere'nin "a-le"leri, İrlanda'nın "stout"ları, Danimarka'nın "pilsner"leri, Almanya'nın "lager"ları ünlüdür. Ve tabii ki tüm Avrupa'da Çekoslovakya'nın Pilsen şehrinden adını alan, genelde tüm sarı biralara adını veren "pils"ler revaçtadır.

Önce arpa taneleri yüksek sıcaklıkta filizlenme yöntemiyle malt haline dönüştürülür. Ardından kavrularak rengini alır. Kavrulma süresi biradaki renk değişikliğini sağlar. Daha sonra sıcak saf su ile karıştırılır. Bir litre bira elde etmek için 6-7 litre su gereklidir. Son aşamada ise şerbetçiotu katılır. Şerbetçiotunda 200’den fazla aromatik kokunun bileşimi vardır. Sıra, bira mayasının eklenmesiyle elde edilen, şekerleri alkole ve karbonik gaza dönüştüren fermantasyon işlemindedir. Bu işlem, yüksek sıcaklıkta yapılır (15-20 derece). Yoğun (kesif) biralar için 3-5 gün boyunca (özellikle esmer biralarda), sarı biralarda ise 6-8 derece arasında, 7-10 gün boyunca fermantasyon işleminin devam etmesi gereklidir.


Tarihçesi


Bira insanoğlunun ürettiği en eski içeceklerden biridir. Arkeolojik araştırmalar sonucu bulunan Sümer tabletlerine göre bira ilk defa M.Ö. 3500-3100 civarında Mezopotamya`da üretilmiştir. Yapımı kolay olduğundan daha önce veya o sıralarda başka yerlerde de bulunmuş olması da mümkündür.

M.Ö. 2800 civarında Eski Mısır`da ilk üretim tesisleri oluşturulduğu zannedilmektedir. Günlük hayatta ve dinsel törenlerde bol miktarda tüketilen bira aynı zamanda III.Ramses döneminde balla karıştılıp ilaç niyetine de kullanılmıştır.

Ortaçağ`dan bu yana özellikle Kuzey Avrupa biranın ana yurdu haline gelmiştir. 14.yy öncesinde bira genelde evde yapılıp tüketilen bir içki iken, 14.yy itibariyle birahanelerin ortaya çıkmasıyla biranın kalitesi daha da yükselmiş ve daha çok tüketilen bir içki haline gelmiştir.


Bira türleri


Bira tipleri genel olarak 'ale' ve 'lager' olarak ikiye ayrılmaktadır. Ale tipi biralar üst fermantasyon, lager tipi biralar ise alt fermantasyon biralarıdır.


Alt fermantasyon biraları


Pilsen: Kolay içimli , açık renkli, şerbetçiotundan gelen aromatik ve acılık tat karakteri dengelenmiş, alkol derecesi %4,8-5,1 arasında değişen bir bira tipidir.

Lager: Lager dünyada en çok tanınan ve bilinen açık renkli, Pilsen'e göre daha düşük acılık karakterine sahip ve aromatik tat karakteri ön plana çıkarılmış bir bira tipidir.

Koyu renkli bira: Koyu renkli malt ve isteğe göre belirli oranda kavrulmuş malttan da üretilen, %4,8-5,0 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.

Festival birası: Almanya'da özellikle Ekim ayında düzenlenen Bira Festivali için özel olarak üretilen yüksek alkollü mevsimsel bir bira tipidir.

Bockbier: Yüksek doygunluk hissi veren, %6-7 alkol derecesine sahip, özellikle Almanya'da Mayıs, sonbahar ve yılbaşı dönemlerinde üretilen mevsimsel bir bira tipidir.

Alkolsüz bira: Doğal yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, normal biralara göre daha düşük kalorili bir bira çeşididir.


Üst fermantasyon biraları


Ale: Ale ismi birçok farklı karakterde genellikle koyu renkli bir dizi İngiliz bira tipi için kullanılan genel bir tanımlamadır. Pale, Bitter, Mild ve Scotch olarak çeşitleri mevcuttur.

Hefeweizen (Mayalı Buğday Birası): Miktar olarak en az %50 oranında buğday maltı kullanılarak üretilen, Almanya'nın özellikle Bavyera eyaletinde popüler olan bir bira tipidir.

Kristallweizen (Filtre Edilmiş Buğday Birası): Hefeweizen olarak yukarıda belirtilen biraya benzer hammadde kullanılarak, filtrasyon sonrası mayanın uzaklaştırıldığı bir bira tipidir.

Altbier: Koyu renkli buğday ve arpa maltının birlikte kullanıldığı, acılığı yüksek ve sert içimli bir bira tipidir.

Kölsch: Açık renkli, mayhoş bir tat karakterine sahip, özellikle Almanya'nın Köln şehrinde popüler olan bira tipidir.

Stout: Siyah renkli, özellikle çok koyu renkli malt ve bir miktar da kavrulmuş malttan imal edilmiş, acılığı sert karakterde bir üst fermantasyon birasıdır.

Porter: Porter da Stout benzeri koyu renkli, bazı çeşitleri %9 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Evde Bira YapımıKİMYASALLAR VE EKİPMAN


İlk adım olarak ekipman ve karışım maddelerini tanıtıyoruz. Yeni başlayanlar için…

Bira Tenceresi: İlk ihtiyacımız 3-4 galonluk (yaklaşık 11-15 litre) bir kap. Bira karışım maddelerini pişirmek üzere kullanacağız. Paslanmaz çelik, alüminyum veya mine bir malzeme olması uygun. Karıştırma işlemi için plastik veya metal bir kaşık yeterli olacaktır.

Temel Fermenter: 5-6 galon (yaklaşık 19-22lt.) carboy veya bira fermenteri, karışım kaynadıktan sonar fermante olabilmesi için gereklidir. Bir grup 5 galon (yaklaşık 19 lt.) bira ürettiği için ve biranın fermantasyon için ekstra hacme ihtiyacı olduğu için, 6 galonluk (yaklaşık 22 lt.) fermanter öneriyoruz.
Resmi ekleyen


Plastik yerine cam carboy önerilmesinin 2 nedeni vardır: Birinci olarak cam sayesinde fermantasyon prosesini tamaen izleyebilmek mümkün. İkinci neden ise plastiğin cama oranla çok zor steril olmasıdır. Plastik yapısı gereği bir bakteri tuzağıdır. Ve bakteriler biranın tadını bozup çürütür.

Şişeleme Kovası

Sifonlanmış fermante edilmiş birayı 5 galonluk (yaklaşık 19 lt.) bir kaba konur. Bu kovadan şişelere sifonlanır.

Sifon

Biranın bir kaptan diğerine transferinde sifon kullanılır. Bir çok durumda ihtiyaç duyulur sifona. İlk olarak fermantasyon bittikten (7-10 gün) sonar sifon kullanılır. Biranın tamamı şişeleme kovasına sifonlanır. Yalnız fermenterin dibinde 2-3cm bira mayası bırakılır.

Sifonu ikinci kaptan şişelere bira aktarırken kullanırız.

Huni

Huniye bira karışım maddelerini cam carboya dökerken ihtiyaç duyarız. Ayrıca parçaların straining veya sparging inde kullanabiliriz.

Hava Valfi (Fermantasyon Valfi)

Hava valfi, hava geçirmez bir alan yaratarak CO2 in çıkışına imkan tanırken yabancı maddelerin fermentere girmesine engel olur.

Hava valfinin kısmen su dolu olması gerekir. Carboyun ise bir stoppere ihtiyacı vardır.


Kapak Takıcı (capper)

Bu araç şişelerin tepesine kapak takmaya yarar. Aracın sert bir sıkıştırmasıyla, kapak, şişedeki lezzetin ve karbonasyonun mühürlenmesini sağlayacaktır.

Şişeler/Kapaklar

5 galonluk (yaklaşık 19 lt.) bira grubu 2-2.5 kasa bira üretilmesini sağlar. (48-60 şişe) Kahverengi, yeni eski veya yeniden dönüştürülmüş şişeler kullanılabilir. Şişeler çevrilerek açılır olmamalı klasik tipte olmalıdır. Tüm şişeler şişelemeden once iyice steril edilmeli ve içileri her türlü pislikten arındırılmalıdır. Kapaklar yeni satın alınmalıdır.

Şişe Yıkayıcısı (İsteğe Bağlı)

Bu şekilde şişelerin temizliği ve sterilizasyonu daha hızlı bir şekilde yapılabilir. Musluğa bağlı olarak, yıkayıcı, şişelere derişik su spreyler.

Sıhhileştirme

Diğer temizleyicilerin içinde önerilen iyot bazlı temizleme malzemeleridir. İyotlu solüsyonlara batırılmış bir ekipmanda tüm bakteriler tamamen yok olacaktır. Antibakteriyel sabun ve klorlu beyazlatıcılar diğer alternatifler olabilir. Fakat ekipman temizlemeden sonra temiz suyla durulanmak zorundadır.

Hidrometere

Bu araç biranın içindeki alkol miktarını ölçer ve biranın fermante olduğunu ve şişelenebileceğini belirler. Hidrometre belli bir ağırlık, kalınlık, yoğunluk ve biranın içerdiği potensiyel alkol miktarını ölçer.

YA DA

Bira Alet Takımı


Yeni başlayanlar için bulunabilecek bira takımlarında 5 galon (yaklaşık 19 lt.) bira yapabilmek için gerekli tüm karışım maddelerini bulabilirsiniz. Bir çok takımın beraberinde malt (biralık arpa) özü, şerbetçiotu, ağızotu şekeri ve şişe kapakları da gelir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Bira Nasıl Yapılır ?Kullanılacak karışım maddeleri çeşit çeşit olsa bile, temel hazırlama teknikleri aynıdır. Bu konuda izlenecek adımlar aşağıda listelenmiştir.


1. ADIM DEZENFEKTE

Ilk adım ve evde bira yapımının en önemli aşaması, sıhhileştirme, steril çalışma bölümüdür. Bira ile ilişkiye giren herbir parça ekipman kaynatılmanın dışında ayrıca sterilize edilmelidir. Eğer iyi bir temizlik sağlanamazsa, bakteri oluşumu ile beraber bira bozulacak ve ekşimiş bir tat oluşacaktır. Evde bira yapımı ile ilgili dükkanlarda çok çeşitli sterilizasyon maddeleri bulunabilir. Ya da zaten halihazırda evde kullandığınız bu tür malzemeleriniz vardır. Bakteri ile kontağa geçtiğinde derhal öldüren ve yıkanıp durulanması çok kolay olan iyot bazlı dezenfektanlar bu konuda en iyi çözümlerdir. Antibakteriyel sabun ya da kokusuz klorlu beyazlatıcılar da etkindirler fakat su ile durulanmaları iyotlara gore çok daha zordur. Dezenfektanın eklenmesi Öncelikle bir kaba dezenfektan malzemeyi koyup su ile karıştırın. Tüm ekipmanı bu suda bir fırça ya da sünger yardımıyla fırçalayın. Eğer beyazlatıcı kullanıyorsanız, her 5 galon (yaklaşık 19 litre) suya ¼ fincan ekleyin. Tüm ekipmanı ilaçlı suda en az 30 dakika bekletmeniz gerekiyor. Şişe ve carboy ların dar ve uzun boyunlarına erişebileceğiniz özellikte bir fırça bulmanızı tavsiye ederiz. Plastik fermenterler ve şişelerde bakterilerin üremesine imkan tanıyacak çiziklerden ve lekelerden uzak olması gerekmektedir.

Durulama: Hemen arkasından tüm ekipmanı temiz su ile iyice yıkayıp havalandırarak kurumaya bırakın. Havlu kullanmayın.
Resmi ekleyen2. ADIM SU VE TAHIL PARÇALARI


Bira tenceresine 1.5-2 galon (yaklaşık 5.5-7.5lt) soğuk su koyun. Geri kalan 3.5 galon (yaklaşık 13lt.) su buzdolabında soğutulmuş olmalıdır. Bu su daha sonra kaynayan sıcak bira karışımının soğutulmasına yardımcı olacaktır. Arıtılmış veya memba suyu daha iyi sonuç verse de şebeke suyu da kullanılabilir. Ezilmiş tahıl parçalarını suya atıp orta ateşte ısıtıp karıştırmaya başlayın. Yüksek ısıda pişirilmesi taşma ve dibinin tutması riskleri yüzünden önerilmiyor. Parçalar sadece kaynamanın bu aşamasında kullanılacağı için, şerbetçioğlu çorabı veya parça çantasına konabilirler ya da tüm ilave edilebilirler ve daha sonra çıkarılabilirler. Şerbetçioğlu çorabı kullanımı en kolay olandır. Çünkü bir çay poşeti kolaylığı ile parçaları tutar ve çıkarabilirsiniz. Kristal malt (biralık arpa) biraya karamel tadı verir. Alçitaşi eklenmesi Suya 1 çay kaşığı alçıtaşı ekleyin. Alçıtaşı ya da kalsiyum sülfat fermantasyon sırasında su kalitesini arttırmak ve suyun tadını bazı ingiliz biralarının tadına benzetmek için kullanılır. İsteğe bağlı katabilirsiniz. Pilsner biralar hariç pek çoğunda kullanılmaktadır. Parçaların Çıkarılması İlk kaynama işaretleri ile birlikte tahıl çantasını çıkarın ya da tahılları strain off. Kaynatmaya düşükten orta ısıya doğru devam edin.


3. ADIM MALT ÖZÜ EKLENMESİ


Karişim tam olarak kaynama noktasına geldiğinde, ev birasının en önemli karışım maddelerinden malt özü eklenir. Özler hafiften (light) serte (dark) sıvıdan katıya farklı formlarda olabilirler.Özün tipi biranın rengini belirler. Eğer konserve sıvı malt özü kullanırsanız, kabı birkaç dakikalığına ılık su ile ıslatmalısınız. Ilık su maltın yapışkanlığını azaltıp suya karışımını kolaylaştıracaktır. Konservede yapışan maltı tekrar kazanmak için, sıcak sudan biraz içine koyup bir kaşıkla sıyırın ve tekrar kaba boşaltın. Düzgün karıştırdığınızdan emin olun ve her zaman karışımı geniş bir kaşıkla alttan üste karıştırın.


4. ADIM HOPPING (ŞERBETÇİOTLARI EKLENMESİ)


Hopping karışıma acılık ve lezzet katarak malt şekerin tatlılığını dengeleyecek ve serinlik hissi efektini katacaktır. 3 aşamada uygulanır. Kaynatma, tatlandırma, sonlama. Kaynamanın farklı noktalarında karışıma bu üç farklı şerbetçiotu karışımını koymanız gerekmektedir. Farklı yapıları olsa da genelde şerbetçiotları plug ya da küçük toplar halinde kullanılır, çiçek formunun yerine. Daha etkin koku verirler. Bira yapım kiti alırsanız bunları hazır bulacaksınız. Bunlar acı olarak hazırlanmışlardır fakat lezzet ve sonlama yapılmamıştır. İstediğiniz takdirde bunları daha sonra siz katabilirsiniz.

a) Kaynama şerbetçiotlarını katın ve 30 dakika kaynatın.

b) Lezzet şerbetçiotlarını katıp 15 dakika daha kaynatın. İrlanda yosunu bu arada katabilirsiniz. Fermantasyonda biranın çökmesine ve temiz olmasına yardımcı olacaktır.

c) Kaynamanın son iki dakikasında bitiş şerbetçiotlarını katın. Ek lezzet ve aromayı bu aşamada katacaksınız.


5. ADIM FERMENTERE TRANSFER


Karışımın ve suyun fermentere aktarımına geldi sıra. Karışımın çok acil soğutulması gerekir ki böylece suyla karışan karışım minimum 70 dereceye soğutulduğunda maya eklenebilsin. Fermentere eklenen soğuk su karışımı serin tutacaktır. Fazla parçacıklar fermentere eklenirken süzülmelidir.

a) Fermentere soğuk su koyun. 3..5 galonluk (yaklaşık 13lt.) soğuk suyu fermentere ya da carboya ilave edin. Bir parça tel ya da kağıt ataşı kullanırsanız huniden fermentere sıvı akışını hava kaçmasına izin vererek yardımmcı olacaktır.

b) Karışımı fermenterde süzünüz. Steril bir süzgeçle, karışımı 3.5 galonluk (yaklaşık 13lt.) fermenter/carboya dökünüz. Bu parçacıkların süzülmesini sağlar. Eğer parçacık torbası kullanmıyorsanız süzgeç zaten şarttır.

c) Kalan soğuk suyu fermentere ekleyin.

d) Hidrometre ile biranın alkol ve yoğunluğunun ölçülmesinin en az iki kez yapılması gereklidir. İlk okuma mayanın fermente olmamış biraya katılmasından önce ve fermentasyonun bitip bitmediğini anlamak için 7 gün sonra yapılmalıdır. Tüpün dörtte üçünü bira solüsyonu ile doldurun. Dereceyi içine bırakın. Hihrometrede hareket durunca potansiyel alkol ve özgül yoğunluk ölçülerini kaydedin. Özgül yoğunluk oranı size biranın yoğunluğunu gösterecektir. Eğer hidrometre etrafında kabarcıklar oluşursa, geçene kadar hidrometreyi hızla çevirin.

e) Isı 70 dereceye düştüğünde maya ekleyin. Biranın üstüne 1 paket ale mayayı serpin. Mayanın ölmemesi ve fermantasyonun oluşabilmesi için doğru ısıda katmak çok çok önemlidir.

f) Fermenter/carboyun üstüne hava valfini takın. 12-24 saat arasında fermantasyon başlayacaktır. Hava valfinden kaçan ufak kabarcıklar başladığının ilk sinyalidir. O anda şekerle beslenen maya CO2 üretmektedir.


6. ADIM MAYALANMA


İlk 24 saatte mayalanmanın işaretleri görülür. Tipik olarak ilk 2-5 gün kabarcıklar oluşarak hareketli geçecektir. 7-10 günde fermantasyon süreci tamamlanacaktır. Biranın hareketini gözlemlemek önemlidir. Örneğin gaz kabarcıklarının çıkış yoğunluğuna bakmak gerekir. Eğer 1 dakika içinde 1 kabarcıklanma oluyorsa işlem bitmeye yakındır. Kabarcıklar dakikada bir görülmeye başladığında ya da aktivite durduğunda, bira şişelemeye hazırdır.

a) Şişelemeye hazır mı mayalanma bittimi kararı için 2. hidrometre okuması yapılmalıdır. Ve ilk ölçümle karşılaştırılmalıdır. İki ölçüm arasındaki fark alkol yüzdesini verecektir. (Örneğin ilk ölçüm 7 ve ikinci 2 ise alkol olaranı 5% demektir.)


7. ADIM BİRANIN ŞİŞELENMESİ


İlk adım priming şekerin suda kaynatılması ve şişeleme kovasına ilave edilmesidir. Bu biraya karbonasyon verecektir. Mayalanmış bira şişeleme kovasına artan maya bırakılarak sifonlanmalıdır. İyi kalite bira daha sonra şişelere sifonlanacak ve kapaklanacaktır. Çevirip açmalı kapak olmamalıdır.

a) Şişeler de dezenfektan kullanılarak sterilize edilmelidir. Yine iyot bazlı bir dezenfektan önerilir. Şişe yıkayıcıları steril edilmiş şişelerin durulanması konusunda en hızlı ve etkin çözümlerdir. Kapaklarda suda kaynatılarak sterilize edilmelidirler.

b) Fementerin üstünden hava valfini çıkarın. Düz bir yere koyun. Şişeleme kovasını da aşağı yere. Sifonu az suyla doldurun üst ucunu U olacak şekilde tutun. Alt ucunu şişeleme kovasına koyun. Bira hızlı bir şekilde akabilir fakat siz yine de sıçratmadan ve gereğinden fazla hava eklemeden akıtmaya çalışın.

c) Priming; 1 kap suya 3/4 kap ölçek tahıl şekeri ekleyin. 10 dakika kaynatın ve sterlize şişeleme kovasına bu solüsyonu katın.

d) Şişelere sifonlama; Kovadan şişeler sifonlama. Sifonu tamamen şişenin dibine yerleştirin, yavaşça sıçratmadan sifonlayın. Şişeler tamaen doldurulmalı. Sifon çıkınca 2-3cm bir boşluk kalmalı şişede.

e) Steril edilmiş kapakları şişelerin üstüne yerleştirin. Kapak takma makinanızı şişe ve kapağın üstüne getirin. Sıkıcae ve yavaşça yanlarını aşağı itin ve serbest bırakın. Kapak şişenin tepesine yapışmış olacaktır.8. ADIM YILLANDIRMA VE TADINA BAKMA


Oda sıcaklığında ve karanlık bir yerde 2 hafta bekletilmelidir. Lezzet ve carbonasyon ve tadın kalışı yıllanmayla artacaktır. Servisten önce soğutun. Serviste dibinde 2-3cm kadar bırakın. Dip çökelti biranın tadını gölgeleyebilir.


Afiyet Olsun...


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Evde Bira YapımıEvinde kendi birasını imal etme zevkini doktorlar, avukatlar, sörfçüler, vergi memurları, pilotlar, kuaförler, denizciler, ev kadınları, çiftçiler, mühendisler, sekreterler ve daha birçok meslekten insan tatmaktadır. İşin gerçeği sadece bir çeşit bira olmadığı gibi tek tip bira üreticisinin de olması beklenemez.

Artık ilginiz bu konuya çekildiğine göre bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Evinizde bir bira imalathanesi kurup, gereken direktifleri de alarak işe koyulabilirsiniz. Başlangıç için 50 ila 100 $ arası bir meblağ gerekir (kendi imalatınız olan tatminkar ve lezzetli bir bira için oldukça düşük bir meblağdır). İyi bir mağaza bulduğunuzda, çalışanlar da size yardımcı olacak ve formülasyon veya işlem hakkındaki sorularınıza gereken yanıtları verecektir. Ancak konunun uzmanı olduklarından emin olmanız gerekmektedir.Resmi ekleyen


Evde bira imal etmek için iki temel reçete vardır. Birincisi, temel şeker kaynağı olarak konsantre şurup ve/veya tozların kullanıldığı aroma metodudur. Bir diğer metot ise hububat metodu olup, şekerler püreleme olarak bilinen ısıtma işlemiyle doğrudan hububatlardan elde edilir. Bira imalatının usulünü iyice kavrayana kadar aroma şeklinde bira imal etmeniz, başlangıç için en iyi yoldur. İmal edeceğiniz bira tamamı hububatlardan imal bira harmanlamayla karşılaştırılabilir ancak yapılacak işlem onun yarısı kadardır. Kısa zamanda sizler de hububattan bira imal etmeye başlayabilirsiniz.


Aşağıda lezzetli bir aroma reçetesi verilmiştir (Bu reçeteyle 5 galon (yaklaşık 19 lt.) elde edebilirsiniz):


ALMAN PİLSNER BİRASI

Muhteviyatı:

4 lb (yaklaşık 1.8 kg) Pale aroma şurubu
3 lb (yaklaşık 1.3 kg) hafif kuru malt
3/4 lb (yaklaşık 0,34 kg) kristal 20L
2.5 oz (yaklaşık 71gr) Hallertau şerbetçiotu
1 oz (yaklaşık 28,35 gr) Saaz şerbetçiotu
#1007 Alman Ale Bira Mayası (Wyeast Sıvı Bira Mayası)


Direktifler:


1. Hububatı 2 galon (yaklaşık 7.5 lt.) suyun içine boşaltın ve kazanın yanına getirin.
2. Hububatları çıkartın. Aroma ekleyin. Seyrelene kadar karıştırın. Kazana getirin.
3. 2 oz (yaklaşık 56gr) Hallertau ve 1/2 oz (yaklaşık 14gr) Saaz ilave edin ve 30 dakika kaynatın.
4. Kalan Hallertau ve Saaz şerbetçiotlarını ilave edin.
5. Arpa mayasını soğutun ve mayalama kovasına ilave edin. Beş galon (yaklaşık 19lt.) olana kadar su ilave edin.
6. Karışım soğukken bira mayasını ilave edin. (70-78 F).
7. 10-14 gün kadar mayalanmaya bırakın. Bire şişelendiğinde 10-14 gün arası tazeliğini koruyacaktır.


#5
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Ne güzel bir anlatım bu her ne kadar Bira'yı sevmesem de şimdi canım Bira çekti :kanka: Paylaşım icin sagol Hale'cim :hale:

#6
Esesli

Esesli

  KD ™ Kadim Dost

 • Yetkili
 • 5.814 İleti
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Bu gün bakıyorumda sevgili Hale hep damardan gidiyorsun Rakı,Bira ve Alkollü Alkolsüz içkiler şimdi senin bu yazılaro okudukça canımız çekiyor valla.... şaka biryana emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

#7
trankilo

trankilo

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 1 İleti

Bu gün bakıyorumda sevgili Hale hep damardan gidiyorsun Rakı,Bira ve Alkollü Alkolsüz içkiler şimdi senin bu yazılaro okudukça canımız çekiyor valla.... şaka biryana emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

valla gardaş senelerdir böylebir tarif arıyordum. çok sagol birayı çok severim
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı