İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

İrlanda | Genel Bilgiler - Gezilebilecek Yerler - Tarihi ve Kültürel Zenginlikleri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti


İrlanda


İrlanda Adası, zengin coğrafyası ve tarihi birikimlerinin doğal bir sonucu olarak her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğrar. Adanın tuz kokan havası ile serinleyen ovalarında dolaşırken kendinizi bir rüya aleminde hissedersiniz.

İnsanın başını döndüren tabiat ve okyanus manzaraları, tarihten ilhamlar sunan kaleler, labirent şeklindeki mağaralar, zengin bitki örtüsüyle kaplı ovalar, benzersiz şelaleleri bünyesinde barındıran Emerald Bahçeleri gibi botanik bahçeler, farklı alternatifler sunan eğlence yaşamı, insana müzik ve dans dünyasının kapılarını aralayan mekanlar, ülkenin ziyaretçilerine sunduklarından sadece birkaç örnek.

Onlarca kilometre uzunluğundaki sayısız patikalar, ülke coğrafyasını dört bir taraftan sarmaktadır. Dağlardan, nehirlerin arasından, okyanus sahilinden, arkeolojik alanlardan, yüksek tepelerden, şelalelerin arasından, yerel yerleşim alanlarının içerisinden geçen ve özellikle kent ve dağ yürüyüşleri için yapılmış olan patikaların birini takip ederek adanın sıradışılığına şahit olmanın tadına varmalısınız. Ayrıca, bu patikalara eşlik eden çok sayıda su yolu bulunur.

Ülke coğrafyasının sahip olduğu bu zenginlik, doğa ve deniz turziminin çok fazla gelişmesinin yolunu açmış ve farklı aktivitelerin yapılmasına imkan tanımıştır. Golf, balıkçılık, at yarışları, dağ yürüyüşleri, deniz turizmi ve okyanus boyunca uzayan plajlar benzersiz ve unutulmaz anların yaşanması anlamına gelir. Dünyadaki golf sahalarının %30'u bu adadadır. Dünyaca ünlü golf ustalarının oynamış olduğu çok sayıda golf sahasını ülkeyi ziyaret eden herkes gezebilir. Ülkenin hemen hemen her yerinde balık tutmak mümkündür. Bütün bu aktivitelerin ve plajların mekanı Dublin, adadaki tabii zenginliğin sembol kentlerinden biridir.


Kaynak: Türk Hava Yolları


Konu Hale tarafından 15 Kasım 2013 Cuma - 21:26 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Kaynak Belirtilmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
İrlanda


İrlanda ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti kuzeybatı Avrupa'da bulunan ülke. Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık'a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda'nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.


Resmi ekleyen1921'de Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı bir dominyon olarak kuruldu.

Ülke, 1 Ocak 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.


Tarih


1916 Nisan'ındaki Paskalya Başkaldırısı'nın ardından gelen baskı döneminde, İrlandalı gönüllüler IRA (Irish Republician Army, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu) çatısı altında örgütlenerek Britanyalılar'a karşı bir gerilla savaşına giriştiler. İngiliz başbakanı David Lloyd George biri Kuzey İrlanda, diğeri Güney İrlanda için olmak üzere iki parlamento kurarak kontrolü elinde tutmaya çalıştı. Gerçekten, protestan Kuzey İrlanda'da (Ulster) parlamento toplandı. Ancak katolik Güney İrlanda, İngilizlere ödün vermeyi reddetti. Bunun üzerine İngiliz başbakanı Lloyd George İrlandalı yurtseverler ile görüşme masasında barış yaptı. Anlaşma sonucunda Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını kazandı (6 Aralık 1921, İngiltere-İrlanda Anlaşması). Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık'a bağlı kaldı.


Resmi ekleyenFakat IRA'nın aşırı kanadı, Eamon de Valera'nın öncülüğünde, İrlanda'nın bir bölümünü bağımsız, bir bölümünü de yeniden İngiltere'ye bağlı kılan anlaşmayı kabul etmedi. Bunu, bu anlaşmayı destekleyenlerin ve anlaşmaya karşı olanların savaştıkları bir iç savaş izledi. Sonunda IRA, İrlanda'nın bölünmesine razı oldu. 1925'te gerçekleşen Bağımsız İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır belirleme görüşmelerinden sonuç çıkmadı.

De Valera'nın Fianna Fáil partisi, 1927'de başbakan William Cosgrave'in hükümetine katıldı. 1932'de De Valera başbakan oldu ve Birleşik Krallık karşıtı bir takım ekonomik önlemler aldı. II. Dünya Savaşı'nda İrlanda tarafsız kaldı. 1948'de De Valera seçimleri kaybetti ve 1949'da İrlanda Cumhuriyeti ilan edildi. 1951'de De Valera yeniden başbakan, 1959'da ise cumhurbaşkanı oldu. 1972'de bir referandum ile Roma Katolik Kilisesi'nin devlet üzerindeki etkisi ortadan kaldırıldı. 1973'te protestan Erskine Childers cumhurbaşkanı oldu. Onu Cearbhall Ó Dálaigh (1974-1976), Patrick Hillary (1976-1990), Mary Robinson (1990-1997) izledi.


Fizikî yapı


İrlanda'nın orta bölümü, doğuda Dublin’den batıda Galway’e kadar uzanan bir düzlüktür. Bu düzlük otlaklardan ve ormanlardan meydana gelir ve Büyük Allen bataklığı da bu ovadadır. Ovanın çevresinde 900 m’yi geçmeyen dağlar vardır. Başlıca sıradağlar arasında Wicklow Dağları yer alır. 926 m yüksekliğindeki Lugnaquilla bu dağların en yüksek yeridir. Güneybatıda Kerry Dağlarında Macgillycudys Reeks Dağı(1040 ) Carrantuohill de zirveyi meydana getirir. Burası İrlanda'nın en yüksek dağıdır. Connemare Dağları, Mayo Dağları ve kuzeybatıdaki Donegal Dağları başlıca sıradağlarıdır.

Bataklıklar ülkenin 1/6’ini kaplar. Bunlar genellikle Shannon Irmağının batısında yer alır. Britanya Adalarının en uzun ırmağı olan Shannon 385 km uzunluğundadır. Ülkenin diğer önemli ırmağı Liffey’dir. Önemli gölleri arasında yine İngiliz adalarının en büyük gölü olan Logh Neagh bulunur. Ayrıca göller bölgesinde Ree, Derg ve Killarney de önemli göller arasındadır.


İklim


İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşık yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Çoğu günler sis tabakasıyla kaplıdır.


Doğal kaynaklar


Bitki örtüsü ve hayvanlar: İrlanda topraklarının yaklaşık üçte ikisi çayır ve meralardan meydana gelmektedir. Orman yok denecek kadar azdır. En çok rastlanan ağaçlar meşe, dişbudak ve akağaçtır. İrlanda tamamıyla bir kır ülkesidir.


Madenler


İrlanda'nın maden kaynakları sınırlıdır. Adanın muhtelif yerlerine dağılmış durumda küçük bakır, gümüş, kurşun, çinko, altın ve demir yatakları vardır. Az miktarda taş kömürü bulunur. Adanın geleneksel yakıtı peat denilen yarı karbonlaşmış nebati toprak örtüsüdür.


Ulaşım


İrlanda’nın toplam kara yolu uzunluğu 9722 km’dir. Demir yollarının uzunluğu ise 1988 km’dir. Hava ulaşımı, İrlanda Hava Yolları ile sağlanır. Ada olduğu için birçok limanı vardır. İrlanda’nın 100 gross tonluk 80 büyük gemisi bulunmaktadır.


İlgili filmler


• 'Angela's Ashes', (1999)
• 'The Wind that Shakes the Barley', (2006)
• 'Nothing Personal' (Thaddeus O'Sullivan)(1995)
• 'Michael Collins (1996)
• 'Devil's Own (Harrison Ford,Brad Pitt)
• ' PS: I Love You (Gerard Buttler, Hillary Swank)
• Leap Year (Amy Adams,Matthew Goode)
• The Commitments (1991)
• Bloody Sunday (2002)
• Once (2006)
• Ondine (2010) (Collin Farrell, Alicja Bachleda)

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı