İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Letonya | Genel Bilgiler - Gezilebilecek Yerler - Tarihi ve Kültürel Zenginlikleri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti


Letonya


Kapladığı alan itibariyle küçük bir ülke olan Letonya, turizm potansiyeli ile birçok büyük ülkeden çok daha fazlasını sunmaktadır. Ortaçağ tarihinden kalan kaleler, malikaneler ve saraylar, Baltik Denizi boyunca uzanan yüzlerce km'lik sahili ve sürükleyici coğrafik çeşitliliğiyle insanın hafızasında silinmeyecek izler bırakan bir ülkedir.

Letonya'da herbiri mimarisiyle insanı şaşırtan bir ihtişama sahip çok sayıda kiliseye rastlarsınız. Aglona Katolik Bazilikası, ülkenin en kutsal ve dünyanın dört bir yanından en çok ziyaretçi çeken mekanlardandır. St Peter˙s Lutheran Kilisesi, Riga Dome Katedrali ve Indrica Catolik Kilisesi, kentin tarihi ve mimari değeri çok büyük dini yapılarından birkaç örnektir.

Letonya olağanüstü mimari görüntüsüyle, insanın aklını başından alan bir ülkedir. Araisu Göl Kalesi, Baltık topraklarındaki ilk açık hava arkeoloji müzesi özelliğine sahipitir. 13. yüzyıldan kalma Turaida Kalesi, 18. yüzyıla ait Jelgava ve Rundale Sarayları, 15. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip Jaunmoku Malikanesi, ülkedeki sayısız mimari harikadan örneklerdir.

Letonya, doğa harikası bir bölgede yer almaktadır. Topraklarının %40'ı ormanlarla kaplı olan ülke, sanki el değmemiş doğal alanları üstüne örtmüştür. Baltık Denizi boyunca var olan çok sayıda yat limanı, kumdan plajlar, tatil köyleri, sayısız bitki ve kuş türü, 400 çeşit kurdun içinde bulunduğu çok sayıda yırtıcı hayvan türü ve daha neler neler... Ülkenin özellikle Kurzeme, Latgale ve Vidzeme bölgeleri zengin tabiat ve hayvan yaşamı ile ön plana çıkar. Kolka, Bauska ve Cesis gibi sayısız sevimli doğa köyünün varlığı insanı büyüler.

Gauja Nehri üzerinde yer alan Sigulda Kaplıcası her yıl binlerce turisti ağırlar. Burada bulunan Gauja Doğal Parkı, tabiatın en güzel hediyelerinden biridir.


Kaynak: Türk Hava Yolları


Konu Hale tarafından 18 Kasım 2013 Pazartesi - 21:19 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Kaynak Belirtilmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
LetonyaLetonya ya da resmî adıyla Letonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Kara sınırlarını kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; Doğuda ise Rusya Federasyonu ve Belarus ile paylaşmaktadır. Aynı zamanda Letonya, İsveç ile denizden sınırdaştır. Letonya'nın en büyük şehri ve başkenti Riga'dır. 1 Mayıs 2004'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.


Resmi ekleyen
Tarih


Günümüzdeki Letonlar ve Litvanlar MÖ 2500 civarında Baltık Denizi civarında yerleşen Hint-Avrupa halklarının torunlarıdır. Dil yapısı bakımından komşuları olan Cermenler ve Fin-Ugor halklarından farklı olup Baltık halkları olarak adlandırılmaktadırlar. 12. yüzyılda bölgeye önce ticaret amacıyla gelen Cermenler Letonları zor kullanarak Hıristiyanlaştırmışlar, 1201 yılında Letonya'nın başkenti olan Riga'yı kurmuşlardır.


Resmi ekleyen13. yüzyılda Töton şövalyeleri Estonya ve Letonya topraklarında Livonya Konfederasyonu adı verilen bir konfederasyon kurdular. 1282 yılında Riga dahil birçok Leton şehri Kuzey Alman Ticaret Ortaklığı olan Hansa Birliği'ne katıldılar. Böylece Riga, Doğu Baltık ticaret yollarında önemli bir yer kazandı.

1558–1582 yılları arasında Rusya'yla Lehistan, Litvanya ve Danimarka arasında yapılan Livonya Savaşı Rusya'nın yenilgisiyle sonuçlanınca bölge önce Litvanya Grandüklüğü, sonra da Lehistan-Litvanya Birliği'nin eline geçti. Lehistan'ın 1793 yılında parçalanmasından sonra da Letonya Çarlık Rusyası'nın eline geçti.

I. Dünya Savaşı'na kadar Rusya İmparatorluğu'nun egemenliğinde yaşayan Letonya 18 Kasım 1918 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Letonya II. Dünya Savaşı'nda bir süre Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. 1944 yılında kurulan Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti 1990'lı yıllarda Sovyetler Birliği'nin parçalanmasına kadar bir Sovyet Cumhuriyeti olarak kaldı. 21 Ağustos 1991 tarihinde Letonya SSCB'den bağımsızlığını ilan etti. 2004 yılında da Avrupa Birliği'ne ve NATO'ya üye kabul edildi.


Dil


Letonya'da resmi dil Letonca'dır. Günümüzde bu dil, sadece güney komşusu olan Litvanya ile akrabalık ilişkisi vardır. Yok olan Prusya dili ile de akrabalık bağı vardır. Baltık dili ailesine bağlı olan bu dil Hint-Avrupa dillerindendir. Nüfusunun yarıya yakını Rus olan Letonya'da Rusça da yaygın olarak kullanılmaktadır.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı