İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Edgar Allan Poe (d. 19 Ocak 1809 – ö.7 Ekim 1849) | Amerikan Romantik Akımının Öncülerinden Şair, Kısa Öykü Yazarı, Editör Ve Edebiyat Eleştirmeni

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 8 yanıt gönderildi

#1
HeaT

HeaT

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Sorumlu
 • 451 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Isparta


Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe, (d.19 Ocak 1809, Boston - ö.7 Ekim 1849, Baltimore) Amerikalı şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni. Amerikan Romantik Akımı'nın öncülerinden biridir. ABD'nin ilk kısa hikaye yazarlarından olan Poe modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür. Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilse de Poe hayattayken sık sık küçük düşürülmüş ve yanlış anlaşılmıştır.

Yaşamı

Her ikisi de profesyonel oyuncu olan,üç çocuklu David ve Elizabeth (Arnold) Poe'nun ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Doğduktan bir yıl sonra babası evi terk etti.Ertesi yıl annesi veremden öldü ve Richmond, Virjinya'dan (ozan) İskoç tütün tüccarı John Allan kendisini yanına aldı. Ortanca adı Allan buradan gelir.

1815'te Allan'ın ailesiyle İngiltere'ye gitti ve Londra va Richmond'daki özel okullarda okudu. Öğrenciliği sırasında tanıştığı alkol ve kumar, yaşımını altüst etti. Kendisinden daha ünlü olan eşinin gölgesinde kaldı.

1820'de Virjinya'ya geri döndü. Virjinya Üniversitesi'ne kaydoldu ama burada sadece bir yıl kaldı. Bu dönemde kumar borçları yüzünden manevi babasıyla arası açıldı.

Önceleri başarısız fanzin denemeleriyle başladığı edebiyat yaşamı, 1832<a href="http://tr.wikipedia.....org/wiki/1832" title="1832">'de Saturday Courrier'da basılan beş öyküyle ve 1833'te Baltimore Saturday Visitor tarafından düzenlenen yarışmada "MS. Found in a Bottle" (Şişede Bulunan El Yazısı) adlı öyküsüyle birinciliği kazanmasıyla devam etti. 1843'te, Godey's Lady's Book'ta yayımlanan "The Visionary" adlı öyküsüyle adı ülke genelinde duyulmaya başlandı.

Düzyazılarından başka kurgu ve yazım teknikleriyle dikkat çeken "The Raven" (Kuzgun) başta olmak üzere, "Annabel Lee" ve "To Helen" (Helen'e) adlı şiirleriyle de tanınan Poe 7 Ekim 1849'da öldü.

Charles Baudelaire'in "Çağımızın en güçlü yazarı..." dediği Poe, yazdığı özgün metinlerle birçok yazarı derinden etkiledi. Ayrıca Edgar Allan Poe babasıyla da hiç anlaşamayan bir yazardı ve eserlerinde babasıyla olan çatışmalarına rastlanır.Tam olarak bilinmese de babası tarafından cinsel tacize uğradığı eserlerinden anlaşılmaktadır.

Başlıca yapıtları: Dedektif Auguste Dupin Öyküleri , Oval Portre , Morgue Sokağı Cinayeti , Usher Evinin Çöküşü , Altın Böcek'tir. Ayrıca birçok şiiri bulunmaktadır.

Ölümü

Ryan's Inn adlı bir meyhanede kötü bir halde bulunduktan 4 gün sonra, 7 Ekim 1849 günü Baltimore'daki hastanede öldü, öldüğünde 40 yaşındaydı. 8 Ekim günü Westminster Presbiteryen Mezarlığı'nda kendisi için düzenlenen cenaze törenini Rahip William T.D. Clemm yönetti. Törene yalnızca 4 kişi katılmıştı. Bu 4 kişi kuzeni Neilson Poe, karısı tarafından akrabası olan Henry Herring, okuldan arkadaşı Z.Collins Lee, meslektaşı Dr. Joseph Snodgrass' dır. Ölüm olayı ve nedenleri ile ilgili çok çelişkili ve anlaşılmaz raporlar hazırlanmıştır. Yıllar geçtikçe kendisini tanıyan ve tanımayanlar tarafından ortaya atılan kuramlar ve söylentiler arttı. Hala ölümünün arkasındaki gerçekler bilinmemektedir...


Konu Hale tarafından 08 Aralık 2015 Salı - 14:20 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Edgar Allan Poe


Edgar Allan Poe (19 Ocak 1809 - 7 Ekim 1849) ABD'li şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni. Amerikan Romantik Akımı'nın öncülerinden biridir. ABD'nin ilk kısa hikâye yazarlarından olan Poe modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür. Bugün birçok kimse tarafından ABD'nin ilk büyük yazarı kabul edilse de Poe hayattayken sık sık küçük düşürülmüş ve yanlış anlaşılmıştır.Resmi ekleyenPoe'nun bu resmi 1848 yılında, o 39 yaşındayken çekilmiştir.

Yaşamı


Her ikisi de profesyonel oyuncu olan,üç çocuklu David ve Elizabeth (Arnold) Poe'nun ikinci çocuğu olarak Boston'da dünyaya geldi. Doğduktan bir yıl sonra babası evi terk etti. Ertesi yıl annesi veremden öldü ve Richmond, Virjinya'dan (ozan) İskoç tütün tüccarı John Allan kendisini yanına aldı. Ortanca adı Allan buradan gelir.


Resmi ekleyen


Şiir benim içimde bir amaç değil tutkudur.1815'te Allan'ın ailesiyle İngiltere'ye gitti ve Londra va Richmond'daki özel okullarda okudu. Öğrenciliği sırasında tanıştığı alkol ve kumar, yaşamını altüst etti.Kendisinden daha ünlü olan eşinin gölgesinde kaldı. 1820'de Virjinya'ya geri döndü. Virjinya Üniversitesi'ne kaydoldu ama burada sadece bir yıl kaldı. Bu dönemde kumar borçları yüzünden manevi babasıyla arası açıldı.

Önceleri başarısız fanzin denemeleriyle başladığı edebiyat yaşamı, 1832'de Saturday Courrier'da basılan beş öyküyle ve 1833'te Baltimore Saturday Visiter tarafından düzenlenen yarışmada "MS. Found in a Bottle" (Şişede Bulunan Elyazması) adlı öyküsüyle birinciliği kazanmasıyla devam etti. 1843'te, Godey's Lady's Book'ta yayımlanan "The Visionary" adlı öyküsüyle adı ülke genelinde duyulmaya başlandı.

Düzyazılarından başka kurgu ve yazım teknikleriyle dikkat çeken "The Raven" (Kuzgun) başta olmak üzere, "Annabel Lee" ve "To Helen" (Helen'e) adlı şiirleriyle de tanınan Poe 7 Ekim 1849'da öldü.

Charles Baudelaire'in "Çağımızın en güçlü yazarı..." dediği Poe, yazdığı özgün metinlerle birçok yazarı derinden etkiledi.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca Edgar Allan Poe babasıyla da hiç anlaşamayan bir yazardı ve eserlerinde babasıyla olan çatışmalarına rastlanır.

Başlıca yapıtları: Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Oval Portre, Morgue Sokağı Cinayeti, Usher Evinin Çöküşü, Altın Böcek, Kızıl Ölümün Maskesi'dir.

Ayrıca birçok şiiri bulunmaktadır.

Ölümü


Ryan's Inn adlı bir meyhanede kötü bir halde bulunduktan 4 gün sonra, 7 Ekim 1849 günü Baltimore'daki hastanede öldü, öldüğünde 40 yaşındaydı. 8 Ekim günü Westminster Presbiteryen Mezarlığı'nda kendisi için düzenlenen cenaze törenini Rahip William T.D. Clemm yönetti. Törene yalnızca 4 kişi katılmıştı. Bu 4 kişi kuzeni Neilson Poe, karısı tarafından akrabası olan Henry Herring, okuldan arkadaşı Z.Collins Lee, meslektaşı Dr. Joseph Snodgrass' dır. Ölüm olayı ve nedenleri ile ilgili çok çelişkili ve anlaşılmaz raporlar hazırlanmıştır. Yıllar geçtikçe kendisini tanıyan ve tanımayanlar tarafından ortaya atılan kuramlar ve söylentiler arttı. Hala ölümünün arkasındaki gerçekler bilinmemektedir...


Hikayeleri


• "The Angel of the Odd" - Çok alkol almış olan bir adamın başına gelenleri anlatan bir kara komedi.
• "The Balloon Hoax"- Bir balon seyahatini anlatan bir gazete haberini anlatan hikaye
• "The Black Cat" - Alkollü bir adamın kedisini öldürüp sonra kedinin ruhunu gördüğünü sanmasını anlatan hikaye, hikaye katilin ağzından anlatılmış.
• "The Cask of Amontillado" - Bir intikam öyküsü.
• "Eleonora" - Bir aşk hikayesi
• "The Tell-Tale Heart" - Metaforik bir cinayet öyküsü


Sözleri


• Bazı kitapları okurken yazarın düşüncelerine dalıp gideriz, bazılarını okurken de kendi düşüncelerimize...
• Bu dünyadan başka dünyalar da var şüphesiz - çoğunluğun düşüncelerinden başka düşünceler - sofistin spekülasyonlarından başka spekülasyonlar. Senin davranışlarını kim sorgulayacak peki? Kim vizyonlar içinde geçen saatlerinden dolayı suçlayacak seni ya da aslında senin sonsuz enerjinin taşkınları olan o uğraşları kim yaşamın harcanması olarak kötüleyecek?
• Delilikten muzdarip değilim her anın tadını çıkarıyorum.
• Sevgiden daha öte bir sevgiyle sevdik birbirimizi.
• Şiir benim içimde bir amaç değil tutkudur.
• Yersiz bir derinlik düşünceyi karıştırır, zayıflatır; bir noktaya toplanmış, devamlı, dümdüz bir dikkatle bakarsanız, Çoban Yıldızı bile gökyüzünden silinip yok olabilir.

o Morgue Sokağı Cinayeti

Şiirlerinden örnekler


Bir Düşün İçinde Düş

Ve altın kum taneleri tutuyorum avucumda
Ne kadar az! Ama nasıl da
Süzülüyorlar parmaklarımın arasından derinlere
Ben ağlarken, ben ağlarken!
Ah Tanrım! Daha sıkı
Tutamaz mıyım onları?
Ah Tanrım! Tekini bile kurtaramaz mıyım acımasız dalgadan?
Bir düşün içinde bir düş mü
Bütün gördüğümüz ve göründüğümüz?

Kuzgun

Ortasında bir gecenin, düşünürken yorgun, bitkin
O acayip kitapları, gün geçtikçe unutulan,
Neredeyse uyuklarken, bir tıkırtı geldi birden,
Çekingen biriydi sanki usulca kapıyı çalan;
"Bir ziyaretçidir" dedim, "oda kapısını çalan,

Başka kim gelir bu zaman?"
...

Çeviri: Ülkü TamerBakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Marie_Roget_ve_39_nin_Sirri_The_Mystery_Marie_Rog_t71277.html']Marie Rogêt'nin Sırrı - The Mystery of Marie Rogêt | Edgar Allan Poe Tarafından 1842'de Yazılan Kısa Öykü - Morgue Sokağı Cinayetleri'nin Devamı ' target='_blank'>Marie' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Marie_Roget_ve_39_nin_Sirri_The_Mystery_Marie_Rog_t71277.html']Marie Rogêt'nin Sırrı - The Mystery of Marie Rogêt | Edgar Allan Poe Tarafından 1842'de Yazılan Kısa Öykü - Morgue Sokağı Cinayetleri'nin Devamı

http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Morgue_Sokagi_Cinayetleri_The_Murders_Rue_Morgue_t71276.html#entry123917']Morgue Sokağı Cinayetleri - The Murders in the Rue Morgue | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılan "İlk Dedektiflik Öyküsü" Olarak Kabul Edilen Morgue Sokağı Cinayetleri ' target='_blank'>Morgue' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Morgue_Sokagi_Cinayetleri_The_Murders_Rue_Morgue_t71276.html#entry123917']Morgue Sokağı Cinayetleri - The Murders in the Rue Morgue | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılan "İlk Dedektiflik Öyküsü" Olarak Kabul Edilen Morgue Sokağı Cinayetleri

http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Sisede_Bulunan_Not_MS_Found_Bottle_ilk_Kez_19_E_t71801.html']Şişede Bulunan Not - MS. Found in a Bottle | İlk Kez 19 Ekim 1833'te Baltimore Saturday Visitor'da Yayımlanan Edgar Allan Poe Öyküsü' target='_blank'>Şişede' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Sisede_Bulunan_Not_MS_Found_Bottle_ilk_Kez_19_E_t71801.html']Şişede Bulunan Not - MS. Found in a Bottle | İlk Kez 19 Ekim 1833'te Baltimore Saturday Visitor'da Yayımlanan Edgar Allan Poe Öyküsü

http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Kuzgun_The_Raven_Edgar_Allan_Poe_Tarafindan_Yazi_t73243.html']Kuzgun - The Raven | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılmış İlk Defa Ocak 1845'te Yayımlanmış Öyküleyici Şiir' target='_blank'>Kuzgun' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Kuzgun_The_Raven_Edgar_Allan_Poe_Tarafindan_Yazi_t73243.html']Kuzgun - The Raven | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılmış İlk Defa Ocak 1845'te Yayımlanmış Öyküleyici Şiir

Konu Hale tarafından 09 Aralık 2015 Çarşamba - 08:12 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Edgar Allan Poe


Resmi ekleyen9 Kasım 1849'da W.S. Hartshorn tarafından çekilen Dagerreyotipi yöntemi ile çekilen Edgar Allan Poe portresiBakınız, http://www.kadimdostlar.com/Fotografcilik_Sanati_Dijital_ve_Analog_Fotograf_f220/Dagerreyotipi_Nedir_Gumus_Nitratla_Isiga_Duyarl_t75085.html']Dagerreyotipi Nedir? | Gümüş Nitratla Işığa Duyarlı Hale Getirilen Bakır Levhaların, Camera Obscura İçinde Pozlanarak, Cıva Buharına Tabi Tutulup Fotoğrafik Görüntü Elde Etme Yöntemi ' target='_blank'>Dagerreyotipi' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Fotografcilik_Sanati_Dijital_ve_Analog_Fotograf_f220/Dagerreyotipi_Nedir_Gumus_Nitratla_Isiga_Duyarl_t75085.html']Dagerreyotipi Nedir? | Gümüş Nitratla Işığa Duyarlı Hale Getirilen Bakır Levhaların, Camera Obscura İçinde Pozlanarak, Cıva Buharına Tabi Tutulup Fotoğrafik Görüntü Elde Etme Yöntemi

Konu Hale tarafından 08 Aralık 2015 Salı - 18:07 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Edgar Allan PoeAmontillado FıçısıResmi ekleyenAmontillado Fıçısı - Öykü için Harry Clarke'ın illüstrasyonu, 1919
Amontillado Fıçısı - The Cask of Amontillado - The Casque of Amontillado, Edgar Allan Poe tarafından yazılan ve ilk defa Godey's Lady's Book dergisinin Kasım 1846 sayısında yayımlanan kısa öykü.Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Amontillado_Ficisi_Edgar_Allan_Poe_Tarafindan_Ya_t77760.html']Amontillado Fıçısı ' target='_blank'>Amontillado' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Amontillado_Ficisi_Edgar_Allan_Poe_Tarafindan_Ya_t77760.html']Amontillado Fıçısı

#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Edgar Allan PoeKara Kedi - The Black Cat


Resmi ekleyenKara Kedi - Aubrey Beardsley'nin öykü için yaptığı bir illüstrasyon
Kara Kedi - The Black Cat, Edgar Allan Poe tarafından yazılmış kısa öyküdür. Öykü ilk defa 19 Ağustos 1843'te The Saturday Evening Post adlı gazetede yayımlandı.


Resmi ekleyenKara kedinin duvarın ardında ortaya çıktığı an. Byam Shaw'un 1909 tarihli bir Londra baskısı için yaptığı illüstrasyon
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Kara_Kedi_The_Black_Cat_Edgar_Allan_Poe_Tarafind_t77761.html']Kara Kedi - The Black Cat' target='_blank'>Kara' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Kara_Kedi_The_Black_Cat_Edgar_Allan_Poe_Tarafind_t77761.html']Kara Kedi - The Black Cat

#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Edgar Allan PoeGammaz Yürek - Geveze Yürek - Geveze Kalp - The Tell-Tale HeartGammaz Yürek - Geveze Yürek - Geveze Kalp - The Tell-Tale Heart, Edgar Allan Poe tarafından yazılan ve ilk defa Ocak 1843'te James Russell Lowell'ın The Pioneer isimli dergisinde yayımlanan kısa öyküdür.Resmi ekleyenGammaz Yürek - Geveze Yürek - Geveze Kalp - The Tell-Tale Heart - Harry Clarke'ın öykü için yaptığı bir illüstrasyon (1919)Genelde gotik kurgunun klasikleri arasında gösterilen öykü, Poe'nun en bilinen kısa hikâyelerinden biridir.


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Gammaz_Yurek_Geveze_Yurek_Geveze_Kalp_The_Tell_Tal_t77762.html']Gammaz Yürek - Geveze Yürek - Geveze Kalp - The Tell-Tale Heart' target='_blank'>Gammaz' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Gammaz_Yurek_Geveze_Yurek_Geveze_Kalp_The_Tell_Tal_t77762.html']Gammaz Yürek - Geveze Yürek - Geveze Kalp - The Tell-Tale Heart

#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Edgar Allan Poe
Metzengerstein
Metzengerstein (alt başlığı A Tale In Imitation of the German), ABD'li yazar ve şair Edgar Allan Poe'nun yayımlanan ilk kısa öyküsü.


Resmi ekleyenMetzengerstein - Byam Shaw'un 1909 tarihli bir Londra baskısı için yaptığı illüstrasyonÖykü ilk defa, Philadelphia'daki Saturday Courier dergisinde 1832 yılında yayımlandı. Öyküde, Berlifitzing ailesiyle yüzyıllardır kan davası sürdüren Metzengerstein ailesinin son ferdi olan genç Baron Frederick anlatılır. Frederick'in çıkardığından şüphelenilen bir yangında Berlifitzing Kontu'nun ölmesinin ardından ortaya çıkan ve daha önce kimsenin görmediği vahşi bir at genç baronun ilgisini çeker. Metzengerstein öykünün sonunda, bu at tarafından yanmakta olan kendi evinin içine doğru götürüldüğünde, suçunun cezasını da çekmiş olur.


Devamı İçin Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kutuphane_Okunmasi_Gereken_Kitaplar_ve_Kitap_Oze_f24/Metzengerstein_Edgar_Allan_Poe_ve_39_nun_Yayiml_t79522.html'] Metzengerstein | Edgar Allan Poe'nun Yayımlanan İlk Kısa Öyküsü' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kutuphane_Okunmasi_Gereken_Kitaplar_ve_Kitap_Oze_f24/Metzengerstein_Edgar_Allan_Poe_ve_39_nun_Yayiml_t79522.html'] Metzengerstein | Edgar Allan Poe'nun Yayımlanan İlk Kısa Öyküsü

#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Edgar Allan Poe


Kalabalıkların Adamı - The Man of the Crowd


Kalabalıkların Adamı - The Man of the Crowd, Edgar Allan Poe tarafından yazılmış kısa öykü. İsimsiz bir anlatıcının kalabalık Londra sokaklarında bir adamı takip etmesini anlatan öykü ilk defa 1840'ta yayımlandı.Resmi ekleyenKalabalıkların Adamı - The Man of the Crowd
Harry Clarke tarafından 1923 tarihli Londra baskısı için çizilen illüstrasyon
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Kalabaliklarin_Adami_The_Man_Crowd_Edgar_Allan_P_t79984.html'] Kalabalıkların Adamı - The Man of the Crowd | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılmış Kısa Öykü' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dunya_Edebiyati_ve_Edebi_Kisilikler_f21/Kalabaliklarin_Adami_The_Man_Crowd_Edgar_Allan_P_t79984.html'] Kalabalıkların Adamı - The Man of the Crowd | Edgar Allan Poe Tarafından Yazılmış Kısa Öykü

#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı