İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Egzos Modifiyesi

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
patriot34

patriot34

    KD ™ Dost

  • Kadim Dost
  • 2.836 İleti
  • Gender:Male
  • Location:iSTANBUL


Egzos Modifiyesi

olayın mantığı
egzoz sistemi modifiyesinin mantığı motorun egzoz subaplarundan çıkan atık gazların dışarıya daha kolay atılmasını ve pistonların artık egzoz gazlarını o küçük borulardan ve susturuculardan dışarıya postalamak için uyguladıkları direncin azaltılmasını sağlamaktır.
standart egzoz susturucuları, adından da belli olacağı üzere motorun, egzoza yansıyan seslerini susturmak için yapılmışlardır. ama bu susturma işlemi sırasında da egzoz gazlarının çıkışy'nı zorlaştırırlar ve bu da arabanın performansının olabileceğinden daha düşük olmasına sebep olur.

İşte bu olayda, modifiyeciler için performans tipi egzoz susturucularu üretilmiştir. bu susturucular egzoz sesini fazla kesmezler, gaza bastuğınızda baya bir bağırurlar, ama aynu şekilde motordan çıkan gazın da dışarıya kolay bir şekilde atılmasını sağlarlar. aslında çıkardığı ses de çok sportif bir sestir. malum yarış motorsikletlerinin çıkardığı seslere benzer sesleri.

olayın uygulaması
bir egzoz sistemi üzerinde 2 tane susturucu ve enjeksiyonlu arabalarda bir de katalitik konvertör bulunur. (egzoz gazını temizleyen bir alet). bu 2 susturucu, orta susturucu ve arka susturucu olarak adlandırılırlar. bir egzoz modifiyesinde, öncelikle arka susturucu değiştirilmelidir. arka susturucuyu değiştirmek, orta susturucuya nazaran daha yüksek performans artışı sağlarlar.


aslında en iyi performans için komple bir egzoz sistemi uygulaması yapmak gerekir. bu uygulama, orta ve arka susturucuların, performans tipi susturucularla değiştirilmesi, egzoz borularının daha geniş borularla değiştirilmesi ve katalitik konvertörün iptali ya da performans tipi katalitik konvertörlerle değiştirilmesinden oluşmaktadır. olayın en sonunda ise headers denilen, egzoz manifoldu sisteminin değiştirilmesi vardır. fakat bu olayın maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için genelde en son olarak uygulanır.

avantajları, dezavantajları
ses olayına girmek uygun olmaz. bu kimisinin rahatsız olacağı, kimisinin ise hoşlanacağı bir durumdur. fakat ses olayıda susturucu markalarına göre değişebilmektedir. supersprint susturucularının onaylı olduğu ve az ses çıkardığı bilinmekle beraber, remus susturucularının da daha fazla performans verdiği fakat yüksek sesinden dolayı başınıza polisleri topladığı bilinmektedir.
modifiye edilmiş egzoz sisteminin motor performansını etkileme konusuna gelirsek. performans, farklı devirlerde farklı değişiklikler gösterir. motor gücünde, yüksek devirlerde (4000 ve üstü) %10'lara kadar varan farkedilir bir artış yaşanmasına rağmen, düşük devirlerde de (3000 ve altı) bir miktar güç düşüşü görülmektedir. yani bu modifiye sistemini ancak aracınızı devirli olarak kullanıyorsanız uygulamanız mantıklıolur. aksi takdirde, şehir içi veya sakin kullanımlarda beklediğiniz etkiyi bu sistemden göremezsiniz... düşük devirli kullanımlar için en uygun modifiye chip tuning'dir.
maliyet
katalitik konvertör iptali, konvertörün yerine ve şekline göre 20-50 milyon arasıbir maliyete söktürülebilmektedir.
performans tipi supersprint veya remus marka arka susturucu fiyatları 400-600 euro civarlarındadır, orta susturucular ise bunlardan biraz daha pahalıdır.
headers egzoz manifoldu sisteminin maliyeti ise 1000 eurolara kadar varabilmektedir.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı