İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[Sinema Haberleri] 120 İle Yeniden Sinemalarda...

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 135 yanıt gönderildi

#111
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti


Resmi ekleyen

12-22 Şubat 2009 tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleştirilecek olan, Türkiye’nin lider sinema sitesi Sinemalar.com’un basın sponsorluğunu üstlendiği 2. El Kısa Film Festivali, bu yıl da bir başka ilke imza atarak, izleyici ve katılımcıları için “Fest Card” uygulaması başlatıyor.

Ankara’nın kent kimliğini taşımaya devam eden Yüksel Caddesi’ne kurulan festival standı ve Mülkiyeliler Birliği gibi mekânlardan temin edilmeye başlanan “fest card” sayesinde pek çok kitabevi, sahaf ve 2.el mağazasından indirimli alışveriş yapılabilecek, pek çok kafe ve barın hizmetinden de indirimli olarak yararlanılabilecek.

Festival süresince devam edecek bu uygulama sayesinde festival atölye ve seminerlerine, festival parti ve konserlerine de indirimli olarak katılmak mümkün olacak.

Festivale Başvurular Sürüyor

Daha önce en az bir kısa film festivalinden hüsranla evine dönen, elenmiş kısa filmlerin katılabildiği 2. El Kısa Film Festivali’ne gönderilen her film festival boyunca gösterimde olacak, jüri tarafından değerlendirmeye alınacak ve bu değerlendirmeler yönetmenine aktarılacak.

Bu yıl, Ahmet Uluçay, Derviş Zaim, Hüseyin Karabey, Selim Evci, Ümit Ünal, Yeşim Ustaoğlu ve Zeki Demirkubuz gibi sinema dünyasının önemli isimlerinden oluşan festival jürisinin seçeceği “ Övgüye Değer Film” ödülü, 22.02.2009 tarihinde Ankara-Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak törenle sahibine verilecek.

Film gönderimleri www.ikincielfestivali.org adresi üzerinden 1 Şubat 2009 tarihine kadar yapılabiliyor.
#112
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyen

81. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film Oscar”ı adaylığı için yarışan filmler içinde, Nuri Bilge Ceylan'ın bol ödüllü filmi 'Üç Maymun'un da dahil olduğu dokuz film bir sonraki oylamaya kalmayı başardı.

Bu kategoride 65 film yarışıyordu. Ülkelerin alfabetik sırasına göre filmler şöyle:

Avusturya, “Revanche,” Gotz Spielmann

Kanada, “The Necessities of Life,” Benoit Pilon

Fransa, “The Class,” Laurent Cantet

Almanya, “The Baader Meinhof Complex,” Uli Edel

İsrail, “Waltz with Bashir,” Ari Folman

Japonya, “Departures,” Yojiro Takita

Meksika, “Tear This Heart Out,” Roberto Sneider

İsveç, “Everlasting Moments,” Jan Troell

Türkiye, “3 Monkeys,” Nuri Bilge Ceylan

Bu final listesi içinden, New York ve Los Angeles’ta özel olarak seçilmiş komiteler tarafından belirlenecek beş aday, 2008’in En İyi Yabancı Film Oscar’ı için yarışacak.

81. Akademi Ödülleri adayları 22 Ocak 2009 Perşembe günü saat 5:30’da Akademi’nin Samuel Goldwyn Tiyatrosu’nda açıklanacak.

 #113
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyen

Dünyada dijital 3 boyutlu sinema teknolojisi konusunda devrim yaratan REAL D 3D sinema sisteminin Türkiye’de uygulandığı tek yer olan Cinebonus sinemaları, merakla beklenen korku filmi “İz –Scar 3D”i izleyicilerle buluşturuyor.

Film , Türkiye’de 7 şehirde yer alan 15 Cinebonus’ta Real D 3D teknolojisi ile 3 boyutlu olarak gösterilecek.

3 boyutlu korku filmi “İz” in konusu

Colarodo'nun küçük bir kasabasında yaşayan Ernie Bishop yörenin cenaze levazımatçısıdır... Ve yaşadığı sosyal çevrede gerçek ve asla silinmeyecek bir yara izidir. Onaltı yıl önce başlayan bu korku verici efsanenin ardından kasaba hala kendine gelememiştir. Ernie Bishop kasabanın gençlerinden birkaçını kendi evinin bodrumundaki ölüler için hazırlanmış olan morgda alı koyar... Onları bağlar, keser, doğrar ve vücutlarına verdiği her zararı, her yara izini küçük bir ayna ile kendilerine izlettirir. Kurbanlarından biri olan, Joan Burrows, onaltı yaşındadır ve kendisini keserek bağlandığı yerden kurtulup Bishop'u öldürür. Bu korkunç efsanenin sonunu getirmiş ve kasabada kahraman ilan edilmiştir.
 
REAL D 3D Hakkında :

NASA’ya 3D görüntüleme araçları sağlayan şirket

REAL D 3D , alternatif 3D sinema sistemlerinden farklı olarak, en üst kalitede 2D ve 3D içerik gösterebilen sadece bir adet dijital projektör ve server kullanır. Sağ ve sol görüntüler, çok yüksek bir hızda, saniyede 144 kare olarak, sırasıyla perdeye yansıtılır. Her karede sağ ve sol göz için görüntü olarak değişirken, bu iki görüntünün birleşmesi, REAL D 3D sinema sisteminin ışığın yönünü değiştirerek REAL D 3D sinema gözlükleriyle buluşturması ile sağlanır.Gümüş Perde’ye yansıtılan görüntü 35 trilyon renk içerir. Kullanılan dijital ses sistemi ise 36,600 Watt ses gücüne sahiptir.

3D görüntüleme araçları sağlayan REAL D 3D, bu alanda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. İşbirliği içinde olduğu kuruluşlar arasında NASA ve Amerikan ordusunun yanı sıra BMW, Boeing ve Pfizer gibi dünya devleri bulunuyor. Baş ağrısı ve göz yorulması yaşanmıyor .  Dijital içerik dağıtım ağı içerisinde dijital filmlerin ve dijital 3 boyutlu filmlerin yanı sıra canlı konserler, ve spor organizasyonlarını izleyebilmek de mümkün. REAL D 3D şu anda 23 ülkede 5000’nin üzerinde salonla dünyanın en büyük dijital 3D platformunu temsil ediyor.#114
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyen

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan “İstanbul Japon Filmleri Festivali”, 22 - 25 Ocak 2009 tarihleri arasında İstanbul’da Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Bu seneki festivalde tüm filmler Japonca orijinal seslendirmeli ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Filmler konularına göre; “Büyük Ustalar- Japon Sinema Dünyasını Şekillendiren Yönetmenler”, “Tanınmayan Seçkin Japon Filmlerinden Örnekler”, “Günümüz Japon Sinemasından Kesitler” ve “Japon Animasyonunun Başyapıtları” olmak üzere 4 ana başlık altında toplanacak.

Her kategoriden türünün en iyi örneklerinden seçilmiş toplam on bir yapıt seyircilerle buluşacak.

6. İstanbul Japon Filmleri Festivali kapsamındaki film gösterimlerine ücretsiz olarak giriş yapılabilecek.#115
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyenF. Scott Fitzgerald’ın 1920’lerde yazdığı ve seksenli yaşlarında doğup, geriye doğru yaşlanan bir adamı konu alan hikayesinden uyarlanan “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi”, ülkemizde 6 Şubat’ta gösterime girecek.

Başrollerini Brad Pitt, Cate Blanchett ve Tilda Swinton’ın paylaştığı film; pek de sıradan olmayan bu adamın yaşadığı serüven içinde karşısına çıkan kişilerin ve yerlerin, bulduğu ve kaybettiği aşkların muazzam öyküsünü ve hayatın keyifli ve hüzünlü yanlarını konu alıyor.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi” filminin 19 Ocak Pazartesi akşamı Berlin’de düzenlenen Avrupa prömiyerine, filmin başrol oyuncusu Brad Pitt, eşi Angelina Jolie ile birlikte katıldı. Sinema dünyasının iki ünlü yıldızının katılımıyla renklenen görkemli galadan çok özel görüntüler Türkiye’nin lider sinema sitesi Sinemalar.com’da.

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen#116
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyen

2009 Yeşilçam Ödülleri’nin 11 kategorideki 5’er adayı, Ceyda Düvenci ve Levent Üzümcü’nün sunumuyla Garaj İstanbul’daki basın toplantısında açıklandı.

Filmleri, ilk etapta Ulusal Sinema Platformu üyelerinin, sektör temsilcilerinin, sinema yazarlarının ve 2009 ödüllerine aday filmlerin yaratıcılarından oluşan 600 kişilik jüri değerlendirdi. Aday filmlerin yaratıcılarının hiçbir dalda kendi filmlerine oy kullanamadıkları bu ilk değerlendirmede, her kategori için 5’er aday basın kokteylinde noter huzurunda açıklandı.

Yeşilçam Ödülleri’nin ikinci etap jürisi ise; sinema akademisyenleri ile iş, kültür, sanat ve medya dünyasının kamuoyu önderleri konumundaki sinemaseverleri de kapsayan 1500 saygın isimden oluşuyor.  

TÜRSAK Vakfı tarafından Ocak ayının sonunda gönderilecek ikinci etap dosyaları oylayacak olan Türkiye’nin en geniş katılımlı jürisi, ilk jürinin seçtiği her daldaki beşer adaydan birincileri belirleyecek.


İşte Yeşilçam Ödülleri Adayları

En İyi Film:
-  Üç Maymun
-  Sonbahar
-  Issız Adam
-  Devrim Arabaları
-  A.R.O.G.
 
En İyi Yönetmen:
-  Nuri Bilge Ceylan (üç Maymun)
-  Özcan Alper (Sonbahar)
-  Çağan Irmak (Issız Adam)
-  Tolga Örnek (Devrim Arabaları)
-  Cem Yılmaz/ Ali Taner Baltacı (AROG)

Turkcell İlk Film:
-  Sonbahar
-  Devrim Arabaları
-  Gitmek
-  Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım
-  120

En İyi Erkek Oyuncu:
-  Onur Saylak (Sonbahar)
-  Yavuz Bingöl (Üç Maymun)
-  Cem Yılmaz (AROG)
-  Çetin Tekindor (ulak)
-  Taner Birsel (Devrim Arabaları)

En İyi Kadın Oyuncu:
-  Hatice Aslan (Üç Maymun)
-  Nurgül Yeşilçay (Vicdan)
-  Demet Akbağ (o Çocukları
-  Ayça Damgacı (Gitmek),
-  Melis Birkan (Issız Adam)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:
-  Ercan Kesal (Üç Maymun)
-  Serkan Keskin (Sonbahar)
-  Selçuk Yöntem (Devrim Arabaları)
-  Volga Sorgu (Gitmek)
-  Zafer Algöz (AROG)
-  Altan Erkekli (O Çocukları)
 
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:
-  Megi Koboladze (Sonbahar)
-  Selen Uçer (ara)
-  Şerif Sezer (Ulak)
-  Yıldız Kültür (Issız Adam)
-  Özgü Namal (O Çocukları)
 
En İyi Senaryo:
-  Özcan Alper (Sonbahar)
-  Çağan Irmak (Issız Adam)
-  Ebru Ceylan/ Ercan Kesal/ Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun),
-  Tolga Örnek/ Murat Dişli (Devrim Arabaları)
-  Sırrı Süreyya Önder (O Çocukları)

En İyi Müzik:
-  Aria Müzik (Issız Adam)
-  Mazlum Çimen (Son Cellat)
-  Demir Demirkan (Devrim Arabaları)
-  Zülfü Livaneli (Vicdan)
-  Cahit Berkay (Yağmurdan Sonra)
-  Evanthia Reboutsika (Ulak)

En İyi Görüntü Yönetmeni:
-  Gökhan Tiryaki (Üç Maymun)
-  Feza Çaldıran (Sonbahar)
-  Soykut Turan (AROG)
-  Hasan Gergin (Devrim Arabaları)
-  Mirsad Heroviç (Ulak)
 
Genç Yetenek:
-  Ahmet Rıfat Şungar (Üç Maymun)
-  Onur Ünsal (Devrim Arabaları)
-  Ozan Bilen (Girdap)
-  Atakan Yağız (Ulak)
-  Emrah Özdemir (Gitmek)
 #117
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyen

22 Şubat’ta sahiplerini bulacak 81. Oscar Ödülleri için yarışacak adaylar bugün Los Angeles’ta açıklandı.

Bu yılki adaylar arasında Brad Pitt, Cate Blanchett ve Tilda Swinton’ın başrollerini paylaştığı, 6 Şubat’ta seyirci ile buluşacak “The Curious Case of Benjamin Button” (Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi), en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo da dahil olmak üzere tam 13 dalda aday gösterilerek dikkatleri üzerine çekti.

“Yabancı Dilde En İyi Film” dalında adaylar arasında ilk dokuza kalmayı başaran Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” filmi ise bugün kesinleşen adaylar arasında yer alamadı.


Bu yıl Oscar için yarışacak adaylar ise şöyle:

En iyi film:
The Curious Case of Benjamin Button
Frost/Nixon
Milk
The Reader
Slumdog Millionaire

En iyi kadın oyuncu:
Anne Hathaway (Rachel Getting Married)
Angelina Jolie (Changeling)
Melissa Leo (Frozen River)
Meryl Streep (Doubt)
Kate Winslet (The Reader)

En iyi erkek oyuncu:
Sean Penn (Milk)
Brad Pitt (The Curious Case of Benjamin Button)
Frank Langella (Frost/Nixon)
Richard Jenkins (The Visitor)
Mickey Rourke (The Wrestler)

En iyi yardımcı kadın oyuncu:
Amy Adams (Doubt)
Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
Viola Davis (Doubt)
Taraji P. Henson (The Curious Case of Benjamin Button)
Marisa Tomei (The Wrestler)

En iyi yardımcı erkek oyuncu:
Josh Brolin (Milk)
Robert Downey Jr. (Tropic Thunder)
Philip Seymour Hoffman (Doubt)
Heath Ledger (The Dark Knight)
Michael Shannon (Revolutionary Road)

En iyi yönetmen:
David Fincher (The Curious Case of Benjamin Button)
Ron Howard (Frost/Nixon)
Gus Van Sant (Milk)
Stephen Daldry (The Reader)
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)

En iyi yabancı film:
The Baader Meinhof Complex (Almanya)
The Class (Fransa)
Departures (Japonya)
Revanche (Avusturya)
Waltz With Bashir (İsrail)

En iyi uyarlanmış senaryo:
Eric Roth and Robin Swicord (The Curious Case of Benjamin Button)
John Patrick Shanley (Doubt)
Peter Morgan (Frost/Nixon)
David Hare (The Reader)
Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)

En iyi özgün senaryo:
Courtney Hunt (Frozen River)
Mike Leigh (Happy-Go-Lucky)
Martin McDonagh (In Bruges)
Dustin Lance Black (Milk)
Andrew Stanton, Jim Reardon and Pete Docter (WALL-E)

Uzun metrajlı animasyon:
Bolt
Kung Fu Panda
WALL-E

Uzun metrajlı belgesel:
The Betrayal (Nerakhoon)
Encounters at the End of the World
The Garden
Man on Wire
Trouble the Water#118
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyenDünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 12 – 22 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yarışacak filmler belli oldu.

Sinema yazarı Okan Arpaç, Doç. Dr. Barış Bora Kılıçbay ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İnci Demirkol’dan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması Ön Seçiciler Kurulu, başvuruda bulunan 20 film arasından yaptığı değerlendirme sonucunda 11 filmin Ulusal Uzun Film Yarışması’na katılmasına karar verdi.

Festivalde yarışacak filmler şöyle:

Cemal Şan’ın Aşk Üçlemesi’nin son iki filmi Dilber’in Sekiz Günü ve Ali’nin Sekiz Günü;

Daha çok belgeselleriyle tanınan Kazım Öz’ün yeni filmi Fırtına;

Bağımsız fotoğrafçı İsmail Necmi’nin gerçekle kurgu, belgeselle kurmaca arasında gidip gelen filmi Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?;

Tolga Örnek’in yönettiği Türkiye’nin ilk otomobili Devrim’in hikayesini ve karşılaştığı bürokratik çıkmazı gözler önüne seren filmi Devrim Arabaları;

Bir Mevlevi Derviş’in mistik dünyasını anlatan, Jacques Deschamps’ın Dinle Neyden’i;

Hüseyin Karabey’in pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen ilk uzun filmi Gitmek;

Raşit Çelikezer’in ilk uzun film denemesi olan ve ona En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Ödüllerini kazandıran filmi Gökten Üç Elma Düştü;

Daha çok kısa filmleriyle tanıdığımız Selim Evci’nin ilk uzun filmi İki Çizgi,

Özcan Alper’in pek çok uluslararası festivalden ödülle dönen ilk uzun filmi Sonbahar;

Belçika’da yaşayan yönetmen Sümeya Kökten’in farklı kültürlerden iki insan arasındaki sıradışı bir aşkın zorluklarını anlattığı ilk uzun filmi Yasak Hisler.

Toplam 16 ayrı ödül kategorisinde yarışacak finalistlerin ödülleri Festival’in kapanış gecesi olan 22 Mart’ta sahiplerini bulacak.

Festival hakkında detaylı bilgi için: http://www.filmfestankara.org.tr/

#119
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyenBaşrolünde dünya sinemasının günümüzdeki en ünlü komedi yıldızlarından biri olan Adam Sandler?ın yer aldığı ?Bedtime Stories / Gerçek Masallar?, 6 Şubat?ta gösterime giriyor.

İki küçük yeğenine anlattığı uyku öncesi hikayelerinin gizemli şekilde gerçeğe dönüşmeye başlaması üzerine hayatı sonsuza kadar değişen Skeeter Bronson adlı otel görevlisinin başından geçen macera dolu komik olaylar serisinin anlatıldığı film, kahkahalarla gülmek ve keyifli vakit geçirmek isteyenler için birebir?

Adam Sandler, Keri Russell, Courteney Cox ve Guy Pearce gibi yıldızlardan oluşan oyuncu kadrosu ile dikkat çeken filmin 20 saniyelik Türkçe fragmanı Sinemalar.com?da yayında.

İzlemek için aşağıdaki videoya tıklayın.
[izlesene]752237[/izlesene]

#120
KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

  KD ™ Arkadaş

 • Site Botları
 • 147 İleti
Resmi ekleyen

Geçtiğimiz yıla damgasını vurarak fenomen haline gelen komedi filmi "Recep İvedik'in devam filmi "Recep İvedik 2" nin gösterime girmesine sayılı günler kaldı.

13 Şubat'ta seyirci ile buluşacak filmde, babannesinin istekleri doğrultusunda adam olma gayretleri sergileyen Recep İvedik'in İstanbul'u birbirine katan maceraları anlatıyor.

Filmi sabırsızlıkla bekleyenlerin merakını biraz olsun gidermek amacıyla hazırlanan kamera arkası görüntülerini sizlerle paylaşıyoruz.

[izlesene]748172[/izlesene]
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı