İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[Sinema Haberleri] 120 İle Yeniden Sinemalarda...

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 135 yanıt gönderildi

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti

Resmi ekleyen

Yeni sezona hızlı başlayan Türk filmlerinin gişelerdeki hakimiyeti, 5 Aralık’ta gösterime girecek “AROG” ve Muro – Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine” filmleri ile devam edecek.

Cem Yılmazın merakla beklenen yeni kahkaha bombası “AROG” ve “Kurtlar Vadisi” dizisinde “Muro” karakterinin yakaladığı ilgiyi sinemada da değerlendirmek isteyen Mustafa Üstündağ’ın başrolde oynadığı “Muro – Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine”, kahkaha ve seyirci garantili projeler olarak şimdiden gündemi meşgul ediyor.

Kurtlar Vadisi Pusu” dizisinde devrimci jargonu ve yardımcısı Çeto’yla girdiği tartışmalarla tanınan ve “Nalet olsun içimdeki insan sevgisine” repliğini dilimize pelesenk eden Muro’nun maceralarını anlatan "Muro – Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine” filminin yönetmenliğini Zübeyr Şaşmaz üstleniyor.

2004 yılında vizyona giren ve izleyici rekorları kıran “G.O.R.A.”nın devamı niteliğindeki “AROG”da ise,“G.O.R.A.”da tanıştığımız Arif karakterinin Taş Devri’ndeki maceralarını izleyeceğiz.

Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı, Ali Taner Baltacı ve Cem Yılmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Yılmaz’ın yanı sıra, Ozan Güven, Özkan Uğur, Nil Karaibrahimgil, Zafer Algöz, Özge Özberk ve Hasan Kaçan gibi ünlü isimler de yer alıyor.

5 Aralık’ta gösterime girecek her iki filmin de gişede iş yapacağına kesin gözüyle bakılıyor.

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyen

Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali’nde “en iyi yönetmen” ödülünü kazandıran ancak Altın Portakal’da sadece “en iyi özel efekt” ödülüne layık görülen “Üç Maymun”, 24 Ekim’de seyirci ile buluştu.

Hatice Aslan, Yavuz Bingöl, Ahmet Rıfat Şungar ve Ercan Kesal’ın sahici oyunculukları ve melodram tadındaki hikayesi ile dikkat çeken “Üç Maymun”; yönetmenin önceki filmlerine aşina olanlar için “farklı”, ilk kez bir Nuri Bilge Ceylan filmi izleyecek olanlar içinse “etkileyici” bir seyir deneyimi sunuyor.  

Şubat 2009’da Los Angeles’da sahiplerini bulacak 81. Oscar Ödülleri için Türkiye’den aday adayı olan Üç Maymun”, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın kariyerinde bir eşik olarak değerlendiriliyor.

Uzun zamandır sinema gündeminden düşmeyen “Üç Maymun”u konuşmak üzere, filmin yıldızları ile bir araya geldik. Nuri Bilge Ceylan, Hatice Aslan ve Yavuz Bingöl ile merak edilenleri konuştuk.

NURİ BİLGE CEYLAN

Resmi ekleyen

“Üç Maymun” diğer filmlerinize göre daha “ayrıcalıklı” gibi duruyor. Bu filmi diğer NBC filmlerinden ayıran özellikler var; kadronun profesyonel oyunculardan oluşması ya da özel efektlere ağırlık verilmesi gibi. Bu projeye daha çok inandığınızı, daha çok özen gösterdiğinizi söyleyebilir miyiz?

Aslında diğer filmlerime de özen göstermiştim ancak 35 mm ile yapabileceklerimiz sınırlıydı. Ama “Üç Maymun” dijital olarak kayıt edildiği için, imkanlarımız çok daha genişti. Bu nedenle filmde çok daha özgür ve üretken çalışabildik.

“Üç Maymun”da profesyonel oyuncular ile çalışmayı tercih etmenizin herhangi bir nedeni var mı?

Bu film için amatörleri de denedik biz. Test çekimlerimize amatör oyuncular da katıldı ancak olmadı. Eğer filmdeki roller için amatör oyuncular uygun bulunsaydı, onlar ile çalışırdık. Kaldı ki, Ahmet Rıfat Şungar amatördü zaten.

Bu filmin kariyerinizde bir dönüm noktası olacağını hissediyor musunuz?

Bilmiyorum. Zaten herşeyi bir dönüm noktası gibi hissediyor insan. Her an birşeylerin değişeceğini düşünüyorsunuz ama bir bakıyorsunuz, aynı film çıkmış. Bunu değerlendirebilecek kişi ben değilim aslında. Belki dışarıdan biri daha objektif olabilir.

Resmi ekleyenAltın Portakal’da ödül almamanız ile ilgili çeşitli yorumlar yapıldı. Hatta filmin görmezden gelindiği düşünülüyor. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?

Bu konuda yapacağımız bir yorum yok. Jüri böyle değerlendirmiş. Bizim de ona saygı duymaktan başka yapacak birşeyimiz olmaz. Ödül alan arkadaşlarımı tek tek kutluyorum.

Oscar konusunda iddialı mısınız?

Ben “iddialıyız” gibi laflar etmeyi sevmiyorum. Ancak zor bir iş tabii Oscar, kolay değil. Elimizden geleni yapacağız. Biz yapalım, bizim irademiz dışında gelişen konularda yapacak birşey yok. Bekleyip, göreceğiz.

HATİCE ASLAN

Resmi ekleyen

Daha önce sizi hep dizilerde izledik. Bu ilk sinema filminiz. Neden sinemaya bu kadar uzak kaldınız?

Aslında uzak kalmadım. Biliyorsunuz, hem “Ferhunde Hanımlar” olsun, hem “En Son Babalar Duyar”olsun; uzun soluklu ve yaz-kış devam eden projelerdi. Tiyatro çalışmalarım da vardı bu süreçte ve devam ediyor hala. Dolayısıyla sinema filmi çekebilecek kadar vaktim yoktu. Biliyorsunuz bu işlerin, uzak veya yakın durmakla ilgisi yok. Gerçekten zamanı geldiğinde oluyor.

“Üç Maymun”un özel bir proje olduğu düşündüğünüz için mi filmde oynamayı kabul ettiniz?

Öyle proje ayırmak gibi bir durumum olmadı. Zaten üç aşağı, beş yukarı; benim tercihlerim bellidir. Ona göre karar veririm. “Üç Maymun”da rol aldığım için çok şanslı ve mutlu hissediyorum.

Cannes Film Festivali’nde dünya basınının ilgisini çektiniz. Kırmızı halıda çok güzel görünüyordunuz…

Çok teşekkür ederim. Tabii ki, neden çekmeyelim? “Üç Maymun” başlı başına ilgi çeken bir filmdi zaten. Filmin oyuncuları olarak bize gösterilen ilgi de muazzamdı.

Bu ilgiyi biraz daha erken yaşamış olmak ister miydiniz? Şöhret için geç kalmış hissediyor musunuz?

Az önce söylediğim gibi, ben herşeyin bir zamanı olduğunu düşünüyorum. Olması gerektiği an oluyor zaten. O zamanı beklemeyi bilmek gerek.   

Bundan sonra yurtdışındaki projelerde görebilecek miyiz sizi? Yabancı yönetmen ve yapımcılardan teklif aldınız mı?

İnşallah olacak. Bulgar yönetmen Kamen Kalev ile çok güzel bir çalışmamız oldu. Yakında gösterime girecek. Filmi heyecanla bekliyorum ben de. Yabancı projelerin devamı gelecek .

YAVUZ BİNGÖL

Resmi ekleyen

Sinema eleştirmenleri başta olmak üzere herkes, bu filmde canlandırdığınız “Eyüp” rolüne çok yakıştığınızı düşünüyor. Bu projeye nasıl dahil oldunuz. Sizi neden tercih ettiler?

Bu sorunun doğru cevabını Nuri Bilge Ceylan verebilir. Bana, oyunculuğumu çok doğal bulduğunu söylemişti . Kendisinin benimle ilgili çok güzel açıklamaları da oldu ama yine de bu soruyu Nuri Bilge’ye sormanız daha doğru olur.  

Cannes Film Festivali’nin o büyülü atmosferi içinde neler hissettiniz?

Cannes Film Festivali, dünyanın en büyük film festivallerinden biri. Orada bulunmak ve yarışmak çok özel bir duygu elbette. Her oyuncunun bu duyguyu yaşamasını dilerim.

Sinema ile ilgili yeni çalışmalarınız var mı?

Çok senaryo geliyor bugünlerde bana. Senaryo okumakla geçiyor zamanım. Bir yandan da “Üç Maymun”un galalarına ve film ile ilgili programlara katılıyorum. Dizi çekimlerim de devam ediyor. Yoğunluktan dolayı yeni projelere odaklanamıyorum. Ancak, “Üç Maymun” gibi beni etkileyecek bir senaryo gelirse ve projeye inanırsam, yeni bir film çekmek isterim tabi.

Son zamanlarda oyunculuğu müziğe tercih ettiğinizi söyleyebilir miyiz?   

Yok canım, öyle şey olur mu! Müzik benim vazgeçilmezim.

Hangisinden daha çok keyif alıyorsunuz?

Zor bir iş oyunculuk. Müzik de zor tabi ama; oyunculuk sevmediğiniz zaman yapabileceğiniz bir iş değil. Çok meşakatli ve fedakarlık gerektiren bir meslek. Yeri yok, zamanı yok. Kar kış, yağmur çamur demeden çekim yapıyorsunuz. Bu zorluklara katlanmak için sevmek gerek. Benim ilk işim müzik. Müzikten vazgeçmiş değilim asla. İkisini birlikte yürütmeye çalışıyorum.

Röportajlar: Serkan Tavşanoğlu

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyen

14-20 Kasım 2008 tarihleri arasında, Ankara Kızılay Büyülü Fener sinemasında, Sinemalar.com'un internet sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Fest-i Kült 4 – Kültürlerarası Film Festivali kapsamında düzenlenen çalıştaylara katılmak için başvurular 1 Kasım Cumartesi günü sona eriyor.

Sinemaseverlere farklı bir festival deneyimi yaşatmayı amaçlayan “Film Nasıl Çekilir” ve “Ankara Kültür Avı” çalıştaylarına katılmak isteyenlerin en geç 1 Kasım 2008 tarihine kadar, ilgili başvuru formlarını doldurarak, festival ekibine ulaştırmaları gerekiyor.

2 Kasım Pazar günü ilan edilecek katılımcılar, çalıştay katılım ücretlerini 3-8 Kasım tarihleri arasında ödeyebilecekler.

Workshop (Çalıştay) tarihleri:

"FNÇ" Film Nasıl Çekilir: 15-16 kasım
"AKA" Ankara Kültür Avı: 17-18-19 kasım
Filmlerin Montajı: 20 Kasım

Film Nasıl Çekilir (FNÇ)

5 günlük çalıştayın ilk ayağı olan “Film Nasıl Çekilir” atölyesinde katılımcılara tam bir gün boyunca temel kamera, ses, kurgu ve ışık bilgisi verilecek. Simültane çevirmen yardımı ile Alexander Roch’un ve Emre Kayış’ın eğitmen olarak görev alacağı, toplamda 4 farklı grupla yapılacak olan etkinliğe katılmak için kişilerin internet üzerinden ön kayıt yaptırmaları gerekiyor. Toplam kontenjan 50 kişi ile sınırlı.

Tercihlerine göre Cumartesi veya Pazar günü FNÇ eğitimi almış katılımcılar, Pazartesi ve onu takip eden 3 gün boyunca katılımcı yönetmenlerle birlikte Ankara Kültür Avı çalışmasının da parçası olabilecekler.

Ankara Kültür Avı (AKA)

Çalışmanın ikinci bölümü olan Ankara Kültür Avı’nda ise isteyen katılımcılar her gruba 3-4 kişi düşecek şekilde ayrılarak festivale katılan yönetmenlerin ve “FNÇ” eğitmenlerinin önderliğinde kısa film çekimine katılacaklar.

Bu filmler, 1 ila 4 gün içerisinde, Ankara sokaklarında takımın isteği doğrultusunda çekilecek. Bu süreçte takımların teknik ihtiyaçları workshop sorumlularınca karşılanacak. Çekimlerden hemen sonra, gruplar kendi kurgularını yine kendileri tamamlayıp, projelerini son haliyle festival sorumlularına teslim edecekler.

Bu kısa ama yorucu ekip çalışması sonucunda katılımcılar hem Ankara ile ilgili bir kısa film projesinin içinde başından sonuna kadar yer almış hem de katılımcı yönetmenler eşliğinde çalışmış olacaklar. Yapılan çalışmaların tümü bir sonraki festivalde bir seans olarak gösterime girecek. Çekilen filmlerin birer kopyası katılımcılara festival bitiminde verilecek.

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyen<p>Bursa’nın ev sahipliği yapacağı ve 28 Kasım – 4 Aralık 2008 tarihleri arasında, <strong>Sinemalar.com</strong>’un internet sponsorluğunda, <strong>Bursa Büyükşehir Belediyesi</strong> tarafından düzenlenecek olan <strong>Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’</strong>nde yarışacak ulusal ve uluslararası kısa filmler belli oldu.

Türkiye festivaller takvimindeki yerini her yıl daha fazla hissettiren, ulusal ve uluslararası olmak üzere, uzun metraj ve kısa metraj kategorilerinde aynı anda düzenlediği 4 yarışma ile diğer festivaller arasında öne çıkan, <strong>Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali</strong>, geleceğin sinema ustalarının, sinema sanatına duydukları heyecana ortak oluyor.

Kısa film üretimini özendirerek, gelişimine katkı sağlamak ve kısa film çeken sinemacıları desteklemek için geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve 450’ye yakın başvurusu ile bir rekora imza attığı ‘Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’ ve ‘Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’ bu yıl da devam ediyor.

Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması ve Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışmaları’nın diğer kısa film yarışmalarından ayrılan özelliği, hikâyelerini diyaloglarla anlatmak yerine, sinemanın görsel gücünü kullanarak anlatan ‘Diyalogsuz’ filmleri yarıştırıyor olması.

Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda 10 film ‘Altın Karagöz Ödülü’ için yarışacak. Birinci gelen kısa filmin sahibi Altın Karagöz Ödülü’nün yanı sıra 8.000 YTL Para Ödülü’nü almaya hak kazanacak.

Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda ise toplamda 12 film ‘Altın Karagöz Ödülü’ için yarışacak. Birinci gelen kısa filmin sahibi Altın Karagöz Ödülü’nün yanı sıra ‘8.000 Amerikan doları Para Ödülü’nü almaya hak kazanacak.

SİYAD Üyesi Fırat Yücel, yönetmen İnan Temelkuran ve festivalin danışma kurulu üyesi Ali Sönmez’den oluşan Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması ön seçici kurulu ulusal ve uluslararası kategorilerinde başvuru yapan 138 film arasından yarışmaya katılacak ulusal kategoride 10, uluslararası kategoride 12 filmi belirledi.   

Gazeteci ve belgesel film yönetmeni Emel Çelebi, sinemaya yönetmen yardımcısı ve yapımcı olarak uzun yıllar emek veren Leyla Özalp ve geçtiğimiz yıl festivale Uluslararası Yarışma Bölümü’nde gösterilen “Diriler ve Ölüler/Zıvı I Mrtvi” filmi ile konuk olan Hırvat yönetmen Kristijana Milica isimlerinden oluşan jürinin belirleyeceği Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda yarışacak olan filmler şunlar :

<strong>1</strong>. Açık Rüya / Lucid Dreaming - Gökhan Atakan/Türkiye/2008/5'
<strong>2</strong>. Aklımın Odaları / Mind Games - Can Fakıoğlu/Türkiye/2008/9'
<strong>3.</strong> ID - Simge Gökbayrak/Türkiye/2008/5'
<strong>4.</strong> Ölüler / The Dead - Ahmet Turgul/Türkiye/2008/20'
<strong>5.</strong> Razor - Hemi Behmioras/Türkiye/2008/8'
<strong>6</strong>. Siyah Beyaz / Black White - Kemal Tezcan/Türkiye/2008/5'
<strong>7</strong>. Tavşan Tavşan / Rabbit Rabbit - Burak Kent, Münire Özdemir/Türkiye/2008/9'
<strong>8</strong>. Tek Notalık Adam / The One Note Man - Dağhan Celayir/Türkiye/2008/14'
<strong>9.</strong>Utanç / Shame - Hasan Gündür/Türkiye/2008/6'
<strong>10.</strong> Yabancı / The Stranger - Can Oral/Türkiye/2007/5'

San Sebastian Film Festivali’nde son filmi “Pandora’nın Kutusu” ile Altın İstiridye Ödülü’nün sahibi olan yönetmen Yeşim Ustaoğlu, festivalin “İpek Yolu Üzerinden: Bosna Hersek” bölümünde gösterilecek olan ‘Kar/Snow’ filminin yönetmeni Aida Begic ve Portekiz Kısa Film Ajansı’nın düzenlediği Curtas Vila do Conde Uluslararası Film Festivali yöneticilerden biri olan Dario Oliviera isimlerinden oluşan jürinin belirleyeceği Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nda yarışacak olan filmler ise şunlar :

<strong>1</strong>. Bir Başka Akşam / Another Evening Goes By - B. Sangeeth Kumar/Hindistan/5'
<strong>2.</strong> Bekleyiş / The Waiting - Emine Emel Balcı/Türkiye/2008/14'
<strong>3</strong>. Kör Adamın Gözü / Blind Man's Eye - Matthew Talbot-Kelly/İrlanda/2007/6'
<strong>4. </strong>Acımasızlık / Masire Sarde Khon / Cold Blood - Amir Mehran/İran/8'
<strong>5</strong>. Ödev / Le devoir / Homework - Ariane Lippens/Belçika/2007/7'
<strong>6</strong>. İki Metre / Dos Metros - Javier Mrad, Javier Salaza, Eduardo Maraqqi/Arjantin/ 2008/6'
<strong>7.</strong> Bugün Burada Değilim / Hoy No Estoy / I'm not Here Today - Gustavo Taretto/ Arjantin/2007/8'
<strong>8</strong>. Lacivert Oda / Indigo Tuba / Indigo Room - Anu Aun/Estonya/2007/18'  
<strong>9.</strong> Noroutine - Jürate Samulionyte/Litvanya/2007/15'
<strong>10</strong>. Kırmızı Top / The Red Ball - Alan Holly/İrlanda/2007/3'
<strong>11</strong>. Zoom de Temps - Magne Petterson/Norveç/2008/8'
<strong>12</strong>. Sekans 01 - Plan 02 / Sequence  01 - Plan 02 - Remi Durin/Belçika/2007/8'

Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması ve Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışmaları’nda jürilerin değerlendirmesi sonucu ödüle değer bulunan tüm genç sinemacılara ödülleri, festivalin son günü 4 Aralık 2008 Perşembe gecesi, Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Festival Kapanış Töreni’nde verilecek.</p>

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyenSon Bond filmi “Quantum Of Solace”’ın dünya galası, 29 Ekim Çarşamba günü, Kraliyet ailesinden Prens William ve Prens Harry’nin katılımı ile Londra Leicester Square’de gerçekleştirildi.

Prens William ve Prens Harry’nin isteği doğrultusunda, HELP FOR HEROES ve THE ROYAL BRITISH LEGION dernekleri yararına düzenlenen galaya; filmin başrol oyuncuları Daniel Craig, Judi Dench, Olga Kurylenko, Mathieu Amalric ve Gemma Arterton da katıldılar.

Türkiye’de 7 Kasım’da gösterime girecek 22. Bond macerası “Quantum of Solace”ın Londra’da düzenlenen dünya galasından çok özel görüntüler Sinemalar.com’da!

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyenİsviçre’de düzenlenen CultureScapes festivalinde gösterilecek “Gitmek” filminin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar’ın isteği ile programdan çıkarılması hakkında, filmin yönetmeni Hüseyin Karabey’in yapmış olduğu basın açıklaması aşağıdaki gibidir:

İsviçre’de düzenlenen Culture Scopes festivalinde gösterilecek “Gitmek” filmi Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar’ın kişisel insiyatifiyle sansürlenmiştir.

Filmi izlemeyen İbrahim Yazar’ın “Bir Türk kızı Kuzey Iraklı bir Kürt’ e aşık olamaz, bu filmin gösterilmesi Türkiye açısından negatif bir propagandaya yol açabilir” diyerek filmin festival programından çıkartılmasını istediği ve aksi takdirde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından festivale yapılacak 400 bin Avro para yardımının yapılmayacağı, festival yöneticisi Jurriaan Cooiman tarafından açıklanmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü yaklaşık iki yıldır filmin senaryo sürecinden başlayarak, yapımı, dağıtımı ve festivallerde gösterilmesine kadar tüm aşamalarda filme destek olmuştur. Bakanlıkla yaptığımız telefon görüşmesinde bu sansür olayından haberdar olmadıklarını öğrendik. Her fırsatta özgürlükçü bir anayasadan bahseden Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın bu konuda gereğini yapacağına inanıyoruz.

Ülke olarak barışa ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde kardeşlik, sevgi ve barışa vurgu yapan "Gitmek" gibi birçok filmin izlenmesi ve destek görmesi gerektiğini düşünüyorum. Her türlü baskı ve sansüre karşı olan kişi ve kurumların gerçek bir aşk hikayesinin anlatıldığı bu filme destek olmalarını bekliyorum.

Yönetmen Hüseyin Karabey

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyen

Zengin film programı, etkinlikleri ve sürprizleri ile üçüncü yılında daha da büyüyen ve gelenekselleşme yolunda hızla ilerleyen, Sinemalar.com’un internet sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin, ilklerinden biri olan ve Bursalı izleyicilerden yoğun ilgi gören Ücretsiz Sinema Kursları başvuruları başlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 28 Kasım – 04 Aralık 2008 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bir haftalık sinema maratonun yanında, önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de Bursa’yı bir festival ve etkinlikler kentine dönüştürmeye devam ediyor.

Kuşkusuz festivalin film gösterimlerinden sonra en büyük ilgiyi gören etkinliklerinden biri Ücretsiz Sinema Kursları. İyi birer sinema izleyicisi yetiştirmek; sinema sanatını sanat yapan üreticilerini; sektörün önde gelen isimlerini ve sinema alanında eğitim veren akademisyenleri Bursalı sinemaseverlerle buluşturmak için düzenlenen kurslar bu yıl da tekrarlanıyor.

Sinemalar.com’un internet sponsorluğunu üstlendiği Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin yan etkinliği olarak projelendirilen kurslar, festivalin ilk iki yılında Bursalılardan gördüğü yoğun ilgi ile festivalin en çok takip edilen etkinliği olmuştu.

Türk ve Dünya sinema tarihi derslerinin yanı sıra, bir filmin yapım öncesi, yapım aşaması ve yapım sonrası tüm süreçlerinin de anlatıldığı kurslar, bir film festivali içerisinde düzenlenen eğitim dizisi ile de bir ilk olmayı başardı.

Her yıl binin üzerinde başvurunun olduğu, bir yandan başvuru taleplerini karşılamak, diğer yandan da derslerin verimliliğini sağlamak açısından 110 kişinin kabul edilebildiği bu etkinlikte, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu sene de birbirinden ünlü isimler ve profesyoneller sinemaseverlerle buluşacak.

Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde 29 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında düzenlenen ve 5 gün sürecek olan Ücretsiz Sinema Kursları’nda, toplamda 11 ders işlenecek. Yoğun bir programa sahip olan kurslarda katılımcılardan derslerin, en yüzde 80’ini takip etmeleri istenmektedir. Kursları başarı ile tamamlayan öğrencilere, festivalin kapanış günü olan, 04 Aralık 2008 saat:12.00’de düzenlenecek törenle katılım sertifikaları verilecek.

Sinemamızın iki ünlü ismi Yetkin Dikinciler ve Pelin BatuSinemada Oyunculuk” derslerini ayrı ayrı verirken; “Şellale” ve “Eve Giden Yol” gibi filmlerin yönetmeni Semir Aslanyürek “Sinemada Yönetmenlik” dersini verecek.

Sinema yazarı Sevin Okyay “Film Analizi” dersi ile bir filmin izlenirken nasıl çözümlenmesi gerektiğini anlatacak. “İlk Aşk” ve “Kurtlar Vadisi” filmlerinin görüntü yönetmeni Selahattin Sancaklı ile “Neredesin Firuze” ve “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü?” filmlerinin görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan “Işık Bilgisi ve Görüntü Yönetimi” derslerinde eğitmenlik yapacaklar.

Nuri Bilge Ceylan’ın “İklimler” ve “Üç Maymun” adlı filmlerinin yapımcısı Zeynep Özbatur “Yapımcılık” derslerinde bir filmin tüm yapım süreçlerini anlatırken deneyimlerini de sinemaseverlere aktaracak.

“40 m2 Almanya” filminin yönetmeni ve Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi Tevfik Başer “Senaryo” dersi ile bir film senaryosu yazmanın yapı taşlarını anlatacak.

Caz piyanisti ve besteci Alper Maral “Sinemada Ses Kullanımı” dersinde sinema ve müzik ilişkisini inceleyecek. Türk Sineması’nın ayaklı ansiklopedisi unvanını fazlasıyla hak eden sinema tarihçisi Ali Can Sekmeç “Türk Sinema Tarihi”, Aylık Altyazı Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Senem Aytaç ise “Dünya Sinema Tarihi” derslerini anlatacaklar.

Lale Film’in kurucusu ve Türk sinemasının büyük emektarı olan ve aynı zamanda festivalimizin bu yılki danışmanları arasında bulunan Necip Sarıcı “Seslendirme” dersini ve Türk sinemasının seslendirme tarihini deneyimleri ile birlikte aktaracak. “Tatil Kitabı” ve “Küçük Kıyamet” filmlerini kurgulayan Çiçek Kahraman “Kurgu” dersinde kurgunun temel prensiplerini ve kurgu türlerini anlatacak.

110 kişinin kabul edileceği Sinema Kursları’na katılmak isteyen sinemaseverler başvurularını, festivalin www.ipekyolufilmfest.com web adresi üzerinden, en geç 20 Kasım 2008 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyen

Tüm zamanların en çok izlenen filmi olarak seyirci ve hasılat rekorunu elinde bulunduran, komedi filmi “Recep İvedik”in ikinci filmi ‘Recep İvedik 2’nin çekimlerine başlandı.

Yapımcılığını Faruk Aksoy’un üstlendiği  bu müthiş komedi filminde Şahan Gökbakar, yine izleyicisini kahkahaya boğacak. İlk olarak televizyon şovlarında yarattığı Recep İvedik karakterini beyazperdeye taşıyarak bir fenomen haline gelen Gökbakar, 12 Şubat 2009’da izleyicileriyle yeniden buluşacak.

Togan Gökbakar’ın yine yönetmen koltuğunda oturduğu çekimlerin tamamı İstanbul’da gerçekleştiriliyor.Recep İvedik’in birbirinden komik durumlar yarattığı şehir hayatının anlatıldığı filmde, Şahan Gökbakar’in babaannesi rolündeki Gülsen Özbakan’ın izleyiciden büyük ilgi görmesi bekleniyor.

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyen<p>?<strong>Yaprak Dökümü</strong>? dizisinin başarılı oyuncusu <strong>Deniz Çakır</strong>, Kasım ayı içerisinde çekimlerine başlanacak ?40? adlı filmde başrolde oynayacak.</p>
<p>Yapımcılığını Bülent Turgut?un üstlendiği, ABD?de ödüller almış Türk yönetmen Emre Şahin?in yöneteceği filmin diğer sürprizi ise tüm dünyada ilgiyle takip edilen <strong>?Heroes</strong>? dizisinin Somali asıllı oyuncusu Ntare Mwine.</p>
<p>Bu ay içinde film ile ilgili görüşmeler için İstanbul?a gelecek olan Mwine, rolü kabul ederse, ?<strong>Yaprak Dökümü</strong>? dizisinde canlandırdığı ?Ferhunde? karakteri ile ünlenen Deniz Çakır ile kamera karşısına geçecek.</p>
<p>Farklı dünyalardan üç insanın İstanbul'da bir çanta sayesinde yollarının kesişmesini konu alan filmde Ntare Mwine, Paris'e gitmek isterken, insan ticareti yapan bir şebeke tarafından kandırılarak İstanbul'a getirilen Nijeryalı bir adamı canlandıracak. Filmde Deniz Çakır ise ?Sevda? isimli bir hemşire olarak seyirci karşısına çıkacak. </p>

KD ™ Sinema

KD ™ Sinema

KD ™ Arkadaş

• Site Botları
  • 147 İleti
Resmi ekleyen<p><strong>Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, </strong>7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında 12. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken, “Uçan Süpürge Onur Ödülü” ve “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”nin sahipleri de belli oldu. Uçan Süpürge Onur Ödülü oyuncu <strong>Suna Selen</strong>’e; Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise sanat yönetmeni <strong>Zepür Hanımyan</strong> ile yönetmen <strong>Yeşim Ustaoğlu</strong>’na verilecek.

<strong>Uçan Süpürge Onur Ödülü Suna Selen’in</strong>

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; oyuncu olarak yıllardır büyük bir alçakgönüllülükle Türkiye sinemasına yaptığı önemli katkılar, özellikle genç yönetmenlere verdiği azımsanmayacak destek, canlandırdığı rollere getirdiği derinlik ve anlam, karakter rollerinin filmi desteklemekte ne kadar önemli olduğunu bize ısrarla hatırlatışı, bunu adeta görev edinmesi ve elbette Türkiye sinemasına aktris ve aydın bir sinema çalışanı olarak kattığı sürekli güzellik ve zarafet için oyuncu Suna Selen’i Uçan Süpürge Onur Ödülü’ne değer bulmuştur.

<strong>Bilge Olgaç Başarı Ödülleri Yeşim Ustaoğlu ve Zepür Hanımyan’ın</strong>

1998 yılında Uçan Süpürge’nin ilk Kadın Filmleri Festivali’nde adına yapılan bir belgesel ve yaptığı filmlerle anıldı Bilge Olgaç. Uçan Süpürge bu sinema sevdalısı kadını 6. Festivalden başlayarak her yıl, sinemanın değişik alanlarında başarıya ulaşmış kadınlara onun adına ödüller vererek yaşatmayı amaçladı.

<strong>12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali</strong>;

Filmlerinde etnik kimliklere kamerasını cesurca çevirip hep barışı savunduğu, biz’i ‘öteki’ ile buluşturup ‘öteki’nin biz olduğumuzu gösterdiği, toplumsal belleğimizin kesişme noktalarını inceleyip farklı kimliklerin, kişisel ve toplumsal belleğin, iç ve dış yolculukların izinde giderek kısacık filmografisiyle sinemamızda derin izler bıraktığı için yönetmen <strong>Yeşim Ustaoğlu’</strong>nu

ve

Resimle başlayan sanat yaşamında, tiyatro ve danstan sinemaya kadar dekor ve kostümleriyle öykülere anlam kattığı, tasarımlarıyla sanatı yaşama, yaşamı da sanata dönüştürdüğü, durmaksızın ürettiği, sinemanın perde arkasında kendini başarıyla var ettiği ve unutulmaz işlere imza attığı için sanat yönetmeni <strong>Zepür Hanımyan</strong>’ı

<strong>“Bilge Olgaç Başarı Ödülü</strong>”ne değer buldu.

Ödüller sahiplerine 7 Mayıs 2009 tarihinde festivalin açılış töreninde verilecek.</p>

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı