İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Charlie Chaplin (d. 16 Nisan 1889, Londra, İngiltere - ö. 25 Aralık 1977, Vevey, İsviçre)| Amerikan yapımı sessiz filmlerde canlandırdığı acınacak halde, ama aynı zamanda komik küçük serseri (Şarlo/Charlot) karakteriyle dünya çapında ün kazandı.

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

#1
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


Resmi ekleyen


Charlie Chaplin

( 1889 - 1977)


Resmi ekleyen


"Slapstick" yani vücut dilinin ön planda olduğu, oyuncuların yaptığı hareketlerle izleyiciyi güldürmeye çalışan bir komedi türü olan hareket komedisinin başarılı oyuncularından olan Chaplin, sinema dünyasına yeni bir bakış açısı getirmiştir. Filmlerinde politik mesajlarını komedi ile birleştirerek sert bir biçimde vermiş ve bu yüzden Amerika'dan sınırdışı edilmişti. Ancak buna rağmen iki kere Oscar Onur Ödülü kazanmış ve 1975 yılında "Sir" ünvanı almıştır.

16 Nisan1889'da Walworth, Londra'da doğdu. Annesi Hannah ve babası Charles müzikhol oyuncularıydı. Onlarla beraber sahnede büyümüş ve erken yaşta dans edip şarkı söylemesini öğrenmişti. Charlie Chaplin 3 yaşındayken annesi ve babasının boşanmasından sonra annesi ve büyük kardeşi ile Lambert'de yaşamaya başladı. 1894 yılında 5 yaşındayken annesinin yanında sahnede küçük bir rol almıştı. Ancak ilk önemli rolünü "Eight Lancashire Lads" adlı oyunda aldı.

Resmi ekleyen


1900 yılında üvey kardeşi Sydney, Londra Hipodromu'nda "Cinderella Man" adlı oyunda ona iş buldu. 1903 yılında "Jim: A Romance of Cockayne", 1906 yılında ise ilk düzenli rolü olan "Sherlock Holmes"da gazeteci çocuğu oynadı. Babası ile ilişkileri kısıtlıydı. Alkolik olan babası Charlie 12 yaşındayken öldü. Babasının ölümü ve annesinin şizofreniden dolayı akıl hastanesine yatırılmasından dolayı yetimhaneye verildi. Çocukluğu yetimhanede ve yatılı okullarda geçti.

Oynadığı bu küçük rollerden sonra 1908 yılında Fred Karno'nun vodvil topluluğuna katıldı. Hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan ve şarkilara yer verilen hafif güldürülerde rol aldı. 1910 ile 1912 yılları arasında Karno'nun Amerika turnesinde katıldı. Karno Topluluğunda iken daha sonra Stan Laurel olarak tanınacak Artur Stanley Jefferson ile tanıştı. Amerika turnesinde Chaplin'nin oda arkadaşıydı ancak daha sonra Stan İngiltere'ye döndü, Chaplin ise Amerika'da kaldı.

Amerika'daki gösterileri sırasında Keystone Film Şirketi'nde yapımcı olan Mack Sennett tarafından keşfedildi. 2 Şubat1914 tarihinde "Making A Living" adlı komedide rol alması için teklif geldi. Aynı yıl "Kid Auto Races at Venice" adlı filmde rol aldı. Bu filmde bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı, bastonlu sakar bir tip olan "Şarlo" tiplemesini yarattı. Bu yıllarda içinde "Caught in a Cabaret", "Caught in the Rain", "The Face on the Bar-Room Floor" ve "His Trysting Place"in de bulunduğu 34 kısa film çekti. Bu sessiz filmlerle hareket komedisinde gelişme imkanı buldu.

Mack Sennett'ın yardımıyla girdiği Keystone Film Şirketi'nde haftalık 150 dolara çalışıyordu. Ancak filmlerinin başarısına kıyasla bu ücret hafif kalıyordu. Bu şirketten ayrılarak Essanay Şirketi'ne geçti. Kardeşi Sydney, İngiltere'den ayrılarak Amerika'ya gelmişti. Keystone'da ona iş buldu. Ertesi yıl daha yüksek bir ücretle Mutual Film Şirketi ile 12 film için anlaşma imzaladı. Bu filmler "The Floorwalker", "The Fireman", "The Vagabond", "One A.M.","the-count", "The Pawnshop", "Behind the Screen", "The Rink", "Easy Street", "The Cure", "The Immigrant" ve "The Adventurer" idi. 1917 yılına geldiğinde kendi şirketini kurup bağımsız filmler yapmayı planlıyordu. Hollywood'da La Brea Avanue isimli bölgede şirketini kurmak için arazi almayı planlıyordu. 1918 yılının başlarında First National Exhibitors Sirki ile anlaşarak ilk adımı attı. Yapımcılığını üstlendiği ilk filmi "A Dog's Life"ı çekti. Ardından "The Bond" ve "Shoulder Arms" adlı savaş komedilerini çekti. Bu filmler ile Chaplin'nin popüleritesi artmıştı. 1919 yılında "Sunnyside" ve "A Day's Pleasure"ı çekti.

Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


1919'da Mary Pickford, Dougles Fairbanks ve D.W Griffith ile United Artists Şirketi'ne ortak oldu. Şirket oyunculara ve emeği geçenlere adil bir şekilde ücretlerinin ödenmesini öngörüyordu. Oyuncuların çalışan olarak yer aldığı bu şirkette, ücretler yöneticiler ile oyuncular arasında paylaştırılıyor ve oyuncuların hakları gözetiliyordu. Kendi finansmanına sahipti. Böylece Hollywood'da bugünkü tarzda ilk film şirketi kurulmuş oldu.

Charlie Chaplin, United Artist'deki işine rağmen First National Şirketi'yle anlaşmasını yenilemek durumundaydı. Böylece 1921 yılında 6 filmlik bir anlaşma imzaladı. İlk çektiği film olan "The Idle Class"da sinema dünyasının en ünlü çocuk oyuncularından olan Jackie Coogen ile çalıştı. Aynı yıl Londra, Paris ve Berlin'i de içine alan bir Avrupa turu yaptı.

Bu gezisinden sonra Amerika'ya döndüğünde United Artist'deki işine aktif olarak dönebildi. Bazı düzenlemeler yapıldıktan sonra içinde "Woman İn Paris"(1923), "Gold Rush"(1925), "Circus"(1928), "City Lights"(1931), "Modern Times"(1936) ve "The Great Dictator"(1940) adlı filmleri çekti. "City Lights" ve "Modern Times"ın çekildiği dönem sesli filmin ilk dönemleriydi. Sessiz film mantığı ile çekilen bu filmlerde sadece ekektler ve müzik kullanılmıştı. Bu filmlerde özgürce çalışma imkanı bulduğundan kendi tarzını açıkça ortaya koyabilmişti. Filmlerde siyasi ve toplumsal göndermeler bulunmaktaydı. Avrupa'nın içinde bulunduğu durumu gözlemlemiş ve filmlerinde bunu eleştirmişti. Halk tarafından filmler beğenilmesine karşılık Amerika vatandaşı olmayı reddetmesinden dolayı karalama çalışmaları sürmekteydi. Yaptığı evlikler ile de dikkat çekmişti. Çok genç yaşta olan eşleri ve hakkında açılan babalık davası gündemi meşgul etmekteydi. "Gold Rush" filminde komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle Amerika'ya girişi yasaklandı. Bunun üzerine karısı ve çocuklarıyla İsviçre'ye yerleşti.

1947'de "Monseiur Verdoux" ve 1952'de "Limelight" adlı filmeri çekti. Ardından Amerika'yı ve yaşam tarzını eleştirdiği "A King in New York" adlı filmi çekti. 1966 yılında ise başrollerinde Marlon Brando ve Sophia Loren'nin oynadığı, kendisinin de hem oynayıp hem yönettiği "A Countess From Hong Kong"u çekti. Ölümünden önce müzik, spor ve yazarlıkla uğraşıyordu. "My Trip Road", "A Comedian Sees The World", "My Autobiography" ve "My Life in Pictures" adlı kitapları yazdı. Solak olmasın karşın büyük bir kolaylıkla keman ve çello çalıyordu. Bunun yanında filmlerinde geçen bazı şarkıların compozitörlüğünü yapmıştı. Bu şarkılar, "Sing a Song", "With You Dear in Bombay", "There’s Always One You Can’t Forget", "Smile", "Eternally" ve "You are My Song" idi.

1929 yılında ilk kez düzenlenen Oscar Ödülleri'nde "The Circus" filmiyle "En İyi Erkek Oyuncu" ve "En İyi Komedi Filmi Yönetmeni" dallarında adaydı ancak ödülü vericek komite ona özel ödül vermeye karar verdiler. Böylece ilk "Oscar" Ödülü bu oldu. 1972 yılında ise ikinci kez aldığı "Onur Ödülü"nde ise sahneye çıktığında 5 dakika süresince ayakta alkışlandı. Bunların dışında "Monseiur Verdoux", "City Lights" ve "Limelight" ile başka Oscar Ödülleri de aldı.

Resmi ekleyen


25 Aralık1977'de 88 yaşında iken uykusunda öldü. Ölümünden sonra 1 Mart1978'de vücudu Polonyalı ve Bulgar bir grup tarafından ailesine şantaj yapmak amacıyla çalındı. Olaydan 11 hafta sonra bu kişiler yakalandı ve Chaplin'nin vücudu mezarına yerleştirildi.


Charlie Chaplin ile ilgili özlü sözler


:z30: Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun.

:z30: Hayatın bize çizdiği yol, özgürlük ve güzelliklerle dolu olabilir, ama biz bu yolu yitirdik. Hırs insanların ruhunu zehirledi, dünyayı bir nefret çemberine aldı. Hepimizi kaz adımlarıyla sefaletin ve savaşların içine sürükledi. Hızımızı artırdık, ama bunun tutsağı olduk. Bolluk getiren makineleşme bizi yoksul kıldı. Edindiğimiz bilgiler bizi çıkarcı yaptı, zekamızı da katı ve acımasız. Çok düşünüyoruz, ama az hissediyoruz. Makineleşmeden çok insanlığa, zekadan çok iyilik ve anlayışa gereksinmemiz var. İnsancıl değerlerimizi koruyamazsak hayat korkunç olur, hep yitiririz. Siz insanlar güçlüsünüz. Makineleri yapacak güç sizdedir. Bu hayatı olağanüstü bir mutluluk serüvenine çevirecek olan yine sizlersiniz. Öyleyse, insanlık ve demokrasi adına bu gücü kullanalım ve milliyetçilik hastalığına karşı birleştirelim. Din, dil, ulus ayrımcılığı olmayan yeni bir dünya yaratalım.

:z30: Beni anladıkları için, seni anlamadıkları için alkışlıyorlar.

Albert Einstein'a söylediği söz

:z30: Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı. Son sözleri

"Tanrı ruhunu affetsin" diyen papaza cevabı

:z30: Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir

Asi ve Mavi'den

:z30: Gün sonunda yapmadıklarınla değil yaptıklarınla yargılanırsın
:z30: Benim hayatımdaki en büyük düşman zamandırResmi ekleyen
Charlie Chaplin Web Sitesi...


#2
tunCHEr

tunCHEr

  Yalnızlık Paylaşılınca Yalnızlık Olmuyor...

 • Özel Dost
 • 1.094 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Çeşmi Cihan
Ablacım ellerine sağlık çocukluğuma götürdün beni. Şarlo izleyerek büyüdük biz gerçekten harika bir oyuncuydu paytak paytak yürüyüşüne hasta olurdum. Hatırlattığın için teşekkür ederim.

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
• 2 Ocak 1975 - Charlie Chaplin'e - Şarlo, Birleşik Krallık'ta Sir unvanı verildi.

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Charlie Chaplin


Resmi ekleyenAmacınız zarar vermekse “güce” ihtiyacınız vardır. Diğer her şey için “sevgi” yeterlidir.


Charlie Chaplin#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Charlie ChaplinResmi ekleyenHayat, dar alanda trajedi,
Geniş alanda komedidir.

Charlie Chaplin#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Charlie ChaplinResmi ekleyenBirisi karşında akıllıyı mı oynuyor? Sen aptalı oyna, sonra hakiki aptalı keyifle seyret.


Charlie Chaplin#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Charlie ChaplinResmi ekleyen
Dosya Ekle  charliechaplin.jpg   23,04K   0 kere indirildi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı