İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Evgeni Plushenko | Artistik Patinaj Avrupa ve Dünya Şampiyonu


  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
shane

shane

    KD ™ Yakın Arkadaş

  • Üyeliği İptal Edildi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 603 İleti
  • Gender:Male
  • Location:Bir Okyanus Kıyısı
  • Interests:Hayata dair pek çok şey...

Evgeni Plushenko
Resmi ekleyen
Evgeni Plushenko, 1997'de Dünya Gençler şampiyonu olduğu zaman uluslararası planda ilk kez dikkatleri üzerinde topladı. Günümüzde dünyanın en usta patencilerinden biri olarak kabul edilen Plushenko, bu duruma gelebilmek için birçok güçlüğü aşmak zorunda kalmıştı.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak 3 Kasım 1982 tarihinde Volgograd'da (eski Stalingrad) dünyaya gelen Plushenko, annesi tarafından dünyanın tanıdığı bir patenci olmaya teşvik edildi. Annesi Buz Pateni'ni çok seviyordu ve 4 yaşındayken onu Buz Pateni'ne başlattı. Plushenko 11 yaşındayken, çalıştığı buz pisti parasal sorunlar yüzünden kapatıldı ve otomobil sergileme salonu haline getirildi. O zamanlar antrenörlüğünü Mikhail Makoveyev yapıyordu. Öğrencisinin yeteneğinin farkında olan Makoveyev, onu Saint Petersburg'a ünlü antrenör Alexei Mishin'e götürdü. Mishin, o sıralarda, 1994'te Kış Olimpiyatlarına katılan Alexei Urmanov ile genç bir patenci olan Alexei Yagudin'i çalıştırıyordu.

Bütün aile Saint Petersburg'a yerleşebilecek durumda değildi. Plushenko, yalnız başına Mishin'in yanına gitti. Bir yıl sonra annesi de Saint Petersburg'a gelmişti ama marangoz olan babası Viktor ve kız kardeşi Elena Volgograd'da kalmıştı. Basit bir apartman dairesine yerleşen Plushenko ve annesi, bir süre sonra bu mütevazı hayat şartlarının bile üstesinden gelemeyeceklerini anladılar. Mishin aileye yardım etmeye başladı. Plushenko'nun yeteneğime inanan Mishin, aylık 60 dolar civarındaki ev kirasının ödenmesine yardımcı oldu. Plushenko da hocasının yüzünü kara çıkarmadı. 13 yaşına geldiğinde bütün üçlü jumpları atabiliyordu. Rusya Şampiyonasında jumplarının kalitesi ve Biellmann spini ile dikkatleri üzerinde toplamıştı. "Ona iyi bakın. O, Artistik Patinaj'ın geleceği" diyordu antrenörü. Dörtlü toeloop da çalışmaya başlamıştı. 14 yaşındayken İsveç'te bir yaz çalışması sırasında ilk kez dörtlü toeloop atmıştı. 1997/1998 sezonu, Plushenko'nun büyük bir sıçrama kaydettiği yıl oldu. Skate America ve Cup of Russia yarışmalarında ikinci olan Plushenko, böylece 1998 yılındaki ISU Grand Prix Finali'ne katılmaya hak kazandı ve beşinci oldu. Henüz 16 yaşındaydı. 1998'de Avrupa Şampiyonasını 2'nci sırada bitirerek Gümüş madalya, Dünya Şampiyonasında da 3'üncü olarak Bronz madalya sahibi oldu. Bu yarışmaları kazanarak elde ettiği parayla Saint Petersburg'da bir apartman dairesi satın alan Plushenko, ayrıca Volgograd'da yaşayan kız kardeşi ve kocasına para yardımı yaptı.

Plushenko, Mishin'in çalıştırdığı ve uluslararası alanda başarı kazanan tek patenci değildi. Mishin'in öğrencilerinden Alexei Yagudin, 1998'de Avrupa şampiyonu olmuştu ve Avrupa 2'nciliğini kazanan Plushenko'nun en önemli rakibi haline gelmişti. Bir süre sonra Plushenko ile Yagudin arasındaki rekabet öylesine artmıştı ki Yagudin, Rusya'nın ünlü antrenörlerinden Tatiana Tarasova ile çalışmak için Mishin'den ayrıldı. Plushenko, 1999 yılında, dörtlü toeloop-üçlü toeloop-ikili ritberger jump kombinezonu atarak paten dünyasını şaşırttı ve rakibi Yagudin'i geçerek Rusya şampiyonu oldu. 16 yaşındaydı ve Rusya Şampiyonluğunu kazanan en genç patenci unvanını elde etti. Bu jump kombinezonu o tarihten beri Plushenko'nun simgesi oldu ve her Serbest Programı'na bu kombinezonu yaparak başladı. İkinci bir simgesi daha vardı: Biellmann spini... Plushenko halen bu spini senior (büyükler) yarışmalarında yapan tek erkek patenci konumunda bulunuyor. Patene başladıktan bir süre sonra bir kızın bunu yaptığını görünce, Bielmann spinini öğrenmeye karar vermişti.

Resmi ekleyen


Yagudin, 1999 Avrupa Şampiyonasında Plushenko'yu geçerek birinci oldu ve böylece rövanşı aldı. Plushenko ise, Avrupa ikincisi olmuştu. 1999 Dünya Şampiyonası, iki patenci arasında tam bir rekabete ve sinir savaşına sahne oldu. İki Rus patenci, basın yayın organları aracılığıyla birbirlerine saldırdı ve iş öylesine ileri gitti ki, Plushenko ve Yagudin, birbirlerinden nefret ettiklerini söylediler. Yagudin, müthiş bir mücadeleye sahne olan yarışmada, Plushenko'yu geçerek Dünya şampiyonu oldu ve eski antrenman arkadaşını yine ikinci sıraya indirdi.

2000 sezonu başladığında, Plushenko bu kez ikinci sıraya inmeye asla razı olmayacağını ortaya koymuştu. Aynı yıl Rusya Şampiyonasında yine Plushenko birinci oldu. Avrupa Şampiyonluğu unvanını bu kez Yagudin elinden almaya kararlıydı. Aldı da... Şimdi sıra Dünya Şampiyonu unvanını Yagudin'den almaya gelmişti. Oysa Yagudin de üçüncü kez Dünya şampiyonu olmaya kararlıydı. Plushenko, Serbest Programı'nda biz dizi hata yapınca, hayalini gerçekleştirmek şöyle dursun, dereceye dahi giremedi ve ancak 4'üncü olabildi. Yagudin ise, ardarda üçüncü yıl Dünya şampiyonluğunu kazandı. Adeta Dünya şampiyonluğu"açlığı çeken" Plushenko, hayalini gerçekleştirmek için, 2001'de Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonasını beklemek zorunda kalacaktı.

Bu ikili, 2000 yılı sonlarında yapılan ISU Grand Prix yarışmalarında, finale kadar karşı karşıya gelmediler. Her biri ayrı yarışmalarda piste çıktı ama 2001 Dünya Şampiyonasında formlarının zirvesinde olacakları ve Dünya Şampiyonasını kazanacakları mesajını verdiler. 2000/2001 sezonu Plushenko için çok parlak oldu. Formunun zirvesindeydi, artık şampiyonluklar onu bekliyordu. Önlenemez yükselişi başlamıştı ve artık onu durdurmak imkânsız hale gelmişti. Sezon boyunca sekiz yarışmaya girdi, yedisini kazandı. Bunların beşinde Yagudin'le karşı karşıya geldi ve dördünde rakibini geçti. Önce Aralık 2000'deki Rusya Şampiyonasında Yagudin'i geride bıraktı. Ocak 2001'de Japonya Open yarışmasında Yagudin'e geçildi. Yine Ocak 2001'de Avrupa Şampiyonasında, Şubat 2001 ISU Grand Prix Finali'nde ve Mart 2001'de Dünya Şampiyonasında Yagudin'i geride bıraktı ve rakibinin üç yıldır elinde tuttuğu Dünya şampiyonu unvanına son vererek sezonu kapattı. Artık fakirlik günleri geride kalmıştı. Kazandığı her yarışmadan büyük paralar alıyordu. En son, Dünya Şampiyonasında birinci olduğu için ISU'dan 55.000 dolar para ödülü almaya hak kazandı.


Resmi ekleyen

Evgeni Plushenko, jump yapmadaki büyük yeteneğiyle bilinen bir patenci. Her zaman daha fazlasını isteyen ve her zaman programlarına yeni bir şeyler eklemeyi arzulayan bir patenci olarak bilinir. Jump yapma konusunda cesurdur. Programlarına genellikle dörtlü-üçlü toelop kombinasyonuyla başlar. 1999 NHK Trophy yarışmasına hazırlanırken antrenmanda dörtlü-üçlü toeloop kombinasyonuna ikili ritberger eklemeyi başardı. Bu kombinasyonu daha sonra yarışmalarda da yapmayı beceren Rus patenci, 4-3-2 jump kombinasyon yapan ilk patenci olarak tarihe geçti ve dörtlü toeloop-üçlü toeloop-ikili ritberger onun simgesi haline geldi.

Bu kombinasyon Plushenko'ya Yagudin karşısında önemli bir avantaj sağlamıştı ama bununla yetinmedi. Yagudin aynı kombinasyonu yapmaya başlayınca, Plushenko bir adım öne geçebilmek için 4-3-3 yapmayı denedi. Antrenmanda dörtlü toeloop-üçlü toeloop-üçlü ritberger kombinasyonunu yapan Plushenko için bu jumpı yarışmalarda denemenin zamanı gelmek üzereydi. Bunu ilk kez 2002 Salt Lake City Olimpiyatlarında serbest programda denedi. Ancak kombinasyonun çıkışında sendeleyen Plushenko, yapmak istediğini tam olarak gerçekleştirememiş oldu. Ancak 2002 Cup of Rusisa yarışması, Plushenko'nun tarihe geçtiği yarışma oldu. Rus patenci, serbest programda dörtlü toeloop-üçlü toeloop-üçlü ritberger kombinasyonunu başarılı bir şekilde yaptı ve yarışmalarda 4-3-3 jump kombinasyonu yapan ilk patenci olarak bir kez daha tarihe geçti.

2001/2002 sezonu Plushenko için pek iyi bir sezon olmadı. 2002'de Olimpiyatlar vardı ama Rus patencinin başı sakatlıklarla dertteydi. Kasık, bilek, diz ve sırt ağrılarından muzdaripti. Olimpiyat sezonunda yüzde yüz forma ulaşması gerekiyordu ama bundan çok uzaktı. Oysa sezona, İyi Niyet Oyunlarındaki performansıyla iyi başlamıştı. Ama ondan sonraki yarışmalar kendisi için iyi geçmedi. 2001 Grand Prix yarışmalarında herkes Plushenko'nun yeni serbest programını bekliyordu ama program hazır değildi. Sparkassen Cup ve Cup of Russia yarışmalarında iyi sonuçlar aldı ve abcak yarışmalar performans açısından yeterli değildi. NHK Trophy'den çekilmek zorunda kaldı.

Final gelmişti. Plushenko'nun karşısında yine ezeli rakibi Yagudin vardı. Kısa programı ve birinci serbest programı Plushenko kazanmıştı. Yagudin ise kısa ve birinci serbest programda ikinci olmuştu. Finalin son aşaması olan ikinci serbest programın sunulmasına gelmişti sıra. Süper final denilen ikinci serbest programı Yagudin kazandı ve Grand Prix finalinde şampiyon oldu. yedi hakemin dördü Yagudin'i, üçü Plushenko'yu birinci yapmıştı. Yarışma 4-3 Yagudin lehine sonuçlanmıştı. Plushenko, sakat olmasına rağmen böylesine sert mücadeleye girmeyi göze alabilmişti.

Yine sakatlık nedeniyle 2002 Avrupa Şampiyonasına giremeyen Plushenko'nun önünde en büyük hedef olarak 2002 Olimpiyatları vardı. Sakatlıklara ek olarak bir de belki şanssızlık faktörünü de unutmamak gerek. Yagudin, en başarılı sezonunu geçiriyordu. Olimpiyatlarda birinci olmak isteyen Plushenko, kısa programda düşerek böylesine büyük bir yarışmada affedilmez bir hata yaptı. Serbest programdaki çabası ise, çok formda olan Yagudin karşısında Olimpiyat şampiyonluğunu ele geçirmeye yetmedi. Kısa programda dördüncü, serbest programda ikinci olan Plushenko, kısa ve serbest programı kazanarak şampiyon olan Yagudin'in ardından ikinci sırayı alıyordu. Sezonun son yarışması Dünya Şampiyonasıydı ama Plushenko sakatlık nedeniyle gene yoktu. Yagudin ise en parlak sezonunu yaşıyordu. Dünya Şampiyonasını da kazanan Yagudin, böylece aynı sezonda sırasıyla ISU Grand Prix, Avrupa, Kış Olimpiyatları ve Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazanarak eşsiz bir başarıya imza attı.

Plushenko, şöyle diyordu bu kötü sezon için: “Bir sporcu zaman zaman geride kalabilir. Siz isteseniz de, şartlar uygun görünse de, her zaman kazanmak zordur. Sezon benim için ta başından beri kötü gitti. Hazırladığımız serbest program hakemler tarafından beğenilmedi (Story of an Artist); yenisini (Carmen) hazırlamak zorunda kaldık. Sakatlıklar ve hastalıklar yakamı bırakmadı”.

Hedeflerine önemli ölçüde ulaşmıştı Plushenko ama Olimpiyat şampiyonluğu eksik kalmıştı. Bunun için 2006'yı beklemesi gerekiyordu.

Plushenko, Olimpiyat sonrasında, 2002-2003 sezonunda başarılı sonuçlara imza attı. Önce ISU Grand Prix finalinde şampiyonu oldu ve ardından Avrupa ve Dünya şampiyonluğunu kazandı.

Resmi ekleyen

2002 Skate America yarışmasından sakatlanan Aexei Yagudin, sakatlığının çok ciddi olmasının anlaşılması üzerine buz pateni yarışmalarından çekilmek zorunda kaldı. Bu nedenle, Plushenko, bir anlamda rakipsiz kalmıştı. Bu yüzden yarışmaları daha kolay kazanıyordu. Yagudin'in yokluğunda kendisine rakip olarak görünen Fransız Brian Joubert, çok parlak bir çıkış yapmasına rağmen, bir türlü beklenen patlamayı yapamıyordu. Plushenko, adeta pistlerde yalnız kalmıştı.

Rus patenci, 2003-2004 sezonunda iki Grand Prix yarışmasını kazandı ancak finalde Kanadalı Emanuel Sandhu'ya beklenmedik şekilde geçildi. Aslında çok formda görünüyordu ama Plushenko, belki de, rakipsiz kaldığını düşünerek rehavete kapılmıştı. Gerçekte Yagudin'in yokluğu Plushenko için iyi olmadı. Plushenko, yarışmaları sanki ciddîye almaz bir havada görünüyordu. O kendisine yarışmalar kazandıran 4-3-3 jump kombinasyonunu artık programlarına pek almıyor ve rakiplerinin programlarına göre kendi programlarını oluşturuyordu. Önceleri hep yenilik peşinde olan Plushenko, programlarını kendisine yeterli olacak şekilde oluşturmakla yetiniyordu.

2004 Avrupa Şampiyonasında bu havanın kurbanı oldu ve Fransız Brian Joubert'e geçilerek gümüş madalyada kaldı. Oysa hedefi, her zaman olduğu gibi altın madalya kazanmaktı. Plushenko, Dünya Şampiyonasında durumu daha ciddiye aldı ve bu kez Joubert'i geçerek altın madalyaya ulaştı. Bu, onun üçüncü Dünya şampiyonluğuydu.

ISU Grand Prix yarışmalarından sadece Cup of Russia'da yarışan Rus patenci, Amerikalı Johnny Weir'in finallerden çekilmesi sonucunda finallere girdi ve çok yi bir performans ortaya koyarak şampiyon oldu. Plushenko, bu yarışmadaki performansıyla yeni puanlama sisteminde en yüksek serbest puanını aldı (251.75 puan) ve ikinci olan Kanadalı Jeffrey Buttle'a 35 puandan fazla fark attı.

Rus patenci, 2005 Avrupa Şampiyonasında Brian Joubert'i geçerek altın madalya kazandı ve dördüncü Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. 2005 Dünya Şampiyonası yüz yıllık bir aradan sonra Moskova'da yapılacaktı. Kendi seyircisi önünde şampiyon olmak istiyordu ancak sakattı. Elemelerde birinci olan Plushenko, kısa programda beşinci oldu. Serbest program öncesinde yazılı bir açıklama yapan Rus patenci, Dünya Şampiyonasından çekildiğini bildiriyordu.

Plushenko, o sezonu kapatmıştı. yeni sezona çok iyi hazırılanması gerekiyordu. 2006'da Kış Olimpiyatları yapılacaktı; hedefi altın madalya kazanmaktı. Mayıs 2005 Almanya'da iki kez kasığından ameliyat oldu. O yaz, kendini fazla zorlamadı. Bir an önce iyileşmesi gerekiyordu çünkü...

Plushenko, 2005 yazında evlendi. 18 Haziran Cumartesi günü Saint-Peterrsburg'da üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Maria Yermak ile hayatını birleştirdi.

2005 Sonbaharında yalnızca Cup of Russia yarışmasında katıldı. 2005 Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanarak dikkatleri üzerinde toplayan İsviçreli Stephane Lambiel'i 16 puan farkla geçerek altın madalya kazandı.

Plushenko, Olimpiyat sezonuna hazır görünüyordu. Olimpiyatlar öncesindeki son büyük yarışma 2006 Avrupa Şampiyonasıydı. İyi hazırlanmıştı. Rakipleri 2005 Dünya şampiyonu İsviçreli Stéphane Lambiel ile 2004 Avrupa şampiyonu Fransız Brian Joubert'di. Rus patenci, hem rakiplerinin hata yapmasından yaralandı, hem de kendisi iyi bir performans sergiledi ve beşinci kez Avrupa şampiyonu oldu. Altın madalya kazanırken ikinci olan Lambiel'den 17 puan, Joubert'den 23 puan daha fazla almıştı.

Şimdi sıra Olimpiyatlara gelmişti. Plushenko, iyi bir hazırlık dönemi geçirdi. Zaten Avrupa şampiyonası ile Kış Olimpiyatları arasında çok fazla zaman da yoktu. Rusya'da herkes ondan altın madalya kazanmasını bekliyordu.

Resmi ekleyen
Yarışma günü gelip çatmıştı. Kısa programa 30 patenci arasından ikinci sırada çıkan Rus patenci, çok gergindi. Gerginliği yüzünden kolayca okunuyordu. Bu şartlar altında yarışmaya başladı ve kısa programı kazandı. Kısa programdaki performansından sonra serbest programı da kazanacağı ve Olimpiyat şampiyonu olacağı düşünülüyordu. Plıshenko, böyle düşünenleri yanıltmadı ve gergin ve tutuk kaydığı serbest programı da kazandı. Rus patenci, ikinci olan İsviçreli rakibinden 27 puan daha fazla almıştı ve nihayet düşlerini kurduğu Olimpiyat şampiyonluğuna ulaşmıştı. Elde ettiği toplam 258.33 puan, akazandığı en yüksek puan olarak tarihe geçti.

Kendisini yorgun hissediyordu. gergin ve zorlu bir sezon geçirmişti. Bütün bunları göz önüne alan Plushenko, 2006 Dünya Şampiyonasına katılmadı. Dinlenecekti biraz... Rus patenci, 15 haziran 2006'da, evliliğinin birinci yıldönümünde baba oldu. Oğlu Kristin, gelecekte babasını aratmayacak ve belki de en az onun kadar ünlü bir patenci olacak... Kim bilir?

Plushenko'nun annesi ve babası, Saint Petersburg'da yapılsa bile, onu canlı bir yarışmada kayarken hiç seyretmemişler... Plushenko, bu durumu, "Bu, benim çocukluğumdan beri gelenek halini aldı. Şimdi de bunu değiştirmek istemiyoruz" diye açıklıyor.DERECELERİ

YIL YARIŞMA DERECE 2006 Torino Olimpiyatları 1 2006 Avrupa Şampiyonası 1 2006 Rusya Şampiyonası 1 2005 Cup of Russia 1 2005 Dünya Şampiyonası Ç 2005 Avrupa Şampiyonası 1 2005 Rusya Şampiyonası 1 2004 Grand Prix Finali 1 2004 Marshalls World Cup of Figure Skating 1 2004 Cup of Russia 1 2004 Marshalls Skating Challenge 1 2004 Dünya Şampiyonası 1 2004 Avrupa Şampiyonası 2 2004 Rusya Şampiyonası 1 2003 Grand Prix Finali 2 2003 International Figure Skating Challenge 1 2003 Trophee Lalique (Grand Prix) 1 2003 Skate Canada (Grand Prix) 1 2003 Campbell's International Figure Skating Classic 1 2003 International Figure Skating Challenge 1 2003 Dünya Şampiyonası 1 2003 Avrupa Şampiyonası 1 2002 Grand Prix Finali 2 2002 Crest Whitestrips Challenge 1 2002 Cup of Russia 1 2002 Bofrost Cup 1 2002 Campbell's International Figure Skating Classic 2 2002 Salt Lake City Olimpiyatları 2 2001 Cup of Russia 1 2001 Sparkassen Cup 1 2001 Dünya Şampiyonası 1 2001 Avrupa Şampiyonası 1 2001 Rusya Şampiyonası 1 2001 Grand Prix Final 1 2000 Dünya Şampiyonası 4 2000 Avrupa Şampiyonası 1 2000 Grand Prix Final 1 2000 Rusya Şampiyonası 1 1999 Rusya Şampiyonası 1 1999 Dünya Şampiyonası 2 1999 NHK Trophy (Japan) 1 1999 Nations Cup (Germany) 1 1999 Cup of Russia 1 1999 Avrupa Şampiyonası 2 1998 NHK Trophy (Japan) 1 1998 Dünya Şampiyonası 3 1998 Rusya Şampiyonası 3 1997 World Junior Championships 1 1997 Skate America 2 1997 Cup of Russia 2 1997 Finlandia Trophy 3 1997 Rusya Şampiyonası 4 1997 Rusya Gençler Şampiyonası 1 1996 Cup of Russia 4 1996 Blue Swords 1 1996 Finlandia Trophy 7 1996 Dünya Gençler Şampiyonası 6 1996 Rusya Şampiyonası 6


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı