İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

KUR'AN Türban İçin Çarpıtıldımı?

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 26 yanıt gönderildi

oktaytunçbilek

oktaytunçbilek

KD ™ Dost

• Üyeliği İptal Edildi
  • 2.228 İleti
Resmi ekleyen

Prof. Dr. Beyaz Hoca türban için Kur an-ı Kerim işn çarpıtıldığını söylüyor, Diyanet ise susuyor...

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, "İslam ve Giyim Kuşam" adlı kitabını 1999'da yazdı. Bu kitap, kısa bir süre önce güncel eklemeler yapılarak yeniden piyasaya sunuldu. Kitap, türban yüzünden ikiye bölünen Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. Çünkü, o kitapta Beyaz Hoca, "Türban Kur'an'da yok. İncil'de var..." iddiasını ortaya atıyor ve şöyle devam ediyor: "Kur'an'ı Kerim'de türban anlamında açık hüküm ifade eden bir ayet bulunmadığı için bazı ayetlerin anlamlarını çarpıtarak ve manalarını değiştirerek iddialarına delil olarak ileri sürdüler. Kur'an'da saç saklama örtüsü yani türban da yoktur. Aşırı bir tesettür taassubu da yoktur. Ayetlerin, anlamlarını saptırarak verilen hükümler dinen ve ilmen geçersizdir. Diyanetin tesettür kararında da maalesef ileriden beri yaygın biçimde tekrarlanan ayetlerin anlamları çarpıtma ve manalarını saptırma cinayeti aynen tekrarlanmış ve böylece diledikleri gibi tesettür taassubu gerektiren sakat hükümler elde edilmiştir..."

İşte bu müthiş iddia, türban konusunda yeni bir tartışma başlattı. Türban dini bir emir mi, yoksa Zekeriya Beyaz'ın iddia ettiği gibi "saptırma mı?"

Bu konuda en bilimsel yaklaşımı göstermesi gereken kurum Diyanet İşleri Başkanlığı... Ancak Diyanet, türbanla ilgili bu ciddi tartışmada sessiz kalıyor. Kamuoyu Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bu çarpıcı iddialarla ilgili bir açıklama beklerken, Prof. Dr. Beyaz, hürriyet.com.tr'ye şu açıklamayı yaptı:

"Diyanet İşleri Başkanlığı kitabımdaki fikirlerle ilgili neden sessiz kalıyor bilemiyorum... Aslında, bu soruya onların cevap vermesi gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığı her kitap hakkında yorum yapmayabilir. İkincisi, benim kitabımı görmemiş olabilirler. Fakat, bugüne kadar Diyanet İşlerinden herhangi bir açıklama gelmedi.

Diyanetle bizim bir tartışmamız yok. Başkanlık türbanla ilgili raporlar hazırladı. Bir toplantı organize ederek beni de o toplantıya davet ettiler. Fakat biz yalnız kaldık... Bir çok din adamı çağrılmıştı. Kimse gelmedi.

Ben yeni kitabımda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın raporlarını da eleştirdim. Kitabımda onların türban konusunda koydukları hadislerin uydurma veya geçersiz olduklarını da yazdım. Hepsi kitapta var."

TEK KAYNAK VAR KUR'AN'I KERİM
Kitapta ileri sürülen fikirlerin tümünün kaynağı olarak Kur'an'ı Kerim'i gösteren Zekeriya Beyaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Benim kaynağım Kur'an'ı Kerim'in kendisidir... Kitabın ilk basıldığı yıllarda çok şeyler yaşadım. Fikri bakımdan cevap veremeyenler canıma bile kastettiler. Ben fikri bakımdan bu konuları gerek Türkiye'de gerekse bütün İslami ülkeler çapında tartışmaya hazırım. Ortaya koyduğumuz konular islamiyetin özüne uygundur. Ben kitapta saptırmalara karşı çıktım."

Nur Suresi 31. ayet

31. Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

Ahzap suresi 59. ayet

59. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

shane

shane

KD ™ Yakın Arkadaş

• Üyeliği İptal Edildi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 603 İleti
  • Interests:Hayata dair pek çok şey...
İyi ama zekeriya beyazı bilirkişi olarak kim tanıyor??? sözlerine itimad eden kaldımı bu devirde??

ahu

ahu

KD ™ Yakın Arkadaş

• Üyeliği İptal Edildi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 629 İleti
Şöhret bir din adamını nasıl yoldan çıkarır diye sorsalar "buyrun Zekeriya Beyaz beyefendiye bakınız" derim..

Kuran'ı Kerim-i okuyup hatim edip sonrada çıkıp saçmalayan az insan yok Zekeriya beyefendide onlardan biri hoş görmek lazım.

İnsaniyet kalplerimizde gizli,iman yüreklerimizde atıyor bunu isteyen görür isteyen görmez. İslam dini hoşgörü dini derler herşey açık bir şekilde ifade edilmiş harika bir kitabımız var,dileyen açıp türkçesini okur zaten herşey en ince ayrıntısına kadar yazıyor. Bu tarz söylemlerde kafası karışan insanlar varsa şayet,yol göstericiler insanlar değildir her insanın kendine ait bir nefsi vardır,en temel bilgi ve en dogru kaynak kitabımızdır.

Zekeriya Beyaz efendiyide Allah doğru yola sevketsin inşallah daha fazla saçmalamadan sussa artık...

Paylaşım için teşekkürler Oktay abicim...

Sema

Sema

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

• Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Prof.Dr.Zekeriya Beyaz'ın ne kadar din konusunda yetkili olduğunu bilemem ama bildiğim bir konu var gercekten Zekeriya Beyaz'ın dediği gibi Kur'an'ı Kerim'de türban ile ilgili bir ayet olmadığıdır...

"Kur'an'ı Kerim'de türban anlamında açık hüküm ifade eden bir ayet bulunmadığı için bazı ayetlerin anlamlarını çarpıtarak ve manalarını değiştirerek iddialarına delil olarak ileri sürdüler. Kur'an'da saç saklama örtüsü yani türban da yoktur. Aşırı bir tesettür taassubu da yoktur. Ayetlerin, anlamlarını saptırarak verilen hükümler dinen ve ilmen geçersizdir. Diyanetin tesettür kararında da maalesef ileriden beri yaygın biçimde tekrarlanan ayetlerin anlamları çarpıtma ve manalarını saptırma cinayeti aynen tekrarlanmış ve böylece diledikleri gibi tesettür taassubu gerektiren sakat hükümler elde edilmiştir..."

Paylaşım icin teşekkürler Oktay...

ahu

ahu

KD ™ Yakın Arkadaş

• Üyeliği İptal Edildi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 629 İleti
NUR Süresi 31.ayet.

Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

patriot34

patriot34

KD ™ Dost

• Kadim Dost
  • 2.836 İleti
Sevgili Ahu zaten kisenin başörtüsüne birşey dediği yok.Problem Türban yani skımabaş, namı diğer Şulebaş .Bir nevi rahibelerin kullandığı örtünme şekli.Birde ben kadının saç telini görüpte değişik anlamlar çıkartan kişilede bu devirdek Sapık çarpı sapık derim.Zaten Ayetteki amaç!! önemli bunu kavramak.Kanunun, kuralın, devletin olmadığı güçlünün güçsüzü ezdiği bir devirden çağdan bahsediyoruz...

Sema

Sema

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

• Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
NUR Süresi 31.ayet. çarpıtılan ayet bu zaten sevgili ahu...

ahu

ahu

KD ™ Yakın Arkadaş

• Üyeliği İptal Edildi
  • Pip*Pip*Pip*Pip*Pip*
  • 629 İleti

Sevgili Ahu zaten kisenin başörtüsüne birşey dediği yok.Problem Türban yani skımabaş, namı diğer Şulebaş .Bir nevi rahibelerin kullandığı örtünme şekli.Birde ben kadının saç telini görüpte değişik anlamlar çıkartan kişilede bu devirdek Sapık çarpı sapık derim.Zaten Ayetteki amaç!! önemli bunu kavramak.Kanunun, kuralın, devletin olmadığı güçlünün güçsüzü ezdiği bir devirden çağdan bahsediyoruz...

Sevgili Patriot yaşca benden büyük olduğunuz için kelimeleri özenle seçeceğim öncelikle. Ben tek kelime etmedim Kuran-ı Kerim'den bir sure yazdım sadece bu bir.

İkincisi Şulebaş diye birşey yoktur,biz nasıl ki başörtüsü kullanmayan insanlara neden gömlek değilde tişört giyiyorsun diyor muyuz? Hayır...

Peki ya neden eteğinin boyu bu kadar kısa uzatacaksın diyor muyuz? Hayır... Öyleyse bırakın insanlar başlarını nasıl örtmek istiyorsa öyle örtsün. Eskiden böyle değildi babaanneler başlarını böyle örtmezlerdi,illa örteceklerse öyle örtsün deniyor peki soruyorum öyleyse,eskiden kadınlar mini eteklerle değil sokakta yürümek,düğünlerde bile giyemezlerdi.. Barlar,cafeler kadınlar için neredeyse yasaktı,hele hele alkol almak,sigara içmek namuslu kadınların yapabileceği birşeyde değildi değil mi? ne derlerdi eskiden bunları yapan kadınlara cevap sizden benden değil...

Herneyse sonuç olarak iyi yada kötü herşey değişti,ne babannelerden kalan yemeniler kaldı,nede geç saatlerde dışarıya adımını bile atamayan kadınlar. Bu değişen düzen içerisinde siz sokakta babannelerin başlarını örttüğü gibi örten bayanlar görseniz ne dersiniz? samimi bir cevam rica ediyorum...

Başımızı kapattık diye,bize yakışandan bize az çok güven veren gözümüze hoş gelen şekilde örtünmekten dolayı kimse yargılayamaz. İster inanç dogrultusunda olsun,ister çevresel tepkilerden dolayı olsun seçim nihayetinde bizimdir...

Avrupa'da bile yan gözle bakılmayan kapalı kadınların bir islam ülkesinde yerden yere vurulmasının nedenini hala anlamış değilim...

Saygılar......

Sema

Sema

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

• Yönetici
  • 5.470 İleti
“Dini temeller bakımından başörtüsü, kesinlikle dinin bir emri, ya da farz ibadeti değildir. İnançla da ilgili uygulanan bir ibadet olmadığı halde, sanki dini bir emirmiş ve farzmış gibi yansıtılıyor. Başörtüsü takılmadığı takdirde de, dini yönden büyük cezaları varmış gibi hareket ediliyor.

Burada, siyasi ve sosyal anlamda çözüme ilişkin kamusal bir dinsellik yaratılmıştır. Normalde baş örütüsü ile ilgili olduğu belirtilen ayetlerde Nur Suresi 30,31, 33. Ahzab Suresinin 59’uncu ayetlerinde, sadece bir tanesinin baş örtüsü ile ilgili olduğu iddia ediliyor. O da Arapların, İslam öncesinde başlarına taktıkları örtünün çeki düzeni ile ilgili bir ayettir. Daha önce Arap kadınlarının göğüsleri ve pek çok bölgeleri açıktı.

Hatta Kabe’yi bile çıplak tavaf ederlerdi. Çıplak tavaf etmenin bir fazilet olduğunu düşünürlerdi. Örtünme ayetleri, gerek kadının, gerekse erkeğin her ikisine birden geçerlidir. Temel, kaba avret yerlerinin açık olmasından dolayı toplum içinde hoş karşılanmayan kaba avret yerlerinin (ön ve arkalarını) ve kadınların göğüslerinin örtülmesine yönelik emirlerdir.

Ama son dönemlerde başörtüsü siyasallaştığı için, kamusal bir dinsellik yaratıldığından dolayı, insanın temel örtünmesine ilişkin ayetleri, tamamen başörtüsü simgesinde toplamışlar ve bunun bir farz ve emir olduğu söylenmiştir. ‘Başörtüsüne özgürlük ve kadına özgürlük’, tamamen siyasi ve sosyolojik bir hadisedir. Başörtüsünün farz olduğunu kimse iddia edemez.”

‘KURAN’DA BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL, HIMAR GEÇİYOR’

“Kuran-ı Kerim’de sadece ‘Hımar’ kelimesi giçiyor. ‘Hımar’ kelimesi, normal bir örtüyü ifade etmektedir. Başörtüsünü değil. Giysi sıkıntısının çekildiği, hatta çıplak ibadet edildiği dönemde, Kuran’ı Kerim’in söylediği şuydu: ‘Nasıl Hz. Adem ile Havva’nın cennet açıldığında ön ve arkaları açılınca, doğal olarak, kendi yaratılışları icabı örtündülerse, siz de öyle örtünün’ demektedir. Yoksa başınızı, saçınızı örtün, örtmediğiniz takdirde yaptığınız haramdır anlamına gelmez.”

“Başörtüsü söyleminin arkasında yatan unsur; İslamın, insana ve kadına vermiş olduğu hak ve şeref payesini, henüz İslam toplumu içine sindirebilmiş değildir. Kadını, insan diye görmeyen kültürden gelen müslümanlar, henüz daha islamın, kadını insan olarak görmesi emrini hazmetmiş değiller.

“Yahudi geleneğini de inceledim. Yahudilerde, ‘Başörtüsüz kadınlar iffetsizdir, namussuzdur. İffet ve namusun korunmasının ölçüsü baş örtüsüdür. Baş çirkindir, örtülmesi gerekir. Başörtüsüz hiçbir kadın dışarı çıkmamalıdır’ denilmektedir. Yahudi geleneği direkt olarak İslam’ı etkilemiştir. Yoksa İslam’da başörtüsü kesinlikle söz konusu değildir. İslam’da, oruç tutmadığınızda, tutmadığınız oruçu ya sonradan tutarak telafi edersiniz, ya da parasını ödersiniz.

Başörtüsü, örtemeyenler ile ilgili kesin bir ceza yoktur. 76 tane temel farzdan bahsedilmektedir. Bu 76 farzda kesinlikle başörtüsü geçmemektedir. Kesin bir dini emir diyeceksiniz ve yapmayan hakkında da bunun bir cezası yok diyeceksiniz. Allah ile kul arasında diyeceksiniz. Allah ile kul arasında ise, kamusal alana dinsellik taşınmak isteniyor. Dinsel kanıtlarda dil oyunu yapılıyor.”

patriot34

patriot34

KD ™ Dost

• Kadim Dost
  • 2.836 İleti
!!! “ Yahudilerde, ‘Başörtüsüz kadınlar iffetsizdir, namussuzdur. İffet ve namusun korunmasının ölçüsü baş örtüsüdür. Baş çirkindir, örtülmesi gerekir. Başörtüsüz hiçbir kadın dışarı çıkmamalıdır’ denilmektedir. Yahudi geleneği direkt olarak İslam’ı etkilemiştir. !!!!

Sevgili Sema Ellerine sağlık zaten yukarıdaki alıntı herşeyi anlatıyor.

türbanlılar Müslüman diğerleri değil hükmünü dini yönden kimse veremez. Hem yıllardır geleneksel yönetmelerle başını örten Anadolu kadınına hakaret olur, hem de dinimizce şirk kabul edilir. Gerçi bana oy vermeyenler cehennemliktir gibi resmen şirk olan abuklukları söyleyen siyasilerin ülkesinde yaşıyoruz. Her şeyi normal karşılamaya başladık…

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı