İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Tüm Sürücülere İbretlik Görüntüler ve Nasihatlar

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
patriot34

patriot34

  KD ™ Dost

 • Kadim Dost
 • 2.836 İleti
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBULResmi ekleyen

Otomobil kullanan arkadaşlar;

Aşağıdaki fotoğraflar birçok şeyi anlatmakla beraber kısaca bazı fikirlerimi belirtmek istiyorum:

Çok sevdiğim bir arkadaşıma babası şu güzel sözü söylemis:

Resmi ekleyen

"Oğlum, şehir içinde birçok kaza yapma hakkına sahipsin ama şehirlerarası yollarda sadece 1 kere kaza yapma lüksün vardır."

Bu güzel söz birçok şeyi özetlese de şehir içinde bile ölümlerin gercekleştiğini göruyoruz. Yani şehir içinde bile böyle bir lüksümüz kalmadı. Bu söz zaten vurgu amaçlı söylenmis olduğundan ötürü kazanın her çesidi birilerinin canını elbet yakacaktır. Hele canını yaktığınız kişi başka biri ise işte o zaman bu durum cinayete kadar gidebilir.

Resmi ekleyen

Diyelim ki kaza yaptınız ; bu konuyu irdeleyelim:

Bazen alkollü araba kullanmak, bazen de dikkatsizlik. Ama sebebi ne olursa olsun trafik kazalarında kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı maalesef PKK teröründen dolayı kaybettiğimiz şehitlerimizin sayısından cok daha fazladır. Tabi buna sakat kalan trafik magdurlarını eklersek bu oran cok daha yukselecektir.

Resmi ekleyen

Alkollü direksiyon başına geçen bir insan o yolda bulunan tüm diğer arabalardaki şoförleri ve yolcuları tehdit etmekle beraber her hangi bir kaza durumunda % 100 kendisi sorumludur. Her ne kadar alkol almak trafikte asli kusur sayılmasa da bu durum kazaya sebebiyet verdiğinden ötürü vicdani bir muhasebe ile alkol alan kişinin ömür boyu azap duyması demektir.

Resmi ekleyen

Alkollü araba kullanmak sadece bunlardan bir tanesidir. Bunun yanında aşırı hız hastalığı denen bir hastalığımız var bizim toplumda. Toplumumuzda kırmızı ışık dur anlamında iken yeşil ışığın hicbir anlamı yoktur çünkü zaten herkes sarı yanınca geçmektedir. Biz yayalar olarak çok dikkat etmeliyiz ki, bizler icin yeşil ışık yansa bile tüm yolu kontrol etmeliyiz çünkü sarının yandığını gören bazı akıllı sürücülerimiz kırmızıya kalmamak için iyice gaza yüklenmekte ve son sürat lambaları geçmektedir. İste medeniyette geldiğimiz son nokta budur. Ayrıca kırmızı ışıkta duran sürücülerin sarı ışıgın yanmasıyla beraber onundeki arabaları kornalarıyla uyarma medeniyetsizliği hangi ülkede bulunur? Aynı beygir gücüne sahip 2 arabanın kırmızı ışıkta kalkış yarışı yapmaları da bir başka görgüsüzlüğümüz. Halbuki akıl var, mantık var.

Arabayı elin Almanı, Japonu üretiyor, ama bizim Türk gaza biraz daha basmayı maharet sanıyor. Ne ilginç değil mi?

Resmi ekleyen

Uykusuz araba kullanmak, hatalı sollama yapmak ve dikkatsizlik de kazaya sebep veren ana etkenlerdendir.Bir kaza durumunda binlerce YTL lik maddi kayıplarla beraber bir daha geri dönülemeyecek sakatlık, körlük, felç gibi özürlere sahip olabilirsiniz. Bu madalyonun iyi tarafı. Oteki tarafta ise kaza sonucu ölümüne veya sakatlanmasına sebep olduğunuz kişi bir başkası ise işte o zaman hem vicdanınızdaki mahkeme (eğer vicdanınız varsa tabii ki) hem de adli mahkemeler sizi yargılayacak para veya hapis cezalarına mahkum edecek. Ölümüne veya sakatlanmasına sebep olduğunuz insanın hayatını kararttığınızdan ötürü "yanlışlıkla adam öldürme" veya "Kasten adam öldürme" kategorilerinin birine girebilirsiniz.

Resmi ekleyen

Kasten adam öldürmek denilince aklınıza bir tabanca alıp da o insanı vurmak gelebilir. Ama alkol alıp da, veya bile bile uykusuz çıkıp da, veya asli bir trafik kusurunu işleyip umursamaz hareketlerle direksiyon başına oturma sonucu aracınızda bulunan yolcuların veya başka bir insanın ölümüne sebep olmak da kasten adam öldürmektir.

Bu benim görüşümdür.

Resmi ekleyen

Ayrıca hatalı kullanan bir sürücüyü gördüğünüzde eğer bu hata daha sonra birçok kişinin canını yakabilecek ölçüde bir hata ise o aracın plakasını alıp polise bildirmeniz yeterli. Bu konuda herhangi bir ispat istenmiyor. Aracın modelini, rengini ve hatayı yaptığı zamanı ve yeri belirtirseniz o sürücüye hemen ceza yazılır. Yalnız bunu 1 gün içerisinde yapmanız gerekmektedir. Polisin sizin telefonunuzu ceza alan sürücüye vermeyeceğinden de emin olun. "Aman, yazıktır garibana" felsefesini yıkın çünkü o kişinin o hatasını alışkanlık haline getirip baska bir insanın ölümüne sebep olması yüksek muhtemeldir. Ölen siz olabilirdiniz veya sizin bir yakınınız dahi olabilir.

Resmi ekleyen
#2
oktaytunçbilek

oktaytunçbilek

  KD ™ Dost

 • Üyeliği İptal Edildi
 • 2.228 İleti
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Bu paylaşım üzerine benimde nacihane bir iki sözüm olacak özellikle hız yapmayı,akrobasi'yi marifet sayan dostlarımıza..

Unutmayınki her hatanın bir bedeli vardır ve ödenmesi'de her zaman kolay olmıyacaktır.çok hassas bir konu oldugu için lütfen arkanızda bırakacaklarınızı düşünerek hareket edin.unutmayınki 10 dakika erken gitmek istegi belkide size birdaha sevdiklerinizi hiç görememe'yi beraberinde getirecektir.

Sevgili hale hanım'dan özür diliyerek onun bir paylaşımında kullandıgı şu resmi ben bu konu için uygun buldum.

Resmi ekleyen

LÜTFEN ARKANIZDAN BÖYLE AGLATMAYIN..
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı