İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yüz Felci Nedir? | Yüz Felcinin Nedenleri - Belirtileri - Teşhis - Tedavi Yöntemleri - Fizik Tedavi Ve Ameliyat – Yüz Felci Egzersizleri - Hamilelikte Yüz Felci

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 8 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yüz Felci


Yüz Felci Ne Demektir:


Yüz hareketlerini (dudak, yanak, kaş,göz çevresi) yapmamızı yüz siniri (fasial sinir) aracılığı ile sağlarız. Beyinden gelen hareket emirlerini yüz siniri, yüz kaslarına ileterek istediğimiz hareketleri yapmamızı sağlar. Eğer beyindeki veya yüz sinirindeki bazı hastalıklar bu iletiyi engellerse yüz felci oluşur ve yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kaybolur. Yüz felci tıbbi olarak fasial paralizi olarak ismlendirilir.Resmi ekleyen


Yüz Siniri Nerededir :


Beyin ile beyin sapı arasında yüz sinirini oluşturacak lifler karışık bir şekilde gelir. Bu bölüm daha çok Nöroloji ile ilgilidir. Beyin sapından sonra yüz siniri kıvrımlı biryol izler. İç kulak yolundan geçerek, orta kulağında çevresini dolaşır ve kulak arkasından doğru birkaç dal halinde yüz kaslarına ulaşır. Yüz kaslarına ulaşmadan önce kulak önündeki tükrük bezinin içinden geçer. İç kulak yolundan geçerken işitme siniri ile birlikte bulunur. Yolu boyunca bazı dallar verir ve bu dallar çeşitli görevler yaparlar. Gözyaşı bezinin salgısını, çene altındaki tükrük bezlerinin salgısını ve dilin tat hücrelerinin görev yapmasını da yüz sinirinin dalları sağlar.Resmi ekleyen

Yüz Felcinin Nedenleri Nelerdir :


Yüz felci beyinle beyin sapı arasındaki veya beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Beyin-beyin sapı arasındaki yüz felci nedenleri genellikle beyin kanamasına bağlıdır ve nöroloji bölümünde incelenirler. Bu nedenlerle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir. Beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarında oluşan yüz felcine ise periferik yüz felc i denir. Periferik yüz felci yapabilecek bir çok sebep vardır:

- Bell Paralizisi: En sık görülen yüz felci nedenidir. Nedeni aslında kesin değildir. Yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap oluştuğu düşünülmektedir. Soğuk ve rüzgara maruz kalmanın etkili olduğu bilinmektedir.Sinirin fonksiyonunun kaybolması dışında bir bulgu yoktur. Başka nörolojik bulgu olmamasıyla teşhis konur. Genellikle tam olarak iyileşir.

-Ramsay-Hunt Sendromu : Virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Bell paralizisindeki bulgulara ilave olarak ağrı ve dış kulak yolunda bazı lezyonlar vardır. Tam iyileşme oranı Bell paralizisine göre biraz daha azdır.

- Orta Kulak İltihapları : Çocuklarda akut orta kulak iltihabı büyüklerde de kronik orta kulak iltihabı çevresindeki kemiği eriterek ya da mevcut açıklıklardan ulaşarak yüz sinirine ulaşabilir ve yüz felci yapabilir.

-Sistemik Hastalıklar: Şeker hastalığı, hipertansiyon, nörit(sinir iltihabı), vitamin eksikliği gibi vücudun diğer bölgalerinide ilgilendiren hastalıklar.

- Tümöral Hastalıklar : Yüz sinirinin kendisinde veya yolu boyunca geçtiği bölgelerdeki tümörler de yüz felci yapabilirler. Bu sinirler iyi ya da kötü huylu olabilirler. Yüz siniri, kaslara gitmeden önce kulak önündeki tükrük bezinin içinden de geçtiği için, bu tükrük bezi tümörleri de yüz felci yapabilir.

- Travmalar: Kulak çevresine veya yüze gelen travmalar (darbeler) yüz sinirini hasara uğratarak yüz felci yapabilirler.

- Ameliyatlar :
Kafa içinde, kulakta veya tükrük bezinde başka sebeplerle yapılan ameliyatlar sırasında yüz siniri yaralanabilir.


Ne Gibi Belirtiler Olur :


Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulgusu yüz hareketlerinin azlması veya kaybolmasıdır. Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme, yanak şişirme gibi hareketler bozulur. Bunun dışında gözyaşı azalması, tükrük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulgularda bulunabilir. Yüz felcini yapan asıl sebebe göre ilave bulgular görülebilir.Resmi ekleyen


Muayenede Ne Görülür :


Muayenede ilk göze çarpan hastanın yüz hareketlerini yapamamasıdır. En sık yüz felci nedeni olan Bell paralizisinde başka bulgu yoktur. Ancak diğer sebeplerde ilave bulgular olabilir. Bunlar arasında dış kulak yolunda lezyonlar, orta kulak iltihabı bulguları, diğer nörolojik bulgular sayılabilir. Orta kulak iltihabı veya bir orta kulak tümörü yoksa kulak muayenesi normal görülür.


Ne Gibi Tetkikler Yapılır:


En sık görülen Bell paralizisi için muayenede başka bir hastalıktan şüphelenilmiyorsa genellikle bir tetkik yapılmaz. Ancak tedavide verilen ilaçların yan etkisi olarak tansiyon ve şeker yükselmesi olabildiği için tansiyon ve açlık kan şekeri ölçümleri yapılabilir. genel olarak yapılabilecek tetkikler şunlardır:

-Açlık kan şekeri, tansiyon, kolesterol ölçümleri
-Kafa içinde veya tükrük bezi tümörlerinden şüpheleniliyorsa bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonans
-İşitme testleri
-Gözyaşı miktarının test edilmesi (schirmer testi)
-EMG
-Elektrofizyolojik testler adı verilen ve sinir ileti hızını yada sinirin hastalanma yüzdesini göstermeye yarayan testler (Bu testler özellikle tedavi için ameliyat düşünülüyorsa uygulanır).Teşhis Nasıl Konur :


Yüz Felci teşhisi hastanın yüz hareketlerinin bozulduğunun görülmesi ile konur. Ancak önemli olan asıl sebebin ne olduğudur. Bunu araştırmak için şüphelenilen duruma uygun tetkikler yapılır ve bir hastalık bulunursa onun tedavisi yapılır. Eğer ilk muayene sırasında yüz felci dışında bir bulgu bulunmadıysa kan şekeri ve tansiyon ölçümleri yapılır ve Bell paralizisi olduğu düşünülerek tedaviye başlanır. İlaç tedavisi ile geçmeyen veye tekrar eden durumlarda özellikle bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonans gibi tetkikler başta olmak üzere araştırmalar yapılabilir.


Nasıl Tedavi Edilir:


Yüz felcinin tedaviside yine sebebe göre yapılır. Bell paralizisinde tedavi ilaç tedavisidir. Hastanın diğer hastalıkları izin verirse (tansiyon, şeker yüksekliği veya mide problemleri) kortikosteroidler ve B vitamini ilaçlar verilir. Buna ilave olarak mide için ilaçlar, göz kurumalarını önlemek için yapay gözyaşı veya antibiyotikli kremler verilir. Hastanın dikkat etmesi gereken durumlar olarak yüz kasları üzerine masaj yapılması, sıcak uygulamaları, yüz kaslarını hareket ettirmek için sakız çiğnenmesi sayılabilir. Ramsay-Hunt sendromunda ilave olarak virüslere karşı da ilaç verilir. Eğer yüz felcinin başka bir sebebi bulunursa bu hastalık ilaç ya da ameliyatla tedavi edilir. Bu tedaviler o hastalıkla ilgili bölümlerde anlatılmıştır. Örneğin iç kulak tümörleri veya kronik orta kulak iltihaplarına bağlı yüz felçleri ameliyat gerketiren hastalıklarken, akut orta kulak iltihabına bağlı yüz felci kulak zarını çizmek ve antibiyotik ile tedavi edilir.


Ameliyat Gerekli midir? :


Yüz felcinin bazı sebepleri ameliyat gerektirir. Yukarıda da bahsedildiği gibi tümör (kafa içinde veya tükrük bezlerinde), kronik orta kulak iltihapları ameliyat gerektirir. Ancak genellikle ilaçla tedavi edilen Bell paralizisi gibi hastalıklarda bazen ameliyat gerektirir. Ne zaman ameliyat gerektiği kesinlik kazanmış bir konu değildir. Buna karar verirken ilaca ne derece yanıt alındığı, yüz felcinin derecesi, elektrofizyolojik testlerin sonuçları ve başlangıçtan beri geçen zaman dikkate alınarak karar verilir. Bu karar doktorunuz tarafından uygun şekilde alınacaktır.Resmi ekleyen


Ne Gibi Ameliyatlar Yapılmaktadır :


Yüz felci sebebine göre değişik ameliyatlar yapılmaktadır. İç kulak tümörlerinde kafa kemiklerini açarak ya da kulak arkasından girerek tümör çıkartılmaya çalışılır. Bazı iç kulak tümörlerinde henüz yüz felci gelişmemişse de ameliyat sonrası oluşabilir. Yüz sinirinden kaynaklanan bir tümör varsa tümörle beraber sinirin bir kısmıda çıkarılır. Geride kalan sinir kısmı onarılmaya çalışılır ancak bunu için bazen başka sinirleri yüz sinirleriyle birleştirmek gerekebilir. Kronik orta kulak iltihaplarına bağlı yüz felcinde orta kulaktaki iltihap temizlenir ve yüz sinirini saran kılıf açılarak iltihabın temizlenmesi sağlanır. Tükrük bezi tümörlerine bağlı yüz felcinde tükrük bezi ile beraber yine sinirin tümörle tutulan kısmıda çıkarılır. Bell paralizisi veya Ramsay-Hunt sendromundaki yüz felcinde ilaç tedavisinin sonucuna göre eğer ameliyat gerekirse genellikle yapılan işlem kulak arkasından girilerek sinire ulaşmak ve etrafındaki kılıfı açmaktır.

Yüz sinirinin ilaçla ya da ameliyatla tedavi edilemeyeceği görüldüğünde bazı yardımcı ameliyatlar yapılır. Bunlar arasında başka sinirlerle hareket eden kasların yüze transferi, başka sinirlerin yüz sinirine birleştirilmesi, göz kapaklarına altın ağırlık yerleştirilmesiile gözlerin kapanmasının sağlanması gibi ameliyatlar yapılabilir.


Fizik Tedavi Gerekli midir? :


Yüz kaslarına fizik tedavi yöntemlerinin uygulanması yüz sinirine yeniden fonksiyon kazandıran yöntemler değildir. Ancak özellikle uzun süren yüz felçlerinde yüz kasları hareketsizlikten güçsüzleşirler ve daha sonra yüz siniri çalışsa bile yüzde asimetri ve güç kaybı olabilir. Bu nedenle hastanın kendi kendine uygulayabileceği masaj ve sakız çiğneme dışında fizik tedavi uygulanması önerilmektedir.

Konu Hale tarafından 20 Eylül 2015 Pazar - 23:05 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yüz Felci


Yüz felci, yüzde güçsüzlük, seğirme ya da hareketsizliğe neden olan yüz sinirini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Yüzde meydana gelen anormal hareketler ya da felç farklı sebeplerle meydana gelebilir. Buna neden olan sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Yüzün her iki tarafında bulunan kasların, aynı taraftaki beyin sapından çıkan ve kulak arkasında yüzeye çıkan baş sinirlerinden 7. sinir, fasial sinir ile çalışır. Faisal sinirde tükürük bezi, gözyaşı bezi ile dilin ön tarafına giden ince dallar bulunur. u sinirin travma, enfeksiyon gibi nedenlerle hasar görmesinden dolayı oluşan geçici yüz zaafı, yüz felci olarak adlandırılır. Hastalığın geçirilme oranı kadınlarda ve erkeklerde aynıdır. Rahatsızlık sırasında vücudun başka bölümlerinde görülecek uyuşukluklarda, başka rahatsızlıklar araştırılmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık sadece yüz bölgesini etkisi altına almaktadır.

Yüz felci belirtileri nedir?

Yüz kaslarının çalışmaması nedeniyle özellikle dudak çevresinde ve yüzün yarısında kayma hissi oluşması, bununla birlikte konuşma güçlüğü çekilmesi, yemek yemede ve içmede zorluk yaşanması, göz kırpmaları en çok görülen belirtiler arasındadır. Yüzün etkilendiği tarafta göz kuruluğu ve bu sebeple yaşanan göz yaşarmaları görülür. Yüz siniri tat alma duyusunu etkilediğinden, bazı hallerde hastalarda garip tatlar alma gibi şikayetler oluşur.


Resmi ekleyenYüz felcinin gelişimi nasıl olur?

Rahatsızlık hızlı bir gelişim gösterir. Bir anda görülen yüz kayması, su içerken suyu tutamama, gözlerdeki yanmayla hastalığın farkına varılır. Ortaya çıkan durumun netleşmesi bazı hallerde bir kaç gün sürebilir. Boyun bölgesinde ve kulak arkasında meydana gelen ağrı öncü bir belirti olarak kabul edilebilir. Bu belirti dikkate alınırsa, rahatsızlığın erken teşhisi yapılabilir.

Yüz felcini arttıran nedenler nedir?

Hastalık için yaşın büyük önemi vardır. Çocukluk dönemlerinde az görülse de, olursa çabuk iyileşme olasılığı fazladır. Metabolik hastalıkların bir kısmında yüz felci geçirme olasılığı daha fazla olmaktadır. Şeker hastalığı buna verilebilecek örnekler arasındadır.

Hamileliğin son üç aylık dönemi de hastalık açısından riskli dönemler arasında kabul edilir. Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkları yaşayan kişilerde, risk grubuna dahildir. Vücudun direncinin azalması, yüz felcine yakalanma olasılığını arttıran nedenler arasında yer alır.

Yüz felcinin tanısı nasıl yapılır?

Rahatsızlık büyük olasılıkla vücuda giren bir virüse karşı gösterilen bir tepkiden dolayı oluşmuştur. Yüz sinirinin kemik içinde olan bölümü şişer ve bu basınç nedeniyle sinir zedelenir. Yüzdeki güçsüzlüğün nedeninin bu olduğu hakkında bazı sorular sorularak, bazı testler uygulanmaktadır.

Bu testler arasında en çok yapılanlar şunlardır;

• İşitme testi:
Sinire zarar veren etkenin işitme sinirine, iç kulağa ve işitmeye verdiği zararlar belirlenir.
• Denge testi: Bu testte denge sinirinin tutulumu incelenir.
• Gözyaşı testi: Gözün üretebildiği gözyaşı miktarını ölçmeye yarar.
• Radyolojik görüntüleme: BT ya da MRI yapılarak, yüz sinirinin bulunduğu bölgedeki enfeksiyon, kemik kırığı, tümör gibi anormallikler incelenir.
• Elektriksel test: Sinirde olan zedelenme oranını ölçmek için, sinir uyarılır. Sıkça tekrarlanarak rahatsızlığın ilerlemesi kontrol edilir.

Yüz felcinin tedavisi nasıl yapılır?

Rahatsızlık genellikle cerrahi ya da medikal tedavi olmadan düzelme gösterir. Düzelmeyi hızlandırmak için yüz kaslarına masaj uygulanabilir. Soğuk zamanlarda boyun ve baş bölgesini sıcak tutma ve koruma ihmal edilmemelidir. Gözler rahatsızlık süresince tam olarak kapanmadığından, antibiyotik, suni gözyaşı ilaçları, göz bandı kullanarak enfeksiyonlardan ve travmalardan korunmak gerekir. 3. haftadan itibaren iyileşme görülmediği takdirde EMG testi yapılarak, sinirin fonksiyonu ölçülmeli ve cerrahi girişim için karar verilmelidir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yüz Felci Neden Olur?


Yüz felci neden olur, yüzde bulunan ve yüzümüzün hareketleriyle, vs. hayati işlevleriyle ilgilenen sinirlerde meydana gelen bozukluklar sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genelde yüzde bazı bölgelerde seğirme, hareket ettirememe, istem dışı hareketlerde bulunma, vs. şekillerde kendini gösterir. Hala tam olarak baş edilebilen bir rahatsızlık olmasa bile kısmen yüz felcinin tedavileri mevcuttur. Yüz felcinin genel tanımından sonra şimdi kısaca yüz felcinin biyolojik olarak sebeplerine, belirtilerine ve geliştirilmiş tedavi yöntemlerine yakından bir inceleme yapalım:

Yüz felcinin sebepleri

Yüz felci genel olarak yukarıda bahsedildiği gibi yüzün işlevlerini yerine getirmekten sinilerin işleyişinde meydana gelen sorunlardan kaynaklanır. Ama bunun dışında beyinde oluşabilecek bir tümor, beyinden sinirlere komutun iletiminde meydana gelen bir aksaklık, sinirlerin kaslara bu komutlara iletmesi, hatta kasların bu komutları alıp uygulayabilmesi gibi genel mekanizmada meydana gelebilecek aksaklıklardan da kaynaklanabilir. Fazla teknik detaylara girmeden beynin kontolüyle yüzün nasıl çalıştığına bakarsak; beynimizde meydana gelen son derece karmaşık işlemler ve komutlar; belirli olan sırayla sinir sistemini uyarır. Buradan sinir sisteminin yüzle ilgili olan kısımları dallanır ve son olarak "yüz siniri" olarak bilinen dala gelir. Yüz siniri de yüzümüzde milyonlarca dala ayrılarak yüz kaslarını beynin verdiği komut doğrultusunda uyararak kaslarıımızın bu şekilde tepki vermesini sağlar. (gülmek, ağlamak, surat asmak, kaşları çatmak, vs. akla gelebilecek her türlü mimik). İşte bu mekanizma herhangi bir sebepten zarar görürse, yüzümüz işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyecektir. Sinir sistemine yapılan aşırı baskı, beyinde ilgili kısımda oluşabilecek bir tümor, hatta beynin bir virüse karşı geliştirdiği bağışıklık, tepki olarak yüz felci yaratabilir.


Resmi ekleyenYüz felcinin belirtileri

• Yüz kaslarının kontrol edilmesinde zorlanmak
• Yüzün belirli bir bölgesinde bariz olarak meydana gelen şişme, göçme, vs. durumlar
• Elde olmayan yapılan yüz mimikleri, seğirmeler, vs.

Eğer bu belirtileri anormal bir şekilde yaşıyorsanız; biyolojik, sinirsel veya psikolojik olarak geçirmekte olduğunuz bir rahatsızlıktan dolayı yüz felcinin ilk evrelerinde olabilirsiniz. Aşırı miktarda yaşanan belirtiler kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

Yüz felci tedavisi

Yüz felci vücudun kaptığı bir virüsten dolayı oluşmuşsa, başvurulacak tedavi ilaç tedavisidir. Bu virüsü vücuttan atabilecek şekilde ilaç, antibiyotik, vs. yöntemler kullanılır.

Yüz felci biyolojik; yani kemik, aşırı baskı, vs. sebeplerden dolayı fiziksel olarak sinirin zedelenmesinden dolayı olmuşsa; bu durumda uygun cerrahi müdahalelerle siniri maruz kaldığı baskıdan kurtarıp eski işlevine dönmesine yardımcı olmak suretiyle tedavi edilir. Beyindeki tümörden veya lezyonlardan kaynaklanan yüz felçlerinde de aynı yönteme başvurulur.

Yüz felcine neden olan şey psikolojik etkenlerse (aşırı stres, çok çalışma, kişinin üzerinde hissettiği baskı, vs.); yüz felcine karşı yapılan klasik ilaç veya cerrahi müdahalenin yanı sıra psikolojik yardım da gereklidir.

Bütün bu yöntemlerde bir ortak durum vardır ki; tedavi esnasında göz sağlığına çok dikkat edilmelidir. Kornea, gözyaşı bezleri ve görme mekanizmasının diğer elemanları, tedavide yapılacak yanlışlıklar sonucu zarar görebilir ve bu da yüz felcini iyileştireyim derken görme yetisiyle ilgili istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Tedavi boyunca gözünün optimum nem oranında olması ve korneanın zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekir.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yüz Felci Belirtileri


Yüz felci belirtileri genel olarak kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Öncelikle yüz felci hakkında sizlere kısa bir bilgi sunarak, yüz felci belirtilerini açıklayacağız. Yüz felci yüzde meydana gelen güçsüzlük, seğirme ve hareketsizliğe yol açan yüz sinirlerini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Yüz bölgesinde meydana gelen bu anormal hareketler ve yüz felci birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Yüz felci kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülebilen bir rahatsızlıktır.

Yüz felci tıp dilinde ''palsi'' olarak adlandırılmakta ve yüz kaslarını ilgilendiren bir yüz rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Yüz felci ani olarak gelişme gösteren bir rahatsızlıktır. Yüzde bulunan 7. sinir beyinden gelen yüz hareketlerinin yapılmasını engellediğinde ortaya yüz felci olarak adlandırılan durum çıkmakta ve bunun nedeni farklı durumlardan kaynaklanabilmektedir. Peki yüz felcinin belirtileri nelerdir ve yüz felci nasıl anlaşılabilmektedir.


Resmi ekleyenYüz Felcinin Belirtileri Nelerdir?

Yüz felci kişiden kişiye farklı belirtiler gösterirken, bazı kişilerde çok hafif olmakta ve yüz felci sadece kişi güldüğü zaman anlaşılabilmektedir. Yüz felci ilerleme tehlikesi bulunan ve birkaç saat içerisinde ya da birkaç günde son derece ilerleme kaydeden bir rahatsızlıktır. Yüz felcinin görülme nedeni genellikle soğuk ve rüzgarlı hava koşulları olmaktadır.

Yüz felcinin belirtileri şunlardır;

• Yüz felcinin en belirgin belirtisi yüzdeki kasların çalışmaması nedeniyle dudak çevresi ve yüzün yarısında meydana gelen kayma hissidir.
• Kişinin konuşmada güçlük çekmesi de yüz felci belirtileri arasında yer almaktadır.
• Yemek yerken ve bir şey içerken güçlük yaşanması yüz felcinin belirtilerinden biridir.
• Yüz felci oluşan kişide sürekli göz kırpması görülmesi de belirtiler arasında yer almaktadır.
• Yüz felcinde kişinin felç oluşan tarafında gözünde kuruluk ve göz yaşarması görülmektedir.
• Yüz sinirleri tat alma duyusunu etkilemektedir, bu nedenle yüz felci durumunda kişinin bazı yiyeceklerden değişik tatlar alma şikayeti de ortaya çıkmaktadır.
• Yüz felcinden bir iki gün önce kulak arkasında ağrı oluşması da belirtiler arasında yer almaktadır.
• Kişi mimik hareketleri yapamaz ve yüz kaslarının bir bölümü güçsüzleşir.
• Yüz felci belirtileri arasında göz kapaklarının kapanmaması, dudak kenarının düşmesi de görülmektedir.
• Yüz felci olacak tarafta görülen bir belirti de karıncalanmalar oluşmasıdır.
• Yüz felci kişide işitme zorluğunun görülmesi ile de ortaya çıkabilir.
• Görülen belirtilerden birisi de kişi telefonda konuşurken sese karşı aşırı duyarlılıktır.
• Kişi yüz felci durumunda uyuşma hissetmekte ve bu belirti de hastalığın habercisi olmaktadır.

Yüz Felci Nasıl Teşhis Edilir?

Yüz felci söz konusu ise kişinin gözlerinden birisi sürekli açık durumdadır ve tam kapatamaz. Ayrıca ağız sürekli bir yana kayık ve sarkık durumdadır. Yüz felcinin teşhisi için hastanın dişlerini tam göstermesi, ağzını büzerek öne doğru çıkarması, burnunu sağa sola doğru oynatmaya çalışması, alnını kırıştırmaya çalışması, gözlerinin kapatmaya çalışması ve tat alma gibi denemeler yapılarak teşhis için çalışılmaktadır. Tat alma denemesi sırasında hastaya 4 ana duyu denemesi olan tatlı, tuzlu, acı ve ekşi besinlerin tadına bakılarak test edilmektedir. Yüz felcinin belirtileri ve teşhisi ancak bir uzman doktor tarafından teşhis edilebilmekte ve tedavi yöntemi de ancak doktorun önerdiği yöntemler ile sağlanabilmektedir. Bu nedenle belirtiler görülmeye başlandığı andan itibaren en kısa zamanda yakın bir doktora başvurmak gerekiyor.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yüz Felci Tedavisi


Yüz felci tedavisi ile yüz felci geçirmiş kişilerin yaklaşık %75 kadarı 1 ay içerisinde iyileşme gösterebilirken geriye kalan %15 civarı ise bir yıla aşkın bir sürede iyileşme gösterebiliyor ve kalan %10'u ise tedaviye hiç bir cevap veremiyor. Tedavi sürecinin hızlanması için hastalığın başlangıç aşamasında yani yüzde beliren değişimlerin ve his kaybının anlaşıldığı dönemler de tedaviye başlanılması gerekir. Tedavinin ana planı olarak hastanın eğitimi göz önünde tutulur. Nedeni ise hasta olan kişiye rahatsızlığı açıklamak ve hastalığın ilk dönemlerinde kişinin soğuğa ve dış etkenlere karşı önlem alabilmesidir. Yüz felci hastalığının tedavisinde kişi kendini yaklaşık 3 hafta kadar dış etkenlerden ve soğuk havadan koruması hatta mümkün oldukça ev ortamından dışarıya çıkmaması gerekir. Kişinin kendine ev ortamında sıcak kompres uygulaması hastalığın erken dönemlerinde oldukça faydalı olacaktır. Hasta gözünü kapatırken, açarken veya kırparken biraz zorluk yaşayabilir. Hatta zamanla gözlerde veya tek gözde keratit, kuruma ve konjunktivit meydana gelebilir. Böyle durumlar karşısında kişinin gözlerini zaman, zaman dinlendirmesi ve göz yorucu işlerde bulunmaması gerekebilir.

Yüz felci rahatsızlıklarında kişilere ilk olarak ilaç tedavisi uygun görülür. İlaç tedavisinin ardından hastalara fizik tedavi önerilebilir ki bu yöntem felç sorunlarında oldukça etkilidir. Fizik tedavinin iyileşme hususunda oldukça etkisi olan fizik tedavinin yanında hastaya masaj ile birlikte yüz egzersizleri önerilir.


Resmi ekleyenYüz Felcinde Kişilerin Evde yapabilecekleri Egzersizler

• Kaşları yukarı kaldırıp indirmek
• Kaşları bir birine yaklaştırmak ve kızıyormuş gibi kaşları çatmak
• Kirpikler açılır ve kapatılır
• Gözleri olabildiğince sıkıca kapatılır
• Gözler ile birlikte burun deliklerini iyice açılır
• Burun sağa ve sola doğru oynatılır
• Burundan nefes alır ve verilir
• Yanaklar içeri çekilir ve bırakılır
• Dudakları birini öpermiş gibi veya bir yere üflermiş gibi büzülür ve mümkünse ıslık çalınır
• Dişleri saklayarak gülümsenir
• Dişleri olabildiğince göstererek gülümsemeye çalışılır
• Verilen bu egzersizlerin 10 ar saniye ara ile her gün yapılması gerekir.


#6
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yüz Felci Bitkisel Tedavi


Yüz felci, fizyolojik olarak bir sinir sistemi sorunudur ve merkezi sinir sisteminin görevini aksatması veya fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmemesi halinde görülür. Bu hastalık genelde 1-2 günde geçebilirken bazı durumlarda da uzun süreli etkisi gösterip bazı sıkıntıların gelişmesine neden olabilmektedir.

Yüz felci çoğunlukla soğuğa karşı duyarlı kişilerin soğuk ile fazla temas etmesi halinde görülebilirken, bazen de her hangi bir dışsal etken olmaksızın kendiliğinden belire bilmektedir. Ancak yüzde bulunan bazı kırık ve çıkıklar da ileri ki günlerde yüz felci sorununa neden olabilen en büyük etkenler arasında yer alır.


Resmi ekleyenYüz Felci Bitkisel Tedavi

• Nezle otu ile zeytinyağını oldukça küçük bir tencerenin içerisine ilave edin ve orta ateşin üzerinde sürekli karıştırarak pişirin. Bir kaç dakika pişirdikten sonra tencereyi ocağın üzerinden alın ve suyunu bir tülbendin içerisinden geçirip süzün. Süzülen suyu yüz felcinin daha belirgin olduğu yerlere terapi yaparmış gibi masaj yaparak uygulayın. Her gün sabah veya akşam bu kürü yapabilirsiniz.
• Bir su bardağının içerisine yarım çay bardağı sirke ilave edin ve üzerine de lavanta ilave edip 2 gece bekletin. Verilen sürenin ardından elde edilen suyu bir pamuğa batırıp yüzü silin. Bu aşamada özellikle lavantayı felçli yüzün üzerine yerleştirip bir kaç dakika bekletebilirsiniz.
• Bir fincan zeytin yağı ile çam fıstığını tahta bir havanın içerisine alın ve dövün. İyici ezilen karışımı içi boş bir krem kabının içerisine aktarın. Elde ettiğiniz bu doğal krem ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere masaj uygulaması yapın.
• Her gün sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra kahvaltıya oturmadan önce ardıç yağı ile yüzünüze masaj yapın ve ardından güne bu şekilde başlayın.
• 10 gram kadar kuru biberiyeyi bir su bardağı sıcak suyun içerisine alın ve demlendirin. Demlenmiş olan biberiye çayını akşam ve ikindi saatlerinde günde iki bardak olacak şekilde için.
• Ilık bir banyo yaptıktan sonra yüzün her tarafına üzerlik yağı ile güzel bir masaj yapın ve belli bir süre yüzünüzü dinlendirin
• Süzme ve kaliteli bir bal ile zencefil tozunu macun kıvamına getirilip 1 hafta günde bir fındık boyutunda, 1 haftanın ardından da her gün ceviz boyutunda tüketin.


#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Yüz Felci Nasıl Geçer?


Yüz felci nasıl geçer, yüz felci yüzde seğirme, hareketsizlik ya da güçsüzlük olduğunda söz konusu olur. Bu yüz sinirini ilgilendiren bir durumdur. Yüzdeki anormal hareketler ya da felç durumu, enfeksiyonlardan, tümörlerden veya yaralanma gibi etkilerden olabilir. Bu nedenle öncelikle kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilerek, bunun sebepleri belirlenmelidir. Yüz siniri çok sayıda sinir lifi içermektedir. Bunların çoğu adalelere gitmektedir. Bu liflerin her biri yüz kasına elektriksel uyarılar taşımaktadır. Sinir liflerinin çoğunda engellenme olursa, yüzde güçsüzlük olur. Sinir liflerinde uyarılma olursa, kaslarda seğirme ya da spazm oluşur. Yüzdeki sinir fonksiyonları kompleks bir yapıda olduğundan, zedelenme halinde farklı semptomlar oluşur. Bunları gidermek için bazı tedavi yollarını uygulamak gerekir.

Yüz felci nasıl tedavi edilir?

Öncelikle tanı testlerinin yapılması, hangi tedavinin uygulanacağını belirleyecektir. Yüz felcine neden olan enfeksiyonsa, bakterilerin yok edilmesi için, antibiyotik ya da anti viral ilaçlar kullanılmalıdır. Yüzde şişme varsa ya da olacağı düşünülüyorsa, steroidli ilaçlar kullanılmalıdır. Bazı durumlarda siniri zedeleyen kemik cerrahi yolla çıkarılmalıdır.

Yüzde bulunan sinir felce uğradığında, sağlıklı olarak yapısını sürdürmesi için devamlı olarak gözyaşı akışına ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden gözlere özen gösterilmelidir. Gözler kırpıldığı zaman, normalde gözyaşı gözün üzerine yayılır. Ancak yüzde oluşan sinir felçlerinde göz kırpmanın azalması ya da hiç olmaması görülür. Göz kırpmanın azalması ve gözyaşının olmaması halinde, göz küresinin üzerinde gözyaşı akışı azalır ya da tamamen yok olur. Bu sayede kornea kurur, erozyon ile ülser oluşumu meydana gelir. Daha ileri aşamada gözün kaybedilmesi bile söz konusu olur. Bunun için gözün bir parmakla kapatılarak, gözü nemli tutmak gerekir. Bu oldukça etkili bir uygulamadır. Bunu yaparken gözünüze zarar vermemek için, parmağınızın arka tarafını kullanın. Ayrıca gözlere koruyucu gözlüklerle, temiz göz petleri kullanmalısınız. Gözün kuru olması halinde, suni gözyaşı kullanılabilir. Doktorunuz bu damlaların kullanılışını tarif edecektir. Damlalar uyanık olunan zamanlarda her saat başı 1-2 damla damlatılmalı, geceleri merhem kullanılmalıdır.


Resmi ekleyenRehabilitasyon: Kalıcı yüz felci olan kişiler göz kapağı yayları ya da ağırlıklarıyla, kas transferi gibi cerrahi işlemlerle rehabilite edilebilir. Hastalarda yüz eğitim adı verilen özel bir fizik tedavi uygulaması yapılabilir. Yüzde aşırı hareketliliği ya da kas spazmı gibi olumsuz yüz felci belirtileri için, yapılan tedavilerin içinde, hareketli olan kasın cerrahi olarak kesilmesi ya da kasın kimyasal enjeksiyonlarla güçsüzleştirilmesi gibi uygulamalar bulunur. Bunlar doktorun uygun görmesi halinde uygulanacaktır.

Yüz felcinin iyileşme dönemi

Yüz felcinin iyileşme süreci, yüz sinirinde yapısal bozukluk olup olmamasıyla ilgilidir. Eğer sinir yapısında bozulma bulunmuyorsa, felç sebebi denetim altına alındığında, yüz felcinde tamamen iyileşme sağlanabilir. Sinir yapısında bozulma varsa, felcin iyileşme olasılığı sinirin yapısal bütünlüğünün korunmasına göre değişir. Bütünlüğünü koruyan sinirde iyileşme için daha uzun zaman gerekmektedir. Bazen iyileşme kısmi olabilir ve hastanın istemsiz kasılmaları olabilir. Yüzde felç başlangıçta sadece bölgeyle sınırlı kalarak, yayılma göstermez. Ancak rahatsızlığa bağlı olarak, il haftada doku yıkımı devam eder. Tekrarlayan felçler, ilk yaşanan yüz felcine göre daha zor iyileşir. Yüz felci uygulanan tedavilerle iyileşmediği zaman, plastik cerrahi yöntemlerine başvurulabilir.


#8
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Yüz Felci Egzersizleri


Yüz felci egzersizleri, yüz kısmındaki sinirlerde meydana gelen düzenli çalışamama problemlerini gidermeye yönelik olarak uygulanır. Yüz felci yanak, dudak, göz çevresi ve kaş gibi yüz hareketlerinin yapılmasını sağlayan kısımları yöneten yüz sinirindeki bazı hastalıklardan dolayı meydana gelmektedir. Çünkü yüz siniri beyinden aldığı hareket komutlarını ilgili bölgelere ulaştırır. Yüz sinirindeki bu iletimi engelleyen bir durum olduğunda hareket komutları düzgün olarak iletilemez ve sonuçta tıp dilinde fasial paralizi adı verilen yüz felci meydana gelir. Yüz sinirleri beyin ile beyin sapı arasında bulunur. Beyin sapı bölümünden sonra yüz siniri dolambaçlı bir yol izleyerek iç kulaktan geçer orta kulak kısmının çevresini dolaşarak bir kaç dal şeklinde yüze yayılır.

Yüz felci neden meydana gelir ?

Beyin ile beyin sapı arasında oluşabilen birçok hastalık bu duruma yol açabilir. Genel olarak beyin kanamasına bağlı olarak meydana gelmektedir ve nöroloji bölümü tarafından incelenmekte olduğunu belirtmekte yarar var. Eğer beyin sapından sonraki yüz sinirinde hastalık nedeniyle yüz felci meydana gelirse periferik yüz felci olarak adlandırılır. Benzer sebepler ile beyin ile beyin sapı arasındaki sinirler etkilenmiş ise o zaman da merkezi yüz felci olarak adlandırılır.

Periferik yüz felcine yol açan nedenler şunlardır;

• Bell paralizisi :
En sık görülen felç nedeni olmakla birlikte kesin olarak hangi nedenden dolayı oluştuğu bilinmemektedir. İç kulak çevresindeki sinirlerde iltihaplanma olmasının bu soruna yol açtığı düşünülmektedir. Hastalığın bulguları arasında sadece sinirde bir fonksiyon kaybı olmasıdır. Genel olarak tamamen iyileşebilmektedir.

• Orta kulakta iltihaplanma : Yetişkin insanlarda kronik orta kulak iltihaplanması, çocuklarda da akut orta kulak iltihaplanması nedeni ile iltihabın orta kulak çevresindeki kemiğin erimesine yol açması nedeni ile yüz felci oluşmaktadır.

• Sistemik hastalıklar ve tümoral hastalıklar : Şeker hastalığı, vitamin eksikliği ve hiper tansiyon gibi sistemik hastalıklar, yüz sinirinin geçtiği bölgelerdeki tümörler felce yol açabilmektedirler.

• Travmalar : Kulağın çevresi veya yüz bölgesini etkileyen hasar verici travmalar sonucunda felç oluşabilmektedir.

Yüz felcinin belirtileri


Resmi ekleyenYüzdeki sinirler düzgün olarak çalışamadıkları için basit yüz hareketleri arasında gösterilen göz kapatma, kaşını kaldırma ve gülmek gibi hareketlerin tam olarak yapılamaması önemli belirtilerdir. Ayrıca gözyaşında azalma, tat alma duyusunda bozulma diğer yüz felci belirtileridir.


Yüz felci egzersizleri tedavi için yeterlimidir ?


Yüz felci için fizik tedavi uygulanması en etkili yöntemler arasındadır ancak tek başına yüz felci egzersizlerinin yeterli olamayacağı bilinmelidir. Yüz felci egzersizleri fonksiyon kaybına uğrayıp hareketsiz kalan sinirlerin güçlenmesini sağlamak için yapılır.Hastanın sakız çiğnemesi ve kendi kendisine masaj uygulaması önemli yüz felci egzersizlerindendir. Bunların dışında kaşlarını yukarıya doğru kaldırma, gözleri sıkı sıkı yumma, birine kızar gibi kaşları çatma ve üfler gibi dudakları büzme yüz felci egzersizleri arasında bulunan fizik tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.


#9
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Hamilelikte Yüz Felci


Hamilelikte yüz felci iyileşme süreci gebe kadınlar ilaç kullanamadıkları için uzun sürebilir. Üşütme, kafada darbe sonucu travma ya da orta kulak iltihabı gibi nedenlerle oluşan yüz felci hamilelik esnasında antibiyotik ya da diğer ilaçlar kullanmakta sakınca olması nedeniyle 1 aydan daha uzun bir süre etkili olabilir. Genellikle yüz felci öncesinde viral bir enfeksiyon baş gösterir, ağır grip ya da uçuk gibi durumlar yaşanır. Yüzde özellikle kulak civarında ağrı hissedilebilir. Yüz felci yüzün tek tarafını etkiler. Yukarıda bahsedilen belirtilerin ardından tat alamama, uyuşma hissi, yutkunmakta zorlanma, gözü tam kapatamama gibi hastalığın etkileri yaşanır. Yüz felci genellikle geçici olduğu gibi kalıcı bir durum da olabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi de yüz felci tedavisinde kullanılır.


Resmi ekleyenTedavi ve teşhis esnasında sinirlerin ne kadar etkilendiği tespit edilir, çeşitli testlere ve görüntüleme yöntemlerine başvurulur, gözde kuruma engellenmeye çalışılır ve yüz felcine neden olan orta kulak iltihabı ve başka problemler varsa bunlar çözülür. Yüz felci tedavisi esnasında iyi dinlenilmeli, sağlıklı beslenilmelidir.

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminin daha zayıf olması ve vücutta ödem bulunması sebebiyle yüz felci vakaları daha sık görülebilmektedir. Hamilelerin yüz felci geçirme riski diğer insanlardan 2 hatta 3 kat daha fazladır. Özellikle gebeliğin son aylarında yüz felci riski daha da yükselir. Yüz felci belirtileriyle karşılaşan hamile kadınlar derhal doktorlarına başvurmalı, kendi başlarına ilaç kullanmaya kalkışmamalıdırlar. Hamilelik esnasında yüz felcini tedavi edici kortizon kullanılabilmektedir. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir.

Yüzünüzün bir tarafı aşağıya sarkmışsa, kulak arkanızda ağrı varsa, tad alma duyunuzda kayıp yaşıyorsanız, gözünüzü rahat kapatamıyorsanız, yutkunma problemleriniz varsa, kaçınızı çatmakta ya da gülümsemekte zorlanıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak yüz felci tedavisi ve teşhisi için gerekli adımları atmalısınız. Yüz felcinin ciddiyeti kişiden kişiye göre değişir. Bazı kişilerde tedavisiz geçebilirken bazı kişilerde yüz felci kalıcı olabilir ya da bazı kişilerde çeşitli tedavi yöntemleriyle 3 haftada, 1 ayda iyileşme gözlenebilir. Virüs kaynaklı bir yüz felci yaşıyorsanız gebelikte tedaviniz daha uzun süreli ve zor olacaktır çünkü antiviral ilaçlar kullanamayabilirsiniz. Ancak yüz felcinizin tipine göre basit bir kortizon tedavisi ile iyileşmeniz de mümkün olabilir.

Her 10 yüz felci geçrien kişiden 2'sinde sonrasında kalıcı problemler ortaya çıkabilmektedir. Yüksek tansiyon ve diyabet hastaları tıpkı hamileler gibi yüz felci konusunda daha fazla risk altındadır. 6 hafta içerisinde iyileşmeyen yüz felcinin kalıcı sorunlara yol açma ihtimali daha fazladır.Kaynak
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı