İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yeni Trafik Cezaları | Trafik Kanunu'nun Değişmesi İçin Hazırlanan Yasa Taslağı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Yeni Trafik Cezaları
Trafik Kanunu'nun değişmesi için bir yasa taslağı hazırlandı. Bu taslağa göre ehliyetlerde değişiklik olacak, ehliyetsiz bir biçimde trafiğe çıkan sürücüye 1 yıl hapis cezası verilecek, alkollü araç kullanan sürücüye ise aldığı alkol oranına göre 500-750 YTL para cezası kesilecek.Trafikte kemer takmamanın cezası 55 YTL'den 125 YTL'ye çıkıyor. İşte taslağa göre bazı düzenlemeler şöyle:


* Sürücü belgesi sınıfları ve bu sınıflar ile kullanılabilecek araçlar, BM Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi ve AB mevzuatına göre düzenlenecek.

* Belediyeler, yerleştirdiği teknik cihazlarla, tespit ettiği kural ihlali dolayısıyla idari para cezası vermeye yetkili olacak.

* Azami hız sınırları, eskiden, şehir içi 50 km., şehirlerarası tek şeritli karayolunda 90 km. ve otoyolda 120 km. idi. Bölünmüş yollarda hız limiti 110 km. olacak.

* Hız sınırları da yeniden düzenleniyor. Sınırları yüzde 10′dan yüzde 30′a kadar aşan sürücülere 125 YTL ceza kesilecek. Hız sınırını yüzde 30′dan fazla aşan sürücülere 250 YTL idari para cezası verilecek. Eskiden bu oran yüzde 50 idi. Hız sınırlarını bir yıl içinde beş defa ihlal edenlerin ehliyetleri bir yıl süreyle geri alınacak.

* 0.51 promil ile 1.00 promil arasında alkollü olduğu tespit edilen sürücüye 500 YTL ceza verilecek ve sürücü belgesi altı ay süreyle geri alınacak. 1.01 ile 1.25 promil arasında alkollü olduğu tespit edilen sürücüye 750 YTL ceza verilip, sürücü belgesi bir yıl süreyle geri alınacak.

* Sürücü belgesi olmaksızın veya sürücü belgesi geri alındığı halde araç kullanan kişi 1 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Eskiden bu durumdakiler 1 aydan 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyordu. Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmayanlara 125 YTL idari para cezası verilecek.
#2
romsi

romsi

  KD ™ Yakın Arkadaş

 • Kadim Dost
 • 455 İleti
 • Gender:Male
 • Location:ABD
Bu yeni trafik kanunlari, trafik polislerinin zenginlesmesi anlamina gelir...Ben diyelim hiz sinirini asdim cezam 125 ytl , niye veriyim ki (Hani hep isin seytanligini dusunuruz yaa),, abilere bir corba parasi ile bu isi daha ucuza kapatirim..gercekten oyle degil mi..Bu bir rusvet verme-alma sucu ayni zamanda...bununla ilgili cezalar var ama insanlar bu sekilde davranmaya devam ediyor..O halde madem ceza sistemi yayginlastirilacak o zaman ,trafik sucu isleyen surucuye ilk mudahele, ABD'deki gibi olsun..Yani polis durdurdugunda emniyet kemerini asal cozmeyeceksin arabani uygun bir yere cekeceksin ve ellerin direksiyonda ayrilmayacak sekilde memuru bekleyeceksin..Bir memur sana, arabaya kadar gel diyemeyecek. iki emniyet kemerin bagli oldugundan ve ellerin direksiyonda oldugundan, eller para icin cebe gitmeyecek..uc boylelikle hem polis memurunu ,hemde surucuyu kiskaca almis olacaksin...hani etrafda birileri gorurse isde surucu arabada indi ,, polis aracina gitti ,,birseyler verdi gibi seylerin onu kesilmis olacaktir...Haaa belki her surucu trafik sucu isleyebilecegi potansiyelini dusunerek onceden bir miktar parayi aracin evraklari arasinda hazir bulundurursa onada birsey diyemem..sadece yuhhh artik derim..
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı