İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Fotoğrafçılıkta Alan Derinliği | Alan Derinliğinin Uzatılması - Alan Derinliğini Etkileyen Faktörler - HyperFocal Uzaklık - Net Alan Derinliği - Alan Derinliği Hesaplama Formülü

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Fotoğrafçılıkta Alan DerinliğiAlan Derinliğinin UzatılmasıSeçilen herhangi bir diyafram açıklığı için alan derinliği ölçüsünün en büyüklenebilmesi arttırılmış netleme ölçüsü ile mümkündür. Bunu yapabilmek için netleme halkası üzerinde bulunan ? işareti, alan derinliği halkası üzerinde seçilen diyafram açıklığı değeri ile kesiştirilir. Bu yolla alan derinliği, seçilen diyafram açıklığı için maximum halini alır. Sonsuzdaki konular kabul edilebilir netlik bölgesinin en uzak noktasında olacaktır. En yakındaki net bölge ise netleme yapılan konu ile film düzlemi arasındaki uzaklığın ortalarından başlayacaktır. Bu yöntem ile en fazla alan derinliği elde edildiğinden genellikle manzara fotoğraflarında kullanılır.Resmi ekleyenKullanacağımız diyafram açıklığı değerini belirleyip, ayarladıktan sonra, ? 'a netlik yapılır(net alan derinliği 5 metre ile ? arasındadır) ve alan derinliği halkası üzerinden seçtiğimiz diyafram açıklığı değeri ile kesiştirilerek netlik bölgesinin başlangıç değeri bulunur. Herhangi bir diyafram açıklığında sonsuza netlik yapıldığında,alan derinliğinin başlangıç uzaklığına hiperfokal (hyperfocal) uzaklık denir. Bulunan bu değere,(5 metreye) sağdaki şekilde olduğu gibi netlik yapıldığında, net alan derinliği 1.7 ile ? arasında olacaktır. Böylece alan derinliğimiz o diyafram açıklığı değeri için en büyük halini almıştır.


Alan Derinliğini Etkileyen Faktörler1) Diyafram çapı küçüldükçe, alan derinliği azalır.

2) Kullanılan objektiflere göre alan derinliği değişir; geniş açılı(odak uzunluğu kısa) objektiflerde alan derinliği fazla iken, dar açılı(odak uzunluğu uzun) objektiflerde alan derinliği kısadır.

3) Film düzlemi ile netlik yapılan konu arasındaki mesafe azaldıkça, alan derinliği azalır. Aynı şekilde film düzlemi ile netlik yapılan konu arasındaki mesafe arttıkça, alan derinliği artar. Bunun sebebi netlik ayarının kısa mesafelerde çok hassas iken, uzun mesafelerde hassaslığını yitirmesinden kaynaklanır.


HyperFocal Uzaklık


Diyaframı kısmakla, hyperfocal uzaklığa odaklama yapabiliriz, bu da bize NAD'ni maximize etme imkanı verir. Eğer odaklama sonsuzluğa yapılmışsa, NAD derinliği önde biryerlerde başlar ve sonsuzluğa gider. Hyperfocal uzaklıktaki bir nesneye odaklanmak, bize ilgili değerlerle elde edebileceğimiz en geniş NAD'ni verir. Hyperfocal sadece diyafram değerine bağlıdır. Bu değerin hesaplanmasını ileride gösterilecektir.
Resmi ekleyen
Net alan derinliği


Örneğin, objektif aşağıdaki şekilde gösterilen sarı noktaya odaklanmış olsun. Bu nesne, resim üzerinde sarı bir nokta oluşturur. Bu sarı nesne keskin hatlarla gözükecektir. Şimdi sarı nesnenin arkasında yeşil bir nesne olduğunu farz edelim. Bu cisim odak noktasında olmadığından keskin (net) bir görüntü oluşturamayacak. Yeşil nesnenin film üzerinde nereye düştüğü şekilde gösterilmiştir. İzdüşümün olduğu noktaya Bulanıklık Dairesi denir. Nesne ile lens arasındaki mesafe arttıkça, bulanıklık dairesi de büyür. Yeşil nesne için anlattıklarımız kahverengi nesne içinde geçerli olacaktır. Bulanıklık dairesini küçültebilirsek daha net resimler elde ederiz.
Resmi ekleyen
Bu işlem aslında oldukça basittir. Bulanıklık dairesi lensten geçen ışınlarla oluşur, bulanıklık dairesinin büyüklüğü lensten giren ışık miktarıyla orantılıdır. Lensten az ışık geçerse bulanıklık dairesi küçülür (yani NAD artar), çok ışık geçerse bulanıklık dairesi büyür (yani NAD azalır). Bu işi yapan araçsa diyaframdır. Küçük diyafram değeri (büyük diyafram aralığı) bulanıklık dairesini büyültür, büyük diyafram değeri (küçük diyafram aralığı) bulanıklık dairesini küçültür, yani NAD artar, çünkü lensimizden daha az ışık girmektedir. Böylece daha net (keskin) resimler elde edilir.Alan Derinliği


3 Adımda Alan Derinliği (DOF) Depth of field

Alan Derinliği, Keskin ve net bölgenin odak noktasına göre fotoğraflanan bölgenin ne kadarının net olarak görüleceği şeklinde açıklanabilir.
3 temel öge ile alan derinliği üzerinde başarılı olabilirsiniz. Bu sizleri fotoğraf konusunda ileriye taşıyacaktır.


1.Lens uzunluğu (Odak Mesafesi)

Kısa lens(geniş açı)=daha uzun alan derinliği
Uzun lens(zoom)=daha kısa alan derinliği


2.Açılış (F Stop)


Geniş açılış(düşük F-STOP)=daha kısa alan derinliği
Dar açılış(yüksek F-STOP)=daha uzun alan derinliği


3.Cisme olan mesafe (lensin cisme olan mesafesi)

Kısa mesafe=daha kısa alan derinliği
Uzun mesafe=daha uzun alan derinliği


Görüş Alanı ( Field of View )

Görüş alanı belirli bir lens tarafından oluşturulan resim boyutu (en ve boy), kamera görüntüleyici boyutu ve nesneye olan mesafenin bileşimidir. Eğer görüş alanı uygun değilse görüş alanını artırmak veya azaltmak için mm açısından farklı lensler kullanılmalıdır.

Kamera lensleri genellikle iki kısma ayrılır: sabit odaklı lensler ve değişken odaklı lensler (ya da zoom lensler). Sabit odaklı bir lens sabit odak mesafesine sahiptir,değişken odaklı lens ise odak mesafesini değiştirebilir. Odak mesafesi merceğin optik merkezinden merceğin arkasında bulunan bir odak noktasına olan uzaklıktır. Bu uzaklık lensin üzerinde mm cinsinden yazılıdır ve mercek tarafından oluşturulan görüş alanını ifade eder.
Resmi ekleyen
Bu 3 Öğe


1- Çekmek istediğiniz objeye olan uzaklık (Odakladığınız nokta)
2- Kullanılacak Odak açıklığı (diyafram açıklığı. f4, f5.6, f8, f11 vs.)
3- Objektifin konuya uzaklığı . Ör. 20,24,28,35mm geniş açı, 40-60mm Normal, 60mm ve üstü telefoto olarak ifade edilir.

Obje ile olan uzaklığınız ayarlanması işin kolay kısmıdır, Örnekğin çekmek istediğiniz obje ile aranızda 10metre mesafe varda alan derinliği açısından 35mm gibi bir mercekle işiniz sonderece kolaydır. fakat obje ile aranızda 100m mesafe varsa alan derinliğinin çekimi için fotoğrafçıya geniş bir aralık kalacaktır. işte bu noktada fotoğrafçı özgürçe istediği alanda çalışır.

Alan derinliği Fotoğraflarda kendinizi ifade edebilmeniz için çok iyi bir fırsat sayılır.
Resmi ekleyen Resmi ekleyen
Soldaki ve Sağdaki iki fotoğraf başlangıçta birbirine benzer gibi görünürse de dikkatli bakınca birinci fotoğrafta yakında ve uzaktaki objelerde netliğin bozuk olduğunu farkedeceksiniz. Birinci fotoğrafta sadece aradaki beyaz objenin görüntüsü nettir. Birinci fotoğrafta olduğu gibi bir fotoğraf üzerinde net olarak bu görünen aralık alan derinliğidir. Burada birinci fotoğrafta alan derinliğini böyle daraltabilmek için diafram açıklığı f2, ikinci fotoğrafta ise her noktanın net olabilmesi için diafram açıklığı f8 yapılmıştır.Alan Derinliği Hesaplama Formülü :


Resmi ekleyen


f : lensin odak mesafesi
D: cismin ile lens arasındaki mesafe
V: cismin dikey boyutu
H: cismin yatay boyutu
v : merceğin dikey boyutu (aşağıdaki tabloda bakın)
h : merceğin yatay boyutu (aşağıdaki tabloda bakın)Resmi ekleyen0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı