İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Âşık Veysel Şatıroğlu (d. 1894, Şarkışla, Sivas - ö. 21 Mart 1973) | Türk Halk Ozanı.... Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım

- - - - - Aşık Veysel Aşık Veysel Şatıroğlu

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 12 yanıt gönderildi

Sema

Sema

Ne Mutlu Türküm Diyene!!

• Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...

Âşık Veysel Şatıroğlu

( 1894 - 1973)

Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda sol gözünü, bir talihsizlik sonucuyla da sağ gözünü kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı, 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

Araştırmacılara göre bağlamanın ilk düzeni olarak kabul edilen ve aslında Aşık Süleyman tarafından kullanılan ancak Aşık Veysel aracılığıyla yayıldığından dolayı aşıklama düzeni (la-re-mi), »Veysel Düzeni« olarak da bilinir.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

ESERLERİ

* Anlatamam Derdimi (5:24)
* Arasam Seni Gül İlen (4:18)
* Atatürk'e Ağıt (5:21)
* Beni Hor Görme (2:46)
* Beş Günlük Dünya (3:58)
* Bir Kökte Uzamış (4:55)
* Birlik Destanı (1:42)
* Çiçekler (3:05)
* Cümle Alem Senindir (6:44)
* Derdimi Dökersem Derin Dereye (4:51)
* Dost Çevirmiş Yüzünü Benden (3:12)
* Dost Yolunda (4:43)
* Dostlar Beni Hatırlasın (6:02)
* Dün Gece Yar Eşiğinde (4:28)
* Dünyaya Gelmemde Maksat (2:43)
* Esti Bahar Yeli (2:41)
* Gel Ey Aşık (5:35)
* Gonca Gülün Kokusuna (5:24)
* Gönül Sana Nasihatım (6:40)
* Gözyaşı Armağan (3:32)
* Güzelliğin On Para Etmez (4:31)
* Kahpe Felek (2:58)
* Kara Toprak (9:25)
* Kızılırmak Seni Seni (4:58)
* Küçük Dünyam (5:17)
* Murat (5:13)
* Ne Ötersin Dertli Dertli (3:05)
* Necip (3:16)
* Sazım (6:02)
* Seherin Vaktinde (5:01)
* Sekizinci Ayın Yirmiikisi (4:43)
* Sen Varsın (4:01)
* Şu Geniş Dünyaya (7:27)
* Uzun İnce Bir Yoldayım (2:23)
* Yaz Gelsin (3:02)
* Yıldız (Sivas ellerinde) (3:16)

Sağcılığa, solculuğa, ateizme itimat etmedi. O daima Atatürk ilkelerini benimsedi, Cumhuriyetten ve yeniliklerden yana oldu. Onun “Birlik Destanı" adlı şiiri 79 yıllık çileli hayatının en güzel ürünüdür. Bu şiiri her Türk çocuğu ve aydını ezbere bilmelidir.

BİRLİK DESTANI

Allah birdir Peygamber Hak
Rabbül alemindir mutlak
Senlik benlik nedir bırak
Söyleyin geldi sırası

Kürdü, Türkü ne Çerkezi
Hep Adem’in oğlu kızı
Beraberce şehit gazi
Yanlış var mı ve neresi

Kuran’a bak İncil’e bak
Dört kitabın dördü de Hak
Hakir görüp ırk ayırmak
Hakikatte yüz karası

Yezit nedir ne kızılbaş?
Değil miyiz hep bir kardaş
Bizi yakar bizim ataş
Söndürmektir tek çaresi

Kişi ne çeker dilinden
Hem belinden hem elinden
Hayır ve şer emelinden
Hakikat bunun burası

Şu alemi yaratan bir
Odur külli şeye kadir
Alevi sünnilik nedir
Menfaattir varvarası

Cümle canlı bu topraktan
Var olmuştur emir Haktan
Rahmet dile sen Allah’tan
Tükenmez rahmet deryası

Veysel sapma sağa sola
Sen Allah’tan birlik dile
İkilikten gelir bela
Dava insanlık davası

Konu Hale tarafından 25 Şubat 2016 Perşembe - 09:05 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Aşık Veysel

veysel.gif

Bu Dünyayı Kuran Mimar

Bu dünyayı kuran mimar, ne hoş, sağlam temel atmış.
İnsanlığa ibret için kısım kısım kul yaratmış.
Kimi yaya, kimi atlı, kimi uçar kanatlı.
Dünya şirin, baldan tatlı,
Eyvah; balı tuza katmış!

Aşık Veysel

Konu Hale tarafından 25 Şubat 2016 Perşembe - 09:05 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

Aşık Veysel

'Dostlar Beni Hatırlasın'

Uzun İnce Bir Yoldayım, Benim Yarim Kara Topraktır ve daha niceleri.. Türkiye’nin hafızasına kazınan türkülerin yaratıcısı Aşık Veysel ölümünün 38. yıldönümünde anılıyor.

Resmi ekleyen

Veysel'den Genç Kuşaklara Son Nasihatlar

Ölümünden 3 ay önce radyocu Yaşar Özürküt ile yaptığı röportajda, insanlara vermek istediği mesajların sorulması üzerine Aşık Veysel, genç kuşaklara şu nasihatlerde bulunuyor:

'Onlara söyleyişim şu olacak, çalışmak, azim, fikir. Efendime söyleyeyim, bunlar mevcut olacak. Dönmeyecek azminden insanlar. O azminden dönmeyen insan, muhakkak erinde, geçinde arzusuna ulaşır. Fakat azim deyince o da, biri yani yanlış yola azmetmiş, o muhakkak yolda kalır. Fakat doğru yola azmederse o kendini bir selamete çıkarır ve ismini baki kor dünyada, kendi de baki kalmış olur. Yoksa yanlış yola azmetmiş, onun muhakkak bir gün kafasına vururlar. Ondan hayır çıkmaz. Çıksa kalsa bile herkes nefret eder. İnsanlar iki şeyle anılır, biri nefretle, biri rahmetle. Nefretle anıldıktan sonra hiç anılmasın.'

'Sadık Yarim Kara Toprak'

Aşık Veysel Şatıroğlu, 21 Mart 1973'te 'Sadık Yarim' dediği kara toprağa kavuşmadan önce, dostlarına şu sözlerle hitap etmişti:

'Ben giderim adım kalır/Dostlar beni hatırlasın/Düğün olur bayram gelir/Dostlar beni hatırlasın, Can kafeste durmaz uçar/Dünya bir han konan göçer/Ay dolanır yıllar geçer/Dostlar beni hatırlasın, Can bedenden ayrılacak/Tütmez baca yanmaz ocak/Selam olsun kucak kucak/Dostlar beni hatırlasın, Ne gelsemdi ne giderdim/Günden güne arttı derdim/Garip kalır yerim yurdum/Dostlar beni hatırlasın, Açar solar türlü çiçek/Kimler gülmüş kim gülecek/Murad yalan ölüm gerçek/Dostlar beni hatırlasın, Gün ikindi akşam olur/Gör ki başa neler gelir/Veysel gider adı kalır/Dostlar beni hatırlasın.'

Bakınız, 'Dostlar Beni Hatırlasın' | Uzun İnce Bir Yoldayım, Benim Yarim Kara Topraktır Ve Daha Niceleri Türkiye’nin Hafızasına Kazınan Türkülerin Yaratıcısı Aşık Veysel Ölümünün 38. Yıldönümünde Anılıyor

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Âşık Veysel Şatıroğlu

Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel (d. 25 Ekim 1894, Şarkışla, Sivas - ö. 21 Mart 1973), Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda iki gözünü kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Aşık Veysel

askveysel.jpg

Aldanma cahilin kuru lafına
Kültürsüz insanın külü yalandır
Hükmetse dünyanın her tarafına
Arzusu hedefi yolu yalandır

Aşık Veysel

Konu Hale tarafından 25 Şubat 2016 Perşembe - 09:06 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Aşık Veysel

Resmi ekleyen

Derdim yüreğimde, eller ne bilsin…

Aşık Veysel

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti

Aşık Veysel

asikveyselr.jpg

Bu Dünyayı Kuran Mimar

Bu dünyayı kuran mimar, ne hoş, sağlam temel atmış.
İnsanlığa ibret için kısım kısım kul yaratmış.
Kimi yaya, kimi atlı, kimi uçar kanatlı.
Dünya şirin, baldan tatlı,
Eyvah; balı tuza katmış!

Aşık Veysel

Aşık Veysel Şatıroğlu’nu Ölüm Yıl Dönümünde Saygı Ve Sevgi İle Anıyoruz.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Konu Hale tarafından 25 Şubat 2016 Perşembe - 09:06 tarih ve saatinde düzenlenmiştir

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Aşık Veysel

Resmi ekleyen

Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında.
Çay var içersen?
Ben var seversen?
Yol var gidersen?

Aşık Veysel

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Aşık Veysel

Resmi ekleyen

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Aşık Veysel

21 Mart 2015

Resmi ekleyen

21 Mart 1973 de hayat 'a gözlerini yuman Cumhuriyet Ozanımız Aşık Veysel'i ölüm yıldönümünde saygı ile anıyoruz.

Resmi ekleyen

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı