İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Irmak Kazuk | BBL (Beko Basketbol Ligi) 'nin Değeri

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Woodpecker

Woodpecker

    Ağaçkakan Woody

  • Yetkili
  • 5.957 İleti


BBL'nin değeri

Aslında kendimizi kandırıyoruz. Bunca harcanan milyon dolarlar boşa gidiyor. Ne bu lig o kadar para ediyor, ne de kulüpler doğru işler yapıyor.
NTVSPOR Güncelleme: 13:39 TSİ 14 Kasım 2008 Cuma

Resmi ekleyen

Son birkaç yıldır Beko Basketbol Ligi'nin ne kadar kaliteli olduğunu, İspanya Ligi ACB ile birlikte yine aynı kıtanın en zorlu liglerinden biri olduğunu söyleyip duruyoruz.


Söylüyoruz da peki neden o zaman Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Banvit Avrupa kupalarına daha eleme turunda veda ederken, geçen sezon ULEB Kupası'nda son 4 arasına kalan Galatasaray Cafe Crown da adı değişen aynı kupada saf dışı kaldı?

Ama kendimizi kandırıyoruz. Bunca harcanan milyon dolarlar boşa gidiyor. Ne bu lig o kadar para ediyor, ne de kulüpler doğru işler yapıyor.

Galatasaray Cafe Crown'ın bu yıl ki bütçesi 10 milyon dolar civarında. Rakip Buducnost'un ise 1 milyon Euro'yu geçiyor. Bu fark tabii ki önemli ama dikkat çekmek istediğim bu değil. Karadağ ekibinin en yaşlı oyuncusunun 27 yaşında olması, FIBA'ya bildirdikleri 14 kişilik listenin yaş ortalamasının 21,7 olması ve en önemlisi bu 14 oyuncunun 7 tanesinin Buducnost altyapısından yetişmiş olması asıl önemli olan farklılığı gözler önüne seriyor. Oynanan iki maçta oyuncuların ya da antrenör Murat Özyer'in hiç mi hatası olmadı? Tabii ki oldu ama asıl yanlışlık burada.

Galatasaray'ın Eurocup listesinde kaç tane altyapı oyuncusu var? Yalnızca 1 tane, onun aldığı süre de tartışılır. Şu dönemde olduğu gibi üst üste sakatlıklar olmasa Altay'ın kadroya girmesi çok zor.

Ya da bir diğer örnek Partizan. Genç Partizan geçtiğimiz sezon inanılmaz boyutlara oluşan bütçeleriyle dikkat çeken ekiplerin arasından sıyrılarak son 8 takım arasına kalmış, Avrupa basketbolunun kulüpler düzeyindeki en zorlu organizasyonuna damga vurmuştu. Kendi bütçesi ise 2 milyon Euro olan Partizan'ın yaş ortalaması 24,5... Kadrolarını tek bir "yabancı" oyuncuyla takviye eden Partizan'da Sırp olmayan diğer oyuncu ise Pekoviç.. O da aynı ekolden Karadağ vatandaşı. Pekoviç için yabancı tanımlamasını yapmamak yanlış olmayacaktır.

Yazı belki Galatasaray Cafe Crown-Buducnost karşılaştırması ile başlıyor ama bahsi geçen konuya tüm takımlarımızın dikkat etmesi gerek. Altyapılarda önemli başarılara imza atan ve gelecek vadeden gençlere daha fazla şans tanımamız gerekiyor ki; Türk basketbolu ileri gitsin.

Bakıldığında aslında her zaman söylenen bir şey. Ama artık icraata geçelim.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı