İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Fotoğrafçılıkta Dünyanın En Eski İlkleri | Dünyanın En Pahalı Fotoğrafı - Renkli Fotoğrafı - Hareketli Objelerin Fotoğrafı - En Eski Hava Fotoğrafı - İlk Fotomontajı - Kadın Fotoğrafı - İnsan Fotoğrafı - Negatif Kullanılmadan Basılan Fotoğrafı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Fotoğrafçılıkta Dünyanın En Eski İlkleriDünyanın İlk Negatif Kullanılmadan Basılan Fotoğrafı...Resmi ekleyen


Negatif kullanmadan derken direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna daguerreotype deniyor.Resmi ekleyen


Bu teknik Fransız kimyacı Louis Daguerre tarafından bulunmuş. 1837 de yapılmış.1839 da Fransız hükümeti patentini almış.


Dünyanın İlk İnsan FotoğrafıResmi ekleyen


1939'da Alman Kimyacı Robert Cornelius Philadelphia'da aile mağazasında kendi fotoğrafını çekmiş. Dünyanın ilk insan fotoğrafını çekerek tarihte yerini almış.


Dünyanın İlk Kadın Fotoğrafı
Resmi ekleyen


Yukarda gördüğünüz fotoğrafta Dorothy Catherine Draper'e ait. Amerikada 1839 da çekilmiş ilk kadın fotoğrafı.,

Fransız Louis Daguerre1839 da Amerika'da bulunmuş.Kimya profesörü John W. Draper, kendi kamerasını yapmış ve ilk insan portresini çekmiş. Kızkardeşi Dorothy Catherine Draper de çekilmiş ilk bayan portresi olarak tarihe geçmiş.


Dünya'nın İlk Fotomontajı...Resmi ekleyen


1858 de Henry Peach Robinson dünyanın ilk fotomontajını yapmış. Birçok negatifi birleştirerek tek bir fotoğraf yaratmış.

Robinson'un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu komposizyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi "Fading Away"


Dünyanın En Eski Hava Fotoğrafı...
Resmi ekleyen


İlk hava fotoğrafı Gaspard-Félix Tournachon tarafından çekilmiş. Bu fotoğrafı Fransa'da Bievre vadisinde balonla dolaşarak çekmiş. James Wallace Black


İlk Hareketli Objelerin Fotoğrafı...
Resmi ekleyen


1872 de İngiltere doğumlu fotoğrafçı Eadweard Muybridge, bir at yarışında atın dört ayağınında yerde olmadığı anı fotoğraflamayı başarmış. Oniki kamerayla bir seri fotoğraf çekerek bir at yarışını adım adım fotoğraflamış. Bunları birleştirerek ilk hareketli görüntüleri oluşturmaya başlamış. Aslında bir anlamda günümüz at yarışı fotofiniş ininde babası olmuş.

Eadweard Muybridge


Dünyanın İlk Renkli Fotoğrafı...
Resmi ekleyenBilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872 de çekilmiş. Fotoğrafta Güney Fransa'dan bir görünüş bulunmakta.Resmi ekleyen


1880 lerde Fransız bilimadamı I Étienne-Jules Marey kuşların nasıl uçtuğunu öğrenmek istedi. Bir saniyede 12 fotoğraf çekecek bir fotoğraf tabancasıyla aşağıdaki fotoğrafı çekti.Mammoth Kamera (Dünyanın En Büyük Kamerası)...Resmi ekleyen


1900 lerde George R. Lawrence Dünyanın en büyük kamerasını yaptı. 5000 USD harcadı ve kamerayı 15 kişi taşıyabiliyordu. Bu makinayla dünyanın en büyük fotoğrafı çekildi.


Dünyanın En Pahalı Fotoğrafı...
Resmi ekleyen


Dünyanın en pahalı fotoğrafı. Edward Steichen'ın olan bu fotoğraf 1904 de çekilmiş. 2006 yılında 2.9 milyon USD a satılmış.0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı