İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Amatör Balıkçılık |Balıkçıya Öğütler |Balık Takvimi | Balık Çeşitleri |Balık Yemleri | Olta Çeşitleri | İğne Bağlama

• Bu konu kapalı Konu Kapalı
Bu konuya 9 yanıt gönderildi

patriot34

patriot34

KD ™ Dost

• Kadim Dost
  • 2.836 İleti

AMATÖR BALIKÇI

Resmi ekleyen

Amatör balıkçılık eğlenceli, dinlendirici, doğayı ve doğal yaşamı yakından tanımak açısından son derece faydalı bir spordur.Günümüzde yoğun tempoda çalışma ve birtakım olumsuzlukların neden olduğu aşırı stresten arınmak için son derece etkin bir uğraştır.Özellikle balık oltaya vurmaya başladığında yoğun konsantrasyon ve dikkat nedeniyle de son derecede rahatlatıcı özelliğe haizdir. Kıyı balıkçılığıyla boş zamanlarını değerlendiren amatör balıkçılar hem güzel bir spor yapmış, hem de temiz hava alarak sağlıklarını korumus olurlar. Sahilin tatlı serinliği ve mücadele duygusu kişiye bedensel ve zihinsel yorgunluğunu giderme olanağı da sağlar. Deniz, göl, ırmak gibi su kaynaklarına yakın yerleşim birimlerinde yaşayan herkes bu faaliyete kolaylıkla katılabilir.

Amatör balıkçılık , bu iş için kullanılan av malzemelerinin kolayca bulunabilmesi, pahalı olmaması ve meraklılarınca kolayca yapılabilmesi nedeniylede ekonomik külfet getirmeyen herkesin uğraş verebileceği bir faaliyettir.

Amatör balıkçılık yazılı olmayan kurallar içermektedir. Amatör balıkçılar her zaman birbirlerinin dostudur. Avcılık sırasında kazandıkları deneyimleri, buldukları yeni yöntemleri, verimli av yerleri hakkında bilgileri her amatör balıkçı, bir başkası ile paylaşmalıdır. Bu şekilde kendisi de yeni yöntemler öğrenme, deneyimler elde etme fırsatı bulacaktır.

Balık avlama, kesinlikle balık öldürme değildir.Her amatör balıkçı balıklara karşı derin bir sevgi duymalıdır.Yenemeyecek kadar küçük, ya da sofra için elverişsiz balıklar oltaya takıldıkları zaman fazla zedelemeden iğneden kurtarılmalı ve özenle yeniden suya bırakılmalıdır.Böylece hem canlı bir varlığa gereksiz acı çektirmemiş, hem de doğanın dengesine zarar vermemiş oluruz.

AMATÖR BALIKÇIYA ÖĞÜTLER

Resmi ekleyen

Sevgili arkadaşlar herşeyden önce Yanınızda mutlaka Amatör Balıkçı Belgesi olmalı

Tetanoz Aşınızı olmadıysanız.Sağlık birimlerinde bedava yaptırabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun diyede aşağıdaki satırları bir kez olsun okuyun derim....

Deniz Canlılarının Sokması ve Balık Çarpması,Olta İğnesi batması

Denizyıldızı ve denizkestanesi,tarakonya,çarpan vs gibi derisi dikenli deniz hayvanlarıyla olan temas sonucu diken batması durumlarında ilk önce dikenlerin hemen çıkarılması gerekir. Dikenlerin üzerine sirke dökülürse yüzeysel dikenler erir. Ardından bölge bol suyla yıkanmalı, ağrı kesici ve kortizonlu merhemler uygulanmalıdır. Yaranın günde birkaç kez sirkeyle yıkanması ya da sirkeyle ıslatılmış bezle kompres yapılması da iyi gelir.

Zehirli deniz anası çarpmalarında hayvanın dokunaçları keskin bir bıçak yardımıyla vücuttan çıkarılır, yaralı bölgeye 30 dakika boyunca yüzde 50’lik sirke çözeltisiyle kompres yapılır. Daha sonra suyla yıkanır ve merhemler sürülür.

Vatoz, iskorpit gibi çarpan balıkların hem batıcı hem de zehirli olan dikenleri genellikle ayak ve bacaklara saplanarak çok ağrı veren yaralara yol açar. Ağrı 1 saat içinde doruk noktasına ulaşır. Bitkinlik ve terleme, kasılmalar, bulantı görülebilir. Yarada varsa dikenler temizlenmeli, bölge yıkanarak sokulan alan üstünden zaman zaman gevşetilen sıkı bir turnike uygulanmalıdır. Diğer sokmalarda olduğu gibi bölgeye antiseptik, ağrı kesici ve antihistaminik merhemler sürülmesi yararlıdır.Gece avlanıyorsanız!!!!ne tuttuğunuzu mutlaka görün!!!!!

Balık avlarken elinize dalgınlıkla veya acele etmenin sonucu istenmeyen yaralanmalar meydana gelirki bunlardan bir tanesi!!olta iğnesinin elinize batmasıdır…İşte bu durumdaki yanınızda mutlaka soğutucu(CHLOAETHYL-eczanelerde satılıyor.özelikle sporcularda kullanılır.)bulunmalı !!!Neden mi???diyelim ki şehirden ve sağlık merkezlerinden oldukça uzakta balık avlarken elinize olta battıki çıkarmanın mümkünatı yok.Eğer yanınızda soğutucu(CHLOAETHYL) varsa korkamadan elinize bir arkadaşınızın yardımıyla 15 cm uzaktan sıkınız…parmağınız iyice soğudukran sonra keskin uclu pense yardımıyla oltanın başını kesiniz(4 kez bu yöntemle arkadaşlarımızı kurtardık)ve geri kalan kısmı çekiniz.inanın bütün gün çekeceğiniz işkence bir anda bitiveriyor.Daha sonra yapmanız gereken eğer tetanoz aşı tarihini hatırlıyorsanız ve geçmişse mutlaka o gün veya ertesi gün en yakın devlet hastenesine ve sağlık ocağına müracaatat ederek aşınızı yaptırınız

1-Balıkçılık sevgi, sabır, soğuk kanlılık ve refleks ister.

2- İnce misina 0,30 ve 0,40 avcı olur balığı ürkütmez.

3-Büyük balıklar yakalandığında misina durdura durdura ürkütmeden yukarı çekilmelidir.

4-İstavrit tutarken çapa atılmaz, çapa ipinin hareketi balığı ürkütür ve yarı yarıya keser.

5-Tekneyle büyük balık avında mutlaka bir kepçe veya kakıça ihtiyaç vardır. Sudan çıkar çıkmaz kepçeyle balık yakalanmalıdır yoksa çırpınan hayvan misinayı koparabilir.

6- Bir balık teknesinde mutlaka livar bulunmalıdır. Livar yoksa büyük kovalar tercih edilmeli ve su sık sık değiştirilmelidir. Aksi durumda plastik kovalarda bekleyen balık su içinde bile olsa bayatlar.

7-Balıkçılığa yeni başlayanların en sık düştüğü hatalardan biri iğneyi dipte bir yerlere taktırmalarıdır. Bu konuda dikkat gerekiyor ve yedek takım bulundurulmalı.

8- İskorpit ve trakonya etleri yenirse de zehirli balıklardır. Çarptığı yeri şişirirler. Oltaya sık gelen bu balıkları tanımak iğneden çıkarırken tedbirli olmak her ihtimale karşı zehirli balık vurmaları için küçük bir şişe amonyak alınmalıdır.

9-Avlanma sahamızı bozmamak için kirletmemek gerekir.

10-Av günü sonunda yakın bir zamana kadar tekrar ava çıkılmayacaksa artan yemlerle de yemleme yapılmasında fayda vardır.

11-Siz siz olun balığa yanlız çıkmayın.Yanınızda mutlaka birileri bulunmalı

patriot34

patriot34

KD ™ Dost

• Kadim Dost
  • 2.836 İleti
BALIK TAKVİMİ

Resmi ekleyen
Resmi ekleyen
Resmi ekleyen

patriot34

patriot34