İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Lağoz Balığı Nasıl Tutulur ? | Kullanılacak Olta Takımı - Kullanılacak Yem


  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
patriot34

patriot34

    KD ™ Dost

  • Kadim Dost
  • 2.836 İleti
  • Gender:Male
  • Location:iSTANBUL


LAHOZ - GİRİDA
Percıfonnes Serranidae


Epinephelus aeneus
ülkemiz sularında 5 ayrı lahoz türü bulunmakta.
1. Epinephelus costae ( Altın benekli lahoz )
2. Epinephelus caninus ( Köpek dişli lahoz )
3. Epinephelus aeneus ( Kum lahozu )
4. Mycteroperca rubra ( Taş hanisi )
5. Epinephelus haifensis ( Haifa orfozu-lahozu )

Resmi ekleyenResmi ekleyen

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen
Resmi ekleyen


Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

LAHOZ BALIĞI

Percıfonnes Serranidae

Epinephelus aeneus
Serranidae familyasından olan lahoz balığının bilimsel adı Epinephelus aeneus’tur. Halk dilinde kaya hanisi, grida diye de adlandırılan lahoz balığının sırtı ve yanları koyu gri veya koyu kahverengi olup karnı daha açık gri ve kahverengidir. Baş ve operculum üzerinde zehirsiz dikenleri vardır. Galsamaları jilet gibi keskin olduğu için göz çukurlarından tutulur. El galsamaya sokulduğu takdirde kesilir.

Lahoz, Ege, Çanakkale Boğazı ve Marmara’da görünmesine rağmen tipik bir Akdeniz balığıdır. Ağırlıkları 3 - 5 kiloyu bulan lahozlar 50 - 100 metre derinlikte dibi taşlık, mağaralık, ılık sularda yaşarlar.

Lahoz ayında orfozda olduğu gibi zokalı takım, çift göz iskandilli takım, dip sürütmesi ve köstekli takım kullanılır. Derin sularda avlanıldığı zaman iskandil ağırlıkları 1-2 kiloyu bulur. Köstekli takımlarda olta 100 no., köstekler yine 0.90 no. ‘dur. Köstek uzunlukları 3 karış olup ucuna 0/6 no. iğne bağlanır. Yemler başta karides olmak üzere sübye, ahtapot ve akyemlerdir. Daha sığ sularda, gündüz dip sürütmesinde canlı yem, yapay balık veya kaşık kullanılır.

Lahoz balığı sinarit, orfoz veya trança kadar sert olmamakla beraber oltaya atladığı zaman mücadele eden bir balıktır. Ancak yukarıda saydığımız balıklara oranla çabuk yorulur. Kakıçla veya göz çukurlarına parmak sokmak suretiyle sandala alınır. Avı zevkli olup marine edildikten sonra ızgara şişi çok lezzetlidir.
-------------------------------------------------------------------------------------

BALIKLAR HAKKINDA BAŞKA BİR GÖRÜŞ

Serranidae familyasının bu asil ve kurnaz balığına avının zorluğu sebebiyle şeytan, çakal adı verilmiştir. Bilimsel olarak Taş Hanisi adıyla anılsada bu balık yöreden yöreye birçok değişik isimle anılmaktadır. Bu isimler; şeytan, züber, çakal, mıdıklı, ebu-sufhi, harami, arap, çamur lagosu, kara lagos..vs En çok karıştırıldığı türler ise grida ve orfozdur. Şeytanın başlıca ayırt edici özellikleri ise şu şekildedir. Vücudu ince uzun bir yapıya sahiptir ve kuyruğu vücuduna oranla oldukça büyüktür. Kuyruk yapısı iç bükey olup uç köşeleri sivridir. Balığın alt çenesi üst çenesine oranla oldukça uzundur, bu sayede balığın uzun ve sivri yapıda bir burnu vardır.Züberin ve gridanın vücut yapısı birbirine çok yakındır ve ayırt edebilmek için renklerine bakmak gerekir. Züberin vücudundaki desenler gridadaki kadar belirgin çizgilere sahip değildir, orfozdaki gibi bulutsu desenler de çok zayıftır. Züberin rengi genellikle tek düze renktir.. Genelde koyu kahverengi ya da sarıya yakın bir renk alır. Kuma yattığı zaman kum lagosu gibi beyaz renge büründüğü de görünür.
Züberler genelde küçük gruplar halinde yaşamayı severler. Yılın belirli dönemlerinde sürü halinde küçük çaplı göç hareketlerinde bulunurlar. Bu göç hareketleri genelde derin sularla sığ sular arasında beslenme ve üreme amaçlı yapılır.
Ülkemizde yoğun olarak akdeniz ve güney ege sularımızda yaşamaktadır. Egede izmir ilimizden daha kuzey kesimlerde bulunmamaktadır. Bu da züberin yaşam alanı olarak nispeten sıcak suları seçtiğini gösteriyor.
Yaşam alanlarına gelirsek; dik duvarların birden derinleştiği yamaçlar, dibi çamurlı öbek taşların bulunduğu yerleri yaşam alanı olarak seçer. Züberin genel olarak sahip çıktığı belirli bir yuvası yoktur küçük çaplı göç hareketlerinde bulundukları her gittiği alanda farklı yuvalara sahiptir. Ancak gözlemlerime göre züberin iri bireyleri bi süre sonra yalnız yaşamaya başlayıp orfoz gibi tek bir yuvayı sahiplenme hareketi sergileyebiliyor. Genellikle dibi çamur ve içi karanlık dar yuvaları seçerler.
Sularımızda genel olarak 3-4kg a kadar büyürler ve 7-8kg boyundakilere rastladık. Ancak 14kg büyüklüğünde olanların da yakalandığını duydum.
Genelde küçük balık sürüleriyle beslenirler. Bunların dışında ufak kabuklular, ahtopot,kalamar, sübye gibi yumuşakçaları da avlar.. Avlanırken olduğu yerden büyük bir hızla ok gibi fırlar ve avını yuttuğu gibi eski yerine geri döner. Bu hareket Serranidae familyasının karekteristik avlanma özelliğidir.
---------------------------------------------------------------------------------------

Resmi ekleyen-Resmi ekleyen
Resmi ekleyen--
Resmi ekleyen

Resmi ekleyen-

Resmi ekleyenYEMLER İÇİN ÜZERLERİNE TIKLAYINIZ

ÇİFT KABUKLULAR(öz:KARAMİDYE,
SULİNA
KURTÇUKLAR,
ÇAĞANOZ
KARİDES,
HAMUR,
AKYEM

NOT: BİLGİLER ÇEŞİTLİ SİTELERDEN ALINTIDIR, HEPSİNİN EMEĞİNE TEŞEKKÜRLER.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı