İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Yivli Av Silahları | Tek Namlulu Yivli Silahlar | Çift Namlulu Yivli Silahlar


 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 12 yanıt gönderildi

#11
patriot34

patriot34

  KD ™ Dost

 • Kadim Dost
 • 2.836 İleti
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL


YİVLİ ÜST-ÜSTE NAMLULU ÇİFTE

Resmi ekleyen

Yivli superpose tüfekler 2 adet tek atışlı namlunun hassas bir şekilde, üst-üste yer alacak şekilde tek tüfekte bulunması olarak özetlenebilir. Farklı 2 adet namludan oluşturulduklarından aynı tüfek üzerinde, eş kalibreler olabildiği gibi, farklı kalibreler de bulunabilir. Bu sebeple çok geniş kullanım amaçlı yivli tüfekler haline gelmişlerdir. namluların üst üste bulunması, dürbün kullanımını kolaylaştırmaktadır. Kalibrelerine veya kalibre kombinasyonlarına bağlı olarak her tür av için kullanılabilir ideallikte bir yapıya sahip tüfeklerdir. Yapıları dolayısı ile son derece güvenilir, bağımsız iki namludan, yine bağımsız olarak ateşlenmeleri dolayısı ile en az sürprizle karşılaşılabilecek, ideal atış standardına sahip tüfeklerdir. Dünyada kabul gören en kolay kullanımı olan baş parmak ile idare edilen emniyet mandalı dolayısı ile atışa çok seri olarak hazırlanabilmektedirler. Tek namlu, tek kalibre olarak akla gelebilecek tüm kalibrelerde olanlarını bulmak mümkündür. Standart olarak bulunabilen kalibreler ise; 7x57 R; 7x65 R; .30-06; .30 Rem ; 8x57 IRS; 9.3x74 Rem olarak belirtilmektedir.
Alt ve üst namlu farklı kombinasyonlarında ise neredeyse arzu edilen tüm kombinasyonlara rastlanabilmektedir, ancak burada da standart olarak;


ALT NAMLU
5.6x50 R Mag.
5.6x52 R
.243 Win.
6x62 R Frères
6.5x57 R
6.5x65 R RWS
.270 Win.
7x57 R
7x65 R
.308 Win.
.30-06
.30 R Blaser
8x57 IRS
8x75 RS
9.3x74 R


ÜST NAMLU
22 Hornet
.222 Rem.
5.6x50 R Mag.
5.6x52 R
.243 Win.
6.5x57 R
Olarak göze çarpmaktadır. Seri olarak imal edilebildiklerinden dolayı fiyatları makul seviyelerdedir.
Çok yakın mesafeden, orta mesafeye kadar tüm mesafe Yivli tüfek gerektiren tüm avlar için kullanılabilen, mekanizma yapıları ve güvenilirlikleri dolayısı ile ideal bir yapıya sahip tüfeklerdir.
Kullanılan kalibreye bağlı olarak, ortalama 2.5-3 kg civarı ağırlığa sahiptirler. Kurulmaları namlunun kırılması sırasında olur. Tüm üst-üste namlularda kullanılan çifte kilitleme sistemleri uygulanabilir.


Resmi ekleyen

Ateşleme indirekt yolla, Anson-Deeley kilit veya yine indirekt ateşleme yan çakmak olarak imal edilmektedir. Ejektör yaygın olarak kullanılmakta, tek ve çift tetik varyasyonları bulunmaktadır.Resmi ekleyen


#12
patriot34

patriot34

  KD ™ Dost

 • Kadim Dost
 • 2.836 İleti
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
DRİLİNG (STANDART)

Resmi ekleyen

Yivli driling tüfekler 3 adet tek atışlı namlunun hassas bir şekilde, farklı pozisyonlarda yer alacak şekilde tek tüfekte bulunması hali olarak özetlenebilir. Farklı 3 adet namludan oluşturulduklarından, aynı tüfek üzerinde, eş kalibreler olabildiği gibi, farklı kalibreler de bulunabilir. Bu sebeple çok geniş kullanım amaçlı yivli tüfekler haline gelmişlerdir. 3 adet farklı namlu taşıdıklarından dolayı ağırlıkları da ona göredir. Karma, her türlü avın tüfeği olarak özellikle Avrupa kıtasında kabul görmektedirler. Öte yandan, yivli av tüfeklerinin nişangahı, atış yörüngesiyle istenilen bir noktada kesişecek biçimde ayarlanmaktadır. Çiftelerde bu noktanın, sabit namlu birleştirme açısı nedeni ile, ileri ya da geri alınması mümkün olmadığına göre, nişan alınarak sağlıklı atış sağlanabilecek tek sıfırlama bu noktada olmakta ve düşey ve yatay yöndeki her iki namlu için ayrı nişangahlar kullanılmadığı takdirde, belirli noktadan önde yapılacak atışlar nispeten makul sınırlar içinde kalırken, buradan ilerideki hedeflere yapılacak atışlar, birbirinden açılır biçimde, atışı yapan namlunun aksi yönünde sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple genellikle yakın mesafe avlarında kullanım alanı bulan tüfekler olarak kabul görmektedirler.

Resmi ekleyen

Çok değişik namlu kombinasyonları olmakla birlikte; klasik (standart) Driling tüfekler, normal bir yan-yana çifte ve altında yivli bir namlunun yer aldığı tüfeklerdir. Prensipte, kuş avı da dahil olmak üzere, çok yakından- orta uzaklığa kadar olan tüm avların avlanabilmesi için tasarlanmışlardır. Bu sebeple 2 adet yivsiz (genellikle 20 numara) namlu, kombine olarak başka bir adet de yivli namlu ile donatılmışlardır. Kalibrelerine veya kalibre kombinasyonlarına bağlı olarak her tür av için kullanılabilir ideallikte bir yapıya sahip tüfeklerdir. Yapıları dolayısı ile son derece güvenilir, bağımsız iki namludan, yine bağımsız olarak ateşlenmeleri dolayısı ile en az sürprizle karşılaşılabilecek, ideal atış standardına sahip tüfeklerdir. Dünyada kabul gören en kolay kullanımı olan baş parmak ile idare edilen emniyet mandalı dolayısı ile atışa çok seri olarak hazırlanabilmektedirler. Tek yivli namluda, akla gelebilecek tüm kalibrelerde olanlarını bulmak mümkündür.

Standart olarak bulunabilen kalibreler ise; .22 Hornet; 6,5x57 R; 7x57 R; 7x65 R; .30 Blaser; .30-06 Springfield; .308 Win; 8x57 IRS; 9,3x74 R; olarak belirtilmektedir.

Kilitlenmeler özel olarak üst namlular için Gener tip, yandan sürgülü olarak alt ve yivli olan namlu için ise yanlardan sürgülü, yaylı bağlantı şeklinde şeklinde gerçekleşmektedir.
Ateşleme indirekt yolla, Anson-Deeley kilit veya yine indirekt ateşleme yan çakmak olarak imal edilmektedir. Ejektör yaygın olarak kullanılmakta, ateşleme sırası, çoktan seçmeli selektör vasıtası ile gerçekleştirilmektedir.

Driling tüfekler çeşitli kalibre ve namlu kombinasyonları esas alınarak 2 ana tipe göre imal edilmektedir. Bunlardan biri klasik (standart) driling tüfekler ki, bunlar direkt olarak yivli namlunun normal bir yan-yana yivsiz çiftenin altına kombine edimiş durumudur. İkinci tip ise, yivsiz namlunun tek adet olarak yer alması durumudur.
Bunlar da "YİVLİ ÇİFTE DRİLİNG" olarak adlandırılmaktadırlar.
Gerek yivli çiftelerde gerekse drilinglerde, farklı modeller özellikle Alman kökenli olduklarından ve Almanya'da yaygın bir biçimde kullanım alanı bulduklarından "Driling = Büchsen-Flinte, Yivli çifte = Doppel-Büchse, Yivli süperpose = Bockgewehre vs." olarak da adlandırılmaktadır.


Resmi ekleyenResmi ekleyen

#13
patriot34

patriot34

  KD ™ Dost

 • Kadim Dost
 • 2.836 İleti
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
DRİLİNG (YİVLİ ÇİFTE)

Resmi ekleyen

Yivli-çifte driling tüfekler 2 adet yivli ve bir adet yivsiz namlunun bir araya getirilmiş halidir. Bu sebeple çok farklı ve değişik çap ve namlu kombinasyonları ile imal edilmektedir. Genellikle üstte veya yarı süperpose şekilde sağ üstte bulunan namlu tek namlulu tüfeklerde olduğu gibi sıfırlanabilir. Diğer yivli namlu ise kısa mesafede sıfırlanacak şekilde monte edilmiştir. Bu sebepten dolayı özellikle uzak masafeli atışlarda dürbün kullanımı yaygındır.
Üç adet bağımsız namlu içermeleri dolayısı ile oldukça ağır tüfeklerdir. Yaklaşık 4kg. ve üzeri ağırlıklarda olabilirler.
İki aynı kalibre ve tek çapta standart varyasyonları;

YİVLİ NAMLU
.22 Hornet
6,5x57 R
7x57 R
7x65 R
.30 R Blaser
.30-06
.308 Win
8x57 IRS
9,3x74 R


YİVSİZ NAMLU
12/76
16/70
20/76


İki ayrı kalibre ve tek çapta standart varyasyonları;

YİVLİ NAMLU 1
7x57 R
7x65 R
.30 R Blaser
8x57 IRS
8x75 RS
9,3x74 R
.30-06
.243 Win
.308 Win
6,5x55


YİVLİ NAMLU 2
22 Hornet
6,5x57 R
7x57 R
7x65 R
.30 R Blaser
.30-06
.308 Win
8x57 IRS
9,3x74 R


YİVSİZ NAMLU
12/76
16/70
20/76Resmi ekleyen
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı