İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Dart Nedir? | Dart Malzemeleri - Nasıl Oynanır? Karambol Ve Cezalı Kriket Nedir?Nasıl Oynanır?

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Dart Nedir?İlk kez İngiltere'de ortaya çıkan dart, kapalı yerlerde oynanan bir hedef oyunudur. Daha sonraları dart karşılaşmalarına yer ve­ren televizyon programları aracılığıyla bu oyun birçok ülkede yaygınlık kazandı.Resmi ekleyen
Oyun, üzerinde numaralanmış daireler bu­lunan yuvarlak bir nişan tahtasına dart adı verilen küçük okların atılmasıyla oynanır. Dart yaklaşık 16 cm uzunluğundadır. Sivri ucu metaldir; hedefe şaşmadan gitmesi için arkasına bir tüy takılıdır. Çapı 45 cm olan nişan tahtası, 1'den 20'ye kadar değerlerin yazılı olduğu 20 dilime bölünmüştür. Numa­ralama, yüksek ve düşük değerler art arda gelecek biçimde düzenlenmiştir.

Ayrıca iki geniş "tekli atış" halkası; dar bir "üçlü atış" halkası ve en dışta dar bir "çiftli atış" halkası vardır. "Üçlü atış" halkasını vuran oyuncu yazılı puanın üç katını; "çiftli atış" halkasını vuran iki katını alır. Alınacak puanları belirleyen iç içe altı halka vardır. En içteki halka (boğa gözü) 50 puan; hemen ardından gelen halka 25 puandır. Her oyun­cunun üç dart atma hakkı vardır; üç dartla kazanılabilecek en yüksek puan 180'dir.

Oyun genellikle iki ya da dört oyuncuyla oynanır. Nişan tahtası, "boğa gözü" halkası göz hizasına gelecek biçimde, oyunculardan 2,75 metre uzağa yerleştirilir. Oyun değişik biçimlerde oynanabilir. En yaygın biçiminde, her oyuncu ya da eşler oyuna 301 ya da 501 puanla başlar. Oyuncu kazandığı her puanla bu sayıyı eksilterek sıfıra düşmeye çalışır. Kazanmak için tam sıfıra ulaşılmalıdır. Eğer sıfırın altına düşen bir puan alınırsa (örneğin sıfıra 8 puan varken 9 ya da daha çok puan kazandıran bir atış yapılırsa), o atış geçersiz sayılır. Kural gereği, başlama ve bitirme atışları "çiftli atış"la yapılır.
Malzemeler


Board, merkezi (doublebull) yerden 1,73 metre yükseğe asılır ve 2,37 metre uzaklığa atış çizgisi sabitlenir. Oyunlar board'a oyuncuların sırayla 3'er dart atmasıyla oynanır.
Resmi ekleyen
Board (Oyun tahtası) üzerinde 20 dilime bölünmüş 3 ayrı sayı bölgesi bulunur. Her dilim, kendisine karşılık gelen sayı değerindedir. Bölgeler de dıştaki ince halka double (ikili sayı bölgesi) ve içteki ince halka triple (üçlü sayı bölgesi) olarak adlandırılır. Bu bölgeler, kendisine karşılık gelen sayının 2 ve 3 katı değerindedir. Board'un ortasında Bull (25) ve DoubleBull (50) olarak adlandırılan bir bölüm daha bulunur. Mouse'u aşağıdaki board üzerinde gezdirerek sayı bölgelerini kontrol edebilirsiniz.


Oyunlar sırasında, atışlar tamamlanmadan board üzerindeki dartlara dokunmak veya yere düşen dartları alıp tekrar kullanmak yasaktır. Eğer oyuncu atış sırasında board üzerindeki dartlardan bir tanesine dokunursa atışını tamamlamış sayılır. (elinde kalan diğer dartları kullanamaz.)

Atışlar sonrasında sadece board üzerinde kalan ve ucu board'a değen dartlar hesap edilir


Dart (Ok)

Bu bölümde dart malzemeleri ile ilgili genel bilgileri bulabilirsiniz. Özellikle bu spora yeni başlayanlar ile tekniklerini geliştirmek isteyenlere malzeme seçiminde bir yol gösterici olacağını zannediyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim ki, kendiniz için doğru malzemeyi ve tekniği tespit etmek tamamen bir deneme ve yanılma sürecidir ve kişiye göre farklılıklar gösterir. Eğer mümkün olursa dartlarınızı satın almadan önce denemeniz önerilir.Resmi ekleyen
1. Tip (Uç)

Steel (Çelik) ve Soft (Plastik) olmak üzere iki ayrı tipi vardır. Bizim burada genel olarak üzerinde duracağımız steel tip, klasik dart olarak bilinen ve bristle (kıl) boardlar üzerinde kullanılan sabit veya hareketli çelik uçlu dartlardır. Soft yani plastik uçlu dartlar ise üzerinde delikler olan plastik veya elektronik boardlarda kullanılır. Soft yani plastik uçlar da hareketli çelik uçlar gibi barrele vidalanarak tutturulur.

Dartlarınızın ucuna her zaman özen gösterin. Özellikle evde dart atarken, ucunda metal çapak olan dartlar, board'dan liflerin dökülmesine ve boardun ömrünün kısalmasına sebep olur. Ayrıca uçları bilemeniz gerektiğinde aşırı sivriltmemeye dikkat edin. Uçlar üzerinde su zımparası ile yapılacak yatay zımparalama, dartın boarda daha sıkı tutunmasını sağlar.

2. Barrel (Gövde)

Dartın ana parçasıdır. Aslında dart dendiğinde kastedilen parça budur. Piyasada farklı markalara ait çeşitli şekil ve ağırlıklarda pek çok barrel bulabilmek mümkün.

Dartlar günümüzde tungstenden üretiliyor. Tungsten bilinen en ağır katı metal olma özelliği ile aynı ağırlıktaki pirinç alaşımlı dartlardan neredeyse yarısı kadar ince dartlar üretilmesine imkan veriyor. Bu sayede dartları çok daha yakın atma şansınız artıyor. Özellikle yüksek tungsten oranlı (max. %97) ve uzun barelli dartlar daha kolay 180 atmak için ideal gibi görünse de, eğer bu kadar ince bir dartı kontrol etmekte zorlanırsanız ince dart kullanmak önemini kaybedecektir.

Yeni başlayan oyuncuların bir çoğu “ideal dart ağırlığı kaç gram olmalı” sorusunu sorar. Aslında bu soruya verilecek doğru bir cevap olmadığını söylemeliyim. İki dünya şampiyonundan Raymond von Barneveld 25 gram , Dennis Priestley ise 14 gram dartlarla oynuyorlar. Bu açıdan bakıldığında bir rakam belirlemek anlamsız gibi geliyor. Ama yine de yeni başlayanlar için bir rakam vermek gerekirse; eğer soft-tip oynuyorsanız makinenin müsaade ettiği en ağır dart ile( ~20 gram), steel-tip oynuyorsanız 22- 24 gram dartlar ile başlamanızı öneririm.

Dart yüzeyi ve şekli markalar ve modeller arasında çeşitlilik gösteriyor. Resimde de görüleceği gibi çok farklı şekillerde dartlar bazı teorik avantajlar ve dezavantajlar sağlar. Ayrıca dart yüzeyi de kontrolü arttırmak adına, pürüzlü, halkalı ve düz olarak üretilir. Siz yine kendinize en uygun olan şekli seçmeye çalışın.

3. Stem (Şaft)

Barrelin arkasına takılan ve flightı tutan parçaya şaft deniyor. Naylon, alüminyum ve titanyumdan üretilen şaftlar piyasada genellikle ex.short, short ve medium olmak üzere 3 ayrı boyda (yurt dışında long da var) bulunabilir. Şaftın boyu ve ağırlığı, dartın uçuş dinamiği ile yakından ilgilidir. Hangi boy şaftın size uyduğunu yine deneyerek öğrenebilirsiniz.

Malzeme olarak Naylon şaftlar en ucuz seçenektir. Kırıldığı zaman kolaylıkla değiştirilebilse de genellikle vidasından kırıldığı için içeride kalan parçayı çıkartmak uğraştırır. Bu olduğunda, bir tornavidayı kızdırıp, içeride kalan parçaya soktuktan sonra ters yöne çevirerek kolayca çıkartabilirsiniz. Naylon şaftlarda genellikle flightı şaft üzerinde sabitleştirmek için metal halkalar kullanılır.

Alüminyum şaftlar, naylonlara oranla daha pahalıdır ama daha da sağlamdır. En kötü yanı dart düştüğünde yamulabilir ve yamulduğunda eski düz haline getirmek neredeyse imkansızdır. Alüminyum şaftlar naylon şaftlara göre daha ağırdır.

Titanyum şaftlar, en hafif ve en sağlam şaftlardır. Alüminyum şaftların tüm avantajlarına sahip olmakla birlikte, piyasadaki en pahalı şaftlar titanyum olanlarıdır.

4. Flight (Kanat)

Dartın düzgün uçmasını sağlayan parçadır. Piyasada çeşitli şekil ve binlerce farklı desende çeşitli materyallerden üretilmiş flightlar vardır. İdeal veya doğru bir flight şeklinden bahsetmek mümkün değildir. Kullandığınız dartın ağırlığı ve atış stilinize göre, sizin için doğru flightı tespit etmek yine bir deneme yanılma sürecinden ibarettir.

Flightlar her zaman tam olarak açılmış şekilde (birbirleri ile 90° açı yapacak şekilde) kullanılmalıdır. Kötü açılmış veya yırtılmış flightlar ile güzel sonuçlar elde etmek mümkün değildir. Flightların yırtılmasını engellemek ve arkadan gelen dartın vereceği hasarı azaltmak için alüminyumdan yapılmış flight protector kullanmanızı öneririm.


Konu Hale tarafından 17 Aralık 2012 Pazartesi - 21:26 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim linkleri düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Karambol KriketKarambol Kriket'in oynanışı şöyledir:


1. 2 kişi ya da 2 kişiden oluşan iki takım arasında oynanır.

2. Skor tabelasının ortasına yukarıdan aşağıya doğru 20’den 12’ye kadar sayılar ile double için “D”, triple için “T”, bull’s-eye için “B” ve house için “H” yazılır.

3. Oyuna başlamak için bull’s-eye’a (ortadaki yeşil ve kırmızı yuvarlak) tek dart atış yapılır. En yakın atışı yapan oyuna başlar. Takım oyunlarında atışı yapan oyunculardan yakın atan başlar, diğer takımdan ise atışı yapan oyuncu ikinci atış sırasını alır. Sonra atış yapmayan oyuncular sırasıyla atış yaparlar.

4. Oyuncular sırayla 3 dartı bir elde atar. Amaç, skor tabelasında yazılan rakamları vurmaya çalışmaktır. Bir oyuncu her bir rakamı ya da “D”, “T”, “B” ve “H”yi 3’er kez vurmaya çalışır. House, üç dartın da bir atışta aynı rakama isabet etmesiyle yapılır.

5. Oyuncu atışını yaptıktan sonra board’dan dartlarını alır. Okunun isabet ettiği rakamları skor tabelasında işaretler. Eğer bir rakama bir isabeti varsa o rakamın kendi tarafındaki karşısına bir çizgi koyar. Eğer iki isabeti varsa çarpı şeklinde (X) iki çizgi koyar. Eğer üç isabeti varsa çarpının çevresine yuvarlak yapar ve o sayıyı kapatmış olur.

6. Oyuncu, bir sayının double’ına (D) isabet eden dartı için o sayıya 2 tane çizgi çizebilir ya da isterse “D”ye bir çizgi çizer. Aynı şekilde sayının triple’ına (T) isabet eden dartı için o sayıya 3 çizgi çizebilir (yani sayıyı bir seferde kapatabilir) ya da “T”ye bir çizgi çizer. Bull’s-eye’ın merkezindeki kırmızı küçük yuvarlak ise double bull’s-eye sayılır. Oyuncunun oku buraya isabet ederse isterse bull’s-eye’a iki çizgi çizer, isterse “D”ye bir çizgi çizer. Eğer oyuncu üç oku aynı sayıya atarsa ve bu sayı skor tabelasındaki sayılardan biriyse, o sayıyı bir seferde kapatabileceği gibi, isterse HOUSE’a [H] da bir çizgi çizebilir. Karambol krikette skor tabelasındaki sayılar dışındaki sayılara isabet eden “D”, “T”, “B” ve “H” de geçerli sayılır.

7. Skor tabelasındaki bütün sayıları ve “D”, “T”, “B” ve “H”yi rakibinden önce kapatan oyuncu ya da takım, maçı kazanır.

8. Maçlar tercihe göre 3, 5 ya da 7 leg üzerinden oynanabilir. (Best Of 3, Best Of 5, Best Of 7 gibi)Cezalı Kriket


Cezalı Kriket bir strateji oyunudur.

Oynanışı şöyledir:

1. 2 kişi ya da 2 kişiden oluşan iki takım arasında oynanır.

2. Skor tabelasının ortasına yukarıdan aşağıya doğru 20’den 10’a kadar sayılar (bazı oyunlarda tercihen 12’ye ya da 15’e kadar da yazılabilir) ile double için “D”, triple için “T”, bull’s-eye için “B” ve house için “H” yazılır. (bazı oyunlarda tercihen 12’ye ya da 15’e kadar sayılar ve sadece “B” de yazılabilir)

3. Oyuna başlamak için bull’s-eye’a (ortadaki yeşil ve kırmızı yuvarlak) tek dart atış yapılır. En yakın atışı yapan oyuna başlar. Takım oyunlarında atışı yapan oyunculardan yakın atan başlar, diğer takımdan ise atışı yapan oyuncu ikinci atış sırasını alır. Sonra atış yapmayan oyuncular sırasıyla atış yaparlar.

4. Oyuncular sırayla 3 dartı bir elde atar. Amaç, skor tabelasında yazılan rakamları vurmaya çalışmaktır. Diğer rakamları vurmanın bir değeri yoktur. Bir oyuncu her bir rakamı ya da “D”, “T”, “B” ve “H”yi 3’er kez vurmaya çalışır. House, üç dartın da bir atışta aynı rakama isabet etmesiyle yapılır. Skor tabelasında yazılı rakamlar dışında bir rakama gelen üç ok House sayılmaz.

5. Oyuncu atışını yaptıktan sonra board’dan dartlarını alır. Okunun isabet ettiği rakamları skor tabelasında işaretler. Eğer bir rakama bir isabeti varsa o rakamın kendi tarafındaki karşısına bir çizgi koyar. Eğer iki isabeti varsa çarpı şeklinde (X) iki çizgi koyar. Eğer üç isabeti varsa çarpının çevresine yuvarlak yapar ve o sayıyı kapatmış olur.

6. Oyuncu, bir sayının double’ına (D) isabet eden dartı için o sayıya 2 tane çizgi çizebilir ya da isterse “D”ye bir çizgi çizer. Aynı şekilde sayının triple’ına (T) isabet eden dartı için o sayıya 3 çizgi çizebilir (yani sayıyı bir seferde kapatabilir) ya da “T”ye bir çizgi çizer. Bull’s-eye’ın merkezindeki kırmızı küçük yuvarlak ise double bull’s-eye sayılır. Oyuncunun oku buraya isabet ederse isterse bull’s-eye’a iki çizgi çizer, isterse “D”ye bir çizgi çizer.

7. Bir oyuncu, kendisinin 3 kez vurarak kapattığı, ancak rakibinin henüz kapatamadığı bir sayıyı vurursa, o sayıyı vurduğu kadar puanı (Örn: 2 kez 20, bir kez 20 triple vurmuşsa toplam 100 puan) skor tabelasının kendi bölümüne yazar. Daha önceden yazılmış puanlar varsa, yeni puanlar bunlarla toplanarak altına yazılır. Bull’s-eye’ın puanı 25, double bull’s-eye’ın puanı ise 50’dir.

8. Skor tabelasındaki bütün sayıları ve “D”, “T”, “B” ve “H”yi kapatan ve puanı rakibinden yüksek olan oyuncu ya da takım, maçı kazanır.

9. Eğer bir takım ya da oyuncunun bütün sayıları ve “D”, “T”, “B” ve “H”si kapalı olmasına ceza puanı rakibinden düşükse, maçı kazanmak için rakibinin açık olan sayısından ya da varsa açık olan “D”, “T”, “B” ve “H”sinden vurarak ceza toplamaya çalışır. Rakibi bütün sayılarını kapatmadan puanı yükselterek rakibinin puanının geçmeyi başarırsa, maçı kazanır.

10. Maçlar tercihe göre 3, 5 ya da 7 leg üzerinden oynanabilir. (Best Of 3, Best Of 5, Best Of 7 gibi)İpuçları:


1. Bu oyunda alınan puanlar da önemli olduğu için, sayıları mümkün olduğu kadar triplelarından vurarak rakibinizden önce kapatmaya çalışın. Kapattığınız sayıyı rakibiniz henüz kapatamamışsa, o sayıdan mümkün olduğunca fazla puan toplamaya çalışmalısınız.

2. Büyük rakamları önce kapatmaya çalışarak, daha fazla puanı rakibinizden önce toplamayı denemelisiniz.

3. Rakibinizi şaşırtmak için 20’den geriye doğru sırayla gitmek yerine, karışık sırayla sayıları kapatmayı deneyebilirsiniz.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim linkleri düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı