İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kanaviçe Nedir? | Kanaviçe Nasıl Yapılır ? Kanaviçe Teknikleri - Resimli Anlatım İle Kanaviçe Yapımı - Tığ İşi İle Kanaviçe Yapımı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


KanaviçeKanaviçe, el işleri için kullanılan seyrek dokunmuş keten bezi ve onun üzerine yapılmış olan işlemelere verilen addır.

Etamin işine benzer. Aynen onun gibi renkli küçük çarpılardan desenler oluşturma şeklindedir. Etaminden farkı, kanaviçenin düz kumaş üzerine işlenmesidir. Kumaş üzerine öncelikle kaneve adı verilen özel dokunmuş bir kumaş tutturulur. Sonra renkli ipliklerle kanave referans olarak alınarak desen işlenir. Desenin işlenmesi bittikten sonra kanave asıl kumaş üzerinden ip ip çekilerek işlenmiş desenle kumaş arasından temizlenerek kanaviçe elde edilir.

Batı kültüründeki goblene benzer, ancak ondan daha kalın iplerle ve daha ayrıntısızdır.
Kanaviçe Teknikleri


Başlarken; etamin kumaşınızın ortasını tespit edin. Kumaşınızı yatay ve paralel bir şekilde katlayın ve tam ortaya gelen kareyi tespit edin. Daha sonra bu orta noktadan yola çıkarak kumaşınızı teğelleyin. Paftanızın her iki kenarında modelin ortasını gösteren ok işaretleri göreceksiniz. Size en kolay gelecek şekilde modelinizin tam ortasından ya da en üstten veya alttan başlayabilirsiniz.Resmi ekleyen Resmi ekleyenİlk çarpınıza başlarken kumaşın arkasında 5 cm kadar serbest ip bırakınız. Kesinlikle düğüm atmayın. Düğüm kumaşınızda potluk yapacaktır. Birkaç çarpı yaptıktan sonra arkada bıraktığınız ipi yürütünüz. Resim kumaşınızın arkasını ve yürütülen ipi göstermektedir. İpiniz küçüldüğünde tekrar kalan miktarı kumaşın arkasında yürütünüz.Resmi ekleyenAşağıda ki fotoğrafları adım adım izleyerek kanaviçeyi kolaylıkla başarabilirsiniz...Resmi ekleyen
İp 6 saptan oluşmaktadır. Çarpılar için 2 sap, kontur için 1 sap kullanın.


Çarpıları hangi yönde başladığıysanız o yönde devam edin. Örneğin ( / ) yönünde başladıysanız sonraki çarpılarınızı hep aynı yönde başlayınız.
Resmi ekleyen Resmi ekleyenResmi ekleyen Resmi ekleyen(●) işareti ile belirtilmis noktalar düğüm şeklinde yapılır. Aşağıda yapılışı gösterilmistir.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen
Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Modelinizi tamamiyle işledikten sonra, paftada gösterilen yerleri kontürleyiniz. Kontür şeklin daha belirgin hale gelmesini sağlar. Kontürlerin yanlarında kullanmanız gereken ip renginin simgesini göreceksiniz.

Eğer sizin için daha rahat olacağını düşünüyorsanız kumaşınızı kanvasa geçirip de işleyebilirsiniz.

Modelinizini işlemesi bitince soğuk suyla yıkayınız. Sıkmayın. Üst tarafı alta gelecek şekilde iki tülbent arasına koyun ve tersten ütüleyerek kurutun. Kumaşınız hem kurumuş hem de ütülenmiş olacaktır.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.Kanaviçe Nedir? Nasıl Yapılır?


"Çarpı İşi" de denilen kanaviçe, kare desenli, genellikle keten kumaş üzerine çapraz işlemelerle, bir modele göre yapılan elişidir. Normal kumaşlar üzerine de etamin kullanılarak yapılabilir.


Resmi ekleyenÖrnek olarak yapacağımız desenHer ürünün özelliğine göre setlerde farklı gözenek boylarında kumaş ve farklı kalınlıklarda iplik bulunmaktadır.


Satın Aldığınız Set İçinden Çıkacak Malzemeler


• İğne
• Kumaş
• Desende bulunan tüm renklere ait iplik
• Model (Modeller kağıda basılıdır, ancak örtülerde ve bazı yastık kılıflarında ayrıca kumaşa da basılmış olabilir)


Model


Üründen içinden çıkan model aşağıdaki modele benzeyecektir. Özellikle örtülerin ve yastıkların çoğunda model kumaşa basılıdır. Kumaşa basılı modeller ilk yıkamadan sonra çıkacaktır.


Resmi ekleyenKareli kağıtta her kare kumaştaki bir kareyi ve bir çarpıyı, her grafik ayrı bir renkte ipliği ifade etmektedir. Bazı ürünlerde renk ifadeleri A, B, C gibi harflerle de yapılmaktadır.


Merkezin Bulunması


İşe başlamadan önce, kumaşın ve modelin ortalarını bulup işaretlemelisiniz.


Resmi ekleyenBunun için modelin üzerindeki ortayı belirten işaretleri kullanabilirsiniz veya modeli dörde katlayarak en ortaya gelen kareyi işaretleyebilirsiniz.


Resmi ekleyenDaha sonra da aynı işlemi kumaş ile yapın, yani kumaşı dörde katlayın ve merkez kat noktasını işaretlemek için elinizle kuvvetlice sıkın.


İpliğin Hazırlanması


Kullanmak istediğiniz ipliği alın. İplik çoğunlukla 6 telden oluşur. Yine ürün ambalajında işlemede kaç tel (genellikle 2-3) iplik kullanacağınız belirtilmiştir (bazı yastık kılıflarında iplik ayrılmamalıdır). Tüm iplik tellerini ayırıp, bu sayı kadar teli bir araya getirin. İpliği ambalajdan çıktığı şekilde 6 tel bir arada kullanırsanız hem yetmez hem de çok kalın gelir. İpliğinizi iğneye geçirin ve çok az bir pay bırakın.

Normal dikişte olduğu gibi ipliğin iki ucunu bir araya getirecek kadar çok geçirmeyin.


İplik Uçları


İpliğe düğüm atmayın. İşe başlarken, ilk çarpıda arkada 2-3 cm. iplik bırakın. Bu ipliği sol elinizle sabitlerken yaptığınız çarpıların bu iplik parçasını sıkıştırmasına dikkat edin.


Resmi ekleyenBitirirken de aynı şekilde ucu çarpıların altından geçirin.


Nasıl Çarpı Yapacaksınız ?


İsterseniz ilk denemenizi boş bir kumaş üzerinde yapın.

Kumaşın arka yüzünden iğneyi sokun (A-1). Sonra yarım çarpı yapacak şekilde bu yüzden diğer yüze tekrar geç.in (A-2). Böylece B şeklindeki yarım çarpıyı elde etmiş olacaksınız. Eğer o sırada daha devam etmeniz gerekiyorsa, sıra sonuna kadar şekil B ve C'deki gibi yarım çarpı ile devam edin (\\\\\) sonra, şekil D'deki gibi dönerek çarpıları tamamlayın. Tüm elişi boyunca iplik gerginliğinin her yerde aynı olmasına özen gösterin.


Resmi ekleyenBirbirine komşu renkleri bir seferde bitirebilirsiniz, diğer renkler için ipliği değiştirip aynı işlemleri uygulayınız.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.Kanaviçe Nedir? Nasıl Yapılır?


Tığ İşi Nasıl Yapılır?


Tığ işi (Latch hooking), kanaviçeden farklı olup, çarpı örmeler ile yapılmaz. Bunun yerine ürünün içinden çıkan tığ ile kement şeklinde bağlamalar yapılır. Öncelikle kutunun içinden çıkan ipliklerin rengi ile kanvasın üzerinde işaretli model renklerini karşılaştırın, hatta model renklerinin üzerine bir parça ipliği referans olarak kullanmak üzere bağlayın. İşlemeye kanvasın sol alt köşesinden başlayın ve her sırayı soldan sağa doğru bitirerek yukarı doğru ilerleyin.


Resmi ekleyen1. İpliğin iki kenarını başparmağınız ve işaret parmağını ile tutarak tığa geçirin
2. Tığı işleyeceğiniz karenin alt kısmından kanvasa sokun.
3. İpliğin uçlarını tığa tutturun ve tığı ön kanca kapanana kadar yavaşça çekin.
4. İpliğin uçlarını elinizden bırakın ve tığı iplikte kemen oluşturacak şekilde çekerek düğümü tamamlayın.
5. İpliği uçlarından gererek düğümü sıkılaştırın.


Kaynak:Hobievi#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.Kanaviçe


Kanaviçe Desen Örnekleri
Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyenKanaviçe YastıklarResmi ekleyen


Resmi ekleyen


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı