İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

2008'de Ekonomi Dünyasında Neler Oldu ? | Gün Gün 2008 Ekonomi Dünyası Almanağı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


Resmi ekleyen

ABD’de mortgage piyasasından başlayan ve dünyayı saran küresel kriz 2008 yılına damga vurdu. Birçok banka tarihe karıştı, büyük ekonomiler durgunluğa girdi.

Yüksek riskli mortgage kredilerinde başlayan kriz, ekonomide 2008 yılına damgasını vurdu. ABD, mortgage kredilerinin tutarı 10 trilyon doları buluyordu. Bunun yaklaşık 1.4 trilyon dolarının batık yüksek riskli tutsat kredilerinden oluştuğu biliniyordu. Bu kredilerin yaklaşık yüzde 40’ı da başta İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre olmak üzere Avrupa ülkelerindeki bankaların portföyünde bulunuyordu. Bu nedenle kriz, ABD ile sınırlı kalmadı. Hemen Avrupa’ya sıçradı.

Her ne kadar krizin Eylül 2008’den sonra hızlandığı, tam olarak ortaya çıktığı görülse de, aslında kriz 2007’nin son çeyreğinde etkilerini göstermeye başlamıştı. ABD’de başlayan tutsat krizi, önce gelişmiş ülkelerdeki finans piyasalarını çalkaladı, borsalarda 2006 yılına göre, 25 trilyon doları aşkın kayıplar yaşandı, Lehman Brothers başta olmak üzere dev bankalar iflas etti, ABD’de yatırım bankacılığı tarihe karıştı.

Başta ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, İrlanda tarafından olmak üzere 6 trilyon doları aşkın ekonomik paketler açıklanmasına karşın durulmayan finansal kriz, çok sürmeden reel sektöre de yansıdı, başta otomotiv sektörü olmak üzere bir çok şirket derin mali krize girdi, milyonlarca kişi işini kaybetti.

Kriz gelişmekte olan ülkeleri de derinden sarsmaya başladı. Gelişmiş İzlanda’nın yanı sıra gelişmekte olan Macaristan, Ukrayna, Pakistan gibi ülkeler Uluslararası Para Fonu (IMF) desteğine muhtaç kaldı. Büyük gelişmekte olan ülkelerden Türkiye ile Belarus ve Sırbistan IMF ile görüşmeye başladı.

Rusya, Brezilya, Çin, Hindistan gibi dev gelişmekte olan ülkeler her ne kadar büyük döviz rezervleri nedeniyle göreli olarak krizden az etkilenseler de büyüme hızlarında keskin düşüşler oldu. Hatta Rusya, durgunluğa girdi.

Ekonomide yıl boyunca öne çıkan gelişmeler özetle şöyle:

OCAK

1 OCAK
Resmi ekleyen Türkmenistan’ın İran’a doğalgaz arzını kesmesi ve soğuk hava nedeniyle İran, Türkiye’ye verdiği doğalgaz miktarını yüzde 75 azalttı.
Resmi ekleyen Lokanta, kebapçı, ayaküstü yemek yenilen yerler, pastane, kafeterya, kıraathane, otel, motel, pansiyon, tatil köyleri, her şey dahil fiyat uygulayan konaklama yerlerinde, sade, meyveli, kolalı gazozlarda KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

2 OCAK

Resmi ekleyen ABD’de hafif türü ham petrol fiyatları tarihinde ilk kez 100 doları gördü.

10 OCAK
Resmi ekleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın İstanbul’a taşınacağını söyledi.
Resmi ekleyen Rekabet Kurulu, Sabah-atv ticari-iktisadi bütünlüğünün, 1 milyar 100 milyon dolara Çalık Grubu şirketlerinden Turkuvaz Radyo Televizyon’a satışını onayladı.

11 OCAK
Resmi ekleyen Yunan Eurobank EFG Grubu tarafından mart 2007’de yüzde 70’i satın alınan Tekfenbank’ın adı Eurobank Tekfen olarak değiştirildi.
Resmi ekleyen ABD Doları, 1,1500 YTL’nin altına gerileyerek 2001 yıl ortası seviyelerine indi.

17 OCAK
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faizi yüzde 15.75’ten yüzde 15.50’ye, borç verme faiz oranı da yüzde 20’den yüzde 19.50’ye indirdi.
Resmi ekleyen ABD Başkanı George Bush’un, ülke ekonomisindeki “yavaşlamaya” karşı bir ekonomik teşvik paketi hazırlatacağı kaydedildi. Beyaz Saray Sözcüsü Tony Fratto, “Başkanın kısa vadede ekonominin zayıflamasına karşı bazı teşviklerin zaruri olduğunu düşündüğünü” söyledi. Bu açıklamayla Beyaz Saray, ekonomiye bir hükümet müdahalesi düşüncesini ilk kez doğrulamış oldu.
Resmi ekleyen Merril Lynch, ABD yüksek riskli mortgage kredi sektöründeki sarsıntı yüzünden 2007 yılının son çeyreği için aktiflerinde 14.1 milyar dolar değer indirimi yaptı. Merril Lynch, yılın aynı dönemini 93 yıllık tarihinin en yüksek 3 aylık zararı olan 9,8 milyar dolar net zararla kapattı.

18 OCAK
Resmi ekleyen ABD Başkanı George W. Bush, ülke ekonomisini tehdit eden durgunluk tehdidiyle mücadele için halka 145 milyar dolar aktarılmasını öngören yeni bir paket açıkladı. Bush, ABD’nın yıllık gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH), yaklaşık yüzde 1’i anlamına gelen bu projenin işe yaraması için, acilen harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

22 OCAK
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası Fed, temel gösterge faiz oranını yüzde 4.25’den yüzde 3.5’e indirdi.

29 OCAK
Resmi ekleyen ABD Temsilciler Meclisi, ekonomide iyileşmeyi amaçlayan 146 milyar dolarlık paketi kabul etti.

30 OCAK
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 3.5’ten yüzde 3’e indirdi.


ŞUBAT

14 ŞUBAT
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 15.50’den yüzde 15.25’e, borç verme faiz oranı da yüzde 19.50’den 19.25’e çekti.
Resmi ekleyen Koç Holding, Migros’un yüzde 50,8 hissesinin 1 milyar 977 milyon 365 bin 405,44 YTL karşılığında Moonlight Capital S.A’ya satılmasına karar verdi.

21 ŞUBAT
Resmi ekleyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sabah-atv ticari ve iktisadi bütünlüğüne ilişkin satışı onayladı.ATV-Sabah ticari-iktisadi bütünlüğü, 1 milyar 100 milyon dolara Çalık Grubu şirketlerinden Turkuvaz Radyo Televizyon’a satıldı.

22 ŞUBAT
Resmi ekleyen Tekel Sigara’nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 720 milyon dolar ile British American Tobacco (BAT) Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. verdi.

25 ŞUBAT
Resmi ekleyen Şekerbank, 243 milyon 793 bin 215,60 YTL’lik tahsili gecikmiş alacak portföyünü, açık artırmada en yüksek teklifi veren Lehman Brothers’a 61 milyon YTL’ye satılmasına karar verildiğini bildirdi.


MART

5 MART
Resmi ekleyen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (Öİ B) tarafından düzenlenen, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’ye ait Tercan, Kuzgun, Mercan, İkizdere, Çıldır, Beyköy ve Ataköy hidroelektrik santralleri ile Denizli jeotermal santralinin işletme hakkı verilmesi yöntemiyle, Engil Gaz Türbinleri santralinin ise satış yöntemiyle özelleştirilmesine dönük nihai pazarlık görüşmeleri Ankara’da yapıldı. İhalede en yüksek teklifi 510 milyon dolarla Zorlu Enerji verdi.

12 MART
Resmi ekleyen Merkezi yönetim bütçesi, bu yılın şubat ayında 1 milyar 21 milyon YTL fazla verdi. Son 20 yıl içinde ilk defa şubat ayında bütçe fazlası meydana geldi.

13 MART
Resmi ekleyen ABD altın vadeli işlemlerinde, altının ons fiyatı 1000 dolara çıktı. Altının ons fiyatının 1000 dolara çıkmasında, ABD ekonomisiyle ilgili kaygılar, doların düşmeye devam etmesi ve ham petrol fiyatlarının yükselmesi etkili oldu.Uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı 110,48 dolar yeni bir rekor kırdı.

14 MART
Resmi ekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilen Başkent Doğalgaz Dağıtım işinin özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 610 milyon dolar ile Global Yatırım Energaz verdi.

18 MART
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranlarını yüzde 3’den yüzde 2.25 indirdi.

19 MART
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 6 ay sonra ilk kez, yüzde 15.25 olan gecelik borçlanma, yüzde 19,25 olan gecelik borç verme faiz oranlarını değiştirmedi.

31 MART
Resmi ekleyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin 2007 yılı büyüme hızını 4.5 olarak açıkladı. Kişi başına gelir de 9 bin 333 dolara yükseldi.


NİSAN

3 NİSAN
Resmi ekleyen Standard And Poor’s Türkiye’nin ekonomik görünümünü durağandan negatife çevirdi.

7 NİSAN
Resmi ekleyen İngiltere’nin bankacılık devi HSBC, 370 bin müşterisinin bilgilerini içeren bilgisayar disketini kaybetti.

8 NİSAN
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası, kredi sıkışıklığıyla mücadelede, nakit sıkıntısı çeken bankalara yüzde 2,820 faiz oranıyla 50 milyar dolar verdi.

11 NİSAN
Resmi ekleyen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütüne (FAO) göre dünya piyasalarında son 1 yılda yüzde 68 oranında artan kaliteli pirincin fiyatı, Türkiye’de ise son üç ayda yüzde 130’a varan oranlarda artış gösterdi.

13 NİSAN
Resmi ekleyen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, pirinçte stok sorunu olmadığını, fiyat artışlarının spekülatif hareketlerden kaynaklandığını açıkladı.

14 NİSAN
Resmi ekleyen Son 3 yılda ikiye katlanan gıda fiyatlarının yarattığı kriz Mısır, Filipinler gibi ülkelerde peş peşe ayaklanmalara yol açtı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, dünyadaki gıda krizinin acil boyutlara ulaştığını ve dünya genelinde yoksullukla mücadelede son dönemde kat edilen mesafeyi tehdit ettiğini belirtti.

17 NİSAN
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yüzde 15.25 olan gecelik borçlanma, yüzde 19.25 olan gecelik borç verme faiz oranlarını değiştirmedi.
Resmi ekleyen Thomson Reuters şirketi, dünyanın önde gelen haber kurumu olarak ticari hayatına başladı. Thomson şirketinin Reuters grubunu, 16 milyar dolarlık nakit ve hisse devriyle satın alması sonucunda oluşan yeni haber kuruluşunda 50 bin kişi çalışıyor, kurumun yıllık geliri ise 12,5 milyar dolar düzeyinde seyrediyor.
Resmi ekleyen Pirinç fiyatlarındaki artış nedeniyle Bakanlar Kurulu, Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) “sıfır gümrük vergisi” ile 100 bin ton pirinç ithalat izni verdi.

25 NİSAN
Resmi ekleyen Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (Öİ B) , Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Başkent EDAŞ) ve Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (SEDAŞ) özelleştirme ihale sürecine devam edilmesine karar verdi. İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (AYEDAŞ) özelleştirme ihalesinin ise iptal edildiği açıklandı.
Resmi ekleyen TMSF, Sabah-atv Ticari ve İktisadi Bütünlüğünün Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş’ye devir ve teslim edildiğini bildirdi.

29 NİSAN
Resmi ekleyen IMF ile yürütülmekte olan Stand-By düzenlemesinin gözden geçirme çalışmaları sonucu hazırlanan Niyet Mektubu imzalanarak IMF’ye iletildi.
Resmi ekleyen Deutsche Bank, küresel finans krizinin bankaya maliyetinin artmasıyla 5 yıldan bu yana ilk kez çeyrek dönem zararı açıkladı ve vergi öncesi 254 milyon Euro zarar ettiğini bildirdi.

30 NİSAN
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası, gösterge faiz oranını yüzde 2.25’den yüzde 2’ye indirdi.


MAYIS

6 MAYIS
Resmi ekleyen Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı bugün 120,93 dolara çıktı. ABD’li mortgage finans şirketi Fannie Mae, konut piyasasında devam eden kriz nedeniyle 1. çeyrekte 2.2 milyar dolar zarar etti. İsviçre’nin en büyük bankası UBS, ilk çeyrekte 11 milyar dolar zarar etti.

9 MAYIS
Resmi ekleyen Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülmekte olan Stand-By düzenlemesinin 7. ve sonuncu Gözden Geçirme’si, IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından görüşülerek onaylandı. Gözden Geçirme’nin tamamlanmasıyla 2 milyar 248 milyon SDR (özel çekme hakkı - yaklaşık 3 milyar 644 milyon ABD Doları) tutarındaki kredi dilimi serbest bırakıldı.

12 MAYIS
Resmi ekleyen Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Türk Telekom’daki yüzde 15 Hazine hissesinin halka arzında, toplam halka arz büyüklüğünün 1.9 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini bildirdi.

14 MAYIS
Resmi ekleyen İpek Matbaacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kanaltürk’ün, tüm borçlar dahil 30 milyon dolara devir ve satın alındığını bildirdi.

15 MAYIS
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 15.25’ten yüzde 15.75’e, borç verme faiz oranı da yüzde 19.25’ten yüzde 19.75’e yükseltti.

19 MAYIS
Resmi ekleyen Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren, “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” yürürlüğe girdi. Yasak bulunan yerlerde sigara içenlere 62 YTL ceza verilecek.

30 MAYIS
Resmi ekleyen Petkim Petrokimya Holding A.Ş’nin yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin Socar-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubuna devrine yönelik satış sözleşmesi imzalandı. Socar-Turcas-Injaz, 2 milyar 40 milyon dolarlık ihale bedelinin 1 milyar 660 milyon dolarını peşin ödedi.


HAZİRAN

1 HAZİRAN
Resmi ekleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin 2008 Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34.48 artışla 12 milyar 281 milyon dolara yükseldi. Söz konusu rakam, Türkiye’nin bugüne kadar bir ayda gerçekleştirdiği en yüksek ihracat rakamı oldu.

4 HAZİRAN
Resmi ekleyen ABD’de mortgage kredisi başvuruları son 6 yılın en düşük seviyesine indi.

13 HAZİRAN
Resmi ekleyen Türkiye’ye 2007 yılında toplam 21 milyar 873 milyon dolar tutarında uluslararası doğrudan yatırım geldi.

16 HAZİRAN
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 15.75’ten yüzde 16.25’e, borç verme faiz oranı yüzde 19.75’ten yüzde 20.25’e yükseltti.

24 HAZİRAN
Resmi ekleyen Tekel’in sigara bölümü imzalanan sözleşmeyle birlikte British American Tobacco’ya (BAT) devredildi. ÖİB Başkanı Metin Kilci, özelleştirmeyle birlikte, Telekom’dan sonra tek seferde en büyük yabancı sermayenin Türkiye’ye geldiğini söyledi.

25 HAZİRAN
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, yüzde 2 olan gösterge faiz oranını değiştirmedi.

27 HAZİRAN
Resmi ekleyen Groupama, Güven Sigorta ve Güven Hayat şirketlerinin yüzde 100’ünü Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden (TTKMB) 350 milyon YTL karşılığında satın aldı.


TEMMUZ

1 TEMMUZ
Resmi ekleyen Aralarında Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ), elektrik dağıtım şirketleri ve BOTAŞ’ın da yer aldığı enerji KİT’leri, “Maliyet Bazlı Fiyatlandırma Mekanizması”na resmen geçti.
Resmi ekleyen Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (Başkent EDAŞ) özelleştirilme ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 225 milyon ABD doları ile Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.-Österreichische Elektrizitatswirtschafts-Aktiengesellschaft (Verbund)-Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Ortak Girişim Grubu verdi. Sakarya EDAŞ’a ise en yüksek teklifi 600 milyon ABD Doları ile Akcez Ortak Girişim Grubu verdi.

7 TEMMUZ
Resmi ekleyen Oyakbank’ı satın alarak Türk bankacılık sektörüne giren Hollanda kökenli ING grubu, Türkiye’deki faaliyetlerine “ING Bank” ismiyle başladı.

11 TEMMUZ
Resmi ekleyen Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatları 147,27 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı.

14 TEMMUZ
Resmi ekleyen Mortgage krizi sonrasında büyük yara alan ABD’nin en büyük konut finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac için büyük bir kurtarma operasyonu başlatıldı.
Resmi ekleyen Belçika sermayeli Inbev, ABD sermayeli bira üreticisi Anheuser-Busch’u 52 milyar dolara satın aldı.

15 TEMMUZ
Resmi ekleyen Euro, ABD Doları karşısında rekor düzeyde yükseldi. Avrupa para piyasasında Euro, 1,6038 dolar düzeyinden işlem görerek, tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

17 TEMMUZ
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 16.25’ten yüzde 16.75’e yükseltti. Borç verme faiz oranı yüzde 20.25 düzeyinde sabit tutuldu.

18 TEMMUZ
Resmi ekleyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF), Hazine’ye olan 90 milyar YTL’lik borcu silindi.

22 TEMMUZ
Resmi ekleyen Koç Holding, Koç Allianz Sigorta ve Koç Allianz Hayat ve Emeklilik’teki hisselerini 353,4 milyon Euro’ya Allianz’a sattı.

24 TEMMUZ
Resmi ekleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş tarafından gelir paylaşımı yöntemiyle tekrar satışa çıkarılan Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası arazisinin ihalesinde, 425 milyon YTL ile idareye en yüksek payı, Aşçıoğlu İnşaat-Ofton İnşaat-Meydanbey İnşaat-Omak İnşaat Ortak Girişimi verdi.
Resmi ekleyen ABD’de mortgage mağduru 400 bin ev sahibini icraya düşmekten ve 2 mortgage devini (Fannie Mae ve Freddie Mac) çöküşten kurtarmayı amaçlayan tasarı, ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti.
Resmi ekleyen Porsche’nin, Volkswagen’deki payını yüzde 31’den yüzde 50’ye yükseltme talebine AB Komisyonu’ndan vize verildi.

26 TEMMUZ
Resmi ekleyen ABD’de kredi krizi nedeniyle 2 bankaya daha el konuldu. First National Bank of Nevada ve First Heritage Bank of Newport Beach’in de eklenmesiyle bu yıl el konulan banka sayısı 7’ye çıktı.

27 TEMMUZ
Resmi ekleyen Konut Edindirme Yardımının (KEY) tasfiyesi kapsamında ödemeler başladı. 8.5 milyon kişiye 2.8 milyar YTL ödeme yapılacak. Konuyla ilgili 4’er kilogramlık 79 cilt, 2000 sayfalık Resmi Gazete yayımlandı.

28 TEMMUZ
Resmi ekleyen Rusya’nın petrol şirketi OAO Lukoil, Aytemiz Petrol bünyesindeki petrol dağıtım şirketi AKPET’in tamamını 500 milyon doların üzerinde bir fiyatla satın aldı.

31 TEMMUZ
Resmi ekleyen ABD ekonomisi yılın 2. çeyreğinde yüzde 1.9 büyüdü.
Resmi ekleyen AK Parti’nin kapatılmaması yönündeki kararı piyasalar, iş dünyası ve yatırımcılar tarafından olumlu karşıladı. İMKB endeksi 43 bini gördü, dolar 1,15 YTL’ye kadar indi.


AĞUSTOS

1 AĞUSTOS
Resmi ekleyen Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart&Poor’s AK Parti’nin kapatılmaması yönündeki kararın ardından Türkiye’nin negatif olan görünümünü, durağana çevirdi.

5 AĞUSTOS
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası, yüzde 2 olan gösterge faiz oranını değiştirmedi.

12 AĞUSTOS
Resmi ekleyen ABD’nin en büyük üçüncü bankası olan JP Morgan, haziran sonundan bu yana yüksek riskli mortgage krizi kaynaklı zararının 1.5 milyar dolar olduğunu bildirdi.

14 AĞUSTOS
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararı alarak gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 16.75’te, borç verme faiz oranı yüzde 20.25’te sabit tuttu.
Resmi ekleyen İzgaz’ın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 232 milyon dolarla Gaz de France verdi.

28 AĞUSTOS
Resmi ekleyen “İddia” ihalesinde Çukurova grubu şirketi Inteltek, İdiaa’yı yüzde 1.4 payla işletmeyi kabul etti.

29 AĞUSTOS
Resmi ekleyen ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’ın bu yıl 1.500 çalışanını işten çıkaracağı bildirildi.


EYLÜL

7 EYLÜL
Resmi ekleyen ABD yönetimi, geçen yıl patlak veren tutsat krizinden çok kötü etkilenen, 5 trilyon doları aşkın kredi büyüklüğüne sahip dev mortgage şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac’in denetimine, daha büyük bir krizin çıkmaması amacıyla el konulduğunu duyurdu. Şirketlerin denetimi Federal İskan Dairesine geçti.

12 EYLÜL
Resmi ekleyen Deutsche Bank’ın, Deutsche Postbank’ın yüzde 29,75’ini 2,79 milyar Euro’ya alacağı açıklandı.

15 EYLÜL
Resmi ekleyen ABD’nin dördüncü büyük yatırım bankası durumundaki Lehman Brothers, kredi krizi nedeniyle girdiği zor durumdan kurtulamayarak iflas başvurusunda bulundu.
Resmi ekleyen ABD’nin iki numaralı bankası Bank of America, küresel kredi krizi nedeniyle yaklaşık 46 milyar dolar zarar eden dünyanın en büyük aracı kurumu Merrill Lynch’i 50 milyar dolara satın alma kararı aldı.
Resmi ekleyen Dünyanın en büyük bankalarından 10’u 70 milyar dolarlık acil yardım fonu oluşturmaya karar verdi. Bank of America, Barclays, Citibank, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley ve UBS bankalarının her birinin 7 milyar dolar vermeyi kabul ettiği fon, dünya piyasalarında panik çıkmasını önlemeyi amaçlıyor.
Resmi ekleyen ABD’de konut sektöründe başgösteren kredi krizinin daha sonra küresel çapta bir mali krize dönüşmesi, bankaların 400 milyar doları aşkın zarar etmesine yol açtı.
Resmi ekleyen Amerikan sermayeli dev sigorta şirketi AIG, Amerikan Merkez Bankası’ndan 40 milyar dolar destek istedi.
Resmi ekleyen Alman havayolları şirketi Lufthansa’nın, Belçika havayolları Brussels Airlines’i bünyesine katacağı açıklandı.
Resmi ekleyen ABD ham petrolünün varil fiyatı 3.18 dolar düşerek son altı ayın en düşük seviyesi olan 98 dolara, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 2.95 dolar gerileyerek 94,63 dolara indi.

16 EYLÜL
Resmi ekleyen Moskova borsası, ABD piyasalarından gelen olumsuz haberler yüzünden bugün yüzde 16’dan fazla değer kaybedince işlemler bir saatliğine durduruldu.
Resmi ekleyen Merkez bankaları piyasalara toplam 230 milyar dolar verdi. ABD Merkez Bankası, 50 milyar dolar, Avrupa Merkez Bankası 70 milyar Euro, İngiltere Merkez Bankası 25,2 milyar Euro, Japonya Merkez Bankası 24 milyar dolar, Rusya Merkez Bankası 12,9 milyar dolar, İsviçre Merkez Bankası da, piyasalara 5 milyar Euro enjekte etti.
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, yüzde 2 olan gösterge faiz oranını değiştirmedi.

17 EYLÜL
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, ABD’nin ünlü sigorta şirketi AIG’ye 85 milyar dolar para aktardı ve şirketin hisselerinin yüzde 80’ini denetim altına aldı.
Resmi ekleyen İngiliz sermayeli Barclays bankası, Lehman Brothers’ın 10 bin kişi çalışan bir kısmını 1,75 milyar dolara almaya karar verdi.
Resmi ekleyen Hisse senetleri yüzde 50 düşen Moskova Borsası, 2 gün kapatıldı.
Resmi ekleyen Lio Yağ Sanayi iflas etti.

18 EYLÜL
Resmi ekleyen Merkez Bankası yüzde 16.75 olan gecelik borçlanma faiz oranı ile yüzde 20.25 olan borç verme faiz oranını değiştirmedi.
Resmi ekleyen ABD, Avrupa, İngiltere, İsviçre, Japonya ve Kanada merkez bankaları kısa vadede piyasaları 250 milyar dolar fonlayacaklarını açıkladı.
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ile 110, Japon Merkez Bankası ile 60, İngiltere Merkez Bankası ile 40, Kanada Merkez Bankası ile 10 milyar dolar geçici döviz takası yapma yetkisi aldı.
Resmi ekleyen İngiliz sermayeli Lloyds TSB bankası, Halifax bankasını 12 milyar sterline satın alma kararı aldı.

19 EYLÜL
Resmi ekleyen ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) mali kuruluşların açığa satışını 2 Ekim tarihine kadar yasakladı. Gerekirse yasak 10 gün daha uzatılacak. Karar borsalarında büyük artışlar sağladı.

21 EYLÜL
Resmi ekleyen ABD Başkanı Bush, mali sistemi düzeltmek için gerekli 700 milyar dolarlık kurtarma paketini Kongreye gönderdi.

22 EYLÜL
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, ABD’nin en büyük iki yatırım bankası Goldman Sachs ve Morgan Stanley’i kendi denetiminde çalışan bankacılık holding şirketlerine dönüştürüldü. İki banka da mevduat bankası oldular.
Resmi ekleyen Japon Nomura, Lehman Brothers’ın Avrupa ve Orta Doğu’daki hisseleri ve yatırım bankacılığı faaliyetlerini almak için anlaştı.

24 EYLÜL
Resmi ekleyen Amerikan sigorta şirketi AIG, 85 milyar dolara yüzde 79.9’unu Hazine denetimine geçiren anlaşmayı imzaladı.
Resmi ekleyen Mersin-Akkuyu’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için açılan ihaleye teklif veren tek firma Rus Atostroyexport oldu.
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası, Avustralya ve İsveç merkez bankalarıyla 10’ar, Norveç ve Danimarka merkez bankalarıyla ise 5’er milyar dolarlık geçici döviz takası anlaşması yaptı.

25 EYLÜL
Resmi ekleyen Meram Elektrik A.Ş’nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 440 milyon dolarla Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. verdi.
Resmi ekleyen ABD hükümeti, 307 milyar dolar varlığa sahip ülkenin en büyük mevduat bankalarından Washington Mutual’a el koydu. ABD’nin en büyük tasarruf ve kredi bankası Washington Mutual’ın varlıkları ise JPMorgan tarafından 1.9 milyar dolara satın alındı.

26 EYLÜL
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası piyasalara 30 milyar dolar verdi. Avrupa Merkez Bankası 35, İngiltere Merkez Bankası 30, İsviçre Merkez Bankası 9 milyar dolar vereceğini açıkladı.

27 EYLÜL
Resmi ekleyen Washington Mutual, JPMorgan’ın satın almadığı bölümler için iflas başvurusunda bulundu.

29 EYLÜL
Resmi ekleyen ABD’de Temsilciler Meclisi, 700 milyar dolarlık finans sektörünü kurtarma paketini 205’e karşı 228 oyla reddetti.
Resmi ekleyen New York Menkul Kıymetler Borsasında Dow Jones, tarihinde ilk kez 777,68 puan kaybetti.
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası öncülüğündeki dünya merkez bankaları piyasalara 620 milyar dolar vereceklerini açıkladılar. 330 milyar doları Fed, 290 milyar doları ise Avrupa Merkez Bankası ve 8 merkez bankası verecek.
Resmi ekleyen ABD hükümeti tarafından el konulan Wachovia’nın bankacılık kesiminin 42 milyar dolara Citigroup’a satılacağı açıklandı.
Resmi ekleyen Belçika-Hollanda sermayeli Fortis Bank 11,2 milyar Euro’ya kamulaştırıldı. Belçika 4,7, Hollanda 4, Lüksemburg 2,5 milyar Euro verdi.
Resmi ekleyen İzlanda, ülkenin üçüncü büyük bankası Glitnir’in yüzde 75’lik hissesini devletleştirdi.
Resmi ekleyen İngiltere, zordaki Bradford and Bingley bankasına el koyacağını resmen açıkladı.

30 EYLÜL
Resmi ekleyen ABD Başkanı Bush’un 700 milyar dolarlık kurtarma paketi Temsilciler Meclisi’ne takılınca ülkede borsalar çöktü. Amerikan sermaye piyasasındaki kayıp 1.1 trilyon doları buldu.
Resmi ekleyen İrlanda, finansal krizle mücadele için 400 milyar avroluk paket oluşturdu, mevduata tam garanti getirdi.


EKİM

1 EKİM
Resmi ekleyen ABD Başkanı George W. Bush, zor durumdaki otomotiv sektörüne yardımcı olmak amacıyla 25 milyar dolarlık düşük faizli kredi desteğini içeren yasa paketini imzaladı.
Resmi ekleyen İngiltere hükümeti, mevduat sahiplerinin bankalardaki paralarının 50 bin sterlinlik bölümünün garanti altına alındığını açıkladı. Bu rakam 35 bin sterlindi.

2 EKİM
Resmi ekleyen ABD’de Senato 700 milyar dolarlık kurtarma paketini 25’e karşı 74 oyla kabul etti, paketi 150 milyar dolarlık artışla 850 milyar dolara çıkardı. 150 milyar dolar vergi indirimleri içeriyor.
Resmi ekleyen Avrupa Merkez Bankası yüzde 4.25 olan gösterge faizini değiştirmedi.

3 EKİM
Resmi ekleyen ABD Temsilciler Meclisi’nde daha önce reddedilen 700 milyar dolar tutarındaki kurtarma paketi ikinci denemede 171’e karşı 263 oyla kabul edildi. Bush, paketi hemen onayladı.
Resmi ekleyen Hollanda, Fortis’in ABN Amro dahil Hollanda faaliyetlerini 16.8 milyar Euro’ya satın alacağını açıkladı.
Resmi ekleyen Wells Fargo, 15.1 milyar dolara Wachovia bankasını satın alacağını açıkladı.

5 EKİM
Resmi ekleyen Citibank, Wells Fargo’nun Wachovia bankasını 15.1 milyar dolara alma işlemini mahkeme kararıyla durdurdu.

6 EKİM
Resmi ekleyen ABD Wall Street Borsasının temel göstergesi olan Dow Jones Endeksi, 29 Ekim 2004’ten bu yana ilk kez 10 bin puanın altında 9.955,50 puandan kapandı.
Resmi ekleyen Fortis bankasının yüzde 75’inin 9 milyar Euro’luk hisse değişimiyle Fransız BNP Paribas’a geçeceği açıklandı. Karar sonrası BNP Paribas’ın yüzde 11.7’si Belçika, yüzde 1.1’i Lüksemburg’a geçecek.
Resmi ekleyen İzlanda mevduata yüzde 100, Almanya özel tasarruflara yüzde 100 garanti getireceğini, İsveç ise halen 35 bin 500 dolar olan garantiyi 71 bin dolara yükselteceğini açıkladı. İrlanda, Avusturya tam garanti getirmişti.
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, yıl sonuna kadar bankalara 900 milyar dolar kadar nakit vereceğini açıkladı.
Resmi ekleyen Almanya mortgage kredi bankası Hypo Real Estate’i 50 milyar Euro’ya kurtaracağını duyurdu.

7 EKİM
Resmi ekleyen IMF, küresel kredi krizinden kaynaklanan zararların 1.4 trilyon dolara ulaştığının tahmin edildiğini bildirdi.
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, Mitsubishi UFJ Financial Group’un Morgan Stanley’den yüzde 24.9’a kadar hisse almasını onayladı.
Resmi ekleyen İzlanda ülkenin 2. büyük bankası Landsbanki’yi devletleştirdi. Rusya’dan 4 milyar Euro borç almaya karar verdi.
Resmi ekleyen İspanya mevduat güvencesini 100 bin Euro’ya, 30 milyar Euro’luk kriz fonunu gerekirse 50 milyar Euro’ya çıkarma kararı aldı.

8 EKİM
Resmi ekleyen Dünyanın en büyük merkez bankaları koordineli olarak faiz oranlarını indirdiler. ABD Merkez Bankası gösterge faiz oranını yüzde 0.5 indirerek yüzde 1.5’e, Avrupa Merkez Bankası yüzde 4.25’ten yüzde 3.75’e, İngiltere Merkez Bankası yüzde 5’ten yüzde 4.5’e, Çin Merkez Bankası yüzde 7.20’den yüzde 6.93’e çekti.
Resmi ekleyen İngiltere hükümeti 8 büyük bankasını kurtarmak için 437,2 milyar dolarlık bir kurtarma paketi açıkladı.
Resmi ekleyen Yunanistan mevduat garantisinin 20 bin avrodan 100 bin Euro’ya yükselteceğini, Slovakya, mevduatta tam garantiye geçeceğini açıkladı.

9 EKİM
Resmi ekleyen Merkez Bankası, Döviz ve Efektif Piyasaları döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine yeniden başlanmasına karar verdi.
Resmi ekleyen Merkez Bankası döviz rezervleri, 26 Eylül itibariyle 80 milyar 39 milyon dolar ile rekor düzeye yükseldi.
Resmi ekleyen Amerikan sigorta şirketi AIG’e 38 milyar dolarlık yeni kredi açıldı.
Resmi ekleyen İzlanda’da hükümet, ülkenin en büyük bankası Kaupthing’e el koydu.
Resmi ekleyen Dexia bankasının kredilerinin bir yıl süresince yüzde 60.5’ini Belçika, yüzde 36.5’ini Fransa, yüzde 3’ünü Lüksemburg karşılayacak.
Resmi ekleyen Zimbabve’de Temmuz ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 231 milyona ulaştı.

10 EKİM
Resmi ekleyen Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, ekonomik krizin üstesinden gelmeyi öngören 86 milyar dolarlık yardım paketini onayladı.
Resmi ekleyen Dünya piyasalarındaki deprem nedeniyle İMKB bir günde 17 milyar dolar eridi ve 3 yıl geriye gitti. Dolar 1,44 YTL’yi gördü.
Resmi ekleyen ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçrayan küresel kriz Asya’yı da etkilemeye başladı. ABD borsalarındaki tarihi çöküş Asya ve Avrupa borsalarını da vurdu. Singapur teknik olarak resesyona girdiğini ilan ederken, iflas eden Japon sigorta şirketi Yamato Life Insurance, krizin Asya’daki ilk kurbanı oldu.

11 EKİM
Resmi ekleyen ABD’de, devletin, büyük bunalımdan bu yana ilk kez bankalardan hisse satın almasına karar verildi.

12 EKİM
Resmi ekleyen G-20 toplantısı ABD Başkanı George W. Bush başkanlığında Washington’da yapıldı.
Resmi ekleyen Avrupa’da avro kullanan 14 ülke ve İngiltere yüzyılın krizine karşı ortak hareket etme kararı aldılar. 14 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, 2009 yılı sonuna kadar ülkelerinde banka batışına izin verilmemesi konusunda karara vardılar.

13 EKİM
Resmi ekleyen 2008 Nobel Ekonomi Ödülünü ABD’li Paul Krugman aldı.
Resmi ekleyen Almanya finansal krizle mücadele için 500 milyar Euro’luk, Fransa 360 milyar Euro’luk paket oluşturdu. Avusturya hükümeti, sorunlu bankalara 85 milyar Euro’ya kadar destek verileceğini açıkladı. Gerekirse bu miktar 15 milyar Euro daha artırılabilecek. İspanya, banka kredileri için bu yıl 100 milyar Euro garanti edecek. İtalya bankalara 20 milyar Euro destek kararı aldı.
Resmi ekleyen İngiltere iki büyük banka Halifax Bank of Scotland (HBS) ve Royal Bank of Scotland’ı (RBS) kamulaştırma işlemi başlatma kararı aldı.
Resmi ekleyen IMF, tarihinde ilk kez bir AB üyesine (Macaristan) mali destek vermek için harekete geçti.

14 EKİM
Resmi ekleyen ABD, küresel finans krizi nedeniyle bankacılık sisteminde yaşanan güven bunalımını aşmak için 250 milyar dolarlık yeni bir plan açıkladı. 7 büyük bankaya hisse karşılığı kullandırılacak.
Resmi ekleyen Çek Cumhuriyeti mevduattaki garantiyi 25 bin Euro’dan 50 bin Euro’ya çıkardı.

15 EKİM
Resmi ekleyen Merkez Bankası döviz alım ihalelerine ara verdi.

16 EKİM
Resmi ekleyen Global piyasalar hedge fonların (serbest fonlar) batacağı söylentisiyle sarsıldı. Dolar 1,50 YTL’nin üzerine çıktı, Euro 2 YTL’yi aştı. Faizler yüzde 21’lerin üzerinde işlem gördü. Hedge fon korkusuyla Asya ve Avrupa borsalarında da sert düşüşler yaşandı. İMKB yüzde 6.26 değer kaybetti.
Resmi ekleyen İsviçre, UBS bankasına 5.3 milyar dolar sermaye enjekte etti.
Resmi ekleyen Avrupa Merkez Bankası, Macaristan’a 5 milyar Euro kredi vermeyi kararlaştırdı.

19 EKİM
Resmi ekleyen Güney Kore, bankalara sermaye desteği ve devlet garantisi olarak 130 milyar dolar vermeyi kararlaştırdı.
Resmi ekleyen İsviçre, UBS bankasını kurtarmak için 52,86 milyar dolarlık pakete hayata geçirdi.
Resmi ekleyen En önemli 56 borsanın Eylül ayı kaybı 6.5 trilyon dolara ulaştı. Kayıp 9 aylık dönemde 12 trilyon doları buldu. İMKB’nin piyasa değeri de 200 milyar dolardan 115 milyar dolara indi.

20 EKİM
Resmi ekleyen Hollanda, ING Bank’a 10 milyar Euro karşılığında bankaya yüzde 8.5 oranında ortak olacak.
Resmi ekleyen İsveç, finansal krizle mücadele için 200 milyar dolarlık paket oluşturdu.

21 EKİM
Resmi ekleyen Amerikan Merkez Bankası, para piyasasındaki yatırım fonlarının elindeki senetlerden alarak, bu fonlara likidite sağlamaya karar verdi.

22 EKİM
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yüzde 16.75 olan gecelik borçlanma faizini sabit tutarken, borç verme faizini yüzde 20.25’den yüzde 19.75’e indirdi.
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası, finans piyasalarındaki yangını söndürmek için 540 milyar dolarlık bir paket daha açıklandı.
Resmi ekleyen Belarus, IMF’den 2 milyar dolar istedi.
Resmi ekleyen Arjantin’de hükümet, özel emeklilik fonlarını kamulaştırma kararı aldı.
Resmi ekleyen Wachovia bankası üçüncü çeyrek için 23,9 milyar dolar zarar açıkladı.

23 EKİM
Resmi ekleyen Standard and Poors, Türkiye’nin kredi notunu teyit ederken görünümünü durağana çevirdi.
Resmi ekleyen Merkez Bankası, bankaların döviz ve efektif piyasalarında işlem yapma limitlerini her bir banka için 2 kat artırdı ve toplamda 10,8 milyar dolara yükseltti.
Resmi ekleyen Hedge fonların gelişmekte olan piyasalardan çıkışı ve gelişmiş ülkelere yönelik resesyon kaygıları nedeniyle dolar gün içinde 1,74 YTL’nin üzerine çıktı, Euro 2,1980 YTL ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

24 EKİM
Resmi ekleyen Merkez Bankası, günlük 50 milyon dolarlık döviz satış ihalelerine yeniden başladı. Repo ihalesiyle piyasaya 3.5 milyar YTL verdi.
Resmi ekleyen İzlanda, IMF ile anlaştı. IMF, 2.1 milyar dolar kredi verecek.

26 EKİM
Resmi ekleyen Ukrayna, IMF ile anlaştı. IMF, 16.5 milyar dolar verecek.

28 EKİM
Resmi ekleyen General Motors (GM) ve Chrysler şirketinin sahibi yatırım şirketi Cerberus, GM ve Chrysler’ın birleşmesi için hükümetten 10 milyar Euro yardım istedi.

29 EKİM
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası, yüzde 1.5 olan gösterge faiz oranını yüzde 1’e indirdi.
Resmi ekleyen AB, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, küresel finansal krize yenik düşen Macaristan’ı ortaklaşa 20 milyar Euro fonlama kararı aldılar.
Resmi ekleyen Çin Merkez Bankası, 6 hafta içinde 3. kez faiz oranlarını 27 baz puan indirdi. Böylece, yıllık borçlanma maliyeti yüzde 6,93’den yüzde 6,66’ya, yıllık mevduat faiz oranı da yüzde 3,87’den yüzde 3,60’a çekildi.
Resmi ekleyen İsveç parlamentosu finansal sektör için gerekli 200 milyar dolarlık kurtarma paketini onayladı.

30 EKİM
Resmi ekleyen Fed, küresel kredi krizini dindirmeye yardımcı olmak için Brezilya, Meksika, Güney Kore ve Singapur ile de swap hattı (döviz takası) açtı.
Resmi ekleyen ABD Hazinesi, 700 milyar dolarlık kurtarma paketinden ilk ödemeleri yaptı.
Resmi ekleyen Japonya Başbakanı Taro Aso, 273 milyar dolarlık yeni bir kurtarma paketi açıkladı.

31 EKİM
Resmi ekleyen Japonya Merkez Bankası, yüzde 0,5 olan gösterge faiz oranını yüzde 0.3’e indirdi. Böylece Merkez Bankası 2001 yılından bu yana ilk kez faizleri indirmiş oldu.


KASIM

1 KASIM
Resmi ekleyen İhracat rakamları 32 ay sonra ilk kez geriledi. TİM verilerine göre, Ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine oranla 1,87 düşüşle 9 milyar 530 milyon dolar oldu.

6 KASIM
Resmi ekleyen İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını, yüzde 4.5’ten yüzde 3’e düşürdü.
Resmi ekleyen Avrupa Merkez Bankası, bankalararası gecelik borçlanma faizini 50 baz puan indirerek yüzde 3.25’e çekti.
Resmi ekleyen Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayii A.Ş, anonim şirketin kapanması veya tasfiyesinin söz konusu olmadığını, yalnızca polyester iplik imalatı faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurdu.

9 KASIM
Resmi ekleyen Çin hükümeti, iç talebi canlandırmaya yönelik 586 milyar dolarlık teşvik paketi açıkladı.

10 KASIM
Resmi ekleyen ABD hükümeti, sigorta devi AIG için yeni bir yardım programı açıkladı. ABD Hazinesi, 40 milyar dolarlık yeni ihraç edilen öncelikli AIG hissesini satın alacak.
Resmi ekleyen Alman Posta İdaresi, ABD’deki ekspres postacılık hizmetinde (DHL) çalışan yaklaşık 14 bin 900 kişinin işine son verileceğini açıkladı.

13 KASIM
Resmi ekleyen Kamuoyunda “varlık barışı” olarak adlandırılan, Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulunda, kabul edilerek yasalaştı. Yasa, yurt dışındaki tasarrufu yüzde 2, yurt içindeki tasarrufu da yüzde 5 vergiyle ekonomiye kazandırmayı amaçlıyor.

15 KASIM
Resmi ekleyen ABD Başkanı George W. Bush’un evsahipliğinde, Türkiye’yi temsilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu G-20 ülkeleri liderleri Washington’da bir araya geldi. Zirvenin sonuç bildirisinde Türkiye’nin de bulunduğu G-20 liderleri, IMF ve Dünya Bankası’nda reform yapılması için anlaştı.

17 KASIM
Resmi ekleyen Japonya ekonomisi Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,1 daralarak 2001 yılından bu yana ilk kez “teknik durgunluğa” girdi.
Resmi ekleyen ABD’li Citigroup 53 bin kişiyi daha işten çıkaracak.

18 KASIM
Resmi ekleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağalayan, imalatçı esnaf ve sanatkarlarla KOBİ’lere 350 milyon YTL tutarında kredi kullandırılacağını bildirdi.
Resmi ekleyen Belçikalı bira üreticisi InBev’in, ABD’li rakibi Anheuser-Busch’u 52 milyar dolara satın almasıyla ilgili anlaşma tamamlandı.

19 KASIM
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranını 0.50 baz puan azaltarak yüzde 16.25’e, borç verme faiz oranını ise 1 puan azaltarak 18.75’e indirdi.
Resmi ekleyen ABD’li üç büyük otomotiv şirketi General Motors (GM), Ford ve Chrysler’ın yöneticileri, ABD yönetiminden 25 milyar dolar istedi.

20 KASIM
Resmi ekleyen Merkez Bankası, yarından itibaren döviz depo piyasasında vadeleri 1 haftadan 1 aya yükseltti. Söz konusu piyasada yüzde 10 olarak belirlenen borç verme faiz oranlarını dolar için yüzde 7’ye, avro için yüzde 9’a düşürdü.

24 KASIM
Resmi ekleyen ABD hükümeti, Citigroup’u kurtarma planını açıkladı. Citigroup, ABD Hazinesi, Fed ve Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC) ile yaptığı anlaşma sonucu 40 milyar dolar değerinde sermaye desteği alacak.
Resmi ekleyen İngiltere’de hükümet, ekonomiyi canlandırmak ve tüketiciyi noel alış-verişlerine özendirmek amacıyla KDV oranlarını 2.5 puan düşürerek yüzde 15’e çekti.

28 KASIM
Resmi ekleyen Cep telefonu kullanıcılarına yeni iletişim olanakları sağlayacak üçüncü nesil mobil iletişim sistemleri (3G) ihalesi yapıldı. İhalede Turkcel A Tipi lisansı KDV dahil 358 milyon Euro, Vodafone B tipi lisansa 250 milyon Euro, Avea da C tipi lisansa 214 milyon Euro’ya sahip oldu.


ARALIK

1 ARALIK
Resmi ekleyen Küresel finans krizi nedeniyle 35 ülke ve AB’nin açıkladığı önlem paketlerinin büyüklüğünün 6,2 trilyon doları bulduğu belirtildi.

4 ARALIK
Resmi ekleyen İngiltere Merkez Bankası, yüzde 3 olan faiz oranları yüzde 2’ye indirdi. İngiltere’de faiz oranları merkez bankası 1694’te oluşturulduğundan bu yana hiçbir zaman bu seviyenin altına inmedi.
Resmi ekleyen Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarını yüzde 3.25’den yüzde 2.50’e indirdi.

5 ARALIK
Resmi ekleyen Merkez Bankası, bankaların zorunlu karşılık oranlarını Türk parası yükümlülüklerinde değiştirmeyerek yüzde 6’da bırakırken, yabancı para yükümlülüklerinde yüzde 11’den yüzde 9’a çekti. Banka, yabancı para zorunlu karşılıklara faiz ödemesi uygulamasına son verirken, Türk parası zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranını gecelik borçlanma faiz oranının yüzde 75’inden yüzde 80’ine çıkardı. Banka, ihracat reeskont kredisi limitini 500 milyon dolar artırarak 1 milyar dolara yükseltti.

6 ARALIK
Resmi ekleyen Hisse senedindeki yüzde 10’luk stopajı yerli yatırımcı için de sıfırlayan düzenlemeye ilişkin tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

9 ARALIK
Resmi ekleyen Japon ekonomisi derin durgunluğa girdi. Japonya’nın, Temmuz-Eylül döneminde, yıllık bazda yüzde 1.8 oranında küçüldüğü bildirildi.

11 ARALIK
Resmi ekleyen New York Savcılığı ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Nasdaq eski patronu, Wall Street’in yatırım danışmanı olan Bernard Madoff’un 50 milyar doları bulan yolsuzluk nedeniyle tutuklandığını açıkladı.

12 ARALIK
Resmi ekleyen Bank of America 3 yıl içinde 30-35 bin çalışanını işten çıkaracağını bildirdi.
Resmi ekleyen ABD’de üç büyük otomotiv şirketini kurtarmak için hazırlanan 14 milyar dolarlık paketin Senato’da kabul edilmemesi üzerine borsalar düştü.
Resmi ekleyen Japonya, ekonominin desteklemesi için 255 milyar dolarlık yeni bir teşvik paketi açıkladı.
Resmi ekleyen AB liderleri Avrupa ekonomisini canlandırmak için hazırlanan 200 milyar Euro’luk teşvik paketini onayladı.

16 ARALIK
Resmi ekleyen ABD Merkez Bankası yüzde 1 olan gösterge faiz oranını yüzde 0.25’e indirdi.
Resmi ekleyen AB’de ortak para kullanan 15 ülkenin dahil olduğu Euro Bölgesi tarihinde istihdam ilk kez geriledi. Toplam çalışan sayısı bir önceki çeyreğe göre üçüncü çeyrekte 80 bin kişi azaldı.

17 ARALIK
Resmi ekleyen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranını 1.25 puan azaltarak yüzde 15’e, borç verme faiz oranını ise 1 puan azaltarak 17.50’ye indirdi.

19 ARALIK
Resmi ekleyen Küresel kriz nedeniyle zor durumdaki ABD’li otomotiv şirketleri General Motors ve Chrysler’e 17.4 milyar dolarlık kredi desteği verilecek.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı