İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Spor Dünyasında 2008 Nasıl Geçti ? | Gün Gün 2008 Spor Dünyası Almanağı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.701 İleti
  • Gender:Male

Resmi ekleyen

İLK 6 AY

Bu yıla dünya sporunda damgasını vuran 2 dev organizasyon İsviçre-Avusturya ortaklığında yapılan 13. Avrupa Futbol Şampiyonası ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de organize edilen 29. Yaz Olimpiyat Oyunları oldu.

2008 yılının ilk 2 ayında öne çıkan olaylar olarak Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu'nun, Avrupa Şampiyonu ve dünya ikincisi milli atlet Süreyya Ayhan Kop'a ömür boyu, eşi ve antrenörü Yücel Kop'a ise 2 yıl hak mahrumiyeti cezası vermesi, Galatasaray'ın UEFA Kupası 3. turunda Alman rakibi Bayer 04 Leverkusen'e elenmesi ile 5 Temmuz'da kaybettiğimiz işadamı Hasan Doğan'ın, Futbol Federasyonu'nun olağanüstü seçimli genel kurulunda başkanlığa seçilmesi dikkati çekti.

2008 yılının ilk altı ayında Türkiye ve dünya sporundaki gelişmelerin kronolojisi şöyle:

Gün Gün 2008 Spor Dünyası Almanağı - İlk 6 Ay'ı ikinci mesajda bulabilirsiniz...

İKİNCİ 6 AY

Sporda 2008 yılının temmuz ayı Türk futbolu açısından acı bir kayıpla başladı.

Futbol Federasyonu'nun, daha göreve henüz 5 ay önce seçilen, spor ve iş dünyasında çok sevilen bir sima olan başkanı Hasan Doğan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Temmuz ayında Türkiye açısından en önemli uluslararası başarı, Dünya Üniversiteler Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye'nin, bayanlarda ilk kez birincilik kürsüsüne çıkmasıydı. Bu şampiyonada milli takımın as oyuncusu Yeliz Özel, hem ''en değerli oyuncu'' seçildi, hem de ''gol kraliçesi'' unvanına erişti.

Bu ayda dünyada ise Wimbledon Tenis Turnuvası, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal, tek bayanlarda da ABD'li Venus Williams'ın zaferleriyle sonuçlanırken, Uluslararası Fransa Bisiklet Turu'nun galibi ise İspanyol Carlos Sastre oldu.

Gün Gün 2008 Spor Dünyası Almanağı - İkinci 6 Ay'ı üçüncü mesajda bulabilirsiniz...



#2
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.701 İleti
  • Gender:Male
OCAK

5 Ocak:

- Bu yıl 30.'su yapılacak olan Uluslararası Lizbon-Dakar Rallisi, organizasyonun geçeceği kimi ülkelerdeki güvenlik sorunları nedeniyle ilk kez iptal edildi. Rallinin gelecek yıldan itibaren Güney Amerika'da düzenleneceği açıklandı.

7-13 Ocak:

- Voleybolda İzmir'deki 29. Yaz Olimpiyat Oyunları Avrupa kıtası erkekler eleme grubu mücadelesinde Türkiye, 3 maçını da yitirerek elenirken, tüm maçlarını kazanan Sırbistan ise birinciliği alarak oyunlara katılmaya hak kazandı.

13 Ocak:

- 21. Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası Avrupa Elemeleri 2. Grup'ta yer alan Türkiye, 4 maçını da yitirerek puansız sonuncu olup elenirken, Yunanistan ise 6 puan ve averajla birinciliği elde etti.

17 Ocak:

- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda Beşiktaş Cola Turka ve Panküp TED Kayseri Koleji, gruplarında 4'er galibiyet, 2'şer yenilgi ve 10'ar puanla 2. olup çıktıkları 2. turda İsrailli rakiplerine elenmekten kurtulamadılar.

19 Ocak:

- Türkiye Kulüplerarası Kros Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluklarını, büyük erkeklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor 36, büyük bayanlarda da Üsküdar Belediyesi 13 puanla elde ettiler.

15-20 Ocak:

- Voleybolda Almanya'nın Halle kentindeki 29. Yaz Olimpiyat Oyunları bayanlar eleme grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 4 puanla grup üçüncüsü oldu ve elendi. Karşılaşmalarını yenilgisiz tamamlayan Rusya ise birinci olarak oyunlara katılmaya hak kazandı.

19-20 Ocak:

- Fransa'nın başkenti Paris'teki uluslararası açık karate turnuvasında Türkiye, erkekler katada Turgay Yeşilyurt ile 1 birincilik, ayrıca 1 ikincilik ve 2 de üçüncülük kazandı.

- Güreşte Çin Halk Cumhuriyeti'nin Taiyuan kentindeki Bayanlar Dünya Kupası müsabakalarında şampiyonluğu, finalde ABD'yi 4-2 yenen evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti kazanırken, üçüncülüğü de Kazakistan'ı 5-2 yenen Japonya aldı.

18-24 Ocak:

- Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Dünya 20 Yaşaltı Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 3 puanla 6. olup bir üst kategoriye çıkamadı. Yeni Zelanda ise 6 galibiyet ve 18 puanla birinciliği elde etti.

22 ve 24 Ocak:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Portekiz ile bu ülkede yaptığı özel maçları 3-0 ve 2-1'lik skorlarla yitirdi.

25 Ocak:

- Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu, 2. kez doping yaptığı belirlenen Avrupa Şampiyonu ve dünya ikincisi milli atlet Süreyya Ayhan Kop'a ömür boyu men, eşi ve antrenörü Yücel Kop'a da 2 yıl hak mahrumiyeti cezası verdi.

14-27 Ocak:

- Sezonun ilk ''Grand Slam'' mücadelesi olan ve Melbourne kentinde düzenlenen 96. Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde Sırp Novak Djokoviç, tek bayanlarda da Rus Maria Sharapova ilk kez kazandılar.

17-27 Ocak:

- Norveç'teki 8. Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Hırvatistan'ı 24-20 yenen Danimarka ilk kez elde ederken, üçüncülük de Almanya'yı 36-26 yenen Fransa'nın oldu.

22-27 Ocak:

- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda Rusya, 1'er altın ve gümüşün yanısıra 2 bronz madalyayla en başarılı ülke olurken, bayanlarda Tuğba Karademir 11. oldu ve puan olarak kariyerinin en yüksek rakamına ulaştı.

26-27 Ocak:

- İstanbul'daki 26. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 6 birincilik, 1 ikincilik ve 5 de üçüncülük kazanarak takım halinde birinciliğe ulaştı.

- Judoda Gürcistan'ın başkenti Tiflis'deki Dünya Kupası müsabakalarında, Türk sporcuları dereceye giremediler.

29 Ocak:

- Basketbolda FIBA Erkekler Avrupa Kupası'nda Bandırma Banvitspor, eleme turunda İzlandalı rakibine 2 maçta da üstünlük sağlayarak yükseldiği grupta, 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 7 puanla 4. ve son sırada kaldı ve kupaya veda etti.

- Voleybolda Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde gruplarında, erkeklerde Arkasspor, 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8, bayanlarda Fenerbahçe Acıbadem, 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 7, Türk Telekomspor da 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla 3. olup elendiler.

Avrupa Çalenç Kupası'nda da erkeklerde Halk Bankası, 1. turda Arnavut, 2. turda Fenerbahçe, 3. turda da Yunanlı rakiplerini, tüm maçları kazanarak elerken, 4. turda İtalyan rakibine karşı 1'er galibiyetten sonra ''altın seti'' yitirerek kupaya veda etti. Bayanlarda ise Avrupa Konfederasyon Kupası'nın 1. turunda Polonyalı rakibine 2 maçı da yitirerek elenerek bu kupanın 4. turuna gelen DYO Karşıyaka, İspanyol rakibine yine 2 maçı da yitirdi ve kupa dışında kaldı.

29 ve 31 Ocak:

- 17 Yaşaltı ( B) Genç Milli Futbol Takımı, Romanya ile yaptığı özel maçlarda, Çanakkale'de golsüz berabere kaldı, Gelibolu'da ise 3-0 galip geldi.

ŞUBAT

28 Ocak-2 Şubat:

- Muğla'daki Uluslararası Ege Kupası 16 Yaşaltı ( B) Gençler Futbol Turnuvası'nda Türkiye, finalde Belçika'yı 3-0 yenerek şampiyon, Çek Cumhuriyeti de Azerbaycan'ı 2-1 yenerek 3. oldu.

30 Ocak-2 Şubat:

- Teniste Estonya'nın başkenti Tallinn'deki Bayanlar Federasyon Kupası (Fed-Cup) Avrupa-Afrika 2. Grup mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet ve 2 yenilgiyle 5. oldu ve 2. Grup'ta kalmayı başardı.

2 Şubat:

- Atletizmde Portekiz'in Albufeira kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası kros yarışmalarında Türkiye, genç erkeklerde Erzurum Türk Telekomspor ile 1 takım, aynı kulüpten Vedat Güven ile 1 bireysel birincilik kazanırken, ayrıca 4 ikincilik ve 1 de üçüncülük elde etti.

6 Şubat:

- (A) Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta İsveç ile golsüz berabere kaldı.

- Ümit Milli Futbol Takımı, Antalya'daki özel maçta Slovakya'yı 3-2 yendi.

- 18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Hollanda ile Tarsus'taki özel maçta 1-1 berabere kaldı.

7 Şubat:

- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda BOTAŞ Spor, ilk tur grubunda 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla 3. olup çıktığı 2. turda Rus rakibini sayı averajıyla eledikten sonra, 3. turda Hırvat rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.

9 Şubat:

- Yunanistan'ın başkenti Atina'daki 15. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 400 metrede Serdar Tamaç ve bayanlar 60 metre engellide Esen Kızıldağ ile 2 altın, ayrıca 3'er de gümüş ve bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde ve bayanlarda 4. sırayı aldı. Takım birinciliklerini ise evsahibi Yunanistan kazandı.

20-10 Şubat:

- Futbolda Gana'daki 26. Afrika Uluslar Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Kamerun'u 1-0 yenen Mısır 6. kez kazanırken, üçüncülüğü de Fildişi Kıyısı'nı 4-2 yenen evsahibi Gana aldı.

9-10 Şubat:

- Ankara'daki 36. Uluslararası Yaşar Doğu Serbest ve Bayanlar Golden Grand Prix Güreş Turnuvası'nda Türkiye, takım halinde erkeklerde 3 birincilik, 1 ikincilik, 5 üçüncülük ve 63 puanla birinciliği, bayanlarda da 4 üçüncülük ve 50 puanla Moğolistan'ın ardından ikinciliği kazandı.

10 Şubat:

- Basketbolda 23. Erkekler Opel Türkiye Kupası'nda 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, Ankara'daki finalde OYAK Renault'yu 80-61 yenen Türk Telekomspor ilk kez elde etti.

12 ve 14 Şubat:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Rusya'yı Antakya ve İskenderun'da aynı skorlarla 1-0 yendi.

14 Şubat:

- Futbol Federasyonu'nun olağanüstü seçimli genel kurulunda başkanlığa, seçime tek aday olarak giren eski başkanvekillerinden işadamı Hasan Doğan, 221 oyla seçildi.

15-17 Şubat:

- İtalya'nın Trieste kentindeki 35. Avrupa Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 5 altın, 1 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak, tarihinde ilk kez takım birinciliğine ulaştı.

- Sırbistan'ın Zrenjanin kentindeki Balkan Eskrim Şampiyonası'nda Türkiye, 2 gümüş ve 5 bronz madalya elde etti.

16-17 Şubat:

- Serbest güreşte Rusya'nın Vladikavkaz kentindeki Dünya Kupası mücadelesinde şampiyonluğu, finalde Küba'yı 5-2 yenen evsahibi Rusya alırken, üçüncülük de Ukrayna'ya 4-3 üstünlük sağlayan Özbekistan'ın oldu. Türkiye ise kupadaki 3 müsabakasını da yitirerek 6. ve son sırada yer aldı.

17 Şubat:

- 28. Uluslararası Trabzon 24 Şubat Yarı Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Fenerbahçe'den Moldovalı Yaroslav Mushinski ve bayanlarda da Üsküdar Belediyesi'nden Türkan Erişmiş kazandı.

- ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nin (NBA), New Orleans kentinde yapılan 57. Geleneksel Doğu-Batı Karmaları (All Star) maçında Doğu, Batı'yı 134-128 yenerek 35. galibiyetini alırken, Doğu karmasından LeBron James de kariyerinde 2. kez bir All Star maçında ''en değerli oyuncu'' (MVP) seçildi.

- Hentbolda Erkekler Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda Milli Piyango, 2. turda Makedon ve 3. turda da Macar rakiplerini eledikten sonra, 4. turda İsviçreli rakibi karşısında 1 beraberlik ve 1 yenilgi alarak elendi.

- Milli Piyango bayan takımı ise Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turunda, grupta 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 4 puanla 2. olup çıktığı 2. ön eleme turunda grupta 3 maçını da yitirerek puansız sonuncu oldu ve EHF Kupası 3. turuna katıldı. Bu kupanın 3. turunda Litvanyalı rakibini eleyen Türk ekibi, 4. turda Danimarkalı rakibi önünde 1 beraberlik ve 1 yenilgi alarak kupaya veda etti.

14 ve 21 Şubat:

- Futbolda UEFA Kupası 3. turunda Galatasaray, Almanya'nın Bayer 04 Leverkusen takımına (0-0) ve (5-1)'lik skorlarla elendi.

19 ve 21 Şubat:

- 17 Yaşaltı ( B) Genç Milli Futbol Takımı, Antalya'da İtalya ile yaptığı 2 özel maçta da rakibiyle 1-1 berabere kaldı.

21 Şubat:

- Voleybolda Bayanlar Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Ecazcıbaşı Zentiva, grupta 4 galibiyet, 2 yenilgi, 10 puan ve averajla 3. olup çıktığı play-off ilk turunda İtalyan rakibine 1 galibiyet, 1 yenilgi ve set averajıyla elenmekten kurtulamadı.

16-24 Şubat:

- Adapazarı'ndaki Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'nda birinciliği, finalde İtalya'yı 82-68 yenen Yunanistan, üçüncülüğü de Türkiye'yi 68-57 yenen Fransa kazandı.

22-24 Şubat:

- Ankara'daki Bayanlar Salon Hokeyi Kulüplerarası Avrupa Çalenç Kupası mücadelesinde birinciliği, 16 puan ve averajla Belçika'dan HC Royal Victory alırken, Türk temsilcisi Çankaya Belediyesi de 10 puan ve averajla 4. sırada kalarak bir üst kategoriye yükselemedi.

24 Şubat:

- Profesyonel boksta ABD'nin New York kentindeki Dünya Boks Organizasyonu (WBO) dünya ağır sıklet şampiyonluğu unvan maçında Ukraynalı Vladimir Klitshko, Rus Sultan İbrahimov'u sayıyla yenerek, IBO ve IBF'den sonra WBO unvanının da sahibi oldu.

- Futbolda 48. İngiltere Lig Kupası'nın (Carling Cup) bu sezonki şampiyonluğunu, başkent Londra'nın Wembley Stadı'ndaki finalde, geçen yılın şampiyonu FC Chelsea'yi uzatmada 2-1 yenen Tottenham Hotspur, 4. kez kazandı.

- Porto Riko'nun başkenti San Juan'daki ''World Best 10 km.'' Uluslararası Yol Yarışı'nda Elvan Abeylegesse, 31.38.00'lık derecesiyle 3. sırayı aldı.

26 Şubat:

- Basketbolda ULEB Kupası'nda Türk Telekomspor, ilk tur grubunda 9 galibiyet, 1 yenilgi, 19 puan ve averajla 2. olup çıktığı 2. turda Rus rakibine 1 galibiyet, 1 yenilgi ve sayı averajıyla elendi.

28-29 Şubat:

- Grekoromen güreşte Macaristan'ın Szombathely kentindeki Dünya Kupası mücadelesinde şampiyonluğu, finalde evsahibi Macaristan'ı 5-2 yenen Rusya elde ederken, İran da üçüncülüğü aldı.

29 Şubat:

- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe, ilk tur grubunda 6 galibiyet, 4 yenilgi ve 16 puanla 2. olup çıktığı play-off ilk turunda Polonyalı rakibini 2-0'lık seriyle geçti, ancak play-off çeyrek finalinde Fransız rakibine 2-0'lık seriyle elendi.

Sporda 2008 yılının mart ayında Türk takımlarının bu yılki ilk uluslararası başarıları geldi.

Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. turunda mücadele eden Fenerbahçe, bu turda UEFA Kupası sahibi İspanyol rakibi FC Sevilla'yı penaltı atışlarıyla eleyerek, tarihinde ligde ilk kez çeyrek finale yükseldi.

Voleybolda ise Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nda Vakıfbank Güneş Sigorta, Bursa'daki finalde İtalya rakibine üstünlük sağlayarak bu kupada ilk, kulüp tarihinde ise 2. kez bir Avrupa kupasını müzesine götürmüş oldu.

Bu arada mart ayında (A) Milli Futbol Takımı da başkent Minsk'deki özel maçta Belarus ile 2-2 berabere kaldı.

MART

1 Mart:

- İzmit'teki 53. Balkan Kros Şampiyonası'nda Türkiye, 5'er altın ve bronzun yanısıra 3 gümüş madalya kazanan Sırbistan'ın ardından 3 altın, 5 gümüş ve 7 bronz madalyayla ikinciliği aldı. Türkiye'ye tek bireysel birinciliği, 23 yaşaltı erkekler kategorisinde Osman Baş getirdi.

24 Şubat-2 Mart:

- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Guangzhou kentindeki 49. Dünya Takımlar Masa Tenisi Şampiyonası'nda erkeklerde ve bayanlarda birincilikleri evsahibi ülke elde ederken, Türkiye ise erkeklerde 32., bayanlarda da 49. sırayı aldı.

28 Şubat-2 Mart:

- Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki 7. Avrupa Futsal Şampiyonası ön eleme turu grup mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. olup elenirken, Portekiz ise 3 galibiyet ve 9 puanla yenilgisiz olarak ilk sırayı aldı ve tur atladı.

1-2 Mart:

- Macaristan'ın Szombathely kentindeki Uluslararası Golden Grand Prix Grekoromen Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 1 birincilik, ayrıca 2 de üçüncülük elde etti.

2 Mart:

- Antalya'daki 3. Uluslararası Öger Maratonu'nu (Runtalya 2008), erkeklerde Kenyalı Philip Makau Muia, 2.16.13.00 ve bayanlarda da Hollandalı Kristina Loanen, 2.42.54.00 ile kazandılar.

- ABD'deki 23. Uluslararası Geleneksel Los Angeles Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Maiben Loban, 2.13.50.00 ve bayanlarda da Rus Tatiana Aryasova, 2.29.09.00'lık dereceleriyle elde ettiler.

4 Mart:

- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe, 2. turda İspanya'dan FC Sevilla'yı (3-2) (2-3) ve penaltılarla (3-2)'lik skorlarla eleyerek tarihinde ilk kez çeyrek finale yükseldi.

5 Mart:

- 17 Yaşaltı ( B) Genç Milli Futbol Takımı, İsviçre ile deplasmanda yaptığı özel maçı 2-1 kazandı.

5-8 Mart:

- İtalya'nın Torino kentindeki 11. Avrupa ve Akdeniz Salon Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, büyük erkekler olimpik yayda 1 bronz madalya, 4 de dördüncülük kazanırken, ilk 2 sırayı 4'er altın, gümüş ve bronz madalyayla evsahibi İtalya ve 4 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla da Rusya aldı.

7-8 Mart:

- Hollanda'nın Lahey kentindeki Artistik Buz Pateni Uluslararası 2008 Aegon Kupası'nda, bayanlarda Tuğba Karademir 2. oldu ve Türkiye'ye bu spor dalında tarihte uluslararası bir yarışmada büyükler kategorisindeki ilk madalyayı kazandırdı.

3-9 Mart:

- İzmit'teki Dünya 18 Yaşaltı Gençler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 2 yenilgi ve 6 puanla 3. olup bir üst kategoriye çıkamazken, Sırbistan ise 4 galibiyet ve 12 puanla yenilgisiz olarak birinciliği elde etti.

7-9 Mart:

- İspanya'nın Valencia kentindeki 12. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken ABD, 5'er altın ve gümüşün yanısıra 3 bronz madalyayla birinciliği, Rusya, 5 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla ikinciliği ve Etiyopya da 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla üçüncülüğü kazandı.

- Tekerlekli sandalye basketbolda Avrupa kupaları eleme grupları mücadelesinde Türk ekiplerinden Galatasaray, 4 maçını da kazanarak 8 puanla yenilgisiz olarak birinciliği elde etti ve tur atladı. Beşiktaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Engelliler Kulübü ile KKTC Lefkoşa Türk Belediyesi ise elendiler.

8-9 Mart:

- Belarus'un başkenti Minsk'deki Uluslararası Alexander Medved Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 2'şer ikincilik ve üçüncülük elde etti.

- Almanya'nın Hamburg kentindeki Uluslararası Almanya Açık Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 3 birincilik, 2 ikincilik ve 6 da üçüncülük elde ederek takım halinde ABD ve İspanya'nın ardından 3. oldu.

12 Mart:

- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda Galatasaray, 1. tur grubunda 5 galibiyet, 1 yenilgi ve 11 puanla 1. olup 2. tura çıktıktan sonra 2. ve 3. turlarda Fransız, çeyrek finalde de İsrailli rakibini elemesine karşın, yarı finalde İtalyan rakibine 1 galibiyet, 1 yenilgi ve sayı averajıyla elendi.

13 Mart:

- Basketbolda Rusya'nın Vidnoje kentindeki FIBA Bayanlar Avrupa Ligi Geleneksel ''All Star'' maçında Avrupa Karması, Yabancılar Karması'nı 111-86 yenerken, Fenerbahçe'den Avrupa Karması'nda Nevriye 8, Yabancılar Karması'nda da Cappie Pondexter, 24 sayıyla oynadılar.

14 ve 16 Mart:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, Antalya'daki özel maçlarda Kazakistan'ı 3-1 ve 6-0 yendi.

15-16 Mart:

- Atletizmde Hırvatistan'ın Split kentindeki 8. Avrupa Atmalar Kış Kupası müsabakalarında Türk sporcuları madalyaya ulaşamazlarken, Rusya, 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz, İtalya da 2'şer altın ve bronzun yanısıra 1 de gümüş madalyayla en başarılı ülkeler oldular.

- Voleybolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası'nda Vakıfbank Güneş Sigorta, Bursa'daki finalde İtalya'dan Infoplus Minetti Imola'yı 3-2 yenerek, bu kupada ilk, tarihinde de 2. kez Avrupa kupası şampiyonluğunu kazandı. Üçüncülüğü ise Rumen Stiinta Bacau'yu 3-1 yenen Alman Dresdner SC aldı.

Kupada bu sezonki tüm maçlarını kazanan Vakıfbank Güneş Sigorta, 1. turda Macar, 2. turda Belçikalı, 3. turda Fransız, çeyrek finalde Rumen ve yarı finalde de Alman rakiplerine şans tanımadı.

- Bayanlar Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda ise şampiyonluğu, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki finalde, Fransız Rocheville Le Cannet'i 3-0 ile geçen İtalyan Scavolini Pesaro, üçüncülüğü de Rus Samorodok Khabarovsk'u 3-2 yenen evsahibi ülkeden Kızılyıldız Belgrad elde etti.

19 Mart:

- Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Efes Pilsen, 1. tur grubunda 8 galibiyet, 6 yenilgi ve 22 puanla 4. olup çıktığı 2. tur grubunda 1 galibiyet, 5 yenilgi ve 7 puanla 4. olup lige veda etti.

18-23 Mart:

- İsveç'in Göteborg kentindeki Dünya Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda 2 Türk sporcu da serbest programa katılma hakkı elde edemezlerken, Kanada, 1'er altın, gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

21-23 Mart:

- Hentbolda Kastamonu'daki 7. Avrupa Genç Erkekler Şampiyonası 6. Grup eleme mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 4 puan, Fransa'nın Tours kentindeki 16. Dünya Genç Bayanlar Şampiyonası 5. Grup eleme mücadelesinde de yine 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 4 puanla 2. olup finallere kalamadı.

22-23 Mart:

- Voleybolda Erkekler Avrupa Çalenç Kupası'nda şampiyonluğu, Polonya'nın Rzeszow kentindeki finalde, Rus Lokomotiv Izumrud Ekaterinburg'u 3-1 yenen İtalyan Pallavolo Modena, üçüncülüğü de evsahibi ülkeden Asseco Resovia Rzeszow'u 3-0 yenen Fransız Stade Poitevin Poitiers kazandı.

- Erkekler Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda ise İtalya'nın başkenti Roma'daki finalde, evsahibi ülkeden Roma Volley, Belçika'dan Noliko Maaesik'e 3-0 üstünlük sağlayarak şampiyonluğu, Karadağ'dan Budvanska Rivijera Budva da Rus Fakel Novy Urengoi'yi 3-1 yenerek üçüncülüğü elde etti.

13-24 Mart:

- Hollanda'nın Eindhoven kentindeki 29. Avrupa Yüzme, Atlama ve Senkronize Yüzme Şampiyonası'nda Rusya, 12 altın, 7 gümüş ve 6 bronz madalyayla birinciliği, İtalya, 5 altın, 7 gümüş ve 9 bronz madalyayla ikinciliği, Fransa da 5 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla üçüncülüğü aldı.

25 Mart:

- (A)2 Milli Futbol Takımı, İzmit'teki özel maçta Romanya ile 1-1 berabere kaldı.

26 Mart:

- (A) Milli Futbol Takımı, başkent Minsk'deki özel maçta Belarus ile 2-2 berabere kalırken, goller Tuncay ve Tümer'den geldi.

- 17. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 5. maçında milli takım, Adana'da Liechtenstein'ı 3-0 yendi.

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, başkent Roma'daki özel maçta İtalya ile 1-1 berabere kaldı.

22-29 Mart:

- Almanya'nın Manheim kentindeki 24. Uluslararası Dr. Albert Schweitzer Genç Erkekler Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, finalde Yunanistan'a 96-82 yenilerek 2. sırayı aldı.

23-29 Mart:

- Romanya'nın Miercurea Ciuc kentindeki Dünya Bayanlar Buz Hokeyi Şampiyonası 4. Kategori mücadelesinde Türkiye, 5 maçını da yitirerek puansız sonuncu oldu. 1. olan İzlanda ise 5 maçını da kazanarak 15 puan topladı ve 3. kategoriye yükseldi.

26-30 Mart:

- Erkeklerde Almanya'nın Kienbaum, bayanlarda da Slovakya'nın Bardejov kentlerindeki Avrupa Gençler Voleybol Şampiyonası Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, bayanlarda 5 maçını da kazanarak 10 puanla grup birincisi oldu ve finallere kaldı; erkeklerde ise 3 galibiyet, 2 yenilgi ve 8 puanla 3. sırada yer alıp baraj mücadelesine katılmaya hak kazandı.

27-30 Mart:

- İngiltere'nin Manchester kentindeki Dünya Bisiklet Pist Şampiyonası'nda evsahibi İngiltere, 9 altın ve 2 gümüş madalyayla birinciliği, Hollanda da 3'er altın ve gümüşün yanısıra 2 bronz madalyayla ikinciliği aldı.

29-30 Mart:

- Voleybolda Erkekler Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, Polonya'nın Lodz kentindeki finalde, İtalyan Copra Piacenza'yı 3-2 yenen Rus Dinamo Tattransgas Kazan, üçüncülüğü de İtalyan Sisley Treviso'ya yine aynı skorla üstünlük sağlayan evsahibi ülkeden PGE Skra Belchatow elde etti.

30 Mart:

- İskoçya'nın başkenti Edinburg'taki 36. Dünya Kros Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, Etiyopya, 6 altın, 4 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu; Kenya da 2'şer altın ve bronzun yanısıra 4 gümüş madalyayla Etiyopya'yı izledi.

- 5. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Wilson Kiprotich, bayanlarda da Ankara Yenimahalle Belediyesi'nden Damla Çelik Yenigelen aldı.

Sporda 2008 yılının nisan ayında Türk sporu güreş, tekvando ve halter gibi bireysel dallarda Avrupa Şampiyonalarında kazanılan başarılara sevindi.

Güreşte serbest stilde Ramazan Şahin, grekoromende de Nazmi Avluca şampiyonluklara ulaşırken, tekvandoda da Türkiye, 3'er altın, gümüş ve bronz madalyayla takım birinciliğini elde etti. Halterde ise toplam 4 altın, 9 gümüş ve 3 de bronz madalya kazanıldı.

Bu arada futbolda Fenerbahçe, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez yükseldiği çeyrek finalde, ünlü İngiliz ekibi FC Chelsea'ye 2-1 ve 0-2'lik skorlarla elenmekten kurtulamadı.

Nisan ayında sona eren Hentbol Süper Liglerinde şampiyonlukları erkeklerde İzmir Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda da Milli Piyango kazanırken, basketbolda Bayanlar Türkiye Kupası ile voleybolda Erkekler Türkiye Kupası'nı Fenerbahçe müzesine götürdü.

NİSAN

1 Nisan:

- Voleybolda 15. Erkekler Türkiye Kupası'nı, finalde Arkasspor'a 3-1 ve 3-0'lık skorlarla üstünlük sağlayan Fenerbahçe ilk kez kazandı.

1-2 Nisan:

- Finlandiya'nın Tampere kentindeki 51. Avrupa Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 66 kiloda Ramazan Şahin ile 1 altın, ayrıca 55 kiloda Sezar Akgül ve 96 kiloda Hakan Koç ile 2 bronz madalya kazanıp takım halinde 36 puanla 3. oldu. Takım birinciliğini ise Rusya, 4 altın ve 3 bronz madalyanın yanısıra 61 puanla elde etti.

3 Nisan:

- Basketbolda 6. FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Rus BC Moskova'ya 87-67 ve 78-69'luk skorlarla üstünlük sağlayan İtalyan Beretta Famila Schio ilk kez kazandı.

- Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe Ülker, 1. tur grubunda 6 galibiyet, 8 yenilgi, 20 puan ve averajla 4. olup çıktığı 2. tur grubunda da 3 galibiyet, 3 yenilgi ve 9 puanla 2. olup play-off çeyrek finaline yükselmesine karşın, bu turda İtalyan Montepaschi Siena'ya 2 maçta da yenilerek elendi.

- 16 Yaşaltı ( B) Genç Milli Futbol Takımı, Teplitsa kentindeki özel maçta Ukrayna ile 1-1 berabere kaldı.

3-4 Nisan:

- Finlandiya'nın Tampere kentindeki 15. Avrupa Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp takım halinde 6 puanla 16. sırada kalırken, Rusya, 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ve 56 puanla takım birinciliğine ulaştı.

30 Mart-5 Nisan:

- Danimarka'nın Ikast kentindeki Dünya Liseler Hentbol Şampiyonası'nda, finalde erkeklerde Almanya, evsahibi Danimarka'yı 21-18, kızlarda da evsahibi Danimarka, Macaristan'ı 29-24 yenerek şampiyon oldu. Türkiye'yi temsil eden kızlarda Antalya Muratpaşa Lisesi 4.'lüğü, erkeklerde de Konya Özel TED Lisesi 17.'liği aldı.

1-5 Nisan:

- Belçika'nın Schelle kentindeki Dünya Artistik Bilardo Şampiyonası'nda Türk sporcularından Hacı Arap Yaman, finalde İspanyol rakibini yenerek şampiyon, Serdar Gümüş de 3. oldu.

31 Mart-6 Nisan:

- Lüksemburg'un başkenti Lüksemburg'daki Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Kategori mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 3 yenilgi ve 7 puanla 4. olup yine 3. Kategori'de kalırken, Kuzey Kore ise 5 galibiyet ve 15 puanla yenilgisiz olarak birinci oldu ve 2. Kategori'ye yükseldi.

3-6 Nisan:

- Fransa'nın Clermont Ferrand kentindeki 27. Avrupa Büyük ve Genç Bayanlar Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Rusya, 6 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

4-6 Nisan:

- Basketbolda 16. Bayanlar Opel Türkiye Kupası'nı, Adana'daki finalde BOTAŞ Spor'u 62-51 yenen Fenerbahçe, 8. kez kazandı.

5-6 Nisan:

- Finlandiya'nın Tampere kentindeki 53. Avrupa Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 84 kiloda Nazmi Avluca ile 1 altın, 74 kiloda Şeref Tüfenk ile 1 gümüş ve 120 kiloda Atilla Güzel ile 1 bronz madalya kazanıp 31 puanla takım halinde 3. olurken, Rusya, 1'er altın, gümüş ve bronz madalyanın yanısıra 45 puanla takım birinciliğini, Gürcistan da 1'er gümüş ve bronz madalyanın yanısıra 35 puanla ikinciliği aldı.

- Voleybolda Bayanlar Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde şampiyonluğu, İspanya'nın Murcia kentindeki finalde, Rus Zarechie Odintsovo'yu 3-1 yenen İtalyan Colussi Perugia kazanırken, üçüncülüğü de evsahibi ülkeden Grupo 2002 Murcia'yı 3-2 yenen İtalyan Asystel Novara elde etti.

- Belçika'nın Herenthals kentindeki Uluslararası Belçika Açık Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 9 birincilik, 10 ikincilik ve 6 da üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.

6 Nisan:

- 32. Uluslararası Geleneksel Paris Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Etiyopyalı Tsegaye Kebede, 2.06.37.00 ve bayanlarda da Kenyalı Martha Komu, 2.25.29.00'lık dereceleriyle kazandılar.

5-7 Nisan:

- 70. ABD Üniversiteler (Kolejler) Basketbol Ligi'nde (NCAA) 2007-2008 sezonu şampiyonluğuna, San Antonio kentindeki finalde, Memphis Üniversitesi'ni uzatmada 75-68 yenen Kansas Üniversitesi 3. kez ulaştı.

1 ve 8 Nisan:

- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde Fenerbahçe, İngiltere'nin FC Chelsea takımına (2-1) ve (0-2)'lik skorlarla elendi.

8 ve 10 Nisan:

- 18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Rusya'ya Akçaabat'ta 2-0 yenildi, Trabzon'da ise 2-1 galip geldi.

- 17 Yaşaltı ( B) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçlarda Romanya ile 1-1 berabere kaldı ve 2-1 galip geldi.

10 Nisan:

- Basketbolda ULEB Kupası'nda Beşiktaş Cola Turka, ilk tur grubunda 10 galibiyet, 20 puanla ve yenilgisiz 1. olup çıktığı 2. turda İsrailli, 3. turda da Sırp rakiplerini elemesine karşın, çeyrek finalde Galatasaray Cafe Crown'a yenilerek kupaya veda etti.

11 Nisan:

- Masa tenisinde ETTU Kupası'nda Fenerbahçe, ilk tur grubunda 5 puan ve averajla 1. olduktan sonra 2. turda Hollandalı, çeyrek finalde Fransız ve yarı finalde de Ukraynalı rakiplerine üstünlük sağlayarak ilk kez finale yükseldi. Türk ekibi, finalde Fransız Angers Vaillante Sports'a 2 maçı da 3-0'lık skorlarla yitirerek ikincilikle yetindi.

4-12 Nisan:

- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Harbin kentindeki 12. Dünya Bayanlar Buz Hokeyi Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Kanada'yı 4-3 yenen ABD, 2. kez kazanırken, üçüncülüğü de İsviçre'yi 4-1 yenen Finlandiya aldı.

8-12 Nisan:

- Teniste Bulgaristan'ın Filibe kentindeki Davis Kupası Avrupa-Afrika 3. Grup mücadelesinde Türkiye, 3 galibiyet ve 2 yenilgiyle, evsahibi Bulgaristan ve Karadağ'ın ardından 3. olup 2. Grup'a yükselemedi.

12 Nisan:

- Romanya'nın başkenti Bükreş'teki 9. Balkan Yürüyüş Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanırken, 23 puanla evsahibi Romanya ve Yunanistan'ın ardından takım halinde 3. oldu.

- Atletizmde İstanbul'daki 12. Avrupa 10 Bin Metre Kupası'nda Türkiye, erkeklerde Selim Bayrak ve bayanlarda da Elvan Abeylegesse ile 2 altın madalya kazandı. Bayanlarda da takım ikincisi olan milli takımda Abeylegesse, bu kupada 3. kez üstüste birinciliği kazanmış oldu.

9-13 Nisan:

- İngiltere'nin Manchester kentindeki 9. Dünya Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, ABD, 10 altın, 6 gümüş ve 1 bronz madalyayla birinciliği, Avustralya da 8 altın, 9 gümüş ve 2 bronz madalyayla ikinciliği aldı.

Şampiyona sırasındaki seçimler sonucunda, 2012 yılındaki şampiyonanın organizasyonu İstanbul'a verildi.

10-13 Nisan:

- Basketbolda 6. ULEB Kupası'nda şampiyonluğu, İtalya'nın Torino kentindeki finalde, 2 İspanyol takımından DKV Joventut Badalona, Akasvayu Girona'yı 79-54 yenerek ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de Türk temsilcisi Galatasaray Cafe Crown'ı 84-67 yenen Rus MBC Dinamo Moskova elde etti.

Galatasaray Cafe Crown, kupanın 1. tur grubunda 7 galibiyet, 3 yenilgi ve 17 puanla 2. olup çıktığı 2. turda Fransız, 3. turda İspanyol ve çeyrek finalde de Beşiktaş Cola Turka'yı eledi, ancak yarı finalde DKV Joventut Badalona'ya yenildi.

- İtalya'nın başkenti Roma'daki Avrupa 18. Erkekler ve 16. Bayanlar Büyükler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın, gümüş ve bronz madalya kazanıp takım halinde genel klasmanda ve erkeklerde birinciliği, bayanlarda ise üçüncülüğü aldı. Bayanlarda birinciliği Almanya'nın kazandığı şampiyonada Türkiye'ye altın madalyaları, bayanlar 55 kiloda Hatice Kübra Yangın, erkekler 67 kiloda Servet Tazegül ve 72 kiloda da Rıdvan Baygut getirdi.

11-13 Nisan:

- Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Avrupa Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya kazanamazlarken, en başarılı ülke ise 2'şer altın ve gümüş madalyayla Hollanda oldu.

- Basketbolda 50. FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğuna, Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki finalde, evsahibi ülkeden Gambrinus Brno'yu 75-60 yenen Rus Spartak Moskova Region, 2. kez üstüste ulaşırken, üçüncülüğü de Fransız Bourges Basket'i 70-69 yenen Rus UMMC Ekaterinburg kazandı.

- İstanbul'daki 21. Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası'nda Türkiye, toplam 5 birincilik, 6 ikincilik ve 13 de üçüncülük kazanarak, takım halinde Mısır'ın ardından 2. sırayı elde etti.

13 Nisan:

- 28. Uluslararası Geleneksel Londra Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Martin Lel, 2.05.15.00, bayanlarda da Alman Irina Mikitenko, 2.24.14.00'lık dereceleriyle kazandılar.

11-14 Nisan:

- İtalya'nın Martina Franca kentindeki 1. Avrupa Ümitler Futsal Şampiyonası 6. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 beraberlik, 2 yenilgi, 1 puan ve averajla 3. olup elenirken, evsahibi İtalya ise 9 puanla yenilgisiz olarak birinciliği alıp finallere kaldı.

19 Nisan:

- Sırbistan'da 21. Uluslararası Belgrad Maratonu kapsamındaki Balkan Maraton Şampiyonası'nda, bayanlarda Nilay Esen, 2.55.47.00 ile birinciliği kazandı.

12-20 Nisan:

- Danimarka'nın Herning kentindeki Avrupa Büyükler Badminton Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, evsahibi Danimarka, 4 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalya alarak en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

13-20 Nisan:

- İstanbul-İzmir-Alanya güzergahındaki Cumhurbaşkanlığı 44. Uluslararası Türkiye Bisiklet Turu'nda genel bireysel klasman birinciliğini, İspanyol Karping Galiçya takımından İspanyol David Garcia Dapena, 25.40.41.00, genel takım klasmanı birinciliğini de İspanyol Serramanti PVC Diouigiovanni, 77.21.40.00'lık dereceleriyle kazandılar.

14-20 Nisan:

- İtalya'nın Lignano Sabbiadoro kentindeki Avrupa 87. Erkekler ve 21. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde erkeklerde 2 altın, 4 gümüş, 1 bronz madalya ve 285 puanla 13., bayanlarda da 2'şer altın ve bronzun yanısıra 5 gümüş madalya ve 446 puanla 3. oldu. Şampiyonada takım birinciliklerini ise erkeklerde 6 altın, 9 gümüş, 7 bronz ve 598 puanla Rusya, bayanlarda da 6 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya ve 463 puanla Ukrayna elde etti.

18-20 Nisan:

- Basketbolda 5. FIBA Erkekler Avrupa Kupası'nda şampiyonluğu, Kıbrıs Rum kesiminin Limasol kentindeki finalde, Belçika'nın Dexia Mons Hainaut takımını 63-62 yenen Estonya'dan Barons LMT Riga, ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de Estonya'dan Tartu Rock'ı 79-70 yenen evsahibi ülkeden Proteas EKA AEL Limasol aldı.

20 Nisan:

- Bayanlar Hentbol Süper Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğuna, Milli Piyango 42 puanla ulaşırken, Üsküdar Belediyesi, 40 puanla 2. ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de 36 puanla 3. oldu.

- ABD'deki 112. Uluslararası Geleneksel Boston Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Robert Cheruiyot, 2.07.46.00, bayanlarda da Etiyopyalı Dire Tune, 2.25.25.00'lık dereceleriyle kazandılar.

- Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski milli güreşçi Gazanfer Bilge, İstanbul'da 85 yaşındayken vefat etti.

23 Nisan:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, İzmir'deki özel maçta İsviçre'yi 2-1 yendi.

23-24 Nisan:

- Çek Cumhuriyeti'nin Zdar Nad Sazavou kentindeki Dünya Liseler Kros Şampiyonası'nda erkekler takımda Muş Rekabet Kurumu Lisesi birinci olurken, aynı okul erkekler bireysel dalda da 2 üçüncülük elde etti.

24 Nisan:

- Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, 38 puanla İzmir Büyükşehir Belediyesi ilk kez kazanırken, Milli Piyango, 35 puanla ikinciliği, Mersin Yenişehir Belediyesi de 34 puan ve averajla üçüncülüğü aldı.

26 ve 28 Nisan:

15 Yaşaltı © Genç Milli Futbol Takımı, Lüleburgaz'daki özel maçlarda Rusya'ya 2-1 ve 2-0 yenildi.

Sporda 2008 yılının mayıs ayında futbolda Avrupa ve Türkiye'de 2007-2008 sezonu sona ererken, şampiyonlar da belli oldu.

50. kez düzenlenen Turkcell Süper Lig'de Galatasaray, 79 puanla şampiyonluğu kazanıp 17. lig şampiyonluğuna ulaşırken, 73 puanla 2. olan Fenerbahçe'den Semih Şentürk de 17 golle gol krallığını elde etti. Fortis Türkiye Kupası ise bu başarıya ilk kez ulaşan Kayserispor'a gitti.

Futbolda ayrıca Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde İngiltere'den Manchester United, 3. kez şampiyon olarak sezonu noktalarken, UEFA Kupası'nın şampiyonu ise bu kupayı ilk kez müzesine götüren Rusya'nın Zenit Saint Petersburg ekibi oldu.

Basketbolda ULEB Avrupa Ligi'nde de bir başka Rus ekibi USH CSKA Moskova, 6. kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

Türkiye'de ise Galatasaray tekerlekli sandalye basketbol takımı Avrupa Şampiyonlar Kupası'nı kaldırırken, Fenerbahçe, bayanlar basketbolda 6., voleybol erkeklerde ilk, voleybol bayanlarda da Eczacıbaşı Zentiva, 22. kez kupa kaldırdılar.

MAYIS

28 Nisan-3 Mayıs:

- İstanbul'daki 12. Avrupa Sualtı Hokeyi Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde finalde İngiltere'yi 3-2 yenerek şampiyon, bayanlarda ise Sırbistan'ı 8-4 yenerek 3. oldu. Bayanlarda birinciliği ise İngiltere aldı.

1-4 Mayıs:

- Tekerlekli Sandalye Basketbol Avrupa Şampiyonlar Kupası'nda Galatasaray, grupta 4 galibiyet ve 8 puanla yenilgisiz 1. olduktan sonra İspanya'nın başkenti Madrid'deki final grubunda da 3 galibiyet ve 6 puanla yenilgisiz olarak finale çıktı. Sarı-kırmızılı ekip, finalde Alman RSV Lahn Dill'i 61-53 yenerek, ilk kez şampiyonluğu elde etti.

2-4 Mayıs:

- Estonya'nın başkenti Tallinn'deki 43. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler kumite 65 kiloda Ömer Kemaloğlu ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş ve 6 bronz madalyayla 4. sırada yer alırken, birinciliğe ise 5'er altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla İspanya ulaştı.

- Basketbolda 51. ULEB Avrupa Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, İspanya'nın başkenti Madrid'deki finalde, İsrail'den Maccabi Elite Tel Aviv'i 91-77 yenen Rus USH CSKA Moskova 6. kez kazanırken, İspanyol TAU Ceramica Vitoria'yı uzatmada 97-93 yenen İtalyan Montepaschi Siena da 3. oldu.

3-4 Mayıs:

- Romanya'nın Piteşti kentindeki Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası'nda Türkiye, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla takım halinde bayanlarda 2., erkeklerde 4. ve genelde ise 3. sırada yer aldı. Yunanistan, 3 kategoride de birinciliği aldı.

5 Mayıs:

- 31. Aroma Bayanlar Voleybol Birinci Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Fenerbahçe Acıbadem'e 3-0 üstünlük sağlayan Eczacıbaşı Zentiva, 22. kez kazandı.

7 Mayıs:

- Futbolda 46. Fortis Türkiye Kupası'nı, Bursa'daki finalde normal süre ve uzatmaları golsüz eşitlikle sona eren mücadelede, Gençlerbirliği'ni penaltı atışları sonucu 11-10 yenen Kayserispor ilk kez kazandı.

- 38. Aroma Erkekler Voleybol Birinci Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Halk Bankası'na 3-0 üstünlük sağlayan Fenerbahçe, ilk kez elde etti.

3-8 Mayıs:

- İspanya'nın Sevilla kentindeki 5. Dünya Açık Deniz Yüzme Şampiyonası'nda Rusya, 4 altın ile 2'şer gümüş ve bronz madalyayla birinciliği kazandı.

6 ve 8 Mayıs:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile deplasmanda yaptığı özel maçlarda 2-0 yenildi ve 1-0 galip geldi.

7-11 Mayıs:

- İzmir'deki 7. Dünya Gençler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 68 kiloda Furkan Asena Aydın ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş, 4 de bronz madalya kazanarak, takım halinde bayanlarda 2. ve erkeklerde de 3. sırayı aldı. Takım birinciliklerini ise Güney Kore, 9 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalyayla kazandı.

8-11 Mayıs:

- İsviçre'nin Lozan kentindeki 28. Avrupa Büyük ve Genç Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda Ümit Şamiloğlu, barfikste 3. olarak bronz madalya kazandı ve büyükler kategorisinde bir Avrupa Şampiyonası'nda madalya kazanan ilk Türk cimnastikçi oldu. Şampiyonada 4 altının yanısıra 1'er gümüş ve bronz madalyayla İngiltere ve 3'er altın ve bronzun yanısıra 4 de gümüş madalyayla Rusya, en başarılı ülkelerdi.

9-11 Mayıs:

- Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 5. yarışı olan ve bu yıl 4. kez yapılan İstanbul Grand Prix'sinde birinciliği, Ferrari'den Brezilyalı Felipe Massa 3. kez üstüste kazanırken, ikinciliği McLaren Mercedes'ten İngiliz Lewis Hamilton, üçünclüğü de yine Ferrari'den Finli Kimi Raikkonen aldı.

- İstanbul'daki 11. Uluslararası Şampiyonlar Gençler Güreş Turnuvası'nda Türkiye, toplam 7 birincilik, 5 ikincilik ve 17 de üçüncülük kazanarak, takım halinde serbest, grekoromen ve bayanlarda birinci oldu.

10-11 Mayıs: Atletizmde Rusya'nın Cheboksary kentindeki 23. Dünya Yürüyüş Şampiyonası'nda evsahibi Rusya, 9 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalyayla şampiyonaya adeta tek başına damgasını vurdu.

- Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Avrupa Triatlon Şampiyonası'nda Fransa, 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

- Hentbolda Bayanlar Türkiye Kupası'nı, Ankara'daki finalde Anadolu Üniversitesi'ni 41-30 yenen lig şampiyonu Milli Piyango kazanırken, üçüncülüğü de Gazi Üniversitesi'ni 31-30 yenen Üsküdar Belediyesi aldı.

11 Mayıs:

- 50. Turkcell Süper Lig'de 2007-2008 sezonunun şampiyonu, 79 puanla Galatasaray oldu. 17. şampiyonluğunu kazanan Galatasaray'ı, 73'er puan ve averajla Fenerbahçe, Beşiktaş ve Sivasspor izledi.

29'ar puan ve averajla son 3 sırada kalan Vestel Manisaspor, Çaykur Rizespor ve Kasımpaşa'nın veda ettikleri ligde gol krallığını ise Fenerbahçeli Semih Şentürk, 17 golle elde etti.

- Hentbolda erkeklerde Avrupa kupaları şampiyonluklarını; Şampiyonlar Ligi'nde Alman THW Kiel'e 27-29 ve 31-25'lik skorlarla üstünlük sağlayan İspanyol CBM Ciudad Real, Kupa Galipleri'nde Alman Rhein Neckar Löwen'e 37-32 ve 28-28'lik skorlarla üstünlük sağlayan Macar MKB Veszprem, Çalenç'te Avusturya'dan Alpla HC Hard'a 26-18 ve 28-29'luk skorlarla üstünlük sağlayan Rumen UCM Sport Resita ve EHF'de de Danimarka'dan FCK Handbold AS Kopenhag'a 31-27 ve 29-30'luk skorlarla üstünlük sağlayan Alman HSG Nordhorn kazandılar.

14 Mayıs:

- Futbolda 50. UEFA Kupası'nı, İngiltere'nin Manchester kentindeki finalde İskoçya'nın Glasgow Rangers takımını 2-0 yenen Rusya'nın Zenit Saint Petersburg takımı ilk kez kazandı.

- 28. Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğuna, play-off final serisinde ezeli rakibi Galatasaray'a 3-2 üstünlük sağlayan Fenerbahçe 6. kez ulaştı.

4-16 Mayıs:

- Antalya'daki 11. Avrupa 17 Yaşaltı ( B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Fransa'yı 4-0 yenen İspanya, 4. kez kazandı. Şampiyonada 2 galibiyet, 1'er de beraberlik ve yenilgi alan Türkiye, yarı finalde elendi.

11-17 Mayıs:

- İtalya'nın Cagliari kentindeki Dünya Liseler Voleybol Şampiyonası'nda Türk temsilcilerinden, 5'er galibiyet ve 1'er yenilgi alan kızlarda İstanbul Özel Bostancı Doğa Lisesi 3., erkeklerde de İstanbul Davutpaşa Lisesi 5. oldu. Erkeklerde ve kızlarda birincilikleri ise Çin Halk Cumhuriyeti temsilcileri aldı.

13-17 Mayıs:

- Fransa'nın Vittel kentindeki 18. Avrupa Büyükler Okçuluk Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya kazanamazlarken, en başarılı ülke ise 1 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla evsahibi Fransa oldu.

17 Mayıs:

- Futbolda 126. İngiltere Lig Kupası'nı, başkent Londra'daki finalde Cardiff City'yi 1-0 yenen FC Portsmouth, 69 yıl aradan sonra 2. kez kazandı.

2-18 Mayıs:

- Kanada'nın Quebec City ve Halifax kentlerindeki 72. Dünya Erkekler Buz Hokeyi Şampiyonası'nda, finalde evsahibi Kanada'yı uzatmada 5-4 yenen Rusya, 24. şampiyonluğunu elde ederken, Finlandiya da İsveç'i 4-0 yenerek 3. oldu.

17-18 Mayıs:

- Hentbolda Erkekler Türkiye Kupası'nı, Ankara'daki finalde Bursa Nilüfer Belediyesi'ni 36-32 yenen Mersin Yenişehir Belediyesi ilk kez kazanırken, Çankaya Belediyesi'ni 40-30 yenen Polis Akademisi ve Koleji de üçüncülüğü aldı.

20 Mayıs:

- (A) Milli Futbol Takımı, Almanya'nın Bielefeld kentindeki özel maçta Slovakya'yı, Hakan Balta'nın tek golüyle 1-0 yendi.

21 Mayıs:

- Futbolda 53. Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, Rusya'nın başkenti Moskova'daki finalde 2 İngiliz ekibinden Manchester United, FC Chelsea'yi penaltılarla 6-5 yenerek 3. şampiyonluğunu elde etti.

20 ve 22 Mayıs:

- 18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Almanya ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda 1-0 yenildi ve 1-1 berabere kaldı.

21 ve 22 Mayıs:

- 16 Yaşaltı ( B) Genç Milli Futbol Takımı, Belarus ile yaptığı özel maçları Bursa ve Yalova'da aynı skorla 4-1 kazandı.

19-24 Mayıs:

- 4. Sony Ericsson WTA Tour İstanbul Cup Uluslararası Bayanlar Tenis Turnuvası'nda, teklerde Polonyalı Agnieszka Radwanska, finalde geçen yılın şampiyonu Rus raket Elena Dementieva'yı 2-0 yenerek, ilk şampiyonluğunu kazandı.

22-25 Mayıs:

- Fransa'nın Toulouse kentindeki Dünya İşitme Engelliler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 4 altın ve 2 bronz madalya kazanarak, takım halinde birinciliği aldı.

24-25 Mayıs:

- Atletizmde Portekiz'in Vila Real De Santo Antonio kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (A) Grubu yarışmalarında ENKA Spor, erkeklerde 55 puanla 8. ve sonuncu olarak ( B) Grubu'na düşerken, bayanlarda ise 94 puanla 4. sırayı aldı. Birincilikleri ise Rus ekiplerinden, erkeklerde 115 puanla Luch Moskova, bayanlarda da 134 puanla UPI Finpromko elde etti.

25 Mayıs:

- (A) Milli Futbol Takımı, Almanya'nın Bochum kentindeki özel maçta Uruguay'a 3-2 yenilirken, millilerin golleri Arda ve Nihat'ın ayağından geldi.

- Ümit Milli Futbol Takımı da Fransa'daki Uluslararası Toulon Turnuvası'nda, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla grup üçüncüsü olarak elendi.

- Hentbolda bayanlar Avrupa kupalarında şampiyonlukları; Şampiyonlar Ligi'nde Rus Zvezda Zvenigorod, Avusturya'dan Hypo Niederösterreich'ı 25-24 ve 31-29, EHF Kupası'nda yine Rus HC Dinamo Volgograd, İspanyol Itxako Navarra'yı 27-25 ve 23-20, Kupa Galipleri'nde Norveç'ten HK Larvik, Rumen CS Rulmentul Urban Braşov'u 25-21 ve 25-19, Çalenç Kupası'nda da Alman VFL Oldenburg, Fransız Merignac Handball'u finalde 31-25 ve 29-26 yenerek elde ettiler.

- Bayanlar Futbol Ligi'nde şampiyonluğu, Muğla'daki finalde Bucaspor'u 2-1 yenen Gazi Üniversitesi 3. kez üstüste kazanırken, üçüncülüğü de Bursa Sağlıkgücü'nü 2-0 yenen Mersin Camspor aldı.

22-27 Mayıs:

- Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki 24. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası Yarı Final 7. Eleme Grubu (Elit Tur) mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla grup üçüncüsü olarak elendi.

29 Mayıs:

- (A) Milli Futbol Takımı, Almanya'nın Duisburg kentindeki özel maçta Finlandiya'yı, Tuncay ve Semih'in golleriyle 2-0 yendi.

28-31 Mayıs:

- 1. Uluslararası Trabzon Boks Turnuvası'nda Türkiye, 8 birincilik elde ederek, 34 puanla takım şampiyonluğuna ulaştı.

31 Mayıs:

- Türkiye Büyük Erkekler Deplasmanlı Sutopu Ligi'nde 2008 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde İYİK'e 3-0 üstünlük sağlayan Galatasaray kazandı.

Sporda 2008 yılının haziran ayına damgasını vuran olay olan ve Avusturya-İsviçre ortaklığında düzenlenen 13. Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri, Türkiye için de büyük bir başarıyla noktalandı.

Şampiyonaya tarihinde 3. kez katılan Türkiye, grupta Portekiz'e yenildikten sonra İsviçre ve Çek Cumhuriyeti'ni yenerek, 6 puanla 2. olup çeyrek finale çıktı. Çeyrek finalde Hırvatistan'ı penaltılarla geçmeyi başararak tarihinde ilk kez yarı finale yükselen milli takım, yarı finalde ise Almanya'ya 3-2 yenilerek finale kalamadı.

Şampiyonluğu ise Viyana'daki finalde Almanya'yı 1-0 yenen İspanya, 44 yıl aradan sonra 2. kez kazandı. Gol krallığını da 4 golle İspanyol Villa aldı.

Haziran ayında ayrıca, ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nin (NBA) 62. sezonunda Boston Celtics, 22 yıl aradan sonra 17. şampiyonluğuna ulaşırken, Beko Basketbol Ligi'nde de Fenerbahçe Ülker, 3. şampiyonluğunu elde etti.

HAZİRAN

4 Haziran:

- 42. Beko Basketbol Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Türk Telekomspor'a 4-1 üstünlük sağlayan Fenerbahçe Ülker, üstüste 2. ve toplamda 3. kez kazandı.

1 ve 7 Haziran:

- 8. Avrupa Bayanlar Hentbol Şampiyonası elemeleri play-off baraj mücadelesinde Türkiye, Danimarka'ya 25-24 ve 19-21'lik skorlarla elendi.

5-7 Haziran:

- İtalya'nın Torino kentindeki 24. Avrupa Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda Rusya, 7 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

25 Mayıs-8 Haziran:

- Sezonun 2. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 107. Fransa (Roland Garros) Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal, 4. kez üstüste, tek bayanlarda da Sırp Ana Ivanoviç, ilk kez kazandılar.

6-8 Haziran:

- Kanada'nın Vancouver kentindeki Dünya Triatlon Şampiyonası'nda İngiltere, 2 altın ve 1 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

7-8 Haziran:

- Binicilikte İstanbul'daki 71. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, SIEC adına ''SIEC Comet'' adlı atıyla yarışan Gerry Flynn kazandı.

10-14 Haziran:

- İstanbul'daki 23. Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası'nda Türkiye, toplam 4 birinciliğin yanısıra 7'şer de ikincilik ve üçüncülük alarak, takım halinde erkeklerde 1., bayanlarda 4. oldu. Bayanlarda ise birinciliği Rusya elde etti.

6-15 Haziran:

- İsrail'in Netaniya ve Yunanistan'ın Yannitsa kentlerindeki 26. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası 2. Tur (F) Grubu eleme mücadelesinde Türkiye, 5 galibiyet, 1 yenilgi ve 11 puanla ilk sırayı alıp finallere kaldı.

13-15 Haziran:

- Dünya Ralli Şampiyonası'nın 8. ayağı olan ve Antalya Kemer'de yapılan 5. Türkiye Rallisi'ni, BP Ford Abu Dabi takımının Finli sürücüsü Mikko Hirvanen kazandı.

16 Haziran:

- Güneş Sigorta Masa Tenisi Türkiye Süper Ligi'nde Fenerbahçe, erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda da Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne finalde 4-0'lık üstünlük sağlayarak 2007-2008 sezonu şampiyonluğuna ulaştı.

18 Haziran:

- 62. ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Los Angeles Lakers'a 4-2 üstünlük sağlayan Boston Celtics, 22 yıl aradan sonra 17. kez kazandı.

Bu takımdan Paul Pierce da ''en değerli oyuncu'' (MVP) unvanını aldı.

20 Haziran:

- 11. Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, play-off final serisinde Cadbury Kent Engelli Yıldızlar'a 3-0 üstünlük sağlayan Galatasaray, üstüste 2. kez elde etti. Beşiktaş ise üçüncülüğü aldı.

15-21 Haziran:

- Kolombiya'nın Kali kentindeki Dünya 34. Erkekler ve 14. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 48 kiloda Sibel Özkan ile 3, erkekler 77 kiloda da Semih Yağcı ile 1 altın, ayrıca 2'şer de gümüş ve bronz madalya kazandı.

Şampiyonada takım birinciliklerini, erkeklerde Rusya, 10 altın, 6 gümüş ve 1 bronz, bayanlarda da evsahibi Kolombiya, 5'er altın ve bronzun yanısıra 8 gümüş madalyayla elde etti.

17-22 Haziran:

- İtalya'nın Val di Sole kentindeki 19. Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nda İngiltere, 3 altın ve 2 gümüş madalyayla en başarılı ülke oldu.

21-22 Haziran:

- Atletizmde Fransa'nın Annecy kentindeki 29. Avrupa Kupası yarışmalarında birincilikleri, erkeklerde 112 puanla İngiltere, bayanlarda da 122 puanla Rusya aldı.

- Atletizmde İstanbul'daki Avrupa Uluslar Kupası 1. Lig ( B) Grubu yarışmalarında Türkiye, toplam 6 birincilik alarak, erkeklerde 79 puanla 7., bayanlarda da 90.5 puanla 3. oldu. Birinciliklere ise erkeklerde 117 puanla İsveç, bayanlarda da 122 puanla Yunanistan ulaştı.

21 ve 23 Haziran:

- 15 Yaşaltı © Genç Milli Futbol Takımı, başkent Moskova'daki özel maçlarda Rusya'yı 3-1 yendi ve 4-1 yenildi.

24-25 Haziran:

- Letonya'nın Daugavpilis kentindeki 11. Avrupa Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 5 bronz madalya kazanarak, 58 puanla takım halinde 5. olurken, birinciliği ise 3'er altın ve gümüş madalyanın yanısıra 2 de bronz madalya kazanan 79 puanlı Gürcistan aldı.

26-27 Haziran:

- Letonya'nın Daugavpilis kentindeki 9. Avrupa Yıldız Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalya kazanıp 46 puanla takım halinde 4. sırada yer alırken, Rusya ise 3 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak 85 puanla takım şampiyonluğuna ulaştı.

28 Haziran:

- Balıkesir'in Erdek ilçesindeki 9. Dünya Üniversiteler Triatlon Şampiyonası'nda birincilikler, erkeklerde Fransız, bayanlarda da ABD'li sporcuların oldu.

7-29 Haziran:

- İsviçre ve Avusturya'nın ortaklaşa düzenledikleri 13. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, Viyana'daki finalde Almanya'yı 1-0 yenen İspanya, 44 yıl aradan sonra 2. kez kazandı. Gol krallığını da 4 golle İspanyol Villa aldı.

Şampiyonaya tarihinde 3. kez katılan Türkiye, grupta Portekiz'e 2-0 yenildikten sonra İsviçre'yi 2-1 ve Çek Cumhuriyeti'ni de 3-2 yenerek, 6 puanla 2. olup çeyrek finale çıktı. Çeyrek finalde Hırvatistan'ı, normal süre ve uzatma dakikaları 1-1'lik eşitlikle biten maçta, penaltı atışları sonucu 3-1 yenerek tarihinde ilk kez yarı finale yükselen milli takım, yarı finalde Almanya'ya 3-2 yenildi.

27-29 Haziran:

- 7. Uluslararası İstanbul Ümit Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda Fransa, 6 puanla yenilgisiz şampiyon, Rusya, 5 puanla 2 ve Türkiye de 4 puanla 3. oldu.

- Güreşte Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Haydar Aliyev Golden Grand Prix final müsabakalarında Türkiye, grekoromen stil 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 1 birincilik, ayrıca 3 kategoride toplam 1 ikincilik ve 6 da üçüncülük elde etti.

- Tunus'un başkenti Tunus'taki 5. Akdeniz Gençler ve Yıldızlar Eskrim Şampiyonası'nda Türkiye, genç erkekler epede Mert Uzunay ile ilk kez 1 altın, ayrıca 1 bronz madalya kazandı.

28-29 Haziran:

- Letonya'nın Daugavpilis kentindeki 11. Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 76 kiloda Aslan Atem ile 1 altın, ayrıca 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak, 55 puanla takım üçüncülüğüne ulaşırken, 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyası bulunan Rusya, 82 puanla birinciliği, 3'er altın ve bronz madalya elde eden Azerbaycan da 60 puanla ikinciliği aldı.

- Türkiye Büyükler Buz Hokeyi Süper Ligi'nde 2007-2008 sezonu şampiyonluğunu, İzmit'teki finalde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor'u 4-1 yenen Polis Akademisi ve Koleji, üçüncülüğü de Başkent Yıldızları'nı 10-9 yenen TED Kolejliler kazandı.

- İstanbul'daki 22. Uluslararası Boğaziçi Judo Turnuvası'nda Türkiye, 1 birincilik, 2 ikincilik ve 4 üçüncülük kazanarak, takım halinde bayanlarda 2. ve erkeklerde 4. oldu. Her iki kategoride de takım birincilikleri Rusya'ya gitti.

29 Haziran:

- At yarışlarında İstanbul'daki 82. Gazi Kupası Koşusu'nu, Nevzat Seyok'un ''Pan River'' isimli atı, jokeyi Sadettin Boyraz ile ve 2.28.03'lük derecesiyle kazandı.

#3
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.701 İleti
  • Gender:Male
TEMMUZ

5 Temmuz:

- Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Bodrum'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

20 Haziran-6 Temmuz:

- Voleybolda 16. Dünya Bayanlar Grand Prix müsabakaları sonunda 4 galibiyet ve 5 yenilgiyle 13 puan toplayan Türkiye, ilk kez yer aldığı bu organizasyonda averajla 6. sırada kalarak final hakkını elde edemedi.

23 Haziran-6 Temmuz:

- Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan ve İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan 126. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İspanyol Rafael Nadal ilk, tek bayanlarda da ABD'li Venus Williams 5. kez kazandı.

3-6 Temmuz:

- Samsun'un Bafra ilçesindeki Balkan 19 Yaşaltı Gençler Badminton Şampiyonası'nda Türkiye, 5 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

4-6 Temmuz:

- Edirne Sarayiçi'ndeki 647. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, finalde Ekrem Yavuz'u puanla 3-0 yenen Recep Kara elde etti.

6 Temmuz:

- Türkiye Kulüplerarası Atletizm 1. Ligi'nde 2008 sezonu şampiyonluklarını, erkeklerde 438 puanla Fenerbahçe ve bayanlarda da 398 puanla ENKA Spor kazandı.

3-10 Temmuz:

- Adana'daki Avrupa 22 Yaşaltı Avrupa Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Türkiye'yi 95-57 yenen İspanya, üçüncülüğü de Polonya'yı 55-51 yenen İsveç aldı. Türkiye şampiyonayı 5 galibiyet ve 2 yenilgiyle kapadı.

5-10 Temmuz:

- Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda Rusya, 3'er altın ve bronzun yanı sıra 1 de gümüş madalyayla en başarılı ülke oldu.

8 ve 10 Temmuz:

18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Rusya ile Tula kentinde yaptığı özel maçları 1-0 kazandı ve 3-1 yitirdi.

3-12 Temmuz:

- Yunanistan'ın Patras kentindeki 1. Dünya İşitme Engelliler Futbol Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Almanya'ya penaltı atışları sonucu 5-3 yenilerek ikincilikte kaldı, üçüncülüğü de Fransa, ABD'yi 2-0 yenerek aldı.

12 Temmuz:

- Atletizmde Almanya'nın Zell am Harmerbach kentindeki 7. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın ve gümüşün yanısıra 1 de bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

5-13 Temmuz:

- İtalya'nın Venedik kentindeki 19. Dünya Üniversiteler Hentbol Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda finalde Macaristan'ı 27-26 yenerek ilk kez şampiyon, erkeklerde ise Avusturya'ya 29-24 yenilerek 4. oldu. Erkeklerde şampiyonluğu ise Rusya, Belarus'a 33-17 üstünlük sağlayarak kazandı.

Şampiyonada Yeliz Özel, bayanlarda (MVP) ''en değerli oyuncu'' seçildi ve gol kraliçesi oldu.

Bu arada İspanya'nın Cadiz kentindeki Dünya Plaj Hentbolu Şampiyonası'nda da Türkiye, erkeklerde 3 galibiyet ve averajla 6. olurken, erkeklerde ve bayanlarda şampiyonluklar, yenilgi almayan Hırvatistan'a gitti.

6 ve 13 Temmuz:

- Futbolda UEFA Intertoto Kupası 2. turunda Sivasspor, Karadağ'dan OFK Grbalj'ı 2-2 ve 1-0'lık skorlarla eledi.

7-13 Temmuz:

- Kıbrıs Rum kesimindeki Lefkoşa'daki Avrupa Trap-Skeet Atıcılık Şampiyonası'nda Rusya, 4 altın ile 3'er de gümüş ve bronz madalyayla birinciliği aldı.

8-13 Temmuz:

- Polonya'nın Bydgoszcz kentindeki 12. Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 800 metrede Merve Aydın ile 1 gümüş madalya kazanıp takım halinde 12 puanla 25. sırada yer alırken, ABD, 11 altın 4 gümüş, 2 bronz madalya ve 174 puanla birinciliği, Almanya da 6 altın, 1 gümüş, 3 bronz madalya ve 122 puanla ikinciliği kazandı.

9-13 Temmuz:

- Voleybolda Japonya'nın Yokohama kentindeki 16. Dünya Bayanlar Grand Prix finalleri sonunda şampiyonluk, 5 maçını da kazanarak 10 puan toplayan Brezilya'nın oldu. 7. şampiyonluğunu kazanan Brezilya'yı, Küba 9 puanla 2. ve İtalya da 7 puan ve averajla 3. olarak izledi.

- Yunanistan'ın Selanik kentindeki 8. Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, serbestte 3 gümüş, 2 bronz madalya ve 50 puanla takım halinde 3., grekoromende 2'şer altın, bronz madalya ve 43 puanla 2. olurken, bayanlarda da birinciliği ABD, 3 altın, 1 gümüş, 2 bronz madalya ve 61 puanla elde etti.

11-13 Temmuz:

- Polonya'nın Wroclaw kentindeki 6. Dünya Üniversiteler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler katada takımda 1 altın, ayrıca 2 gümüş ve 3 bronz madalya aldı. Japonya ise 7 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak gözüktü.

- Belarus'un Mogilev kentindeki Avrupa Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası 3. tur eleme grubu mücadelesini 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 5 puanla, 6 puanlı evsahibi ekip Belarus'un ardından 2. bitiren Türkiye, finallere kaldı.

15-16 Temmuz:

- Slovakya'nın Kösice kentindeki 12. Avrupa Genç Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş, 3 bronz madalyayla takım halinde 3. olurken, birinciliği Ukrayna, 4 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalyayla elde etti.

17-18 Temmuz:

- Slovakya'nın Kösice kentindeki 19. Avrupa Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3 bronz madalyayla takım halinde 9. sırayı alırken, birincilik ise 2'şer altın, gümüş ve bronz madalyayla Rusya'nın oldu.

11-20 Temmuz:

- İtalya'nın Chieti ve Pescara kentlerindeki 7. Avrupa Ümit Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Fransa'yı 67-58 yenen Rusya, 4. kez kazandı. Üçüncülüğü ise İspanya'yı 73-46 yenen İspanya aldı. Şampiyonada 4'er galibiyet ve yenilgi alan Türkiye ise 7. sırada kaldı.

17-20 Temmuz:

- Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki 10. Dünya Üniversiteler Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 51 kiloda Sevde Mavi ile 1 altın, ayrıca 7 bronz madalya kazanırken, Güney Kore de 5 altın, 3'er de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

19-20 Temmuz:

- Voleybolda 5. Erkekler Avrupa Ligi'nde şampiyonluğu, Bursa'daki finalde Hollanda'yı 3-1 ile geçen Slovakya ilk kez kazanırken, Türkiye de Almanya'yı 3-2 yenerek 3. oldu.

Türkiye ligde, grupta 6 galibiyet, 6 yenilgi, 18 puan ve averajla 2. olup çıktığı yarı finalde Hollanda'ya 3-1 yenildi.

- Bursa'daki 39. Balkan Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 9 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalyayla takım halinde erkeklerde 176 puanla şampiyon, bayanlarda da 138 puanla 3. oldu. Bayanlarda birincilik ise 182 puanı bulunan Romanya'ya gitti.

- Yunanistan'ın Kastorya kentindeki 63. Balkan Büyükler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 5'er altın ve gümüşün yanısıra 8 bronz madalyayla, takım halinde erkeklerde 127.5 puanla 3. ve bayanlarda da 109 puanla 4. oldu. Romanya ise erkeklerde 154, bayanlarda da 148 puanla birincilikleri kaptırmadı.

- Slovakya'nın Kösice kentindeki 19. Avrupa Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 50 kiloda İbrahim Yılmz ve 66 kiloda Ender Coşkun ile 2 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalyayla takım halinde 3. sırayı alırken, birinciliği ise Gürcistan, 3'er altın ve bronz madalyayla elde etti.

17-24 Temmuz:

- İzmir'in Çeşme ilçesindeki Dünya Optimist Sınıfı Yelken Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, Porto Rikolu Raul Rios, 57 puanla birinciliği kazandı, Virgin Adaları ve Danimarka'dan sporcular da Rios'u izlediler.

23-25 Temmuz:

- Bursa'daki 13. Uluslararası Turgut Atakol Ümit Erkekler Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 3 maçını da kazanarak, 6 puanla yenilgisiz birinciliği elde ederken, Almanya, 5 puanla ikinciliği, Romanya da 4 puanla üçüncülüğü aldı.

19 ve 26 Temmuz:

- Futbolda UEFA Intertoto Kupası 3. turunda Sivasspor, Portekiz'den SC Braga'ya 2-0 ve 3-0'lık skorlarla yenilerek kupaya veda etti.

22-26 Temmuz:

- Fransa'nın Amiens kentindeki 6. Avrupa Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 15 altın, 11 gümüş ve 8 bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde 566, bayanlarda da 536 puanla birinciliği kazandı, Türk sporcular ayrıca 2 de Avrupa Rekoru kırdılar. Erkeklerde Rusya ise 13 altın ve 2 gümüş madalya elde etti.

- Yunanistan'ın Portaria kentindeki 8. Balkan Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Sırbistan'ı 3-1 yenerek şampiyonluğu, evsahibi Yunanistan da Bulgaristan'ı aynı skorla yenerek üçüncülüğü aldı.

5-27 Temmuz:

- 95. Uluslararası Fransa Bisiklet Turu'nda birinciliği, İspanyol Carlos Sastre, 87.52.52.00'lık derecesiyle ilk kez kazanırken, ikinciliği Avustralyalı Cadel Evans ve üçüncülüğü de Avusturyalı Bernard Kohl elde etti.

18-27 Temmuz:

- Slovakya'nın Nitra kentindeki 25. Avrupa Genç Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 5 galibiyet ve 3 yenilgiyle 9. sırayı alırken, şampiyonluğu, finalde Rusya'yı 63-57 yenen Litvanya ilk kez kazandı, Çek Cumhuriyeti de Fransa'yı 70-61 yenerek 3. oldu.

22-27 Temmuz:

- Avusturya'nın Linz kentindeki 31. Dünya Büyükler ve Gençler Kürek Şampiyonası'nda Almanya, 8 altının yanısıra 3'er gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

23-27 Temmuz:

- Voleybolda Brezilya'nın Rio De Janeiro kentindeki 19. Dünya Erkekler Süper Ligi Final Grubu mücadelesinde şampiyonluğu, finalde Sırbistan'ı 3-1 yenen ABD ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de evsahibi Brezilya'yı 3-1 yenen Rusya aldı.

25-27 Temmuz:

- Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki uluslararası büyük bayanlar basketbol turnuvasında şampiyonluk, 3 galibiyet, 6 puanla ve yenilgisiz olarak Macaristan'ın oldu. Türkiye, 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 5 puanla ikincilik, Almanya da 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 4 puanla üçüncülük elde etti.

27 Temmuz:

- Binicilikte İstanbul'daki 43. Atatürk Kupası mücadelesinde birinciliği, İstanbul Sipahi Ocağı Binicilik Kulübü'nden Ülkan Delikan, ''Ginsternoir'' adlı atıyla kazandı.

26-30 Temmuz:

- Bulgaristan'ın Kazanlık kentindeki 8. Balkan Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Sırbistan'a 3-0 yenilerek 2. olurken, evsahibi Bulgaristan da Karadağ'a aynı skorla üstünlük sağlayarak üçüncülüğü aldı.

29-30 Temmuz:

- İstanbul'daki 23. Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 60 kiloda Rahman Bilici, 96 kiloda Ahmet Taçyıldız ve 120 kiloda Rıza Kayaalp ile 3 altın, ayrıca 3 bronz madalya ve 59 puanla takım halinde birinci olurken, İran, 1'er altın ve bronzun yanısıra 3 gümüş madalya ve 50 puanla ikinciliği ve Azerbaycan da 1 altın, 2 gümüş madalya ve 33 puanla üçüncülüğü elde etti.

Sporda 2008 yılının ağustos ayına, hatta tüm yıla damgasını vuracak en önemli organizasyon, 4 yılda bir düzenlenen ve 29.'su Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları'ydı.

Oyunlarda diğer ülkelere büyük bir üstünlük kuran evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz madalyayla, ilk kez madalya klasmanının en üst basamağında yer aldı. ABD ise 36'şar altın ve bronzun yanı sıra 38 gümüş madalyayla bu kez ikincilikle yetindi.

Spor kamuoyuna göre başarısız bir olimpiyat geçiren Türkiye ise 1 altın (serbest güreş 66 kiloda Ramazan Şahin), 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla ancak 37. sırada yer alabildi.

Oyunlarda atletizmde Elvan Abeylegesse, bayanlar 5 bin ve 10 bin metrelerde 2 gümüş madalya kazanarak, oyunlar tarihinde atletizmde madalya alan ilk Türk bayan atlet ve oyunlar tarihinde bir olimpiyatta 2 madalya alan ilk Türk sporcu unvanlarına erişti.

Oyunların ardından düzenlenen Paralimpik Oyunları'nda ise okçuluk bayanlarda Gizem Girişmen, altın madalya kazanarak spor teşkilatını gururlandırdı.

Ağustos ve eylül aylarını kapsayan 2 aylık dönemde ayrıca TFF Süper Kupa'yı Galatasaray, Avrupa Süper Kupası'nı Rus Zenit Saint Petersburg ilk kez müzelerine götürürlerken, Futbol Federasyonu'nda da Hasan Doğan'ın ölümüyle boşalan başkanlığa, başkanvekili Mahmut Özgener seçildi.

Bu yılın ağustos ve eylül aylarında Türkiye ve dünya sporundaki gelişmelerin kronolojisi şöyle:

AĞUSTOS

31 Temmuz-1 Ağustos:

- İstanbul'daki 11. Dünya Genç Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 55 kiloda Emriye Musta ve 72 kiloda Simge Yılmaz ile 2 altın, ayrıca 1 gümüş madalya kazanarak, 36 puanla takım halinde 4. sırada yer aldı.

Türkiye'nin, tarihinde bayanlar güreşinde resmi müsabakalardaki ilk altın madalyalarını elde ettiği şampiyonada takım birinciliği, 2 altın, 3 gümüş, 1 bronz madalya ve 61 puanla Rusya, ikinciliği de 2 altın, 3 bronz madalya ve 52 puanla Japonya'ya gitti. ABD de 1 altın, 3 bronz madalya ve 43 puanla 3. sırada yer aldı.

25 Temmuz-3 Ağustos:

- Yunanistan'ın Amaliada ve Pyrgos kentlerindeki 25. Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Litvanya'yı 57-50 yenen evsahibi Yunanistan ilk kez kazanırken, Fransa'yı 73-68 yenen Hırvatistan da 3. oldu. Türkiye ise 5 galibiyet ve 3 yenilgiyle 9. sırada kaldı.

27 Temmuz-3 Ağustos:

- Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Avrupa Ümit Erkekler Sutopu Şampiyonası'nda Türkiye, 2 galibiyet ve 5 yenilgiyle 14. olabildi. Şampiyonluğu, finalde evsahibi Sırbistan'ı 12-6 yenen Macaristan, üçüncülüğü de Yunanistan'ı 13-12 yenen Hırvatistan kazandı.

2-3 Ağustos:

- İstanbul'daki 23. Dünya Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 50 kiloda Ahmet Peker ile 1 altın, ayrıca 1 bronz madalya kazanıp takım halinde 22 puanla 8. sırada kalırken, takım şampiyonluğu ise 6 altın, 1 gümüş madalya ve 69 puanı bulunan Rusya'nın oldu.

1 ve 6 Ağustos:

- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda Fenerbahçe, Macar MTK Budapeşte'yi (2-0) ve (5-0)'lık skorlarla eleyerek 3. ön eleme turuna yükseldi.

4-6 Ağustos:

- Adana'daki Uluslararası Zafer Kupası Büyük Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 3 maçını da kazanarak 6 puanla şampiyonluğu kazanırken, Fransa, 5 puanla ikinciliği ve Belçika da 4 puanla üçüncülüğü aldı.

1-10 Ağustos:

- Letonya'nın başkenti Riga'daki 11. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Litvanya'yı 96-89 yenen Sırbistan, 3. kez üst üste kazandı. Şampiyonada 5 galibiyet ve 3 yenilgi alan Türkiye ise İspanya'ya 91-72 yenilerek 4. sırada yer aldı.

4-10 Ağustos:

- İngiltere'nin Liverpool kentindeki AB Ülkeleri Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 4'er altın ve bronz madalya kazanarak, takım halinde şampiyonluğa ulaştı.

8 ve 10 Ağustos:

- 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Belarus ile başkent Minsk'de yaptığı özel maçları 2-0 ve 2-1 kazandı.

3-15 Ağustos:

- Gaziantep'teki Dünya Gençler Satranç Şampiyonası'nda, bayanlarda Kübra Öztürk, Hintli sporcunun gerisinde ikinciliği alırken, genel klasmanda ilk 2 sırayı Hintli sporcular paylaştı, üçüncülüğü ise Alman sporcu aldı.

8-17 Ağustos:

- Polonya'nın Katowiçe kentindeki 20. Avrupa Yıldız Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İtalya'yı 71-59 yenen İspanya 5. kez, üçüncülüğü de İsveç'i 73-44 yenen Fransa elde etti. Şampiyonada 4'er galibiyet ve yenilgisi bulunan Türkiye ise 8. sırada kaldı.

13-17 Ağustos:

- Ankara'daki 7. Balkan Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Sırbistan, finalde Yunanistan'ı 3-1 yenerek 2. kez şampiyon, Türkiye de Karadağ'ı aynı sonuçlar yenerek 3. oldu.

15-17 Ağustos:

- Başkent Üsküp'teki Uluslararası ''Trophy Makedonya'' Erkekler Basketbol Turnuvası'nda (A) Milli Takım, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 4 puanla 3. oldu.

17 Ağustos:

- 3. TFF Süper Kupa'yı, Almanya'nın Duisburg kentindeki maçta, Fortis Türkiye Kupası sahibi Kayserispor'u Kewell ve Nonda'nın golleriyle 2-1 yenen Galatasaray, ilk kez kazandı.

19 Ağustos:

- Bodrum'da 5 Temmuz'da geçirdiği kalp krizi sonucu ölen Hasan Doğan'ın yerine Futbol Federasyonu Başkanlığı'na, Ankara'daki olağanüstü genel kurulda, federasyon başkanvekili Mahmut Özgener seçildi.

20 Ağustos:

- (A) Milli Futbol Takımı, İzmit'teki özel maçta Şili'yi Halil Altıntop'un tek golüyle 1-0 yendi.

- 17. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 6. maçında milli takım, başkent Erivan'da Ermenistan'a 2-1 yendi.

19 ve 21 Ağustos:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Finlandiya ile deplasmanda yaptığı özel maçlarda 2-1 ve 2-0 galip geldi.

6-24 Ağustos:

-Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, 51 altın, 21 gümüş ve 28 bronz madalyayla ilk kez 1., ABD, 36'şar altın ve bronzun yanısıra 38 gümüş madalyayla 2. ve Rusya da 23 altın, 21 gümüş ve 28 bronz madalyayla 3. olurken, Türkiye ise 1 altın (serbest güreş 66 kiloda Ramazan Şahin), 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla 37. sırada yer aldı.

36 dünya rekorunun kırıldığı oyunlarda atletizmde Elvan Abeylegesse, bayanlar 5 bin ve 10 bin metrelerde 2 gümüş madalya kazanarak, oyunlar tarihinde atletizmde madalya alan ilk Türk bayan atlet ve oyunlar tarihinde bir olimpiyatta 2 madalya alan ilk Türk sporcu unvanlarına erişti.

15-24 Ağustos:

- İtalya'daki 22. Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Çek Cumhuriyeti'ni 75-33 yenen Litvanya ilk kez elde ederken, şampiyonada 5 galibiyet ve 3 yenilgi alan Türkiye de Fransa'yı 77-65 yenerek 3. oldu.

14 ve 28 Ağustos:

- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin 3. ön eleme turunda Fenerbahçe, Sırp FK Partizan'ı 2-2 ve 2-1'lik skorlarla elerken, Galatasaray ise Rumen Steaua Bükreş'e 2-2 ve 0-1'lik skorlarla elendi.

UEFA Kupası 2. ön eleme turunda ise Beşiktaş, Bosna-Hersek'ten NK Siroki Brijeg'i 2-1 ve 4-0'lık skorlarla saf dışı bıraktı.

27-29 Ağustos:

- Konya'daki Efes Pilsen World Cup-7 Uluslararası Erkekler Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 3 maçını da kazanarak 6 puanla birinciliği elde etti. Turnuvada İngiltere ikinciliği ve Bosna-Hersek de üçüncülüğü aldı.

29 Ağustos:

- Futbolda 33. Avrupa Süper Kupası'nı, Monaco'daki maçta Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu İngiliz Manchester United'ı 2-1 yenen UEFA Kupası sahibi Rus Zenit Saint Petersburg ilk kez kazandı.

26-30 Ağustos:

- Bosna-Hersek'in Tuzla kentindeki 7. Balkan Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 2 galibiyet ve 2 yenilgiyle 7. sırayı alırken, şampiyonluğu ise finalde Bulgaristan'a 3-0 üstünlük sağlayan Sırbistan elde etti.

28 ve 30 Ağustos:

- 19 Yaşaltı (A) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçlarda Azerbaycan'ı 1-0 ve 2-1 yendi.

EYLÜL

3-6 Eylül:

- Macaristan'ın Pecs kentindeki 10. Uluslararası Witch Kupası Büyük Bayanlar Boks Turnuvası'nda Türk sporcuları, 2'şer birincilik ve ikincilik ile 3 de üçüncülük elde ettiler.

6 Eylül:

- Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa elemeleri 5. Grup'taki ilk maçında (A) Milli Takım, başkent Erivan'da Ermenistan'ı, Tuncay ve Semih'in golleriyle 2-0 yendi.

Ümit milliler de 17. Avrupa Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 7. maçında, Bursa'da Çek Cumhuriyeti'ne 2-0 üstünlük sağladı.

25 Ağustos-7 Eylül:

- Sezonun 4. ve son ''Grand Slam'' mücadelesi olan ve New York kentinde düzenlenen 128. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer 5. kez üstüste, tek bayanlarda da ABD'li Serena Williams 3. kez kazandı.

30 Ağustos-7 Eylül:

- Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki Avrupa Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Almanya'yı 3-1 yenen Fransa, üçüncülüğü de Hollanda'ya aynı skorla üstünlük sağlayan Rusya aldı.

Şampiyonada, grubunda 1 galibiyet ve 4 yenilgi alarak 6 puanla sonuncu olan Türkiye ise ilk 8'e giremedi.

6-7 Eylül:

- İstanbul'daki 17. Akdeniz Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 4 altın, 7 gümüş ve 6 bronz madalya alarak, takım halinde Mısır'ın ardından 2. oldu. İtalya ise 3. sırada kaldı.

9 ve 10 Eylül:

- Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa elemeleri 5. Grup'taki 2. maçında (A) Milli Takım, İstanbul'da Belçika ile 1-1 berabere kalırken, tek gol Emre Belözoğlu'ndan geldi.

Ümit milliler ise 17. Avrupa Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 8. ve son maçında, İstanbul'da Ermenistan'ı 4-0 yenerek 19 puanla grup birinciliğini elde etti ve play-off baraj maçlarında mücadele etmeye hak kazandı.

5-13 Eylül:

- İtalya'nın Foligno ve Perugia kentlerindeki Avrupa Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Rusya'yı 3-0 yenen evsahibi İtalya, üçüncülüğü ise Sırbistan'ı 3-1 yenen Türkiye kazandı. Milli takım, şampiyonayı 5 galibiyet ve 2 yenilgiyle tamamladı.

13 Eylül:

- 32. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası elemeleri (B) Grubu'nda yer alan (A) Milli Takım, gruptaki mücadelesini 7 galibiyet, 1 yenilgi, 15 puan ve averajla Polonya'nın önünde ilk sırada bitirerek finallerde yer almaya hak kazandı.

7-14 Eylül:

- İstanbul'daki Avrupa Genç Erkekler Sutopu Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 9-7 yenen Karadağ ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de Hollanda'yı 15-5 yenen Sırbistan aldı. Şampiyonada 3 galibiyet ve 4 yenilgisi bulunan Türkiye ise 11. sırayı elde etti.

13-14 Eylül:

- Almanya'nın Stuttgart kentindeki 6. Dünya Atletizm Finali'nde en başarılı ülke olan ABD, 6 birincilik elde ederken, bayanlar cirit atmada 1 dünya rekoru kırıldı.

Bayanlar 800 metrede yarışan Kenyalı Pamela Jelimo, ''Golden League''deki performansıyla, bu yılki 1 milyon dolarlık ''jackpot''un sahibi oldu.

- Teniste 46. Bayanlar Federasyon Kupası'nda (Fed Cup) 2008 yılı şampiyonluğuna, İspanya'nın başkenti Madrid'deki final mücadelesinde evsahibi ülkeye 4-0 üstünlük sağlayan Rusya, 4. kez ulaştı.

- İstanbul'daki 22. Uluslararası Boğaziçi Artistik Cimnastik Turnuvası'nda Kazakistan, 5 birincilik, 1'er de ikincilik ve üçüncülük ile en başarılı ülke olurken, Türkiye de 2 birincilik, 4 ikincilik ve 8 de üçüncülük elde etti.

14 Eylül:

- Atletizmde İsviçre'nin Crans Montana kentindeki 24. Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, genç erkekler takımda 1 altın, ayrıca 2'şer de gümüş ve bronz madalya kazandı.

6-17 Eylül:

- Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki Paralimpik Oyunları'nda evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti, 89 altın, 70 gümüş ve 52 bronz olmak üzere toplam 211 madalyayla birinciliği kazanırken, okçulukta bayanlar olimpik yayda Gizem Girişmen ile 1 altın, masa tenisinde de tek bayanlarda Neslihan Kavas ile 1 bronz madalya kazanan Türkiye, klasmanda 50. sırada yer aldı.

20 Eylül:

- 36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası elemeleri © Grubu'nda yer alan (A) Milli Takım, gruptaki mücadelesini 6 galibiyet ve 12 puanla yenilgisiz ilk sırada tamamlayarak finallere kaldı.

19-21 Eylül:

- Yunanistan'ın Marathon parkurundaki Avrupa Kürek Şampiyonası'nda Türkiye, 1 beşincilik elde ederken, en başarılı ülke ise 5 altın madalya kazanan evsahibi Yunanistan oldu.

20-21 Eylül:

- Karadağ'ın Niksiç kentindeki Balkan Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar artı 78 kiloda Gülşah Kocatürk ile 1 altın, ayrıca 2 gümüş ve 6 bronz madalya kazandı.

17-21 Eylül:

- Arnavutluk'un Dıraç kentindeki Avrupa 36. Erkekler ve 11. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde bayanlarda 2 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalyayla 5., erkeklerde de 1 altın ve 3 bronz madalyayla 6. olurken, birincilikleri Rusya, bayanlarda 10 altın, 4'er gümüş ve bronz, erkeklerde de 10 altın, 5 gümüş ve 3 bronz madalyayla elde etti.

20-25 Eylül:

- Karadağ'ın Hercog Novi kentindeki Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'nda Türkiye, 10 yaşaltı erkeklerde Cemil Can Ali Marandi ile 1 altın, 18 yaşaltı bayanlarda da Kübra Öztürk ile 1 bronz madalya kazandı.

24-28 Eylül:

- İzmir'deki 1. Dünya İşitme Engelliler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler maratonda Erdal Düzenli ile 1 gümüş, ayrıca 2 bronz madalya kazanarak 13. olurken, Rusya ise 7 altın, 10 gümüş ve 5 bronz madalyayla birinciliği aldı.

- İtalya'nın Varese kentindeki Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası'nda en başarılı ülke, 2'şer altın ve gümüş madalya elde eden İtalya oldu.

26-28 Eylül:

- Masa tenisinde Belçika'nın Liege kentindeki 28. Erkekler Dünya Kupası müsabakalarında birinciliği, Çinli Hao Wang, finalde Alman Timo Boll'u 4-1, üçüncülüğü de Çinli Ma Long, Yunanlı Kalinikos Kreanga'yı 4-2 yenerek kazandılar.

- Fransa'nın Challans kentindeki Avrupa 3 Bant Bilardo Şampiyonası'nda, Türkiye üçüncülük kazanırken, İspanya da şampiyonluğu elde etti.

28 Eylül:

- 35. Uluslararası Geleneksel Berlin Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Etiyopyalı Haile Gabrselassie, 2.03.59.00 ile dünyanın en iyi derecesini elde ederek, bayanlarda da Alman Irina Mikitenko, 2.19.19.00 ile kazandılar.

25-30 Eylül:

- Rusya'daki 27. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası 12. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla 1. olarak Elit Tur'a katılmaya hak kazandı.

- Polonya'daki 12. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası ön eleme grubu mücadelesinde Türkiye, 1 beraberlik, 2 yenilgi, 1 puan ve averajla 4. ve son sırada kalarak elendi.

Sporda 2008 yılının son 3 ayında da Türk ve dünya sporunda hareketli günler yaşandı.

Futbolda UEFA Kupası 1. turunda Kayserispor ve Beşiktaş elenirlerken, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde ön elemeleri geçen Fenerbahçe, grup maçlarında son sırada yer alarak bu sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne erken veda etti.

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nin 3. ön eleme turunu geçemeyen Galatasaray ise UEFA Kupası 1. turundan sonra 2. tur grup maçlarında da başarılı olarak 3. tura geçmeyi başardı.

(A) Milli Futbol Takımı, 19. Dünya Kupası Avrupa elemelerinde yaptığı ilk 4 karşılaşmada 2'şer galibiyet ve beraberlik alırken, Ümit Milli Futbol Takımı ise Avrupa Şampiyonası finallerine kalma yolunda play-off baraj mücadelesinde Belarus'u geçemedi.

Türkiye, karatede erkekler takım kumite dalında Dünya Şampiyonu olurken, boksta da bayanlar 63 kiloda Gülsüm Tatar ve 86 kiloda Şemsi Yaralı ile dünya şampiyonluklarına ulaştı.

Dünyada ise Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2008 yılının galibi, McLaren ekibinden İngiliz Lewis Hamilton olurken, markalar şampiyonluğunu da Ferrari aldı.

Ayrıca teniste Davis Kupası'nı da İspanya, 3. kez müzesine götürdü.

Bu yılın son 3 ayında Türkiye ve dünya sporundaki gelişmelerin kronolojisi şöyle:

EKİM

25 Eylül ve 2 Ekim:

- Futbolda UEFA Kupası 1. turunda Galatasaray, İsviçre'den AC Bellinzona'yı 4-3 ve 2-1'lik skorlarla eleyerek 2. tur gruplarına kalırken, Beşiktaş, Ukrayna'dan FC Metalist Harkov'a 1-0 ve 1-4, Kayserispor da Fransız Paris Saint Germain'e 1-2 ve 0-0'lık skorlarla elendi.

25 Eylül-2 Ekim:

- Rusya'da Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da yapılan 3. Dünya Üniversiteler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 57 kiloda Kerem Gürgen ile 1 gümüş, ayrıca 2 bronz madalya elde ederken, birinciliği evsahibi Rusya, 8 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla kazandı.

9-11 Ekim:

- Buz hokeyinde Ankara'daki 21. Kış Olimpiyat Oyunları Erkekler Ön Eleme Avrupa (A) Grubu mücadelesinde İspanya, 3 maçını da kazanarak 9 puanla 1. oldu ve 2. tura yükseldi. Türkiye ise 3 maçını da farklı skorlarla yitirerek 4. ve son sırada kaldı.

11 Ekim:

- Basketbolda 24. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, lig şampiyonu Fenerbahçe Ülker'i 83-79 yenen Türk Telekomspor, 2. kez kazandı. 16. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı ise lig şampiyonu Fenerbahçe'ye 71-55'lik skorla üstünlük sağlayan Galatasaray, 7. kez müzesine götürdü. (Ankara)

- Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta (A) Milli Takım, 3. maçında İstanbul'da Bosna-Hersek'i Sabri ve Mevlüt'ün golleriyle 2-1 yendi.

4-12 Ekim:

- Rusya'nın Saint Petersburg kentindeki Avrupa Büyükler Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlarda 19., erkeklerde ise 21. sırada yer alırken, Almanya, 3 altın madalyayla en başarılı ülke oldu.

7-12 Ekim:

- Antalya'daki Dünya 10. Gençler ve 4. Yıldızlar Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, genç erkekler makaralı yayda Demir Elmaağaçlı ile 1 gümüş madalya kazanırken, birinciliği ise ABD, 5 altın ve 1 gümüş madalyayla aldı.

12 Ekim:

- 12. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışması'nda Türkiye, genç erkeklerde Hamza Kansız ile 1 birincilik, ayrıca 1 de üçüncülük kazanırken, Ukrayna, 2 birincilik, 1'er de ikincilik ve üçüncülük elde etti.

- ABD'deki Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Evans Kiprop Cheruiyot, 2.06.25.00 ve bayanlarda da Rus Lidiya Grigoryeva, 2.27.17.00'lık dereceleriyle kazandılar.

- Brezilya'nın Rio De Janeiro kentindeki 12. Uluslararası Dünya Yarı Maraton Şampiyonası'nda bireysel dallarda birincilikleri Hollandalı ve Eritreli sporcular alırlarken, takım halinde de bayanlarda Etiyopya, erkeklerde de Kenya altın madalyalara ulaştılar.

14 Ekim:

- 17. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası play-off baraj mücadelesinde Türkiye, Belarus'a 1-0 ve 0-2'lik skorlarla elendi ve finallere kalamadı.

15 Ekim:

- Futbolda 19. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup'ta (A) Milli Takım, 4. maçında başkent Tallinn'de Estonya ile golsüz berabere kaldı.

14 ve 16 Ekim:

- 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Bolu'daki özel maçlarda İrlanda Cumhuriyeti'ni 4-0 yendi ve 4-2 yenildi.

18-19 Ekim:

- Türkiye Güreş Liglerinde 2008 yılı şampiyonluklarını, Ankara'daki finallerde, serbestte ASKİ Spor'u 4-3 yenen Amasya Şekerspor, grekoromen de de Konya Şekerspor'u 6-1 yenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi kazanırlarken, üçüncülükleri de serbestte İstanbul İnhisarspor, grekoromende de ASKİ Spor elde ettiler.

- Okçulukta İsviçre'nin Lozan kentindeki 3. Dünya Kupası final müsabakaları sonunda Güney Kore, 1'er altın, gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

19 Ekim:

- Hentbolda Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi ön eleme turunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Makedon temsilcisine elendikten sonra EHF Kupası 2. turunda da Norveçli rakibine elendi.

Erkekler Avrupa Kupa Galipleri Kupası 2. turunda ise Mersin Yenişehir Belediyesi, Macar rakibi önünde sayı averajıyla elenerek kupaya veda etti.

18-23 Ekim:

- Antalya'daki 2. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 5. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. olup elenirken, Hollanda ise 3 maçını da kazanarak, 9 puanla yenilgisiz olarak birinciliği aldı ve tur atladı.

23-26 Ekim:

- Trabzon'daki Uluslararası Cumhuriyeti Kupası Yıldızlar Eskrim Turnuvası'nda Türk sporcuları, 9 kategoride birincilikleri kazandı.

- Tayland'ın başkenti Bangkok'daki 14. Dünya Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 48 kiloda Derya Cıbır ile 1 gümüş madalya alırken, Japonya, 4 altın, 1 gümüş ve 6 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

- Polonya'nın başkenti Varşova'daki 12. Avrupa Büyükler Vuşu Şampiyonası'nda Türkiye, 8 altın, 2 gümüş ve 5 bronz madalyayla, takım halinde Rusya'nın ardından 2. sırayı aldı. Bulgaristan'ın Varna kentindeki Avrupa Kickboks Şampiyonası'nda ise Türk sporcuları, 2'şer altın ve gümüşün yanısıra 4 de bronz madalya aldılar.

24-26 Ekim:

- İstanbul'daki 24. Uluslararası Cumhuriyet Kupası Gençler Güreş Turnuvası'nda Türkiye, serbestte 2'şer birincilik, ikincilik, 4 üçüncülük ve 49, grekoromende de 4 birincilik, 5 ikincilik, 6 üçüncülük ve 64 puanla takım ikinciliklerine ulaştı. Birincilikleri ise serbestte 5 birincilik, 1 ikincilik, 3 üçüncülük ve 64 puanla Rusya, grekoromende de 4 birincilik, 1 ikincilik, 3 üçüncülük ve 64 puanla Gürcistan elde etti.

- Buz hokeyinde Çek Cumhuriyeti'nin Slany kentindeki Bayanlar Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası 1. Tur (A) Grubu mücadelesinde Polis Akademisi ve Koleji, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. olup elendi. Evsahibi ülkeden SK Slavia Prag ise 9 puanla yenilgisiz birinciliği elde edip tur atladı.

26 Ekim:

- Triatlonda Avrupa Kupası finali niteliğindeki 18. Uluslararası Alanya Triatlonu'nda 4 kategorinin 3'ünde Rus, 1'inde ise Fransız sporcular birinciliği kazandılar.

- İstanbul'daki 30. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Etiyopyalı Adilo Kasime Roba, 2.11.16.00, bayanlarda da Rus Nailya Yulamanova, 2.30.17.00 ile elde ettiler. Bayanlarda Türk sporcu Mehtap Sızmaz, 2.33.17.00 ile üçüncülüğü aldı.

KASIM

1 Kasım:

- At yarışlarında Ankara'daki 70. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Nezih Tonguç'un ''Ateşin Kızı'' adlı atı, jokeyi Mehmet Kaya ve 2.31.10'luk derecesiyle kazandı.

26 Ekim-2 Kasım:

- Meksika'nın Guadalajara kentindeki 1. Dünya Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp 3 puanla takım halinde 20. sırada yer alırken, Küba ise 4 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalya alıp 40 puanla takım birinciliğine ulaştı.

31 Ekim-2 Kasım:

- Artistik buz pateninde Ankara'daki Balkan Kupası müsabakalarında Türkiye, 5 altın, 4'er de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

1-2 Kasım:

- Konya'daki 4. Avrupa Takımlar Judo Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler, bayanlar ve genel klasmanda birincilikleri elde etti.

2 Kasım:

- ABD'deki 39. Uluslararası Geleneksel New York Maratonu'nda birincilikleri, bayanlarda İngiliz Paula Radcliffe, 2.23.56.00 ile 3., erkeklerde de Brezilyalı Marilson Gomes dos Santos, 2.08.43.00 ile 2. kez kazandılar.

- Otomobil sporlarında 59. Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2008 yılı şampiyonluğunu, McLaren ekibinden İngiliz Lewis Hamilton, 98 puanla ve ilk kez kazanırken, ikinciliği Ferrari'nin Brezilyalı sürücüsü Felipe Massa, 97 puanla aldı. Markalar şampiyonluğu da 172 puanla Ferrari'ye gitti.

7-8 Kasım:

- Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Serbest Güreş Takımlar Balkan Kupası'nda Türkiye, evsahibi Romanya ve Bulgaristan'ı aynı sonuçla 4-3 yenerek şampiyonluğu kazandı.

8 Kasım:

- Hentbolda Maliye Milli Piyango bayan takımı, Avrupa Şampiyonlar Ligi 1. ön eleme turu grubunda Ankara'da 3 galibiyet ve 6 puanla 1. olup çıktığı 2. ön eleme turu grubunda Norveç'in Trondheim kentinde 3 yenilgiyle puansız sonuncu oldu. Türk ekibi, daha sonra EHF Kupası 3. turunda Rumen rakibine sayı averajıyla elendi.

11 Kasım:

- Basketbolda FIBA Erkekler ''Eurochallenge'' Kupası'nda Bandırma Banvitspor, 1. ön eleme turunda Rumen rakibini eledi, 2. ön eleme turunda ise Kıbrıs Rum kesimi temsilcisine elendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ise 1. ön eleme turunda Bulgar rakibini elemesine karşın, 2. ön eleme turunda Alman rakibine elenmekten kurtulamadı.

12 ve 14 Kasım:

- 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Norveç ile Fethiye'de 2-2 berabere kaldı ve 2-1 galip geldi.

6-15 Kasım:

- İngiltere'nin Liverpool kentindeki 37. Avrupa Büyükler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalyada (48 kiloda Ferhat Pehlivan ve 69 kiloda Abdülkadir Köroğlu) kalırken, birinciliği ise 4 altın ve 1 bronz madalyayla Ukrayna aldı.

10-15 Kasım:

- Antalya'daki 25. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası 11. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 3 maçını da kazanarak 9 puanla yenilgisiz olarak birinciliği kazandı ve yarı final eleme grubu (Elit Tur) maçlarına katılmaya hak kazandı.

13-16 Kasım:

- Japonya'nın başkenti Tokyo'daki 19. Dünya Büyükler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler takım kumitede 1 altın, erkekler 75 kilo kumitede Şevket Baştürk ile 1 gümüş, ayrıca 2 bronz madalya kazanarak, takım halinde 5. sırayı alırken, birinciliği ise evsahibi Japonya 4'er altın ve bronzun yanısıra 1 gümüş madalyayla elde etti.

15-16 Kasım:

- İstanbul'daki 5. Dünya Gençler Kuraş Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 52 kiloda Sümeyye Akkuş ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak, takım halinde bayanlarda 1. oldu, erkeklerde ise ilk sırayı Özbekistan aldı.

19 Kasım:

- (A) Milli Futbol Takımı, başkent Viyana'daki özel maçta Avusturya'yı 4-2 yenerken, goller Tuncay Şanlı (3) ve Mehmet Aurelio'dan geldi.

21-23 Kasım:

- Teniste 97. Davis Kupası Dünya Grubu'nda 2008 yılı şampiyonluğunu, Arjantin'in Mar Del Plata kentindeki finalde, evsahibi Arjantin'i 3-1 yenen İspanya, 3. kez kazandı.

23 Kasım:

- Hentbolda Erkekler EHF Kupası'nda Maliye Milli Piyango, 2. turda Lüksemburg temsilcisini sayı averajıyla elemesine karşın, 3. turda İsviçreli rakibine sayı averajıyla elendi.

25 ve 27 Kasım:

- 20 Yaş Altı Genç Milli Futbol Takımı, Konya'daki özel maçlarda Finlandiya ile 1-1 berabere kaldı ve 2-1 galip geldi.

25-28 Kasım:

- Yunanistan'ın Gümülcine kentindeki 11. Dünya Üniversiteler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 3 gümüş ve 10 bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde 447 puanla 3. ve bayanlarda da 193 puanla 8. oldu. Birincilikleri ise Çin Halk Cumhuriyeti, erkeklerde 15 altın, 4 gümüş, 1 bronz madalya ve 624 puan, bayanlarda da 8 altın, 1 gümüş madalya ve 455 puanla elde etti.

22-29 Kasım:

- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ningbo kentindeki 5. Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 63 kiloda Gülsüm Tatar ve 86 kiloda Şemsi Yaralı ile 2 altın, ayrıca 2 bronz madalya kazanarak, takım halinde 20 puanla 2. oldu. Evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti ise 5 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya 52 puanla takım birinciliğini aldı.

25-30 Kasım:

- Hollanda'nın Emmen kentindeki 19. Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası Avrupa 1. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 4 galibiyet, 1 yenilgi ve 8 puanla 2. olup elenirken, evsahibi Hollanda ise 5 maçını da kazanarak, 10 puanla birinciliği aldı ve tur atladı.

- Portekiz'in Porto kentindeki Avrupa Kickboks Şampiyonası'nda Türkiye, 2'şer birincilik ve ikinciliğini yanısıra 5 de üçüncülük elde etti.

28-30 Kasım:

- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki Avrupa 23 Yaşaltı Ümitler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar artı 78 kiloda Gülşah Kocatürk ile 1 altın madalya kazanıp 10. sırada yer aldı. Macaristan ise 3 altın ve 1 bronz madalyayla takım birinciliğine ulaştı.

- Japonya'nın başkenti Tokyo'daki 6. Kıtalararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası'na (Kitakyushu Kupası) Avrupa adına katılan Galatasaray, finalde Kanada'dan British Columbia'yı 77-62 yenerek şampiyonluğu kazandı.

30 Kasım:

- 36. Dünya Ralli Şampiyonası'nda 2008 yılı şampiyonluğunu, Citroen ekibinden Fransız Sebastien Loeb, 112 puanla ve 5. kez üstüste kazanırken, markalar birinciliğini de Citroen 175 puanla aldı.

ARALIK

2 ve 4 Aralık:

- 18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Fransa ile Toulon kentinde yaptığı özel maçlarda golsüz berabere kaldı ve 1-0 yenildi.

2-6 Aralık:

- Antalya'daki 2. Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda Rusya, 12 puanla ve yenilgisiz olarak şampiyonluğu kazanırken, 7 puanlı 2 takımdan Türkiye, averajla 2. ve İngiltere de averajla 3. sırayı aldılar.

10 Aralık:

- Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe, grupta 2 beraberlik, 4 yenilgi ve 2 puanla 4. ve son sırada yer alıp elendi.

2-14 Aralık:

- Makedonya'nın Ohrid ve Üsküp kentlerindeki 8. Avrupa Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 34-21 yenen Norveç, 3. kez üstüste kazanırken, üçüncülüğü de Almanya'yı 24-21 yenen Rusya aldı.

10-14 Aralık:

- Bulgaristan'ın Yanbolu kentindeki 1. Avrupa Genç ve Yıldız Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, gençlerde 66 kiloda Meryem Karasu ile 1 altın, ayrıca 1 gümüş ve 4 bronzla takım halinde 3., yıldızlarda da 3 gümüş ve 2 bronz madalyayla 8. sırayı aldı. Takım birinciliklerine ise Rusya, gençlerde 6 altın, 3'er de gümüş ve bronz, yıldızlarda da 3'er altın ve bronzun yanısıra 5 gümüş madalyayla ulaştı.

11-14 Aralık:

- Hırvatistan'ın Rijeka kentindeki 12. Avrupa Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları başarılı olamazlarken, birinciliği 8 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalyayla Rusya, ikinciliği 7 altın, 9 gümüş ve 4 bronz madalyayla Fransa ve üçüncülüğü de 5'er altın ve gümüşün yanısıra 8 de bronz madalya kazanan İtalya elde etti.

14 Aralık:

- Belçika'nın başkenti Brüksel'deki 15. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türkiye, 23 yaşaltı erkeklerde Selim Bayrak ile 1 bronz madalya elde ederken, en başarılı ülke ise 4'er altın ve gümüş madalyanın yanısıra 3 de bronz madalya alan İngiltere oldu.

17 Aralık:

- Futbolda UEFA Kupası 2. Tur (B) Grubu'nda bulunan Galatasaray, 3 galibiyet ve 1 yenilgiyle 9 puan toplayıp 3. tura yükseldi.

- Basketbolda FIBA Bayanlar Avrupa Ligi'nde Beşiktaş Cola Turka, grupta 3 galibiyet, 7 yenilgi, 13 puanla 5. olup lige veda ederken, FIBA Bayanlar Avrupa Kupası'nda da BOTAŞ Spor, grupta 3 galibiyet, 3 yenilgi ve 9 puanla 3. olup çıktığı 2. turda İspanyol rakibine sayı averajıyla elendi.

- Voleybolda Erkekler Avrupa Konfederasyon (CEV) Kupası'nda da Halk Bankası, ilk turda İsviçreli rakibini 2 maçta da yenerek elemesine karşın, 2. turda İspanyol rakibine set averajıyla elenmekten kurtulamadı.

- Masa tenisinde Erkekler ETTU Kupası'nda Sarkuysanspor, 1. tur grubunda 3., Adana Masa Tenisi İhtisas Kulübü, 1. tur grubunda 1. olduktan sonra 2. tur grubunda 3. olup kupaya veda ederlerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1. ve 2. tur gruplarında 1. olup çıktığı 3. turda Fransız, doğrudan 3. turdan kupaya dahil olan Fenerbahçe ise, bu turda İspanyol rakiplerine yenilerek elendiler.

Bayanlar ETTU Kupası'nda da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor, 1. tur grubunda 5. ve sonuncu, Bursa Büyükşehir Belediyesi ise 1. tur grubunda 4. ve sonuncu olarak kupaya veda ederlerken, 1. ve 2. tur gruplarında ilk sırayı alarak 3. tura çıkan Fenerbahçe, bu turda Fransız rakibine yenilerek elendi.

- Sutopunda Erkekler LEN Trophy Kupası'nda ASSK, 1. ön eleme turu grubunda 3., 1. ön eleme turu grubunda 2. olup 2. ön eleme turu grubuna çıkan Galatasaray ise bu turda grupta 3. olup elenmekten kurtulamadı.




0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı