İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Siyaset Dünyasında 2008 Nasıl Geçti ? | Gün Gün 2008 Siyaset Dünyası Almanağı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Erkan

Erkan

    Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

  • Yönetici
  • 5.702 İleti
  • Gender:Male


TBMM Genel Kurulu, 2008 yılındaki yasama çalışmalarına sigara yasağını genişleterek başlarken, yüksek öğretimde türbanın serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliği tartışmaları, Ocak ve Şubat ayına damgasını vurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İspanya'daki "Velev ki siyasi simge olsun, başörtüsünü yasaklamak mı gerekir?" sözlerinin ardından başlayan süreçte, AK Parti ve MHP, yüksek öğretimde türbanın serbest bırakılması için Anayasa değişikliği yapılması konusunda anlaştı. CHP ve bazı siyasi partiler ise "böyle bir değişikliğin Anayasanın laiklik ilkesine aykırı olacağı" iddiasıyla düzenlemeye karşı çıktı. TBMM'de 2008 yılında yaşanan olayların kronolojisi şöyle:

3 OCAK:

-TBMM Genel Kurulunda, sigara içme yasağı kapsamını genişleten kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı. Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Kanuna göre, okullar, dershaneler, kursların açık alanlarında da sigara içilemeyecek. Lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerde sigara yasaklandı. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelere, 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek.

TCK'NIN 301. MADDESİNİ DEĞİŞTİRME ÇALIŞMALARI

8 OCAK:

-Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Türk Ceza Kanununun (TCK) 301.maddesinin değiştirilmesi için çalışmalar, Ocak ayında da devam etti. AK Parti grubunda, TCK'nın 301. maddesi için değişiklik çalışmaları sürerken, maddede yeralan "Türklüğü" kelimesi "Türk Milletini", "Cumhuriyeti" kelimesinin de"Türkiye Cumhuriyeti Devletini" şeklinde değiştirilmesi görüşü ağırlık kazandı.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında, partisinin TCK'nın 301. maddesiyle ilgili değişikliklere tamamıyla karşı ve her türlü teklife kapalı olduğunu açıkladı. Bahçeli, "MHP, maddenin mevcut ifadesinden rahatsızlık duyanlarla mücadeleye ise sonuna kadar kararlıdır" ifadesini kullandı.

-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında ise medyayı eleştirdi. Erdoğan, medyada "sınırsız özgürlük" diyebir anlayış olduğunu ifade ederek, "Sınırsız özgürlük hiçbir yerde olamaz.Hiçbir medya mensubu benim özgürlük alanıma giremez, saldıramaz, hakaret edemez"dedi.

3 YKR'LİK TAZMİNATA ÇARPTIRILMASI

Hakkında verilen 3 Ykr'lik manevi tazminat davasına da değinen Erdoğan,"Ceza alıyorsam, bu cezaya inanmalıyım. Hukuk, bu kadar zedelenmemeli. Eğer ben manevi tazminata mahkum edileceksem, bunun hakkı verilir. Yoksa nefislerimizi tatmin için bu tür kararlar verilmez" diye konuştu.

10 OCAK:

-MHP, 21 Martın Nevruz Bayramı olarak kutlanması için kanun teklifi verdi.

11 OCAK:

-İstanbul'da yılbaşı gecesi kutlamalarındaki taciz görüntüleri sonrası harekete geçen CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, cinsel tacizi, şikayete bağlı suçlar kapsamından çıkaran ve cinsel tacizde bulunanlara verilen hapis cezasını artıran kanun teklifi hazırladı.

-Sivil toplum kuruluşlarının yasama çalışmalarına daha aktif bir şekildekatılmalarını sağlamak üzere hazırlanan TBMM İçtüzüğü değişikliği taslağı, AKParti, CHP, MHP ve DTP grup başkanvekillerine iletildi. Taslağa göre, Genel Kuruldaki evrak okuma görevi, katip üyeler yerine Başkanlık Divanınca belirlenecek, spikerlik eğitimi almış görevliler tarafından yerine getirilecek.

15 OCAK:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, üniversiteye türbanlı girmek isteyenlere, "Başınıza peruk takın" tavsiyesinde bulunurken, şimdi "Siyasi simge olsa, dini simge olsane çıkar" dediğini belirterek, "Yüzde 47'nin pek çok çevreyi pıstırdığını,teslim aldığını düşünerek mi bunu söylüyorsun? Başbakan'ın kafası karışık"dedi.

-DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, 301. maddeye ilişkin, "Farklılıkları koruyan maddeye dönüştürülmesi en doğrusu. Dava açma yetkisi sadece Cumhurbaşkanına verilmelidir" ifadesini kullandı.

-MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Ykr'lik manevi tazminata mahkum edilmesiyle ilgili söylediği sözleri eleştirerek, "Başbakan, haksız yere mahkum edildiğini düşünüyorsa, bu konuda AİHM'e bireysel başvuru yolunu değerlendirsin" diye konuştu.

SİGARA YASAĞI BAŞLADI

16 OCAK:

-TBMM'de, iktidar ve muhalefet kulislerinde sigara içme yasağının başladığı duyuruldu.

-TBMM Adalet Komisyonu, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 9maddesini bir kez daha görüşülmesi için Meclise iade ettiği Vakıflar Kanununuaynen kabul etti.

-TBMM Başkanı Köksal Toptan ile Macaristan Meclis Başkanı Katalin Szili,TBMM'nin kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesini öngören, "AB EşleştirmeProjesi"ni imzaladı.-Toptan, Antalya'nın Kaş ilçesi Patara bölgesinde dünyanın ilkparlamentosunun kalıntılarının bulunduğu yerde, gelecek yıl dünya parlamentosunutoplamak istediklerini bildirdi.

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN İLK ADIM ATILDI

17 OCAK:

- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Sulukule sakinlerinin, kentseldönüşüm alanı projesi nedeniyle evlerinden çıkarılmalarında, "insan hakkı ihlaliolmadığına" oy çokluğuyla karar verdi.

- MHP, üniversitelerde türban sorununun çözülmesi için Anayasa değişikliği teklifinde bulundu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, başörtüsü sorununun çözümü için Anayasanın 10. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapılmasına ilişkin teklifleriyle ilgili, "Bu teklif, tamamıyla TBMM'yi göreve çağırma teklifidir" değerlendirmesinde bulundu.

- AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, MHP'nin teklifini, "olumlu bir adım" olarak değerlendirdi ve bu teklifi partisinin yetkili organlarında değerlendireceklerini söyledi.

- CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ise "Anayasa'nın başlangıçbölümündeki laiklik ilkesi olduğu sürece bu teklifle başörtüsü sorunu çözülemez" dedi.

-TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonundaki 77 dokunulmazlık dosyası için oluşturulan hazırlık komisyonları, çalışmalarına başladı.

-MHP, Karamanoğlu Mehmet Bey'in, Türkçe'den başka dil kullanılmamasıfermanının yayınlandığı 13 Mayıs'ın "Türk Dil Bayramı" olarak kutlanması içinkanun teklifi verdi.

21 OCAK

-CHP, "Kayıp trilyon davası" ile ilgili temyiz başvurusundabulunmayarak "görevlerini kötüye kullandıkları" iddiasıyla, Maliye Bakanı KemalUnakıtan ile bakanlık bürokratları hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

-Sivil toplum kuruluşlarının yasama çalışmalarına daha aktif bir şekilde katılmalarını sağlamak üzere hazırlanan TBMM İçtüzüğü değişikliği teklifi TBMMBaşkanlığına sunuldu.

KURUSIKI TABANCALARA YENİ DÜZENLEME

23 OCAK:

-TBMM Genel Kurulunda, kurusıkı tabancaların üretim ve satışına düzenlemegetiren tasarı kabul edildi. Kanuna göre, kurusıkılar, 1 yıldan fazla hapsemahkum olanlar, ateşli silahlarla işlenen suçlardan hüküm giyenler ile 18 yaşından küçüklere satılmayacak.

-AK Parti, "türbanın yükseköğretimde serbest bırakılması"na dönükAnayasada değişiklik yapılmasını içeren kendi önerisini, MHP'ye iletti.-TBMM Genel Kurulunda, temel ceza kanunlarına uyum amacıyla 170 kanundadeğişiklik öngören tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, bir örgütünfaaliyeti çerçevesinde orman yakanlara müebbet hapis cezası uygulanacak. Bireserden kaynak göstermeksizin alıntı yapanlara, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıverilecek. Sahte doktor ve diş hekimleri için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıuygulanacak.

25 OCAK:

-CHP, Alevi vatandaşlarının inanç ve kültürlerini yaşamak, yaşatmak ve kendilerini ifade etmeleri ile ilgili yakınmalarına neden olan sorunlarının çözümü için Meclis araştırması açılmasını istedi.

27 OCAK:

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, kültürel haklarda dozu çok iyi ayarlamakgerektiğini belirterek, "(Herkes anadilde eğitim yapsın) deniyorsa, o zaman Türkiye'de ciddi soruna sebep olunur. Eğitim dilinin Türkçe olmasından vazgeçmemeliyiz" dedi.

BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNDA 2. TOPLANTI

28 OCAK:

-Yüksek öğretimde türbanın serbest bırakılması için yapılması öngörülen Anayasa değişikliği konusunda, AK Parti ve MHP yöneticileri, TBMM'de ikinci kez bir araya geldi. AK Parti ile MHP, yükseköğretimde başörtüsünün serbestbırakılması için Anayasanın 10. ve 42. maddeleri ile Yüksek Öğretim Yasası'nın ek 17. maddesinin değiştirilmesi konusunda mutabakata vardı.

- AK Parti Grup Yönetim Kurulu, "Hedefimiz, kamu hizmeti veren personeldede böyle bir yasağın olmamasıdır" diyen Konya Milletvekili Hüsnü Tuna hakkında inceleme başlatılmasına karar verdi.


-AK Parti ile MHP, yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılması için Anayasa ile Yükseköğretim Yasasında değişiklik yapılmasını öngören tekliflerini, TBMM Başkanlığına sundu.

-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teklifle üniversite kapılarındaki kızların mağduriyetini gidermekten başka hiçbir şeyi amaçlamadıklarının bilinmesi gerektiğini kaydederek, "Burada bir hususu özellikle ifade etmek istiyorum: Yapılan düzenlemeler yüksek öğrenimle sınırlıdır.Bunu başından beri açıkça söyledik" dedi.

-CHP Lideri Deniz Baykal ise AK Parti ve MHP'nin anlaşmalarını değerlendirirken, "Bu getirilen düzenleme, sadece üniversitelerde değil, tüm resmi eğitim sistemi içinde türban denilen, milletimizin, kültürümüzün bir parçası olmayan, dışardan Türkiye'ye belli siyasi amaçlarla dayatılmış olan ithal bir kıyafetin, Türkiye'de devlet sisteminin içine doğru gelişmesinin önünü açmıştır" iddiasında bulundu.

-MHP Lideri Bahçeli de "AK Parti ile varılan mutabakatın özü ve esası; başörtüsü nedeniyle yüksek öğrenim hakkından mahrum kalan gençlerimizin, bu sorununun hukuki bir çerçevede nihai çözüme kavuşturulmasıdır" diye konuştu.

30 OCAK:

- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "İnsanlarımızın dinsel inançlarını nasıl yaşayacaklarına Başbakan mı karar verecek? Başbakanı ve MHP Genel Başkanını sağduyuya davet ediyorum" değerlendirmesinde bulunurken, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise "Bu konuyu, 'rejim elden gidiyor' kışkırtmalarıyla bir gerilime dönüştürmeden barış ve huzur vesilesi yapmalıyız" dedi.

- ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, inançla ilgili konuları Anayasa çerçevesinde çözme çabasının modern bir anlayışın ürünü olmadığını söyledi.

- TBMM Genel Kurulunda, görüşmelerine dün başlanan Yüksek öğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Yasayla, üniversitelerin kurulabilmesi için fen, edebiyat veya fen-edebiyat fakültelerinin bulunma zorunluluğu ortadan kaldırılırken, en az 3 fakülte bulunma zorunluluğu getirildi.

1 ŞUBAT:

-Başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifi, sert tartışmaların ardından TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

BAŞÖRTÜSÜ DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI

6-7 ŞUBAT:

-TBMM Genel Kurulunda, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılması için AK Parti ve MHP'li milletvekillerince verilen Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine 6 Şubatta başlandı. 13 saat süren görüşmeler, 7 Şubat'a sarktı. Görüşmeler sırasında CHP milletvekillerinin yaptığı konuşmalar, Genel Kurulda zaman zaman tansiyonun yükselmesine neden oldu. AK Parti'nin, teklifin maddeleri üzerinde grup ve şahıslar adına bütün konuşmalarını kadın milletvekilleri yaptı.

-TBMM Genel Kurulunda, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesine ilişkin yapılan oylamada, 397 kabul, 113 ret; 1. maddesinin gizli oylamasında 401 kabul, 110 ret; 2. maddesinin oylamasında, 404 kabul, 99 ret; yürürlüğüne ilişkin 3. maddesinin oylamasında ise 404 kabul, 92 ret oyu çıktı.

-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kuliste gazetecilerle yaptığı sohbette,"Anayasa yeniden yapılamaz mı?" diye sorarak, "Elbette yapılır. Düşmanı atarsın, devleti yeniden kurarsın. Bayrağı dikersin. Parayı bastırırsın. Yapanlar yapmış... İhtilali yaparsın. İdamı göze alırsın... Anayasa toptan yenilenir" dedi. Baykal'ın, bu sözlerine daha sonra parti grubunda yanıt veren Başbakan Erdoğan, "İstikamet veriyor ve idam sehpasının yolunu gösteriyor. Sen nasıl demokratsın? Biz o beyaz çarşaflarla beraber yola çıktık, biz bu konuda bedel ödemeye hazırız, bu konuda rahatız" dedi.

İKİNCİ TUR OYLAMA

9 ŞUBAT:

- CHP Grup Başkanvekilleri, başörtüsü düzenlemesine ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylaması öncesinde, "85 yılın kazanımlarını bir kalemde çöpe atılmasına engel olmak, toplumda diyaloğu, hoşgörüyü egemen kılmak için AKP, MHP ve DTP milletvekillerini göreve davet ediyoruz" çağrısında bulundular.

- TBMM Genel Kurulunda, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylaması yapıldı. Oylamanın 2.turunda, teklifin 1. maddesi; 107 ret oyuna karşı, 403 oyla, 2. maddesi; 108 retoyuna karşı, 403 oyla, 3. maddesi; 102 ret oyuna karşı, 411 oyla kabul edildi.

- Kanunla Anayasanın, 10. maddesine, "... ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında", 42. maddesine ise "kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yüksek öğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir" ibaresi eklendi.

- CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra süratle Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı.

14 ŞUBAT:

- Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, "Hedefimiz, kamu hizmeti veren personelde de böyle bir yasağın olmamasıdır..." şeklindeki sözleri nedeniyle AK Parti Müşterek Disiplin Kuruluna sevk edildi.


TSK'NIN SINIR ÖTESİ OPERASYONU

26 ŞUBAT:

-Siyasi parti gruplarında, TSK'nın Irak'ın Kuzeyine düzenlediği sınırötesi harekat değerlendirildi. Başbakan Erdoğan, "Millet olarak, vatan evlatları olarak hepimiz büyük bir sınavdan geçiyoruz. Gün, yüreklerimizin birliğini,beraberliğini, kardeşliğini en üst seviyede gösterme günüdür. Gün, bütün provokasyonları bertaraf ederek milletçe kenetlenme, bütünleşme günüdür" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da askeri operasyonun, hedefine ulaşıncaya kadar götürülmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu operasyon götürülürken, 'Tamam gerekeni yaptınız, artık yeter' deyip, kalıcı sonuçlar ortaya çıkmadan, bu harekatın durdurulması, çok vahim sonuçların ortaya çıkmasına neden olur"uyarısında bulundu.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Peşmerge yönetiminin, PKK teröristlerine yeniden yardım ve yataklık etmemesi için caydırıcı davranılması ve kesin sonuç alıncaya kadar bölgede kalınması gerektiğini söyledi. DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, "Tarih, savaşta ısrar eden, kanla beslenen, akan kan üzerinden siyaset yapanları cezalandıracaktır" dedi.

27 ŞUBAT:

TBMM Genel Kurulunda, kıdem süresi 5 yılı aşan memurlara ödenmesi öngörülen, ancak bugüne kadar hiç ödenmeyen, "Görev tazminatı"nın kaldırılmasını öngören tasarı, kabul edilerek yasalaştı.

TSK'NIN SINIR ÖTESİ OPERASYONU SONA ERDİ

4 MART:

-TSK'nın sınır ötesi operasyona 8 günde son vermesi, siyasi partilerdefarklı şekilde yorumlandı. CHP Lideri Baykal "Acaba niçin Türkiye, binbirgüçlükle elde edebildiği ve müdahale hakkını en başarılı şekilde kullanmaktayken,harekatın 8. gününde, harekata son verme kararını almıştır. Bu soru ortadadır" görüşünü dile getirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak'ın kuzeyine yaptığı sınır ötesi harekata 8. günde ansızın son vermesinin, Türk milletine derin bir şaşkınlık, teessür ve hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.

-Başbakan Erdoğan ise muhalefetin eleştirisini yanıtlarken, harekatın bitiş tarihinin kamuoyuna açıklanmamasını zaafmış gibi gündeme getirenlerin, bilerek ya da bilmeden Türkiye'nin terörle mücadelesine gölge düşürdüğünü belirterek, "Birlik ve beraberlik gerektiren bir milli meselede, siyasi polemikler üretmek, haksız suçlamalarda bulunmak sorumluluk duygusuyla bağdaşmıyor" dedi.

5 MART:

Başbakanlık, bazı milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin 45 tezkereyi TBMM Başkanlığına gönderdi.

6 MART:

-Nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel kurulunda kabul edildi. Kanuna göre, Türkiye'de belediye sayısı 3225'den 2103'e düştü. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik öngören tasarı kabul edildi.


15 MART:

-Siyasi parti gruplarında AK Parti hakkında açılan kapatma davası değerlendirildi. Baykal, iktidarda bulunan bir siyasi parti hakkında dava açılmasını "demokrasi tökezlemesi" olarak nitelendirdi ve "Bu kriz, hukuk krizi değil. Bu, bizim anayasamızın temelindeki din ile siyaseti ayırmayı talepeden temel anlayışın, Türkiye'yi yönetenler tarafından hazmedilememiş olmasından, sindirilememiş olmasından kaynaklanan bir krizdir" dedi.

-MHP Lideri Bahçeli ise "Siyasi partileri, siyaseten tasfiye edecek olan yegane güç Türk milletidir. Bu hesabın görüleceği yer de seçim sandığıdır"ifadesini kullandı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ise açılan davayı "demokrasi"ayıbı olarak nitelendirdi.

19 MART:

-DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AK Parti'ye açılan kapatma davası sürerkenAnayasayı değiştirme girişiminin, hukuk devleti olma özelliğine yara vereceğini öne sürerek, "Bu girişim yeni kargaşanın habercisidir" dedi.

- TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 75 dokunulmazlık dosyasıyla ilgili olarak, "dokunulmazlığın kaldırılmasının dönem sonuna ertelenmesine" kararverdi.


TCK'NIN 301. MADDESİ

3 NİSAN:

-TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonuna gelen 76 yeni dokunulmazlık dosyası için hazırlık komisyonları oluşturuldu.

-Tütün ve alkol üretimine yeni düzenleme getiren ve bu düzenlemelere aykırı hareket edenlere, çeşitli cezalar verilmesini öngören kanun tasarısı, TBMMGenel Kurulunda kabul edildi. Yetki belgesi almadan tütün ticareti yapanlara 50bin YTL, yetkili olmadıkları halde açık olarak içki satışı yapanlara da bin YTL'den 10 bin YTL'ye kadar idari para cezası uygulanacak.

4 NİSAN:

-Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Başkanlık Divanının Türkiye ile AB kanadı, TBMM'de bir araya geldi.

7 NİSAN:

-AK Parti, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301 ve 305. maddeleriyle ilgili değişiklik teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

8 MART:

-AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu, Konya Milletvekili Hüsnü Tuna'yatürban ile ilgili açıklamaları nedeniyle uyarı cezası verdi. Eski Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ise partiden ihraç edildi.

9 MART:

-TBMM Başkanı Vekili Güldal Mumcu, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301 ve 305. maddelerinde değişiklik öngören teklifi, "acil bir konu olmadığı" gerekçesiyle komisyona sevk etmediğini, bu nedenle Meclis Başkanı Toptan'ın, yurt dışından gelmesini beklemeyi uygun bulduğunu söyledi.

10 NİSAN:

-AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, TBMM Genel Kuruluna hitap etti. Barroso daha sonra TBMM'de, CHP lideri Baykal, MHP Lideri Bahçeli ve DTP Lideri Ahmet Türk ile görüştü.

SOSYAL GÜVENLİK REFORMU

17 NİSAN:

-Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan ve sendikaların tepkigösterdiği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik öngören tasarı, uzun görüşme maratonunun ardından, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, 2048 yılında kadın ve erkeklerde emeklilik yaşı65'e yükseltilecek. Emeklilikte SSK kapsamında çalışanlarda aranan 7000 günlükprim ödeme gün sayısı, 7200'e yükseltildi.

1 MAYIS'A DOĞRU

29 NİSAN:

-Bazı işçi sendikalarının 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama istemleri, TBMM'de de tartışmalara neden oldu. Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında, illegal örgütlerin tahriklerine, provokasyonlarına, kanunsuz eylemlerine karşı uyarıda bulunarak, "Lütfen oyuna gelmeyin, istismarlara izin vermeyin. Lütfen bugünü yasaların belirlediği yerlerde kardeşlik ve dostluk içinde kutlayın, kutlayalım' diye konuştu. Bahçeli ise Taksim meydanında toplantı ısrarının, günümüz hassasiyeti de dikkate alınarak önümüzdeki yıllara ertelenmesi önerisinde bulundu.

TCK'NIN 301. MADDESİ DEĞİŞTİ

30 NİSAN:

-Türk Ceza Kanununun 301. maddesindeki değişiklik, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla, "Türklük" ibaresi "Türk Milleti","Cumhuriyeti" ibaresi de "Türkiye Cumhuriyeti Devletini" olarak değiştirildi. Soruşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlı olacak. Bu suçu işleyenler,6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

2 MAYIS:

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan olaylarda, polisin, işin başlangıcında bu şekilde sert davranmasının; polis, emniyet, güvenlik açısından, mülki amirler tarafından birizahının gerektiğini söyledi.

22 MAYIS:

- TBMM Genel Kurulunda, üniversite bulunmayan 9 ilde devlet, İstanbul'da da 2 vakıf üniversitesi kurulmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi. Böylece Türkiye'de üniversitesiz il kalmadı.

27 MAYIS:

- DTP Grup Başkanlığı görevinden ayrılan Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün yerine, Mardin Milletvekili Emine Ayna seçildi.

YASA DIŞI DİNLEME İDDİALARI

29 MAYIS:

-AK Parti Grup Başkan vekilleri, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlenilmesine ilişkin iddiaların araştırılarak, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılması için önerge verdi. CHP Grup BaşkanvekiliHakkı Süha Okay, AK Parti'nin önergesiyle yapılmak istenenin, "olayı örtbas etmek olduğunu" ileri sürdü.

3 HAZİRAN:

-MHP, yasadışı dinleme iddialarının araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılması için önerge verdi.

-CHP Lideri Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında, "Telefon dinleme bakımından yeni bir düzenin Türkiye'de gerçekleştirilmiş olduğu ilk kez fark edilmiştir. Telefonlar kapalı olsa dahi açıkmış gibi dinlenebiliyor. Dışardan, sizin farkına bile varmayacağınız şekilde cep telefonunuza bir mesaj yükleniyor. Siz, o cep telefonu kapalı olarak tutsanız dahi, o cep telefonu bir mikrofon gibi o merkeze aynen intikal ettiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

-TBMM Genel Kurulunda, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlenildiği iddiasıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlendiği iddialarının araştırılmasından kaçmadıklarını belirterek, "Toplumumuza çağrıda bulunuyorum; değerli vatandaşlarım, özgürce yaşayın, Türkiye bir hukuk devleti... Dinlenme gibi konulara hiç bu şekilde aldanmayın. Hiç böyle yazıldığı, söylendiği gibi değil. Bugün daha ana muhalefet partisi liderinin ağzından duydum; 70 milyon kişi dinleniyormuş. Böyle bir iftira, böyle bir rahatsız edici, topluma endişe verici, toplumu korkutucu ifade olamaz. Böyle bir şey söz konusu değil" dedi.

KYOTO PROTOKOLÜ

5 HAZİRAN:

- Türkiye'nin Kyoto Protokolüne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarı, 11 Aralık 1997 tarihinde Kyoto'da imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin Kyoto Protokolüne Türkiye'nin de katılmasını öngörüyor.

BAŞÖRTÜSÜ DÜZENLEMESİNİN İPTAL EDİLMESİ

- Anayasa Mahkemesi, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğini iptal etti. Karar, Mecliste "erklerin birbirlerinin alanlarına müdahale" tartışmalarına neden oldu. Kararı gazetecilerden öğrenen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek,"Değerlendirme yapmak için gerekçeli kararı görmemiz lazım" dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Faruk Bal, karara herkesin saygı duyması gerektiğini ancak, parti olarak bu karara katılmadıklarını açıkladı.

- CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol ise, "İspanya'da başlayan 'velev ki siyasi simge olsa' sloganıyla başlayan macera, Türkiye'nin kuruluş ilkelerine anayasanın 2 ve 4. maddelerine çarpmıştır" diye konuştu.

- Kararı "siyasi" olarak nitelendiren AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise "TBMM'nin, Anayasada herhangi bir değişiklik yapma imkan ve yetkisi ortadan kalkmıştır. Anayasa değişikliği yapma, tamamen anayasa mahkemesininonayına tabi hale gelmiştir" iddiasında bulundu.

TRAVMA TARTIŞMASI

23 HAZİRAN:

-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, New yorkTimes'ta yayınlanan ve Atatürk devrimleriyle ilgili "Türk toplumu bir travma yaşamıştır" sözleri tartışmalara neden oldu.

-CHP Lideri Deniz Baykal, Mecliste konuyla ilgili, "Bugün karşı karşıya bulunduğumuz, 1920'lerde ortaya atılan modernleşme projesinin yol açtığı tepkilerin istismarı anlayışına dayanan, o tepkileri siyasette kullanma, modernleşme projesine karşı rövanş arayışını sürdürme özlemleriyle beslenen bir mücadeledir. Birisi, 'Bize büyük travma yaşatıldı' diyor. Türkiye, büyük değişim projesini uyguladı. O projeden en çok yararlanan, bugün işbaşında bulunan insanlardır. O proje olduğu için sen oradasın" değerlendirmesinde bulundu.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup toplantısında Fırat'a tepki göstererek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş esaslarına meydan okuyan bu şahıs; Türkiye'de bugün yaşanan kaosun sorumlusu olarak Atatürk dönemini suçlamak cüretini göstermiş ve ümmetten milli devlete geçiş sürecini bir travma olarak nitelendirerek, Cumhuriyetle sorunlu ve kavgalı geçmişinin hıncını,bu hezeyanlarla dışa vurmuştur" dedi.

24 HAZİRAN:

-Türkçedeki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, "milli bir dil politikası geliştirilmesi, ancak dilde politika yapılmamasını" önerdi.

-TBMM Genel Kurulunda, Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması ve Devlet Sporcusu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı. Buna göre, Avrupa Şampiyonalarında final oynayan Milli Takım sporcularına, olimpiyat oyunları veya dünya şampiyonlarında dereceye giren sporcular ile bunların teknik direktör ve antrenörlerine, "devlet sporcusu" unvanı verilecek.

1 TEMMUZ

-CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, cemevlerini ibadethane haline getiren kanun teklifinin gündeme alınarak kanunlaşmasına destek verilmesi çağrısında bulundu.

-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sivas olaylarının 15. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, 2009 Temmuz ayına kadar olayın meydana geldiği otelle ilgili düzenleme yapılacağını bildirdi.

TELEKULAK İDDİALARI

-CHP'nin, Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında"telekulak" iddialarıyla ilgili verdiği soruşturma önergesi kabul edilmedi.

2 TEMMUZ

-Lübnan'da, Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2008 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması için Hükümete izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

-TBMM Dışişleri Komisyonunda, Türkiye'nin, Kyoto Protokolüne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun tasarısı kabul edildi.

KÜRSÜDE "BÖLÜCÜLÜK" TARTIŞMASI

8 TEMMUZ:

-DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın, gözaltında kaybolduğu iddia edilen eski HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile İlçe Sekreteri Ebubekir Deniz'in fotoğraflarının bulunduğu afişi TBMM Genel Kurulundaki kürsüye asması, tartışmalara neden oldu. AK Parti milletvekilleri, Sakık'a tepki göstererek, afişi indirmesini istedi. Bunun üzerine Sakık, "Niye rahatsız oluyorsunuz? Bu insanlar bu ülkenin vatandaşları değil miydi?" dedi. AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun, Başkanvekili Mumcu'nun yanına giderek, afişin indirilmesini talep etti. Bunun üzerine Başkanvekili Mumcu,kavasa talimat vererek, afişi almasını istedi. "Lütfen" diye tepki gösteren Sakık, afişi kavasa vermedi ve bir süre sonra kendisi kaldırdı. Genel Kurul kürsüsünün, "halkın kürsüsü" olduğunu ifade Sakık, "Burası çetelerin kürsüsü değil, Ergenekon çeteleri bunları katletti" diye konuştu. AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci, "Sayın Başkan, kürsüden bölücülük yapıyor" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Sakık, "Özür diliyorum, ben böyle bir şey kastetmedim. 'Sizin partinizden olsaydı ne yapardınız?' demek istedim" karşılığını verdi.

AVUKAT-SAVCI TARTIŞMASI

Başbakan Erdoğan, TBMM Grup toplantısında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Ergenekon davasıyla ilgili eleştirilerine cevap verdi. Erdoğan, "Kim kimlerin avukatlığına soyunmuş veya kimler kimlerin avukatlığına soyunmuş... Bu çok önemli. Biz kendimize hiçbir vasıf tayin etmemişken, bize de savcılık görevini sağolsun yine onlar veriyorlar. Bu da güzelbir şey. Niye? Savcı, millet adına vardır. İddia makamı millet adına oradadır ve biz de millet adına hakkı aramanın, hakkı savunmanın gayreti içerisindeyiz. Eğer bu anlamda savcılıksa, evet savcıyım" diye konuştu. Baykal ise Erdoğan'ın sözlerine, "Başbakan, 'evet, ben savcıyım' demiş. Tabi Başbakan'ın savcı olmak istemesine saygı gösteririm. Savcılık şerefli bir meslektir. Saygıdeğer bir iştir. Başbakan'ın savcılığına özenmesinde hiçbir yanlış yoktur ama Başbakan'ın şunu hatırlaması lazım: O savcının isminin başındaCumhuriyet yazar. Cumhuriyet Savcısı... 'Ben milletin savcısıyım' demiş Başbakan. Savcılar, Cumhuriyetin savcısıdır. Avukatlar, milletin avukatıdır" şeklinde karşılık verdi.

16 TEMMUZ:

-ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, "Ayışığı" ve "Sarıkız" adlı darbegirişimi iddiaları için Meclis Araştırması önergesi verdi.


23 TEMMUZ:

-TBMM Genel Kurulunda, Uyuşmazlık Mahkemesinin yapısında düzenlemeöngören kanun tasarısı kabul edilerek, yasalaştı. Kanuna göre, Uyuşmazlık Mahkemesinin askeri yargı dışından gelen üyeleri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından değil, Yargıtay ve Danıştayın genel kurullarınca doğrudan seçilecek.

"BENİ PKK'YA ŞİKAYET ETTİ"

29 TEMMUZ:

-TBMM Genel Kurulunda, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda değişiklik yapılmasını içeren yasa tasarısının görüşmelerinde tartışma yaşandı.DTP Van Milletvekili Özdal Üçer'in, "yakınlarının aldığı ihaleler ve yaptıkları inşatta işçilerin ücretinin ödenmediğini" söylemesine tepki gösteren AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, "Bu arkadaş (Üçer), beni dağa, PKK'ya şikayet etti. Bakın bu arkadaş, 20 gün, 1 ay önce beni aradı. İşçilerin ücretlerini alamadığını söyledi. 'Ben bilmiyorum ama bakarız, sorarız' dedim. Adam telefonda bana hakaret etti. Beni şikayet etti, şikayet... Nereye, biliyor musunuz? Dağa beni şikayet etti. Savcıları uyarıyorum; beni PKK'ya şikayet etti" diye konuştu.

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, "TBMM Onur Ödülü"nü düzenlenen törenle tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'a verdi.

AK PARTİ HAKKINDAKİ DAVA

Saatler 18.05'i gösterirken Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamaya başlamasıyla kulisteki heyecan da doruğa ulaştı. Bu sırada Genel Kurulda birleşime ara verilmesi üzerine tüm milletvekilleri kulise çıkarak, Kılıç'ın açıklamalarını televizyonlardan izlemeye başladı. Haşim Kılıç'ın açıklamasına "AK Parti'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle kapatılması" şeklinde başlaması CHP'liler tarafından partinin kapatıldığı şeklinde anlaşılarak, alkışlandı. Kılıç'ın "... istemiyle açılan dava" demesi, muhalefet kulisinde gülüşmelere neden oldu. Kılıç'ın "karar öncesinde bazı açıklamalarda bulunma isteğini"belirtmesine tepki gösteren bazı milletvekilleri, "Bırak Allah aşkına, hadi ya, açıkla artık" diye söylendi. Haşim Kılıç'ın "AK Parti kapatılmamıştır" sözleri, AK Parti'li milletvekilleri tarafından alkışlarla karşılandı. Ankara Milletvekili Zeynep Dağı gözyaşlarını tutamazken, bazı milletvekilleri ise kararın sevincini birbirine sarılarak yaşadı.

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkındaki kararını, "Türkiye demokrasisi, Yüksek Mahkememizin bu kararıyla, demokrasi çıtasını bir yukarı düzeye daha çıkarmıştır" dedi. Toptan, kararı "Bana göre,'Herkese oh dedirten' bir karar ortaya çıkmıştır" diye değerlendirdi.

-MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Anayasa Mahkemesinin AK Parti'ninkapatılmamasına ilişkin verdiği kararla ilgili olarak, "Bu yargı kararıdır.Herkes bu karara saygı göstermelidir" dedi.-DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkındakikararıyla ilgili olarak, "Anayasa Mahkemesi demokrasi açısından önemli bir sınavverdi" görüşünü dile getirdi.

-CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Anayasa Mahkemesinin, AK Partihakkındaki kararını, "herkesin saygıyla karşılaması gerektiğini" ifade ederek,"Bu sonuç, Türkiye'de yeni bir dönemin de başlangıcı olacaktır" diye konuştu.

-AK Parti Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, partisi hakkındaki davada kapatmakararı çıkmayınca 20 takım elbise kazandı.


ŞABAN DİŞLİ HAKKINDAKİ İDDİA

11 AĞUSTOS

-CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel BaşkanYardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'yi, "Silivri'de bir arsanın imardurumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talepetmekle" suçladı.

12 AĞUSTOS

- CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Partinizin Genel Başkan Yardımcısının 1 milyon dolar karşılığında iş takipçiliği yapmasını nasıl karşılıyorsunuz?" diye sordu.

13 AĞUSTOS

-Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TBMM Başkanı KöksalToptan'a veda ziyaretinde bulundu.

27 AĞUSTOS

-CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ile eşinin, eski Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ile yaptığı iddia edilen telefon görüşmelerini Meclis gündemine taşıdı.

28 AĞUSTOS

-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, son 5 yılda 4 bin 886 kişi hakkında ulusal güvenlik soruşturması yapıldığını bildirdi.

29 AĞUSTOS

-Ankara'da 87 yaşında vefat eden eski Adana Milletvekili Mehmet Selahattin Kılıç için TBMM'de tören düzenlendi.

2 EYLÜL

-AK Parti Grubu, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın,Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, izlemek üzere Erivan'a davet ettiği maça, AK Partili milletvekillerinin gitmemesi yönünde karar aldı.

4 EYLÜL

-CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, partideki görevlerinden istifa eden AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini savundu.

-MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Dişli'nin istifasının, topluma bir mesaj vermek için değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı korumak için olduğunu savunarak, "(Kol kırılır yen içinde kalır) anlayışıyla olayın üstü örtülmek isteniyor" dedi.

DENİZ FENERİ DAVASI

8 EYLÜL

-Almanya'da Deniz Feneri e.V. hakkında açtığı dava TBMM'de tartışıldı.AK Parti Grup Başkanvekilleri Nihat Ergün, Mustafa Elitaş ve Bekir Bozdağ ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, açıklamalarına yanıt verdi. Ergün, "Son günlerde, Sayın Baykal'ın, tam bir siyasi ihtirasın, gerçekleri görme, duyma ve anlama konusunda özürlü hale getirdiği bir tabloyu yaşıyoruz" dedi.

11 EYLÜL

-CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral, milletvekilliğinden öncebaşkanlığını yaptığı Yol-İş'ten 5 bin YTL maaş bağlattığı, işçilerin parasıyla120 bin YTL'lik araç aldığı haberlerine ilişkin, 30 yıl hizmet ettiği Yol-İş Sendikasının, kendisine "ahde vefa" olarak danışmanlık önerdiğini söyledi.

12 EYLÜL

-CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın,"Almanya'da bir kooperatifin yöneticisi olduğu" iddialarıyla ilgili bir belge açıkladı.

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, DTP Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek'in, milletvekillerinin yeni yasama yılında "Meclis kürsünden Kürtçekonuşacağı" şeklinde basında çıkan haberlere ilişkin "Meclis kürsüsünden Kürtçe konuşulamayacağını" söyledi.

FIRAT-KILIÇDAROĞLU TARTIŞMASI

25 EYLÜL

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı kabul etti.Toptan'ın makamındaki görüşmeye, CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu ileHakkı Suha Okay da katıldı.TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Grup Başkan vekili Kemal Kılıçdaroğlu veAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ı Mecliste kabul etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fırat ile CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, son günlerde ortaya attıkları iddiaları tartışmak üzere bir araya geldi. Gazeteci Uğur Dündar'ın yönettiği TBMM Basın Toplantısı Salonunda yapılan tartışmayı, çeşitli televizyon kuruluşlarına ait 20 canlı yayın aracı seyircilerine naklen aktardı.

-AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Yaşar Öztürk, partisinden istifa etti. AK Parti'nin meclisteki sandalye sayısı 338'e düşerken, bağımsız milletvekili sayısı 5 oldu.

AKTÜTÜN KARAKOLUNA SALDIRI

7 EKİM

Başbakan Erdoğan, kimsenin terör üzerinden siyaset yapmaması gerektiğini vurgulayarak, "Kan üzerinden siyaset yapılmaz, şehitlerimiz, gazilerimiz üzerinden siyaset yapılmaz. Bu hepimizin ortak derdi, ortak meselesidir. Kan üzerinden siyaset yapanlar, o kanın içerisinde kendileri boğulur" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin, artık daha fazla evlatlarını terör saldırılarında kurban vermemesi gerektiğini belirterek, "Bunun temel gereği, Kuzey Irak'ın terör için yataklık yapan bir coğrafya olmaktan çıkarılmasını sağlamaktır" ifadesini kullandı. Baykal, bütün dünyaya, Aktütün Karakolu'na yönelik saldırının terör eylemi olduğunu anlatmayı başardıklarını belirterek, "Ama kendi içimizde birilerine anlatmayı başaramadık. Terörü birlikte tarif edemiyoruz, kınamıyoruz, teröre birlikte karşı duramıyoruz" dedi. MHP Genel Başkanı Bahçeli, Hükümetin derhal Türk Silahlı Kuvvetlerine(TSK) teröristlerin tam imhasıyla sonuçlanacak kapsam ve derinlikte bir harekatiçin siyasi irade göstermesi gerektiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 'Güvenlik Bölgesi' oluşturulmasını önerdi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Eğer Meclisten savaş tezkeresini değil de barış yasalarını geçirseydik, bu gençlerimiz ölmeyecek ve bugün annelerinin,babalarının, eşlerinin, çocuklarının yanında olacaktı" diye konuştu.

-TBMM Genel Kurulunda, Türkçe'deki Bozulma ve Yabancılaşmanın Araştırılması, Türkçe'nin Korunması ve Geliştirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun raporu görüşüldü.

TEZKERE KABUL EDİLDİ

8 EKİM

-Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarını, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'yeyönelik terör tehdidi ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere bu bölgeye göndermek için Hükümete verilen yetki süresinin, 17 Ekim 2008'den itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, 18'e karşı 511 oyla TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'daki polis servis aracınayapılan saldırıya ilişkin "Kimse güvenlik güçlerimizin operasyon gücünden taviz beklemesin. Bu operasyonel gücünü güvenlik güçlerimiz, polisiyle de askeriyle desürdürecektir. Nereye kadar? Terör örgütü silahını bırakıncaya kadar sürecektir"dedi.

-CHP TBMM grubu, Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Mevcutgrup başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Suha Okay yenidenbu görevlere seçildiler.-9 EKİM-AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem, NATO ParlamenterlerAsamblesi'nin (NATOPA) Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu Başkanlığına seçildi.

10 EKİM

-CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Hava Kuvvetleri Komutanlığıbünyesinde golf sahası yapıldığına ilişkin iddiaları soru önergesiyle Meclisgündemine taşıdı.-Milletvekillerinin cep telefonlarından yaptıkları bağış, yardım vekontör transferinin bedellerinin maaşlarından kesildiği bildirildi.

13 EKİM

-CHP Genel Sekreter Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen,Engin Ceber'in, İstinye Karakolu ve Metris Cezaevinde "Kötü muamele ve işkence"sonucunda öldüğü iddiasını Meclis gündemine getirdi.

-İstanbul'da vefat eden eski İçişleri Bakanlarından Mustafa Gülcügil (91)için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi.

14 EKİM

-Adalet Bakanı Şahin, Engin Ceber'in, cezaevinde "kötü muamele veişkence" sonucunda öldüğü iddiasıyla ilgili 19 kişinin, geçici olarak görevden uzaklaştırıldığını bildirdi.

GAVUR DAĞI TARTIŞMASI


- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün, muhalefet partilerine yönelik "Gavur Dağı'ndan, Sivas'tan öteye geçmeklazım" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "İktidar partisi adına konuşan bumilletvekilinin, Gavur Dağı ile Sivas ekseninde çizmeye çalıştığı hattın, PKKbelgelerinde, Barzani haritalarında, amerikan raporlarında ve uluslararası ihanet toplantılarında da yer aldığı gerçeğidir" dedi. Bahçeli, dosyasından çıkarttığı bir haritayı milletvekillerine göstererek, "O sayın milletvekili denen zat, bu haritayı işaret etmektedir. Burası Gavur Dağı, burası Sivas. Geri kalan ise onlara göre bölünmüş toprak.Kabul etmek mümkün değil" diyerek eleştirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, "Sivas'ı ve Gavurdağı'nı,ötesine gidilmesi gereken iki mekan" olarak ifade etmesinin, çarpıtıldığını önesürerek, "Terör örgütünün elinde Sivas'ı ve Gavurdağı'nı, sınır sayan sözdeharitaların olduğundan söz ediliyor. Eğer bu sözde haritalar varsa ve Sayın Bahçeli de bu haritaların farkındaysa yapılması gereken şey; bu harita müsveddelerini yırtıp atmaktır" dedi.

-CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın,"Baykal'a cevap vermeyeceğim. Onu ademe mahkum ettik" sözlerini, "Başbakan,cevap mı vermiyor, cevap mı veremiyor, yoksa kaçıyor mu? Kaçan, suçlu kedidir" diye yanıtladı.

-TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı kabul edildi.

15 EKİM

-Adalet Bakanı Şahin, Engin Ceber'in, cezaevinde "kötü muamele ve işkence" sonucunda öldüğü iddiasıyla ilgili "Müfettişlerin ilk tespitine göre, orada bir takım olumsuz davranışların, kötü muamelenin olduğuna dair tespitler var. Değerlendirmeler yapıldıktan sonra rapor cumhuriyet savcılığına intikal edecek" dedi.

-AK Parti'li Elitaş, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'a ait olduğu iddia edilen ses kaseti ile ilgili açıklamalarda bulundu. Eryılmaz'ın, Çankaya Belediyesi meclis üyelerini 'yamyam" diye nitelendirdiğini ve üyelerin yolsuzluk yaptığını ima ettiğini öne süren Elitaş, CHP'nin, "gerekenler yapılacaktır" açıklaması dışında, Çankaya Belediyesi ile ilgili yaptığı bir işlem olmadığını söyledi.

AYAKLANMA PROVASI

- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Diyarbakır'da yaşanan olayların,sıradan bir terör manzarası olmadığını, Türkiye'de bir ayaklanma provası" olduğunu öne sürdü.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terörist unsurlarla mücadelenin silahlı kamu gücü ile yapılmasının bir mecburiyet olduğunu söyledi.

-Genel Kurulda, Gemi İnşa Sanayindeki (Tuzla Tersaneleri) İş Güvenliği ve Çalışma Şartlarının Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporu görüşüldü.

ANAYASANIN GEREKÇELİ KARARI

22 EKİM

- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını değerlendirirken, "Anayasa Mahkemesinin daha önce YÖK kanununda yapılan değişiklik, bazı siyasi partilerle ilgili açılmış olan davalara ilişkin verdiği kararlarda, zaten üniversitelerde kılık kıyafetle ilgili oluşmuş bir görüşü ve yaklaşımı vardı. Sanıyorum, bu konuda da bu görüş paralelinde bir karar verdi" dedi. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Anayasa Mahkemesinin, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına dair anayasa değişikliğinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını değerlendirirken, "Bir hukukçu ve siyasetçi olarak, her dediğimizin doğru olduğunun teyit edilmesinin mutluluğunu yaşıyorum" dedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, başörtüsü takılmasından dolayı yükseköğretim özgürlüğünden yararlanamayanların sorunlarının mutlaka çözülmesi gerektiğini bildirdi.

-RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın, "kapalı zarf" içinde TBMM'ye verdiği mal bildirimi, soruşturma sonrasında iade edilmek üzere dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

-Üniversitelerden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilen öğrencilere af öngören tasarı Genel Kurulda kabul edildi.

28 EKİM

-CHP, işkence suçlarına ilişkin cezaların para cezasına çevrilmeyeceğine,ertelenmeyeceğine ve bu suçlarda zaman aşımının uygulanmayacağına ilişkin kanunteklifi hazırladı.

29 EKİM

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyetin 85. yıl dönümü dolayısıyla,TBMM'de kutlamaları kabul etti.

31 EKİM

-AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, 3 aydan 2 yıla kadar olan cinsel taciz suçunun cezasının 6 aydan 4 yıla kadar çıkarılmasını öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

-MHP, Genelkurmay Başkanlığının terörle mücadele ile ilgili olarak Bakanlar Kuruluna verdiği brifingin bazı basın organlarında yer almasını Meclis gündemine taşıdı.

"YA SEV YA TERK ET"

11 KASIM

- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Tayyip Erdoğan, bugüne kadar hiçbir yerde 'ya sev ya terk et' ifadesi kullanmamıştır. Bunun patenti MHP'ye aittir, AK Parti'ye ait değildir. Tayyip Erdoğan'a da ait değildir. Ben bu ifadenin karşısında olan biriyim" dedi.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Yasev ya terk et" sözünün patentinin, MHP'ye ait olduğu yönündeki değerlendirmelerini eleştirerek, "Sayın Başbakan bu tür şeyleri alışkanlık haline getirdi. İncelemeden konuşuyor, iftira atıyor" dedi.

13 KASIM

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, katıldığı bir televizyon programında,Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın Anayasanın ilk 4 maddesinindeğiştirilmesinin tartışmaya açılmasına yönelik beyanına ilişkin "Anayasanındeğiştirilmesi teklif edilemez 1, 2 ve 3. maddeleriyle ilgili tartışmalaragirmemek lazım" dedi.

SON GAZİ BİRGÖL, TBMM'DEN UĞURLANDI

Meclis, yaşamını yitiren İstiklal Savaşı'nın son gazisi Emekli AlbayMustafa Şekip Birgöl'ü törenle uğurladı.

17 KASIM

-CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, polisin; kendisine ya da başkasına karşı, silahlı veya benzeri bir direniş olmadıkça, uyarı ateşi de dahil silah kullanmasını engelleyen kanun teklifi verdi.

18 KASIM

-TBMM'de, Çocuk Hakları İzleme Komitesi kuruldu. Çocuk haklarınıngeliştirilmesi yönünde yaptığı çalışmaları kurumsal yapıya kavuşturarak daha etkin hale getirmeyi hedefleyen Meclis, bu amaçla siyasi parti gruplarını temsilen 8 milletvekilinin yer aldığı "Çocuk Hakları İzleme Komitesi"oluşturdu.

20 KASIM

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Suphi Aktan için TBMM'de tören düzenlendi. Aktan'ın vefatı sonucu MHP'nin Meclisteki sandalye sayısı 69'a düştü.

-Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'ya gönderdiği mektupta, soykırım iddialarının tarihin her yönüyle sorgulanmasını arzu ettiklerini bildirdi.

"CHP'DE ÇARŞAFLI ÜYE" TARTIŞMASI

25 KASIM

- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, Türkiye'yi bugüne kadartanımayanların, bütün gerçekleriyle artık tanımaya başladıklarını belirterek,"Böyle bir yaklaşımın olması, rozetlerin takılması güzeldir. Yıllarca farklı kesimlerin, düşüncelerin, giyim tarzlarının bu ülkede yaşadığının farkına nihayet vardılar" dedi.

- CHP Genel Başkanı Baykal, yemeniye, yazmaya düşman olmadıklarını, bunu; kimin, niçin kullandığının önemli olduğunu ifade ederek, "Tehdit; ailesinin geleneği olarak çarşaf kullanan insanın kafasının içinde değil, kravatlı insanların, pek çok aydın gözüken insanın kafasında" dedi.

- CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, bazı cemaatlerin, partisininadaylarını destekleyebileceğini ancak bunun, bu kesimlerle pazarlık yaptıkları anlamına gelmeyeceğini söyledi.

- Dış ticaret istatistiklerinde verilerin gizliliğinin, ilgili biriminbaşvurusuyla mümkün olmasını öngören tasarı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerekyasalaştı.

26 KASIM

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, 35 kadın milletvekilinin eşlerini davetettiği yemeğe 13 milletvekili eşi katıldı. DTP Grup Başkanvekili FatmaKurtulan'ın terörist eşine de davetiye gönderilmesi tartışmalara neden oldu.

-MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İmralı'da inşaat başlatılması ve hükümlü gönderme çalışmaları ile ilgili olarak, Başbakanlığın örtülü ödeneğininkullanılıp kullanılmadığını sordu.

-TBMM Genel Kurulunda, zirai mücadele alet ve ilaçların ihracınıyaparken, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından izin alınması koşulunu kaldıran kanuntasarısı kabul edildi.

-TBMM Genel Kurulunda, 1535 maddeden oluşan Türk Ticaret KanunuTasarısının görüşmelerine başlandı.

27 KASIM

-CHP, çocukların cinsel istismarına neden olan erken yaş evliliklerininönlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

-CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, cemevinin de ibadet yeri sayılması için yasa teklifi verdi.

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı AliBalkız ve beraberindeki heyeti kabul etti. AK Parti İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, heyetin tepki göstermesi üzerine görüşmeye katılmadı.

30 KASIM

-TBMM Başkanı Köksal Toptan, Meclis İdare Amirlerinden, kanunu ihlalettiği tespit edilen 7 milletvekiline sigara cezası uygulanmasını istedi.

3 ARALIK

-Sözleşmeli subay ve astsubay istihdamına yönelik düzenlemeleri içeren, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Milli Savunma Komisyonunda kabul edildi.

-TBMM Genel Kurulunda, Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmenin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

5 ARALIK

-CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Sivas'taki Madımak Oteli'nin müze olması için yasa teklifi hazırladı.

6 ARALIK

-TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Anayasada kısmi değişiklik yapılabileceğini ifade ederek, "Mini Anayasa Paketi" önerisinde bulundu.

15 ARALIK

-TBMM Kütüphanesinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla "İnsan Hakları" konulu kitap sergisi açıldı.

16 ARALIK

-TBMM Genel Kurulunda, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2007 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısının görüşmelerine başlandı. TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında toplanan Genel Kurulda,bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler 8.5 saatte tamamlandı.0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı