İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Genelkurmay'dan sert acıklama !

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Sema

Sema

    Ne Mutlu Türküm Diyene!!

  • Yönetici
  • 5.470 İleti
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...


Genelkurmay, emekli Albay Kırca’nın intiharının ardından medyanın yargısız infaz yaptığını vurguladı

Asker önlem istedi

Sert açıklama Genelkurmay Başkanlığı, Başbuğ döneminde internet sitesinden açıklama yapmama geleneğini bozarak emekli Jandarma Albay Kırca’nın intiharına yol açtığı öne sürülen yayınlara sert tepki gösterdi. Bir itirafçının ifadelerine dayanılarak, Kırca’yı suçlayıcı haberlere yer verildiği belirtilen açıklamada yargılama sürecinde kişi ve kuruluşların yargısız infaz kurbanı olduğu ve suçlu ilan edildiği vurgulandı.

Yetkililere çağrı Genelkurmay’ın açıklamasında, “Artık, yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek üzere söylem yerine gerekli tedbirleri alma zamanıdır” denildi. Son dönemlerde bazı gazetelerde askerlere yönelik karalama kampanyası başlatılmış, PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın, emekli Albay Kırca’ya yönelik suçlamalarına geniş yer verilmişti.

Genelkurmay uyardı


Emekli Albay Kırca’nın intiharının ardından yapılan açıklamada ‘yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi’ istendi

Genelkurmay Başkanlığı, önceki gün evinde intihar eden emekli Albay Abdülkerim Kırca’ya yönelik “suçlamalara” sert çıkarak Kırca aleyhine haber yazan gazeteler için yetkililerin “önlem almasını” istedi. Açıklamada, “Yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek üzere söylem yerine gerekli tedbirleri alma zamanıdır” denildi.

Genelkurmay Başkanlığı, jandarma lojmanlarındaki evinde beylik silahıyla intihar eden malulen emekli Albay Kırca hakkındaki suçlayıcı haberlere sert bir açıklamayla tepki gösterdi. Genelkurmay’ın internet sitesinde yer alan bilgi notunda şöyle denildi: “Son zamanlarda, bazı basın ve yayın organlarında, sözde bir itirafçının ifadelerine dayanarak, 10 Nisan 1998’de Serik/Antalya’da teröristlerle girdiği çatışmada bakıma muhtaç malul gazi olan, emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca ile ilgili olarak suçlayıcı haberlere yer verilmiştir. Dün (önceki gün) emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca’nın evinde intihar ederek vefat ettiği öğrenilmiştir. 16 Ocak 2009 tarihli Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda belirtildiği üzere, yargılama sürecinde sorumlu ve duyarlı olması gereken kesimlerin özen ve hassasiyeti göstermesi gerekirken, kişi ve kuruluşların adeta yargısız infaz edilerek suçlu ilan edilmesi, temel insan haklarına aykırı olduğu gibi hiçbir hukuki ve ahlaki kuralla da bağdaşmamaktadır. Artık, yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek üzere söylem yerine gerekli tedbirleri alma zamanıdır.”


Resmi ekleyen
Önceki gün intihar eden emekli Albay Abdülkerim Kırca dün toprağa verilirken, cenaze törenine TSK’nin komuta kademesi, Ankara dışında olan Hava Kuvvetleri Komutanı dışında tam kadro katıldı. Törende Ankara’daki karargâh ve birliklerde görev yapan çok sayıda subay-astsubayın da yer aldığı gözlendi. Hükümetten ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay yer aldı. Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç cenazeye katılanlar tarafından alkışlandı


PKK itirafçısının iddiaları

Genelkurmay Başkanlığı’nın üstü örtülü biçimde uyardığı Star gazetesi, PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın Kırca’ya yönelik ağır suçlamalarına yer vermişti. Gazetenin haberinde yer alan Aygan’ın anlatımlarına göre, 1994 yılında Murat Aslan adlı kişi Kırca’nın emriyle işkenceyle sorgulandı. Daha sonra da Silopi’ye bağlı Çukurca köyünün yakınındaki mezarlığın altında bir dere yatağında yakılarak öldürüldü. Gazetenin haberlerinde “Kırca’nın infaz listesi”ne yer verilirken, 8 kişinin isimleri ve infaz edildikleri yerler anlatıldı. Gazete Aygan’ın şu iddiasına da yer verdi: “O dönem PKK’li Sait Çürükkaya’nın eski ekibinden kaçtıktan sonra JİTEM’de çalışmaya başlayan Serpil T. üniversitede hemşirelik okuyordu. Kırca’nın Serpil ile ilişkisi vardı ve çok açık yaşıyordu. JİTEM bu durumdan rahatsızdı. Kırca, Ankara’ya tayin edildikten sonra Antalya’ya gönderildi. Toros dağlarındaki bir operasyonda yer alan Kırca burada vuruldu. Omuriliğinden vurulan Kırca adeta cezalandırıldı. Halen tekerlekli sandalyeye mahkûm yaşıyor. Daha sonra Kırca’nın akrabaları ve JİTEM içinden bazı kişiler Kırca’nın JİTEM tarafından cezalandırıldığını söylediler.”

Psikolojisi bozuldu

Aygan, Kırca ile birlikte 3 kişiyi diz çöktürerek infaz ettiklerini de iddia etmişti. İntihar eden emekli Albay Kırca’nın çatışmada omuriliğinden vurulmasından sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğu belirtildi. Kırca’nın bir süre önce de evinde merdivenlerden düştüğü ve bunun psikolojisini olumsuz yönde etkilediği kaydedildi. Kırca’nın yakın çevresine, “Artık size yük oluyorum” diyerek yaşadığı rahatsızlığı anlattığı savlandı.


Resmi ekleyen

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı