İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Sivrisinek | Dünyanın En Küçük Emme Ve Depolama Sistemi

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Sivrisinek

Sivrisinek, çift kanatlılar (Diptera) takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adı.

Resmi ekleyen

Dişi bir Culiseta longiareolata

Kan emerek beslenen "sivrisinek" çok mükemmel bir pompalama mekanizması kullanır: Başının içi, tümüyle kaslarla kaplı boşluklar şeklinde dizayn edilmiştir. Buradaki kaslar kasılıp gevşediklerinde sineğin borusunun iki ucu arasında 1-2 atmosferlik basınç farkı oluşur ve kan saniyede 5 metrelik bir hızla yükselmeye başlar.

Resmi ekleyen

Aedes aegypti

Resmi ekleyen

Aedes albopictus

Resmi ekleyen

Anopheles gambiae

Resmi ekleyen

Culex pipiens

Resmi ekleyen

Ochlerotatus.punctor

Bu yüksek akış hızına rağmen sivrisineğin ne borusunda ne de başka herhangi bir dokusunda tahribat ve çatlama olmaz. Çünkü kanın geçiş yaptığı tüm dokular kanın bu hızı ve basıncına dayanabilecek yapıdadır. "sivrisinekler" vücutlarının altı katı kan emerler; bu 15 dakikada 300 mikrolitre kan demektir. Bu bir insanın aynı süre içinde 200 kilo su içmesine denktir. Peki sineğin aşırı kan emmesi sonucu patlayarak ölmesinin engelleyen nedir? Tüm kan emicilerde, ne zaman kan emmeyi durduracaklarını söyleyen, sinir sistemine bağlı gerginlik algılayıcıları içerirler.

Resmi ekleyen

Sivrisinek gözü

Sivrisineğin emme ve depolama sistemi ince detayları olan teknik bir bütündür. Sitemdeki bir tek hata canlının hayatına mal olabilir. Bu nedenle sivrisineğin, evrim teorisinin iddia ettiği gibi bir dizi tesadüf sonucu aşama aşama gerçekleşmesi imkansızdır.

Resmi ekleyen

1: baş;

1.1: hortum;
1.2: flagellomer;
1.3: duyarga;
1.4: palpler;
1.5: bileşik göz;
1.6: art kafa;

2: göğüs;

2.1: antepronotum;
2.2: scutum;
2.3: scutellum;
2.4: postnotum;
2.5: halter;

3: karın;

3.1: karın bölütleri;
3.2: cercus;

4: ön bacak;

4.1: tarsomeres;
4.2: tibia;
4.3: femur;

5: orta bacak;
6: arka bacak;
7: kanat;

7.1: uzunlamasına damarlar;

7.1.1: costa;
7.1.2: subcosta;
7.1.3: radius;
7.1.4: media;
7.1.5: cubitus;
7.1.6: anal;

7.2: çapraz damarlar;

7.2.1: radial-medial;
7.2.2: medial-cubital;
7.2.3: humeral

Konu Hale tarafından 28 Eylül 2015 Pazartesi - 20:33 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı