İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

İnhalasyon Cihazı Nedir? | İnhalasyon Cihazları - İnhalasyonla - Solunum Yolu İle Kullanılan İlaçlar - İnhalasyon Cihazları İle İlgili Olarak Dikkat Edilmesi Gereken Konular - İnhalasyon Cihazı Türleri Ve Kullanım Şekilleri

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 6 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


İnhalasyon Cihazları


İnhalasyonla - Solunum Yolu İle Kullanılan İlaçlar


İnhalasyon Cihazı Nedir?


Resmi ekleyenAstım tedavisinde kullanılan modern ilaçlar "inhalasyon cihazı" adı verilen özel cihazlarla uygulanır. Burada amaç kullanılan ilacın doğrudan akciğer havayollarına, yani ilacın etkili olması istenilen bölgeye ulaştırılmasıdır. Ayrıca bu sayede ilacın sistemik emilimi yani kan dolaşımına geçmesi de en aza indirilir ve hasta ilaç yan etkilerinden korunmuş olur.

Günümüzde bu amaçla geliştirilmiş değişik cihazlar vardır. Hekimin tedavi için doğru ilacı yazmış olması kadar, hastanın da yazılan ilacı doğru olarak uygulaması da etkin bir astım tedavisi için olmazsa olmaz bir unsurdur.Bu konu İnhalasyon cihazlarını tanıtmak ve doğru kullanım metodları öğretmek amacıyla hazırlanmıştır.İNHALASYON CİHAZLARI İLE İLGİLİ OLARAK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR


Kuru toz inhaler cihazlarının hepsi nemden korunmalı, bu nedenle kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Kuru toz inhaler cihazlarını kullanırken cihaz içine nefes verilmemelidir. Özellikle kortikosteroid içeren cihazların kullanımını takiben ağız çalkalama işlemi mutlaka yapılmalıdır.

Bu İŞLEM ilaca bağlı lokal yan etkileri ve ilacın ağız mukozası yoluyla sistemik emilimini önleyecektir.


İnhalasyon Cihazı Türleri


* TURBUHALER
* AEROLİZER (İNHALASYON KAPSÜLÜ)
* DİSKUS
* ÖLÇÜLÜ DOZ İNHALER (ÖDİ)
* HAZNE (SPACER ya da CHAMBER)
* NEBÜLİZATÖR - NEBÜL
TURBUHALER


Cihazın içinde uygulanacak olan ilaç toz halinde ve herhangi bir katkı maddesi (taşıyıcı madde) içermeksizin bulunmaktadır. Kortikosteroid, bronkodilatör (hava yolu genişletici) ve bunların karışımını içeren formları vardır. Kullanım tekniğine geçmeden önce cihazın çalışma prensiplerini özetleyelim:


Nasıl çalışır ?


Cihazın içinde uygulanacak olan ilaç "depo" olarak tabir edebileceğimiz bir hazne içinde toz olarak bulunur. Altta döner bir doz diski vardır ve aşağıdaki anlatıldığı şekilde cihaz kullanıma hazırlandığında 1 doz toz ilaç havayolu (inhalasyon kanalı altına gelir.


Resmi ekleyen


Solunum hareketi ile (derin nefes alma) toz ilaç kanal boyunca hareket eder ve spiral kanallı ağız parçasına gelir. Burası birbirine sarmal yapmış 2 döner kanal şeklindedir ve emilen ilaca bir türbülans hareketi sağlayarak akciğer hava yollarına (bronşlara) ulaşmasını sağlar.

Cihazın en altında "nem emici" bir kimyasal madde vardır ve cihaz sallandığında çıkan ses bu maddeye bağlıdır. Yani cihazıda ilaç kalıp kalmadığını salladığınızda gelen ses ile kestirmeniz mümkün değildir. Bunu anlayabilmek için turbuhalerlerin yeni modellerine bir doz sayacı eklenmiştir.

ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU: Turbuhaler cihazını kullandığınızda, ağzınıza ilacın tadı ya da ilacın geçtiğini belirleyecek herhangi bir his oluşmaz. Çünkü ilaç çok ince bir toz halindedir ve alıp almadığınızı hissetmezsiniz. Ama ilaç akciğerlerine ulaşmıştır.

Bu konuda tam olarak ikna olmak isterseniz, basit bir deneme yapabilirsiniz: koyu renk bir bez parçasını turbuhalerin ağzına kapatın ve sonra kullanın. Bez parçasını çevirdiğinizde, bezin üzerine takılıp kalmış beyaz ilaç partiküllerini göreceksiniz.Nasıl kullanılır ?...


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Koruyucu kapağı çıkarttıktan sonra, turbuhaleri DİK POZİSYONDA tutarak, tabandaki mekanizmayı (renkli kısım)...
soldan sağa doğru çevirin ve sonra “klik” sesini duyuncaya kadar tekrar ters yöne (ilk pozisyona) doğru çevirin.

Öncelikle nefesinizi boşaltın, turbuhaleri resimdeki gibi dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak şekilde ağzınıza yerleştirin, sonra HIZLI ve DERİN bir nefes alın. İlacı uyguladıktan sonra cihazın kapağını kapatmayı unutmayın.Resmi ekleyen


Kortikosteroid içeren turbuhaler kullandıktan sonra (Symbicort veya Pulmicort) MUTLAKA su ile ağız çalkalanmalı
ve gargara yapılmalıdır. (BU SUYU YUTMAYINIZ)


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Hastalik_Tanimlari_Belirtileri_Tedavileri_f171/Astim_Nedir_Astim_Belirtileri_Nelerdir_Astim_O_t64609.html']Astım Nedir? | Astım Belirtileri Nelerdir? Astım Öksürüğü Nasıldır? Astım Çeşitleri - Alerjik Astım - Mevsimsel Astım - Gece Astımı' target='_blank'>Astım' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Hastalik_Tanimlari_Belirtileri_Tedavileri_f171/Astim_Nedir_Astim_Belirtileri_Nelerdir_Astim_O_t64609.html']Astım Nedir? | Astım Belirtileri Nelerdir? Astım Öksürüğü Nasıldır? Astım Çeşitleri - Alerjik Astım - Mevsimsel Astım - Gece Astımı

Konu Hale tarafından 25 Eylül 2015 Cuma - 16:40 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
AEROLİZER (İnhalasyon Kapsülü)


Aerolizer astım tedavisinde kullanılan inhalasyon cihazlarından bir diğeridir. Uygulanacak olan ilaç cihazın içine yerlestirilen bir kapsül içindedir. İlaç ile birlikte taşıyıcı madde olarak laktoz (bir çeşit şeker) bulunmaktadır. Kortikosteroid ve bronkodilatör (hava yolu genişletici) ilaç içeren formları vardır.


Nasıl çalışır, nasıl kullanılır ?


İlacın kutusundan bir cihaz (aerolizer) ve blister formda bir ambalaj içinde ilaç kapsülleri çıkacaktır.

Bu kapsüller ağız yoluyla kullanmak için DEĞİLDİR !

Aerolizerin koruyucu kapağını açınız ve çevirerek açınız. Aerolizerin içinde kapsülü yerleştirmek için bir boşluk vardır.


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyenKapsülü burya yerleştiriniz.

Aerolizeri kapatınız ve iki yanındaki mandalları aynı anda bastırınız. Bu işlem ile kapsülün iki yanında delikler açılacaktır.Resmi ekleyen


Resmi ekleyen


Resmi ekleyenÖncelikle nefesinizi boşaltın, cihazı dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak şekilde ağzınıza yerleştirinve sonra HIZLI ve DERİN bir nefes alın.

Solunum hareketi ile (derin nefes alma) kapsülün kenarlarında açılan deliklerden ilaç dışarı çıkacak ve akciğer hava yollarına (bronşlara) ulaşacaktır.

Bu esnada kapsülün aerolizer içinde dönme sesini duyacaksınız ve ağzınıza laktoz tadı (tatlı) gelecektir.

Kullanım sonrasında kapsülü kontrol ederek ilacı tam olarak alıp almadığınızı anlayabilirsiniz.

Konu Hale tarafından 15 Eylül 2015 Salı - 23:02 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
DİSKUSResmi ekleyen
Diskus astım tedavisinde kullanılan inhalasyon cihazlarından bir diğeridir.
Uygulanacak olan ilaç cihazın içinde şerit şeklinde bir blister yapı içindedir.
İlaç ile birlikte taşıyıcı madde olarak laktoz (bir çeşit şeker) bulunmaktadır.
Kortikosteroid, bronkodilatör (hava yolu genişletici) ve bunların karışımını içeren formları vardır.
Kullanım tekniği diğerlerinden farklı değildir.Resmi ekleyen
Nasıl kullanılır ?Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Resmi ekleyen
Diskusunuzu kapalı olarak muhafaza ediniz.
Açmak için cihazın çentiğine başparmağınızı yerleştirip çevirin
Kapak açılınca ortaya çıkan mandalı en son noktaya kadar itiniz.Bu esnada diskusun doz göstergesi 1 azalırken ağızlık bölgesindeki hazneye 1 doz ilaç boşalacaktır.
Öncelikle nefesinizi boşaltın, cihazı dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak şekilde ağzınıza yerleştirinve sonra HIZLI ve DERİN bir nefes alın.
Solunum hareketi ile (derin nefes alma) diskus içindeki ilaç akciğer hava yollarına (bronşlara) ulaşacaktır. Bu esnada ağzınıza laktoz tadı (tatlı) gelecektir.
Kullanım sonrasında diskusun kapağını tekrar kapatın .ÖLÇÜLÜ DOZ İNHALER


Ölçülü doz inhaler (ÖDİ), inhalasyon cihazlarının öncülerindendir.
Astım tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Hastalar tarafından en fazla tanınan, ve halk arasında "fıs fıs" adıyla yeniden adlandırılmış olan bir cihazıdır.

FAKAT, bu kadar iyi tanınmasına rağmen kullanım hatalarının EN FAZLA yapıldığı inhalasyon cihazıdır. Ölçülü doz inhalerin diğerlerinden farkı, içindeki ilacın bir İTİCİ GAZ aracılığı ile cihazdan ayrılması ve havayollarına ulaştırılmasıdır. Kullanımı dikkat, el ve solunum koordinasyonu gerektirir.

Kortikosteroid ve bronkodilatör (hava yolu genişletici) ilaç içeren formları vardır.
Resmi ekleyen
Nasıl çalışır ?Resmi ekleyenÖlçülü doz inhaler, basınçlı bir tüp içinde İLAÇ ve İTİCİ GAZ karışımından oluşur.


Resmi ekleyenCihaza her basıldığında 1 doz ilaç salınır.Resmi ekleyenKullanımlar arasında cihaz içinde bulunan ilaç ve gaz, birbirinden ayrılır...Resmi ekleyenBu nedenle her kullanım öncesinde cihaz SALLANARAK, içindeki ilaç ve gazın BİRBİRİNE KARIŞMASI sağlanmalıdır.Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Resmi ekleyen Resmi ekleyen
Ölçülü doz inhalerin koruyucu kapağını çıkartın
İyice çalkalayarak ilaç ve itici gazın tamamen karışmasını sağlayın
Öncelikle nefesinizi boşaltın, cihazı dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak şekilde ağzınıza yerleştirin (başınızı hafifçe arkaya eğin)

DERİN fakat YAVAŞ bir nefes alırken cihaza bir kez basın ve nefes almaya devam edin.
Nefes alma işlemini tamamladıktan sonra cihazı ağzınızdan ayırın ve 8-10 saniye nefesinizi tutun.


#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

HAZNE (SPACER ya da CHAMBER)


Ölçülü doz inhalerin kullanımı dikkat, el ve solunum koordinasyonu gerektirir.
Ancak her hastada bu şartları sağlamak mümkün olmaz. bu nedenle ÖDİ kullanımını kolaylaştırmak ve bir kerede akciğerlere daha fazla ilaç ulaştırılmasını sağlamak amacıyla hazne adı verilen ara bağlantı parçası geliştirilmiştir.


Nasıl kullanılır ?
Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Resmi ekleyen Resmi ekleyen
Haznelerin değişik modelleri vardır.
Haznenin bir tarafına ÖDİ yerleştirilr, diğer tarafı ise solunum yoluna (ağız ve burun) birleştirilir. Maskeli formu daha çok çocuklarda tercih edilir.
Erişkin hastalarda maske kullanmadan doğrudan ağız ile birleştirilebilir.
ÖDİ'yi hazneye taktıktan sonra BİR KEZ basınız.
ÖDİ spacer içine her seferinde sadece 1 kez sıkılmalıdır.
Beklemeden (3-5 saniye içinde) DERİN ve YAVAŞ bir nefes alınız.
İşlemini tamamladıktan sonra cihazı ağzınızdan ayırın ve 8-10 saniye nefesinizi tutun.
Haznenin ağız kısmındaki valflerin düzgün olarak çalışması için temiz olması gereklidir.
Bu nedenle düzenli olarak su ile yıkayınız.
Sık yıkama hazne çeperine yapışan ilaç miktarını artıracağından, her kullanımdan sonra yıkanması önerilmemektedir.
Hazneyi yıkadıktan sonra bezle kurulamayınız, sadece kurumaya bırakınız.


#5
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
NEBÜLİZATÖR
Nebülizatör, ses dalgalarıyla (ultrasonik nebülizatör) veya basınçlı hava (jet nebülizatör) ile sıvı haldeki ilaçları buhar haline getiren ve solunum yoluyla alınabilmesini sağlayan bir cihazdır.


Resmi ekleyenNebülizatör ile küçük çocuklarda, ölçülü doz inhalere uyum sağlayamayan hastalarda ve ağır astması olan hastalarda astma ilaçlarının etkili bir şekilde uygulanabilmesi mümkündür.Resmi ekleyen
Nebülizatör ile kullanılmak üzere hazırlanmış özel ilaç formları vardır. Bunlara NEBÜL adı verilmektedir.

Bronş açıcı ve tedavi edici (kortikosteroid) içeren nebül ilaçlar mevcuttur.
Resmi ekleyen
Nasıl kullanılır ?Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Resmi ekleyen Resmi ekleyen

Nebülü açın ve ağızlık ya da yüz maskesinin altındaki ilaç haznesine boşaltın. Cihazı çalıştırın.

Ağızlığı dudaklarınızın alarak (veya maskeyi yüzünüze kapatarak) yavaş ve derin bir şekilde soluk alıp vermeye başlayın. Aldığınız her nefesi 1-2 saniye kadar tutun.

Haznedeki ilaç tamamen bitinceye kadar (10-15 dakika) bu işleme devam edin.
Resmi ekleyen Resmi ekleyen
NEBULİZATÖRÜ HER KULLANIMDAN SONRA TEMİZLEMEK GEREKLİDİR:1. Maske (veya ağızlık), ilaç haznesi ve bağlantı hortumunu birbirinden ayırın.
2. Parçaları ılık su ile yıkayın.
3. Parçaları kuruladıktan sonra tekrar birleştirerek, iç yüzeylerin de kurumasını sağlamak için nebülizatörü birkaç dakika çalıştırın.
4. Cihazı bir sonraki kullanıma kadar kutusunda muhafaza edin.


#6
Sema

Sema

  Ne Mutlu Türküm Diyene!!

 • Yönetici
 • 5.470 İleti
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Annemde astım olduğu için bu aletlerin hepsi evde mevcut. Kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor gercekten.. Paylaşım icin sagol Hale'cim :hale:

#7
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı