İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[Video - Ödül Konuşması] 81. Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu Kategorisi Kazanan: The Reader İle Kate Winslett

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti


81. Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu Kategorisi
Kazanan: Kate Winslett
[Video - Ödül Konuşması]81. Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu Kategorisi Adayları

Meryl Streep - Doubt
Angelina Jolie - Changeling
Kate Winslett - The Reader
Anne Hathaway - Rachel Getting Maried
Melissa Chessington Leo - Frozen River
---------------


Resmi ekleyen


Doubth - Meryl Streep

22 Haziran 1949’da ABD’de dünyaya geldi. İlk rolü 1977 yapımı "Julia"da küçük ama önemli bir roldü. İkinci filmi 1978 yapımı "The Deer Hunter", Streep’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ilk Oscar Ödülü adaylığını getirdi. Bir sonraki yıl, Dustin Hoffman ile rol aldığı "Kramer Kramer’e Karşı" filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını aldı. 1982’de ise "Sophie’s Choice", oyuncuya En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırdı.

Streep, beyazperdedeki hızlı yükselişinin yanında televizyon yapımlarıyla da parlıyordu. Mini dizi "Holocaust"taki rolüyle, 1978’de ilk Emmy Ödülü’nü aldı. 1984 – 1990 yılları arasında da 6 kez "People’s Choice Ödülü"nü kazandı. 1990’da ise dünyanın en çok tercih edilen oyuncusu seçildi.

1990 yılından sonra Streep, rol çeşitliliğine gitti. "Postcards from the Edge", "Death Becomes Her", "The House of the Spirits", "The Bridges of Madison County", "The River Wild", "She-Devil", "Marvin's Room", "Music of the Heart" gibi filmlerde çok çeşitli karakterleri canlandırdı. "Music of the Heart" filmi içinse keman çalmayı öğrendi.

2002 yılından sonra "Adaptation", "The Hours" gibi ses getiren filmlerde ve Al Pacino ile birlikte "Angels in America" adlı mini dizide rol aldı. Bu dizideki rolü, oyuncuya ikinci Emmy Ödülü’nü kazandırdı. "The Devil Wears" ise oyuncuya müzikal veya komedide en iyi kadın oyuncu dalında 2007 Altın Küre Ödülü’nü kazandırdı.

Streep, beyazperde ve televizyon dışında birçok Broadway yapımında da rol aldı. 1976’da "27 Wagons Full of Cotton" adlı yapımla başladığı Broadway kariyerine Anton Chekhov’un "The Cherry Orchard" oyunuyla, "Happy End" gibi müzikallerle devam etti. Tiyatroda gösterdiği başarı da oyuncuya birçok prestijli ödül ve adaylık kazandırdı.

Eylül 2006’da bir Bertolt Brecht eseri olan "Mother Courage and Her Children"da rol aldı. Oyun öyle büyük bir başarı yakaladı ki seyirciler yağmur altında saatlerce kuyrukta beklemekten usanmadı.

Daha önceki ödülleri

Sinema Oyuncuları Derneği (SAG) En İyi Kadın Oyuncu (2009)
Phoenix Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu (2008)
Washington Film Eleştirmenleri Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu (2008)
Broadcast Film Eleştirmenleri Kuruluşu En İyi Kadın Oyuncu (2008)


----------------------


Resmi ekleyen

The Reader - Kate Winslett

Kate Elizabeth Winslet 5 Ekim 1975 tarihinde İngiltere'de doğdu. 11 yaşındayken İngiltere'de bir tiyatro okulunda drama dersi almaya başlayan Winslet'ın babası Roger Winslet ve annesi Sally Winslet oyuncuydu. Kardeşleri Anna, Beth ve Joss da aile mesleğini sürdürdü.

1994 yılında beyazperdede Peter Jackson imzalı Heavenly Creatures filmiyle izleyicilerin dikkatini çekmeyi başaran Winslet, 1995 senesinde ise Sense and Sensibility filmindeki performansıyla ilk Akademi Ödülü adaylığını alarak izleyici kitlesini arttırdı. 1996 yılında filmografisine Jude ve Hamlet gibi filmleri ekledi ve kariyerine 1997 yapımı gişe rekortmeni Titanic ile aldığı yeni bir Akademi Ödülü adaylığıyla devam etti. Bu filmle dünya çapında ismini duyuran aktris, Titanic’ten sonra daha çok bağımsız ve düşük bütçeli filmlerde oynamayı tercih etti. 1998-99 yıllarında Anna and the King ve Shakespeare in Love gibi filmlerdeki başrol tekliflerini reddederek, aynı dönemde Holy Smoke ve Hideous Kinky gibi bağımsız filmlerde rol aldı.

Kariyeri boyunca genelde dönem filmlerinde oynadı. 2004’te Johnny Depp ile başrolleri paylaştığı Finding Neverland sonrası, orijinal senaryosuyla dikkat çeken Eternal Sunshine of the Spotless Mind filminde çizdiği bambaşka bir Kate Winslet imajıyla, dördüncü kez Oscar'a aday oldu. 2005'te filmografisine müzikal bir yapım olan Romance and Cigarettes'i de ekledikten sonra, farklı türlerde dört yapımla ( The Holiday, Flushed Away, All the King's Men ve Little Children ) 2006’da gündemde kalmayı başardı ve Little Children filmiyle Akademi üyeleri tarafından beşinci kez Oscar adaylığına layık görüldü.

Daha önceki ödülleri

66. Altın Küre En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (2009)
2009 BAFTA En İyi Kadın Oyuncu (2009)
Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri (SAG) En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (2009)


--------------------


Resmi ekleyen

Changeling - Angelina Jolie

4 Haziran 1975’te Los Angeles’ta dünyaya geldi. Babası Jon Voight ve annesi Marcheline Bertrand film oyuncusuydular. Sinemayı sevmesinde ailesinin büyük etkisi olmuştu. Zira Jolie, Lee Strasberg Theatre Institute’de 2 yıl oyunculuk eğitimi almaya karar verdi ve sahnelenen birçok oyunda rol aldı. Sonraları ailenin Los Angeles’a geri dönmesiyle Beverly Hills High School’a kaydoldu.

Angelina Jolie’nin ilk profesyonel film tecrübesi düşük bütçeli Cyborg 2’de başrolü oynamasıyla gerçekleşti. 1995’te Hackers filminde canlandırdığı Kate rolüyle dikkat çekti ve eleştirmenlerden olumlu puan aldı. Mojave Moon, Love Is All There Is, Foxfire ve True Women gibi filmlerde rol aldıktan sonra ona en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Altın Küre kazandıracak ve Emmy ödüllerine de aday olmasını sağlayacak George Wallace isimli TV filminde rol aldı.

1998’de süpermodel Gia Caranginin hayatını canlandırdığı HBO yapımı TV filmi Gia rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ve Emmy ödüllerini kazanan Jolie, iki yıl üstüste en prestijli ödüllerin sahibi olmuştu.

Angelina Jolie başrollerini Winona Ryder ile paylaştığı Girl Interrupted isimli filmdeki rolüyle 2000’de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar aldı.

Jolie’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan film ise 2001 yapımı Lara Croft: Tomb Raider oldu. Kazandığı büyük gişe başarısının yanında, filmin vizyona girdikten kısa bir süre sonra hazırlanan bilgisayar oyunu da Jolie’nin ününü pekiştirdi.

2003’te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life ile serinin ikinci filmi için yeniden kamera karşısına geçen Jolie, 2005 yılında Brad Pitt ile Mr.&Mrs. Smith filminde birlikte rol aldı. 2008 yılında çizgi roman uyarlaması olan Wanted’da oynadı.

Daha önceki ödülleri

66. Altın Küre Ödülleri Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Adayı
15. SAG Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Adayı
2009 BAFTA En İyi Kadın Oyuncu Adayı


------------


Resmi ekleyen

Rachel Getting Maried - Anne Hathaway

12 Kasım 1982’de, New York’ta doğdu. Gerçek adı Anne Jacqueline Hathaway olan oyuncunun ilk deneyimi 1999 yılında çekilen Get Real adlı TV dizisi oldu. Sonrasında Disney yapımı Acemi Prenses (2001) adlı komedi filmi ile yıldızı parladı. (2001) Sonraki üç yıl boyunca Disney filmlerinde rol almaya devam etti: Ella Enchanted (2004) ve The Princess Diaries 2: Royal Engagement.

2005 yılında, Hathaway’i komedi filmlerinde karşımıza çıkmasına alıştığımızdan daha farklı rollerle Havocve Brokeback Mountain adlı filmlerde izledik. Şeytan Marka Giyer (2006) adlı filmde de Meryl Streep ile başrolü paylaşan Hathaway'in oyunculuğu Judy Garland ve Audrey Hepburn ile kıyaslanıyor.

2001 yılında People Magazine dergisinin "Çıkış yapan oyuncular" listesine girdi. 2006 yılında FHM'in "Dünyanın En Seksi Kadınları" listesinde 85. sırada yer aldı.

Daha önceki ödülleri

Palm Springs Uluslararası Film Festivali (2009)
Austin Film Eleştirmenleri Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu (2008)
Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri (2008)


----------------


Resmi ekleyen

Frozen River - Melissa Chessington Leo

Melissa Chessington Leo, 14 Eylül 1960’da New York’ta öğretmen bir annenin ve aynı zamanda editörlük de yapan balıkçı bir babanın kız olarak dünyaya geldi. 1984-85 yılları arasında dört bölümlük bir televizyon dizisi olan ‘All My Children’ daki oyunuyla ilk defa göze batan bir performans sergiledi. Daha sonraki yıllarda gerek televizyon dizilerinde gerekse de sinemada pek çok karakterle izleyici karşısına geçtiyse de büyük yapımlarda önemli roller oynayamadı. Frozen River’daki performansı Leo için dönüm noktası oldu. Bu filmdeki performansı ona Oscar adaylığının yanı sıra pek çok festivalde ödül ya da adaylık getirdi.

Leo’nun, eski erkek arkadaşı aktör John Heard ile birlikte, 1987 doğumlu bir oğlu bulunuyor.
#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Kate Winslett - The Reader

#3
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Hem en iyi kadın, hem de en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ALTIN KÜRE aldıktan sonra, OSCAR'ı alamaması saçma olur kanımca ;)

Kate Winslett - The Reader

#4
quarizmatic

quarizmatic

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Dost
 • 10 İleti
The Reader - Kate Winslett :(

#5
Ferhat

Ferhat

  F3RHAT.Com - Kişisel Blog

 • Yetkili
 • 1.142 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Mersin
 • Interests:Basketbol - Rap - Internet
Güzel filmdi The Reader. Imdb'den de 7.8 almış zaten. Filmdeki cürretkar sahnelerinin de desteğiyle Kate Winslet alır Oscar'ı :)
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı