İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

[Video-Ödül Konuşması] 81. Oscar Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kategorisi Kazanan: Vicky Cristina Barcelona İle Penelope Cruz

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti


81. Oscar Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Kategorisi Adayları

Amy Adams - Doubt
Penélope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Viola Davis - Doubt
Taraji Penda Henson - The Curious Case of Benjamin Button
Marisa Tomei - The Wrestler--------------------


Resmi ekleyen

Amy Adams - DOUBT

Amy Lou Adams, Amerikalı bir çiftin kızı olarak 20 Ağustos 1974'te, İtalya Vicenza'da doğdu. Ailesi daha sonra Colorado'ya taşındı.
1999 yılında Drop Dead Gorgeous isimli komedi filmiyle kariyerine başladı. Cruel Intentions 2 (2000), Catch Me If You Can (2002) ve Talladega Nights (2006) gibi filmlerde rol aldı. The Office, Buffy the Vampire Slayer, Charmed, The West Wing, Dr. Vegas ve Smallville gibi dizilere misafir oyuncu olarak rol aldı.
2005 yapımı Junebug filmi ile en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar'a aday olan Adams, bu rolüyle Independent Spirit Awards ve Broadcast Film Critics Association Awards'ı kazanmış; Satellite, Screen Actors Guild ve Oscar'a aday gösterilmişti.
2007 yılında Walt Disney'in Enchanted isimli filminde Patrick Dempsey, Susan Sarandon, James Marsden ve Idina Menzel ile birlikte yer aldı. Adams bu filmle müzikal/komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu olarak Altın Küre'ye aday gösterildi.
2008 yapımı Sunshine Cleaning filminde Emily Blunt ile birlikte rol aldı. Oscar'a bir daha aday olmasının önünü açan Doubt filminde ise Meryl Streep and Philip Seymour Hoffman ile birlikte rol aldı.
Adams'ın filmde genç ve deneyimsiz bir rahibe olan James'i canlandırıyor.


-----------------


Resmi ekleyen

Viola Davis - DOUBT

11 Ağustos 1965 Güney Carolina doğumlu olan Viola Davis, Traffic (2000), Antwone Fisher (2002) ve Solaris (2002) filmleri ile tanınıyor.
�Doubt� filmindeki rolü ise aktrise, sadece Oscar değil, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı da getirdi. Rhode Island'daki �Gençler İçin Gösteri Sanatları� merkezinin müdürü tarafından yeteneği keşfedilen Davis, bu okulda okumak için burs kazandı. Daha sonra gittiği Rhode Island College'ın tiyatro bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Davis 2002 yılında da aynı okuldan fahri doktora derecesi aldı.
Genellikle sahne sanatlarındaki performansı ile dikkat çeken Davis, 2001 yılında King Hedley II oyunundaki Tonya rolü ile En İyi Aktris dalında Tony ödülünü kazandı.
Davis sinemada ise Steven Soderbergh'in üç filminde rol aldı: Out of Sight, Solaris ve Traffic� Aynı zamanda Law & Order: Special Victims Unit ve Traveler gibi televizyon programlarında da yer aldı.
Bir Broadway oyunu olan Doubt'ın sinema uyarlamasında rol alan Davis, bu performansı ile Altın Küre ve Oscar'da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerinde aday oldu. Bu rolü Davis'in birçok ödüle aday gösterilmesini sağladı. Afrikalı-Amerikalı Film Eleştirmenleri Ödülü'nü en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında kazanan Davis, Chicago Film Eleştirmenleri Ödülü, Los Angeles Film Eleştirmenleri Ödülü, İnternet Sinema Eleştirmenleri Ödülü, Satellite Ödülleri, Vancouver Film Eleştirmenleri Ödülleri'ne de aynı dalda aday gösterildi.
2003'ten beri aktör Julius Tennon ile evli olan Davis'in iki çocuğu var.


---------------------


Resmi ekleyen

Taraji Penda Henson - The Curious Case of Benjamin Button

11 Eylül 1970 doğumlu Taraji P. Henson'ın bugüne kadar oynadığı rollerin başında Baby Boy'daki (2001) Yvette, Hustle and Flow'daki (2005) Shug, ve Oscar adaylığını da kazanmasını sağlayan The Curious Case of Benjamin Button �da oynadığı Queenie geliyor.
Washington DC'de doğan Henson'ın annesi Woodward & Lothrop mağazalarında müdür, babası ise kapıcıydı. Ünlü yıldızın ilk ismi, Doğu Afrika'da sıkça konuşulan Swahili dilinde umut, ikinci ismi ise sevgi anlamına gelir.
Üniversitede önce elektrik mühendisliği eğitimi almaya başlayan Henson, daha sonra fikrini değiştirdi ve tiyatro dalından mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca iki işle uğraştı. Gündüzleri Pentagon'da sekreterdi, geceleri ise bir restoran gemide dansçı ve garson... Üniversite eğitimini bu işler sayesinde finanse etti. 1995 yılında oğlu Marcel doğdu. Doğumdan iki yıl sonra oğlunun babası hayatını kaybetti. Traji 2006 yılında da kendi babasını kaybetti.
Henson hayat felsefesini bir röportajında şöyle özetliyor: �Sevebildiğiniz kadar sevin. Kimse izlemiyormuş gibi dansedin. Gezin. Yiyin.Yeni yemekler deneyin, çünkü sizi neyin beklediğini bilemezsiniz ve zamanı geldiğinde, bırakın olsun�.
Henson'ın oynadığı başlıca filmler arasında Four Brothers (2005), Talk To Me (2007), Smokin' Aces (2007), The Family That Preys (2008) ve Not Easily Broken (2009) var.
2008'de oynadığı �The Curious Case of Benjamin Button� ise Henson'a ilk kez Oscar adaylığını getirdi. Henson bu filmde, tersine bir ömür süren Benjamin Button'ı yetiştiren kişi rolünde. Henson bir röportajında bu filmde oynadığı Queenie karakterinin koşulsuz sevginin vücut bulmuş şekli olduğunu söylüyor.
The Division ve Boston Legal gibi televizyon programlarında da rol alan oyuncu, şarkı söyleme konusundaki yeteneklerini ise Hustle & Flow filminde gösterdi. Bu filmde vokalini yaptığı "It's Hard Out Here for a Pimp" En İyi Müzik Oscar'ını kazandı.


----------------------


Resmi ekleyen

Penélope Cruz - Vicky Cristina Barcelona

Penélope Cruz Sánchez, 28 Nisan 1974'te Madrid'de, terzi bir baba ile kuaför bir annenin kızı olarak dünyaya geldi. Adını Joan Manuel Serrat'nın "Penélope" adlı şarkısından alan Cruz, daha bebeklikten başlayarak ailesinin isteğiyle TV reklamlarında oynadı, daha sonra ise bütün enerjisini dansa yönlendirdi. 9 yıl İspanya Devlet Konservatuarı'nda bale eğitimi aldıktan sonra, birçok ünlü dansçı ile eğitimine devam etti. Caz ve bale öğrendikten sonra Cristina Rota Tiyatro Okulu'nda öğretim gördü.

Oyunculuğa asıl geçişi 15 yaşındayken bir ajansın açtığı yetenek sınavında 300 genç kız arasında öne çıkması ile oldu. Bunun sonucunda İspanyol televizyon şovlarında ve kliplerde rol aldı, böylece de oyunculuktaki ve sinemadaki parlak geleceğinin altyapısını hazırlamış oldu.

1990 yılında "La Quinta Marcha" adlı dizide oynadıktan sonra henüz 17 yaşındayken ilk sinema deneyimini "El Laberinto Griego" adlı sıradan bir İspanyol filmiyle yaşadı. Sonra da Timothy Dalton'ın rol aldığı popüler bir televizyon filminde küçük bir rolde gözüktü. Ordudan kaçan bir adama kur yapan dört kızkardeşin hikayesini konu alan üçüncü filmi "Belle Epoque" birçok İspanyol Sineması'nın en önemli ödülü olan Goya'nın yanında Oscar da kazandı.

Live Flesh (Carne trémula), adlı film, güzel oyuncunun ağır rollere yatkınlığını ilk fark eden, oyuncunun halen en sevdiği yönetmen olan Pedro Almodovar ile tanışmasına vesile oldu. 1997'de 8 dalda Goya kazanan Abre los ojos adlı filmde başrolü oynadı. 1998'de şansı güldü ve Niña de Tus Ojos adlı komedi filmi ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Goya kazandı.

Cruz ilk filmleri ile dikkatleri üzerine çekse de uluslararası bir ün kazanmasına yol açan Almodovar filmleri oldu. En büyük uluslararası başarısını Almodovar'ın All About My Mother (Todo sobre mi madre) adlı filminde sergiledi. Yönetmen yetenekli yıldıza, uyuşturucu müptelası ve AIDS olup doğum yaptıktan sonra ölen bir rahibe rolünü verdi. Cruz da harika bir oyun sergiledi ve bu performansı onun Atlantik'in öteki yakasına, Hollywood'a transfer olmasını sağladı. Film 1999 yılında "en iyi yabancı film" Oscar'ını kazandı.

Bundan sonra "Woman On Top"da rol alan oyuncu, daha sonra Johnny Depp ile "Blow"da ve Matt Damon ile "All The Pretty Horses"da kamera karşısına geçti ve filmden sonra vejetaryen olmaya karar verdi.

Cruz, sürekli genç ve güzel prenses rollerinden sıkıldığını söylese de Abre Los Ojos'un yeni yapımı olan Vanilla Sky gibi filmler onu farklı rollerde düşünmeyi zor kıldı.

1997'de Uganda'da 2 ay gönüllü hizmette bulunan oyuncu, 2002 yılında Avusturalya Empire dergisi tarafından en seksi 7. kadın film yıldızı seçildi.

İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın "Volver" adlı filmindeki rolüyle 2006'da En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Penelope Cruz, bu dalda aday olan ilk İspanyol olarak tarihe geçti. Ülkesinde "İspanya'nın Sophia Loren'i" yakıştırılması yapılan Cruz, Volver filmindeki rolüyle İspanya'nın Oscar'ı diye nitelenen Goya ödülünü kazandı. Film, yönetmeni Almodovar dahil dört ödül daha aldı


-------------------


Resmi ekleyen


Marisa Tomei - The Wrestler

4 Aralık 1964 doğumlu olan Marisa Tomei, genç yaşında Oscar almış ve Altın Küre adaylığı bulunan bir oyuncu.
Brooklyn, New York doğumlu İtalyan asıllı oyuncunun annesi İngilizce öğretmeni, babası ise avukat. Edward R. Murrow Lisesi'ni bitirdikten sonra Boston Üniversitesi'nde bir yıl okuyup, New York Üniversitesi'ne transfer olan Tomei, 1983-1985 yılları arasında As The World Turns adlı pembe dizide rol aldı. Dizide beğenilmesi 1987-1988 yılları arasında A Different World adlı �sit-com'da da rol bulmasını sağladı. Bu dizideki başarısının ardından değişik sinema filmlerinde de oynayan oyuncu, 1992 yılında My Cousin Vinny adlı filmde Mona Lisa Vito rolünü oynadı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'ı kazandı.
Tomei ikinci Oscar adaylığını ise 2001 yılında In the Bedroom filmiyle aldı.
2000 yılında What Women Want filmindeki rolüyle Satellite Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi. Bu arada Broadway'de Wait Until Dark (1998) ve Salomé (2003) adlı oyunlarda oynadı. 2007 yılı yapımı Wild Hogs filminde başarılı bir performans sergiledi. Tomei, Seinfeld ve Rescue Me dizilerinde de rol aldı.
#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Amy Adams - Doubt

#3
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Penélope Cruz - Vicky Cristina Barcelona alır hocam bu ödülü ;)

#4
quarizmatic

quarizmatic

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Dost
 • 10 İleti
Amy Adams - DOUBT
sanırım <_<


#5
Ferhat

Ferhat

  F3RHAT.Com - Kişisel Blog

 • Yetkili
 • 1.142 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Mersin
 • Interests:Basketbol - Rap - Internet
Scarlett ile nasıl öpüşüyolardı öyleeeee :D Penelope Cruz alır diyorum bende :)
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı