İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

81. Oscar Ödülleri - En İyi Uyarlama Senaryo Kategorisi Adayları

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti


81. Oscar Ödülleri - En İyi Uyarlama Senaryo Kategorisi Adayları


Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button
John Patrick Shanley - Doubt
Peter Morgan - Frost/Nixon
David Hare - The Reader
Simon Beaufoy - Slumdog Millionaire----------------


Resmi ekleyen

Eric Roth - THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON

?Doğumum, alışılmadık koşullar altında başladı...?

13 dalda Oscar'a aday gösterilerek bu yılki Oscar'ların en güçlü adaylarından biri haline gelen ?The Curious Case of Benjamin Button' bu cümle ile başlıyor. Ünlü ABD'li yazar F. Scott Fitzgerald'ın aynı adlı öyküsünden senaryolaştırılan film, Birinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde, alışılmadık biçimde, fiziksel olarak seksen yaş görünümünde doğan ve zaman geçtikçe gençleşen Benjamin Button'ın yaşamını anlatıyor. Yaşlı olarak doğup giderek gençleşmesinin getirdiği sıradışılık, Benjamin Button'ın tüm hayatının alkışını doğal olarak etkiler. Buna sevgilisi Daisy ve kızı ile yaşadıkları da dahildir.
?The Curious Case of Benjamin Button'ın senaristi Eric Roth pek çok ünlü Hollwood yapımının da senaryosunu yazdı. Bunlardan, Munich (2005) ve Insider (1999) ile Osacar adaylığı, Forest Gump (1994) ile de Oscar kazandı.

The Curious Case of Benjamin Button daha önce de senaryo dalında Golden Globe, BAFTA, Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü (CFCA), Satellite Awards'da aday gösterilmiş, USC Scripter Award ve National Board of Review ödüllerini almıştı.


----------------------


Resmi ekleyen

Simon Beaufoy - SLUMDOG MILLIONARE

Hindistan'da, ?Kim Beşyüz Milyar İster' adlı yarışma programına, varoşlardan gelen Cemal adlı bir genç katılmış ve son soruya kadar gelmiştir. Büyük ödül için yapması gereken tek şey final gecesi sorulacak son soruyu bilmektir. Ancak her şey o kadar basit değildir. Final gecesinde polis Cemal'i yarışmada hile yapmaktan tutuklar; nasıl olur da bir sokak çocuğu bu kadar şey bilebilir? Cemal, masumiyetini kanıtlamak için müfettişlere tüm hikayesini anlatır ve böylece seyirci de film boyunca onun hikayesine tanık olur. Yokluklarla geçen yaşamında kaybedilen bir aşk da vardır.

Yaşam hikayesinin her bir bölümü, yarışmada cevapladığı sorulardan birine karşılık gelmektedir. Cemal'i sorgulayan müfettiş, sonunda masumiyetine ikna olur ve final gecesine katılmasına izin verir ama hala yanıtsız bir soru vardır, hayatı yokluklar içinde geçen Cemal, nasıl olur da kazanabileceği büyük ödül için bu kadar ketum olabilir. Bu da final gecesi son soruda cevabını bulacaktır.

Simon Beaufoy bu yıl ikinci kez Oscar'a aday gösteriliyor. Beaufoy 1997'de The Full Monty ile özgün senaryo dalında Oscar adayı olmuş, ancak kazanamamıştı.

Bu yıl 10 dalda Oscar adayı olan Slumdog Millionare, daha önce senaryo dalında Golden Globe, Austin Film Festivali, Broadcast Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü, Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü, Florida Film Eleştirmenleri Ödülü, Kansas Film Eleştirmenleri Ödülü, National Board of Review, ABD Güneydoğu Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü'0nü aldı ve BAFTA, İngiltere Bağımsız Film Ödülleri, Writers Guild of America ve Satellite Awards'ta da 7 ödül birden kazandı.


------------------


Resmi ekleyen


Peter Morgan - FROST/NIXON

Amerikan tarihinde iki kez başkan yardımcılığı, iki kez de başkanlık koltuğuna oturan Richard Nixon, adamlarının rakip parti Demokratları gizlice dinlediği ortaya çıkınca başkanlık görevini tamamlamadan kamuoyunun baskısı sonucunda Beyaz Saray'dan uzaklaştırılmıştı.

Bu olaydan üç yıl sonra Nixon sessizliğini bozarak, televizyonda röportaj vermeyi kabul ettiğini açıklar. Ancak Nixon'ın röportaj için seçtiği kişi, dönemin çaylak gazetecisi David Frost'tur. Nixon, Frost'la yapacağı röportajla, Watergate skandalı ile bozulan imajını düzeltmek, David Frost da gerçek bir gazeteci olarak kendini kanıtlamak istemektedir. Aylarca süren hazırlıklardan sonra iki isim karşı karşıya gelir ve kameralar çalıştığında bir zeka ve taktik savaşı başlar.

Peter Morgan, kendi yazdığı oyunu Frost/Nixon için senaryolaştırdı.

Beş dalda Oscar adayı gösterilen Frost/Nixon'ın yazarı Peter Morgan 2006 yılında The Queen ile özgün senaryo dalında Oscar'a aday gösterilmiş ancak kazanamamıştı.

Satellite Awards ve Las Vegas Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri'nde senaryo dalında ödül alan Frost/Nixon, Golden Globe, BAFTA, Broadcast Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri için de aday gösterildi.


----------------------


Resmi ekleyen

David Hare - THE READER

Bernhard Schlink'in aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan filmin başlangıcında 1950'li yıllarda genç bir hukuk öğrencisi olan Micheal ile otuzlu yaşlarını yaşayan ve geçmişten bazı sırlar taşıyan Hanna Schmitz'in aralarındaki ilişki anlatılıyor. İlişkileri Micheal'ın, Hanna'ya okuduğu klasiklerden parçalar ve şiirler etrafında örülür. Ancak ikilinin aşkı Hanna'nın bir gün ortadan kaybolmasıyla biter.

Sekiz yıl sonra, artık genç bir avukat olan Micheal, eski bir hocasının verdiği konferansa katılır. Konferans, Auschwitz toplama kampı boşaltıldıktan sonra 300 Yahudi'nin bir kilisede yakılması ve bu sırada kilise kapısında nöbet tutan Naziler hakkında açılan bir dava hakkındadır. Sanıklardan biri de Hanna'dır. Micheal, Hanna'ın geçmişini öğrenmek için harekete geçer.

Senarist David Hare, 2002 yılında The Hours ile uyarlama senaryo dalında Oscar'a aday gösterilmiş ama kazanamamıştı.

Beş dalda Oscar'a aday olan The Reader, senaryo dalında Golden Globe, BAFTA, Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü ve Satellite Awards'da aday gösterildi.


-----------------------


Resmi ekleyen

John Patrick Shanley - DOUBT

1964 yılında Bronx'daki St. Nicholas Katolik Okulu'na gelen Peder Flynn açık görüşlü biridir ve okulun muhafazakar adetlerini değiştirmek istemektedir ancak kurallar Baş Rahibe Aloysius Beauvier tarafından sıkıca ve tavizsizce korunmaktadır. Dönemin politik şartları nedeniyle, Peder Flynn'ın gelişinden hemen sonra okula ilk siyahi öğrenci kabul edilmiştir. Rahibe Beauvier, Peder Flynn'ın yeni gelen öğrenciye gerektiğinden fazla ilgi gösterdiğini düşünür ve bu ilgiyi açığa çıkarıp Peder Flynn'ı okuldan attırmak için büyük bir mücadele başlatır. Rahibe Aloysius ile Peder Flynn arasında başlayan irade savaşının hem kilise hem de okul üzerinde yıkıcı sonuçlar getirmesi tehlikesi vardır.

Doubt bu yıl beş dalda Oscar'a aday gösterildi.

John Patrick Shanley, kendi yazdığı oyunu Doubt için senaryolaştırdı.

Senarist John Patrick Shanley, daha önce senaryosunu yazdığı Moonstruck ile 1987 yılında özgün senaryo dalında Oscar almıştı.

Senaryo dalında Golden Globe, Chicago Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü, Broadway Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü, ABD Yazarlar Derneği Ödülü ve Satellite Awards'a da aday gösterilen Doubt bu dalda henüz ödül kazanamadı.
#2
Woodpecker

Woodpecker

  Ağaçkakan Woody

 • Yetkili
 • 5.957 İleti
Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button

#3
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Süpriz ata oynamak gibi olacak ama; en iyi film en iyi oyuncu vs. büyük ödülleri benjamin button ve slumdog milloniare filmleri arasında geçeceği için, Frost/Nixon gibi başarılı bir filmi boş göndermek adına bir ödül vermek isteyeceklerdir.

Genelde bu tip ödül için de, en iyi senaryo ödülerini tercih ediyorlar ;)

Peter Morgan - Frost/Nixon diyorum.

#4
quarizmatic

quarizmatic

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Dost
 • 10 İleti
buda benim süprizim David Hare - THE READER

#5
Ferhat

Ferhat

  F3RHAT.Com - Kişisel Blog

 • Yetkili
 • 1.142 İleti
 • Gender:Male
 • Location:Mersin
 • Interests:Basketbol - Rap - Internet
Çok konuşuldu: Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı